Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2018., 16:15   #61
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A koja to klima trosi 3KW? Ja sam probao ovu standardnu 4.5KW klimu i sad u zimi stoji na 500w
.
Imaš klima i od 160kw

Na klimi piše koliko topline proizvodi... ne koliko struje troši...

tvoja 4.5kw klima vjerojatno pri max. opterećenju troši 1-1.5kw/h.

Ako ti je u stanu toplo, i upališ klimu... nećeš vjerovati, ali trošiti će 10-20w, koliko troši LCD i ventilator na njoj.

A ovo za 201kw godišnje... to je kao da ti netko kaže da ti auto troši 300l goriva godišnje...
RimtuTiTuki je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2018., 21:36   #62
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
Ja se grijem na klimu i meni mjesecno ide cca 500kwh na klimu...
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 00:07   #63
zvjerko
Premium
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
No svejedno to sto su napisali da godisnje klima trosi 201KW mi je marketinski trik ili tu fali jedna nula.
Negdje imas *, gdje pise tipa "pri radu 2 sata dnevno u razdoblju 3 mjeseca".
Nista drugo nego marketing.
zvjerko je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 10:44   #64
Stormer
Huuuah
 
Stormer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 163
Odlican topic, bas me zanimalo kako ekipa hladi ljeti rigove. Osobno trenutno nemam nikakvo hlađenje ali sam razmišljao o tome za ovu godinu. Na više strana kao i ovdje sam čuo da klima ne pomaže pretjerano (a ove teorije da klima troši 20W neću ni komentirat). Samo dobra cirkulacija zraka kroz prostoriju i to bi trebalo bit to.
Stormer je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 00:37   #65
MfMax
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Citiraj:
Autor QW47 Pregled postova
Kao što FRipper kaže nebitna je temperatura zraka, bitno je samo da puše i da ima svježeg zraka osobno sam se uvjerio u to. Neće ništa bit karticama i da rade i na 80°C konstantno. Ja imam R9 390 koja već 4 mjeseca radi na 85-90°C ništa joj nije.
Svaka čast na ovoj temi, biti će sve više ovakvih već
u petom mjesecu
Svaka karta ima svoju priču sa toplinom, nije bas svaka izdržljiva da se pegla na 90 nonstop.

Jednostavno sam zaboravio na ove probleme
otkad majnam cryptonight sa Sgminerom.
Hladno ko led, ljeto- zima vrlo mala razlika.

Ako netko guli dual, npr ETH + Dcr sa 30 kartica u 16m2, trebat će ozbiljnije propuhivanje.
MfMax je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 00:55   #66
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Citiraj:
Autor QW47 Pregled postova
Kao što FRipper kaže nebitna je temperatura zraka, bitno je samo da puše i da ima svježeg zraka osobno sam se uvjerio u to. Neće ništa bit karticama i da rade i na 80°C konstantno. Ja imam R9 390 koja već 4 mjeseca radi na 85-90°C ništa joj nije.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 01:23   #67
Brut
Premium
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Zadar
Postovi: 263
Citiraj:
Autor MfMax Pregled postova
Jednostavno sam zaboravio na ove probleme
otkad majnam cryptonight sa Sgminerom.
Hladno ko led, ljeto- zima vrlo mala razlika.
.
ti si ozbiljan?
Brut je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 09:21   #68
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
dobra tema
vex je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:27   #69
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Imaš klima i od 160kw

Na klimi piše koliko topline proizvodi... ne koliko struje troši...

tvoja 4.5kw klima vjerojatno pri max. opterećenju troši 1-1.5kw/h.

Ako ti je u stanu toplo, i upališ klimu... nećeš vjerovati, ali trošiti će 10-20w, koliko troši LCD i ventilator na njoj.

