Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.01.2021., 00:33   #4051
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Realno AMD je krenuo sa chiplet dizajnom cisto iz razloga da necime mogu konkuritati, a to je broj jezgri uz dobre yieldove. Pored toga nije ponudio apsolutno nista sa prvom i drugom generacijom.

To sto je Intel zapeo na 14nm, a ovi su kroz 4 godine usavrsavali arhitekturu na sve manjem i rafiniranijem nodeu koji ti dopusta puno vecu fleksibilnost je druga prica. U takvom scenariju cak i sa chiplet dizajnom uspijes napraviti bolji proizvod.

Koliko ta sporija komunikacija medu jezgrama "ne znaci nista" ce se vidjeti tek kad Intel zazivi na nekom manjem proizvodnom procesu, a vrlo vjerovatno i sad kad izbace osakacenu novu arhitekturu u obliku Rocket lejka. Do tada je bilo kakva usporedba i nazivanje chiplet dizajna revolucionarnim po mome misljenju smijesno.
AMD-u je arhitektura omogućila puno veću fleksibilnost i lakše prelaženje na novi proces, a isto tako Intelu i dugogodišnje zapinjanje, tko im je kriv kad su se držali takvog dizajna, šta bi trebali kriviti AMD što su usavršavali arhitekturu? Intel će u 2021 godini izbaciti polovično rješenje zvano Rocket Lake s do 8 jezgri i ogromnom potrošnjom, neefikasan proizvod koji će brzo otići u zaborav kao i Comet Lake, rezultati prodaje su jasno to pokazali. A nakon njega dolazi potpuno nova platforma i u njoj Alder Lake s mixom pravih i malih jezgri, dakle multithread fail. U 2021 godini se držati 8 jezgri nije baš najmudrija odluka, a AMD neće stati sa poboljšavanjem single core performansi, a u multicore će biti kako god bolji zbog punokrvnih jezgri.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:33   #4052
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Ma odustani(te), frajer udara po svojem i to je to. Gaming je bitan, sve ostalo je goli kurac, Intel samo čeka da sjebe AMD, a u međuvrenu se smiju na chiplet dizajn, jer znaju da imaju bolje, ali im se ne žuri.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:35   #4053
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Prilično je očito da light trolla , taman u granici da ne dobije opomenu, dakle treba ga gledati na takav način i nema problema.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:37   #4054
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Glavno da je #Secretlab Omega u Moj komp, jer daje level 1337 gaming haxor skillz.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:39   #4055
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Kod Intela je u zadnje vrijeme uglavnom: Just wait.....
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:42   #4056
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova

Također zašto si uvjeren da bi bolji node toliko spasio intel? Pa jel im node kriv što su gurali istu mikroathitekturu 5 generacija (od 6000 do 10000 serije) na desktopu? Node nema veze s tim

S boljim nodeom bi samo dobili na efikasnosti tj. nebi se u ovolikoj mjeri sramotili, no njihovi problemi bi i dalje ostali isti - monolitni čipovi zbog kojeg nebi mogli pratiti broj jezgri, te problem iste mikroarhitekture... Možda bi im i clockovi opali...

Eto - vidjet ćemo na primjeru alder lakea koliko će im node "značiti", jer po tvrdnji samog intela 10nm super fin (iliti 10nm++) je bolji od 7nm TSMC ili barem alpari
Također da nadodam na ovo što sam ranije napisao - nemojte zaboraviti da je AMD sa GloFo 14nm i 12nm sa zen i zen+ bio na inferiornijem nodeu od intelovog 14nm++ no to ga nije spriječavalo da ima duplo jezgri, bolju efikasnost i temperature... Dakle nešto se pita i dizajn odnosno arhitekturu.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:44   #4057
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Sve mi to znamo, ali guerra se pravi da se to nije desilo, jer samo je gaming bitan, a to je ono od čega Intel živi.
Nego, zbog čega je Intel ovo izvel i to u vrijeme kad AMD nije bil gaming alfa i omega, ali već su tad bili previšu blizu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:54   #4058
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ne znam iz kojeg razloga downplayaš chiplet dizajn. Pa on je zaslužan za sve dobro što se dogodilo zadnje skoro 4 god. (uključujući intelovo duplanje jezgri).

Pazi "neki AMD" je izbacio prvu generaciju ryzen sedmica koji su se neki sa cijenom od ispod 3000kn ravnopravno borili sa intelovim i7 na HEDT platformi od 9000kn... (famozni i7 6900K), no ti to prezentiraš na neki način - izbacili su "eto tako". Pa s tim su ih potamanili kao tyson fury prvašića i sjebali koncept 10 puta bogatijem suparniku za čitavo desetljeće.