A ovo za 201kw godišnje... to je kao da ti netko kaže da ti auto troši 300l goriva godišnje...
Klima koliko proizvodi topline (ako je u hlađenje "modu") točno toliko i struje troši. Jedan mali dio energije ode u elektromagnetsko zračenje ali 99% se pretvori u toplinu.

To što proizvođači pišu bajke na deklaracijama je skroz druga tema no ako hladimo 3,5kW onda je potrošnja struje VEĆA od te brojke, ne manja.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:31   #70
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Klima koliko proizvodi topline (ako je u hlađenje "modu") točno toliko i struje troši. Jedan mali dio energije ode u elektromagnetsko zračenje ali 99% se pretvori u toplinu.

To što proizvođači pišu bajke na deklaracijama je skroz druga tema no ako hladimo 3,5kW onda je potrošnja struje VEĆA od te brojke, ne manja.
Ne baljezgaj gluposti.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:40   #71
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ne baljezgaj gluposti.
kako se ti to razgovaraš lol. Tak se moš razgovarat sa svojim kompićima u birtiji.

Imaš nešto za reći, reci kako se spada ovakve birtijaške spike ostavi negdje drugdje
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:47   #72
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Klima koliko proizvodi topline (ako je u hlađenje "modu") točno toliko i struje troši. Jedan mali dio energije ode u elektromagnetsko zračenje ali 99% se pretvori u toplinu.

To što proizvođači pišu bajke na deklaracijama je skroz druga tema no ako hladimo 3,5kW onda je potrošnja struje VEĆA od te brojke, ne manja.
lol...

Da je tako, nitko se ne bi grijao na toplinske pumpe i svi bi i dalje imali termoakumulacijske peći...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe#Zrak
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je online   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:50   #73
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
kako se ti to razgovaraš lol. Tak se moš razgovarat sa svojim kompićima u birtiji.

Imaš nešto za reći, reci kako se spada ovakve birtijaške spike ostavi negdje drugdje
Pa kad pišeš gluposti... kako se to lijepo napiše?
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je online   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:51   #74
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
lol...

Da je tako, nitko se ne bi grijao na toplinske pumpe i svi bi i dalje imali termoakumulacijske peći...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe#Zrak
https://en.wikipedia.org/wiki/Conservation_of_energy

Ne zaboravi da mi ovdje ne hladimo ljude nego strojeve koji proizvode daleko više topline.

1 čovjek = cca 100W topline.

1 rig = cca 1000W topline

3 riga i već smo na 3kW koje treba disipirati, ako to radiš klimom, klima će potrošiti daleko više od tih 3kW.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:52   #75
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Pa kad pišeš gluposti... kako se to lijepo napiše?
Piše se argumentima a ne dječji vrtić žargonom.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:18   #76
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova

Na klimi piše koliko topline proizvodi... ne koliko struje troši...

tvoja 4.5kw klima vjerojatno pri max. opterećenju troši 1-1.5kw/h.
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Klima koliko proizvodi topline (ako je u hlađenje "modu") točno toliko i struje troši. Jedan mali dio energije ode u elektromagnetsko zračenje ali 99% se pretvori u toplinu.

To što proizvođači pišu bajke na deklaracijama je skroz druga tema no ako hladimo 3,5kW onda je potrošnja struje VEĆA od te brojke, ne manja.
Ajde lijepo riješite raspravu tako da odete do natpisne pločice/naljepnice vanjske i unutrašnje jedinice i pročitajte nazivne vrijednosti napona/struje/snage i pozbrajajte ih.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:26   #77
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
https://en.wikipedia.org/wiki/Conservation_of_energy

Ne zaboravi da mi ovdje ne hladimo ljude nego strojeve koji proizvode daleko više topline.

1 čovjek = cca 100W topline.

1 rig = cca 1000W topline

3 riga i već smo na 3kW koje treba disipirati, ako to radiš klimom, klima će potrošiti daleko više od tih 3kW.
Jaki su ti argumenti...

Zašto misliš da će klima potrošiti 3kW električne energije da prenese 3kW toplinske energije iz unutarnjeg u vanjski prostor?

izjednačuješ električnu i toplinsku energiju, i pokazuješ da ni najmanje ne razumiješ princip rada toplinske pumpe.

Toplinska pumpa ima efikasnost električne energije u odnosu na toplinsku 1:3 kad se kao medij koristi zrak, pa do čak 1:8 kad se kao medij koristi voda.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je online   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:28   #78
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,337
Kolko trosi da trosi, trosi previse jerbo prostoriju s rigovima ne moze da ohladi...

Nije da ona ne zeli, vec jednostavno ne moze
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:38   #79
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Klima koliko proizvodi topline (ako je u hlađenje "modu") točno toliko i struje troši. Jedan mali dio energije ode u elektromagnetsko zračenje ali 99% se pretvori u toplinu.

To što proizvođači pišu bajke na deklaracijama je skroz druga tema no ako hladimo 3,5kW onda je potrošnja struje VEĆA od te brojke, ne manja.
Hm, ispada stvarno do sada nisi NIKAD klimu vidio?

NITI JEDAN klima uređaj na svijetu ne troši struju tako kako si opisao.

Možda, ali samo možda postoji koji uređaj kojemu je zabranjena prodaja jer mu je COP/SEER 1/1 ili manji od jedan
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:48   #80
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Jaki su ti argumenti...

Zašto misliš da će klima potrošiti 3kW električne energije da prenese 3kW toplinske energije iz unutarnjeg u vanjski prostor?

izjednačuješ električnu i toplinsku energiju, i pokazuješ da ni najmanje ne razumiješ princip rada toplinske pumpe.

Toplinska pumpa ima efikasnost električne energije u odnosu na toplinsku 1:3 kad se kao medij koristi zrak, pa do čak 1:8 kad se kao medij koristi voda.
Jaki ili slabi, točni su.

Energija se mjeri u joulima bez obzira radi li se o toplinskoj, mehaničkoj, potencijalnoj, slaboj nuklearnoj, jakoj nuklearnoj, električnoj, ili inoj energiji.

Pretvorba energije iz jednog oblika u drugi ne mijenja činjenicu da ako sa jedne strane uzmeš n energije i prebaciš ju na drugu stranu, opet se radi on n količini energije + trošak rada da ju uopće preneseš ili pretvoriš.

Ako koristiš električnu energiju da pokrećeš kompresor koji će komprimirati plin koji kao rezultat toga mijenja agregatno stanje i gustoću, količina električne energije potrebne da komprimira taj plin, tako da doista i preneseš n toplinske energije sa jedne strane na drugu je u najboljem slučaju ista kao i količina toplinske energije koju prenosiš (u tom slučaju imamo savršeni stroj iliti perpetuum mobile), a u realnom svijetu je veća.

To što voda može apsorbirati n*9 topline po jedinici volumena u odnosu na zrak ne mijenja matematiku nego samo znači da ti treba manje vode, ne manje energije (drugim riječima stroj je manji).
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 13:58   #81
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Hm, ispada stvarno do sada nisi NIKAD klimu vidio?

NITI JEDAN klima uređaj na svijetu ne troši struju tako kako si opisao.

Možda, ali samo možda postoji koji uređaj kojemu je zabranjena prodaja jer mu je COP/SEER 1/1 ili manji od jedan
To su jedinice efikasnosti i govore koliko energije ćemo izgubiti (kao dodatni trošak a ne kao neki profit).

Uvjeravaš me da možeš na jednoj strani stvarati 5kW topline i onda tih 5kW topline na neki način pretvoriti u manje od 5kW.

No comment.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 14:39   #82
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Cekaj malo, znaci imam klimu 3,5KW, tako barem pise na njoj i pod time je prodana. A ona trosi maksimalno 600W po satu jer sam mjerio sa onim mjeracem. Cak neko vrijeme valjda dok se ne vrti onaj rotor vani trosi po 200W, a i kad samo ispuhuje onda cak trosi 20W.