Tvrdnja da je chiplet dizajn nije revolucionaran pokazuje koliko si sam smiješan

Također zašto si uvjeren da bi bolji node toliko spasio intel? Pa jel im node kriv što su gurali istu mikroathitekturu 5 generacija (od 6000 do 10000 serije) na desktopu? Node nema veze s tim

S boljim nodeom bi samo dobili na efikasnosti tj. nebi se u ovolikoj mjeri sramotili, no njihovi problemi bi i dalje ostali isti - monolitni čipovi zbog kojeg nebi mogli pratiti broj jezgri, te problem iste mikroarhitekture... Možda bi im i clockovi opali...

Eto - vidjet ćemo na primjeru alder lakea koliko će im node "značiti", jer po tvrdnji samog intela 10nm super fin (iliti 10nm++) je bolji od 7nm TSMC ili barem alpari
@Manuel

Dobro 6900k je iz ere kad se moglo musti iz razloga sto je konkurencija bila nepostojeca pa je samim time i cijena je bila takva kakva je. Sad kad gledam recenziju za 2700x on i 8700k (koji je 3 puta jeftiniji od 6900k) su se izmjenjivali ovisno o kakvom workloadu se radilo. Threadriperi su naravno pomeli Intel jer tu vise nisu mogli pratiti sa brojem jezgri.

Koliko sam upoznat Intel ima obicaj novu arhitekturu stavljati kad slozi i novi node pa je to jedan od odgovora zasto nisu slagali nista novo na 14nm. Drugi razlog je ocit, a to je da ih 14nm ogranicava da sloze veci broj jezgri na novoj i guscoj arhitekturi koja nece trositi kao Arena centar.

Zato i kazem da treba vidjeti novu arhitekturu u punom svijetlu, a to ce se vidjeti tek na manjem nodeu posto ovaj trenutni ima previse ogranicenja. Ako tu zakazu onda se moze reci jbg nisu sposobni napraviti konkurentan proizvod.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:05   #4059
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Tick-tock princip je bil aktualan jedno vrijeme i već su sa 14nm imali problema (Broadwell kao primjer), ali su ipak uspjeli, dok se 10nm proces pokazal kao preveliki zalogaj i trenutni SuperFin 10nm+++ je nešto sasvim drugo od onoga kaj su prvotno zamislili i opet imaju problema. Taman da sve to maknemo na stranu i da im TSMC sutra počinje štancati 7nm proizvode, opet im ostaje problem arhitekture, jer u zadnjih nekoliko generacija cijelo vrijeme vrte Skylake derivacije. Koliko mi svi pratimo, nema naznaka da Intel u sljedećih nekoliko godina ima konkretnu i konkurentnu uistinu inovativnu arhitekturu, a dok su 2017. uredno ismijavali AMD-ov princip, već su 2018. skužili da moraju krenuti tim putem, ali do danas nema informacija što točno bi to moglo biti. Za manje od dva tjedna njihov CEO ima obavezu pred dioničarim reći kakav je točno plan za godine koje dolaze, a nakon toga se povlači s pozicije, jer voda je odavno došla do grla. Nedavno su na jednom od financijskih izlaganja, Intelovi analitičari također morali javno obznaniti kakva je situacija i stvari nisu bajne, nisu ni približno dobre, a suradnja s TSMC-om i Samsungom više nije upitna, već zagarantirana. I opet, uzalud im sve, ako nemaju spremnu dobru (mikro)arhitekturu, pa da ovaj dvojac može krenuti s proizvodnjom.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:08   #4060
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Manuel

Dobro 6900k je iz ere kad se moglo musti iz razloga sto je konkurencija bila nepostojeca pa je samim time i cijena je bila takva kakva je. Sad kad gledam recenziju za 2700x on i 8700k (koji je 3 puta jeftiniji od 6900k) su se izmjenjivali ovisno o kakvom workloadu se radilo. Threadriperi su naravno pomeli Intel jer tu vise nisu mogli pratiti sa brojem jezgri.

Koliko sam upoznat Intel ima obicaj novu arhitekturu stavljati kad slozi i novi node pa je to jedan od odgovora zasto nisu slagali nista novo na 14nm. Drugi razlog je ocit, a to je da ih 14nm ogranicava da sloze veci broj jezgri na novoj i guscoj arhitekturi koja nece trositi kao Arena centar.

Zato i kazem da treba vidjeti novu arhitekturu u punom svijetlu, a to ce se vidjeti tek na manjem nodeu posto ovaj trenutni ima previse ogranicenja. Ako tu zakazu onda se moze reci jbg nisu sposobni napraviti konkurentan proizvod.
Sam dizajn Intelove arhitekture ima previše ograničenja, dok se Intel sjeti napraviti novu arhitekturu, na novom node-u, AMD će uredno sve to raditi na vrijeme (zbog chiplet arhitekture) i korisnici će prelaziti kod njih, neće nitko od nas čekati božanstveni Intel, tko prvi napravi ja kupujem, kao i većina kupaca. Isto tako neće AMD prestati s radom nakon Zen-a 3, pa ti lijepo čekaj Intel, javi nam kako je prošlo.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:08   #4061
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Loka