Pa sad bi volio da mi netko objasni:
Dali ta klima nije 3,5KW kao sto je prodaju ili kako?

@gunther
Treba svima rec da ne kupuju klime za hladjenje, ja budala kupio i postavio i vjerojatno cu je morat preselit jer ta glupa klima nemoze ohladit podrum niti sad dok je vani minus.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 15:35   #83
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,513
@shimpa: ili trolaš ili nisi u stanju shvatiti kako klima uređaj funkcionira.

Da preneseš 3.5kW toplinske energije iz unutarnjeg prostora u vanjski ti treba 1kW električne energije i time se ne krši zakon o očuvanju energije. Jer 3kW toplinske energije ne nestaje, samo se prenosi iz unutarnjeg zraka u vanjski

A ako ti to ne možeš shvatiti... to je tvoj problem
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je online   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 16:01   #84
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Molim moda da obrise par ovih zadnjih postova, jer su toliko retardirani da bi netko mogao pomislit da se tu na PCE okupljaju degenerici.

@dezurni energetičat a.k.a. shimpa


Kada klimu od 3,5 kw toplinskog učinka ustekam u struju (jer ne radi na žgance) i kada ona radi (kompresor i ventilator) koliko ona struje vuče iz utičnice?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 16:09   #85
Kamby
Premium
 
Kamby's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Istra
Postovi: 132
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Molim moda da obrise par ovih zadnjih postova, jer su toliko retardirani da bi netko mogao pomislit da se tu na PCE okupljaju degenerici.

@dezurni energetičat a.k.a. shimpa


Kada klimu od 3,5 kw toplinskog učinka ustekam u struju (jer ne radi na žgance) i kada ona radi (kompresor i ventilator) koliko ona struje vuče iz utičnice?
Čovjek vam je sve rekao.. pa 3.5kW.. on ima neke nenadjebive utičnice i 40A osigurače pa mu to tako radi..
Kamby je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 16:28   #86
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Sad sam jos jednom detaljno i sa razumijevanjem (tj pokusajem) pročitao njegove postove, stari moj, ti ili smanji, ili mjenjaj dilera. Ili bar googlaj malo prije nego pises takve nebuloze.

To je član ovog foruma od 2001.

Da mi je to netko pričao, rekao bih mu da laze/mulja/izmislja
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 16:38   #87
bez_komentara
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Split
Postovi: 238
Nema logike samo klimom hladit prostoriju koja se grije gr. karticama. Pogotovo podrum.

Treba ormar i ventilator na vrhu s cijevi koja izvlači zrak direktno do prozora, van prostorije.
Ispod može biti otvoreno da ulazi zrak..
Klimu stavit bliže podu i možeš je držat na minimumu da radi.
Ovo je kad je sve podređeno rigovima.

Ne šrtarite na tim stvarima jer za 300 kuna se može tako riješit 50% problema oko temperature prostorije..
..ventilator i cijev (kao kod nape)
Nije bitan umjetnički dojam, nego da je funkcionalno i da se produži vijek opreme.
bez_komentara je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 16:42   #88
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Ne znam kakvi su Vaši podrumi, ali meni žena prigovara i ljeti da joj je hladno u njemu. Pa ubijem dvije muhe jednim udarcem

A slažem se sa svim navedenim bitno je napraviti protok zraka, uložiti malo novaca za duševni mir
Alister je online   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 12:10   #89
Churta_Sia
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 54
Moja hladilica na tavanu upogonjena jučer


https://imgur.com/nZDytUA
https://imgur.com/cCai1VR

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 12.04.2018. u 16:13.
Churta_Sia je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 15:49   #90
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Zanimljivo i prilično jednostavno rješenje. Pretpostavljam da je ispuh u pitanju?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 12.04.2018. u 16:12.
prileee je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na