Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2011., 00:48   #1
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Exclamation Wifi- access point ili expander

Pozdrav,

Ukratko da objasnim problem. ,

Riječ je o žičnoj mreži koju sad treba nadopunit sa Wifi-om. Što se tiče tehničke strane sve je odrađeno na razini sa cisco gigabit switchevima po katu, povezani optikom, cat 6 kabelima....itd.
No, pošto je prostor iznimno velik potrebno je raširit Wifi signal na nekih 200 kvadrata x 4 etaže. Problem je sljedeći što moram koristiti onaj šugavi t-comov ruter radi maxtv-a kojeg se ne može podesit na drugi router jer gadovi neće reći podatke za portove.

1. E sad gledao sam da stavim range expandere od linksysa no problem je što ne podržavaju wpa2 zaštitu nego samo wep. Znam da se mogu probit jedna i druga, s time da mulci preko youtuba wep rješevaju....
OTPADA

2. access point sam mislio stavljat i ok. Sve super na katovima gdje nije rutter ali tamo gdje je ruter koji također emitira wifi (JER MORA) i access point iako je mreža skrivena, sve iste postavke, računala npr. kad dodju na 3 kat ne vide mrežu iako su i tamo access pointovi. Isto je kad i komp koji je povezan na 3 katu dodje u prostor gdje je router nema mreže... tj konfuzzija..... ja ne mogu skužit zašto!!!

Problem bi bio rješen da maknem t-comov router koji ne mogu, ili da ugasim wifi na njemu isto tako ne može mora bit uključen.


Prijedloge rado prihvaćam. Što se tiče opreme isto tako, uvijete kao cijena ili tome slično nema.

LP
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 10:51   #2
hellbani
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 108
pa ne vidim nikakvi problem u ovome... ugasit wireless na t-gamadovom ruteru i na prvi lan nadovezat bilo koj ruter i s njim slat wireless... ili pak na t-gam., podesit wireless, i ima puno raznih modela repetitora koji podrzavaju wpa2 , te bilo koji od njih metnut.. ukoliko nisu novci problem, cisco ili mikrotik su najbolje opcije (njihov wireless 5 put brze i bolje radi )
hellbani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2011., 12:27   #3
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Ova prva opcija bi znacila da moram bacit t-gam u bridge mode, ali mora bit u rout ---jer mora. Narucio sam danas od cisca access point i od airlive s 2 radia u sebi pa da vidim sta se da iskombinirat.

a sto se tice expandera, ja nisam naso osim linksysa koji je đubretar, i nekog šugavog d-linka nista...

ako znas sta bolje javi

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.03.2011. u 23:06.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 13:53   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Daj neki smisleniji odgovor zašto T-Scum router, zašto moraš koristit baš njihov router i zašto mora biti u Router modu rada ?

Prvi "problem" sa ljubičastom tv (MaxTv) je lako rješiv sa modemom / routerom koji ima mogućnost više istovremenih konekcija (D-Link ih zove Pvc) i relativno uredno povezivanje porta na internom switchu sa odgovarajućom konekcijom. Parametri konekcija su davno poznati kako za Internet tako i za MaxTv. Fino uzmeš stari dobri D-Link DSL-G684T, na njega staviš origigi fw i konfiguriraš obje konekcije u Bridge mode, wireless ugasiš. Na njega staviš pošteni WAN Router i preko njega u mrežu.
Jedan od mnogih razloga zašto stari D-Link je ta šta za njega nemaju Remote Managment i time nema njihovog prčkanja, prekidanja veze + kad staviš origigi fw uređaj radi puno stabilnije od njihovih polu-proizvod fw verzija. Još igra TP-Link TD-W8901g i slični.

Za wireless fino na prizemlju i svakom katu staviš AP baziran na kakvom MikroTiku ili ako ćeš štedit Edimax EW-7228AP ili AirLive WL-5470, sve fino sa WPA2. Na kompovima sa XP SP2 i manje provjeri jel stavljen onaj kb sa nadopunom podrške za WPA2.

Za blem pod 2 mora biti neki štos. Jesu li mrežne postavke kompova na idiot ili sa fiksnim postavkama kako i trebaju biti kad se sve slaže kako spada ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 18:30   #5
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
1.
ovako što se tiče zašto mora biti od t-com ruter.
Mora radi firme koja je podesila kompletan sustav i zato jer se mogu povezati na sami ruter (a znamo da je to nemoguće kad imas t-comov ruter ali oni mogu).... uglavnom to su vatrodojava, alarm, plin.... cudesa ... dosta komplicirano. I da ga promjenim i podesim sve portove trebam njih zvat da onda sve podese cijeli sustav i pitanje je onda da li ce im odgovarat taj ruter.. pre pre komplicirano

Ako znas gdje mogu nac postavke za maxtv reci jer to tražim da si doma upogonim cisco ruter ali imam maxtv pa nisam jos


2. Bas sam naručio AirLive WL-5470 čisto za probu iako sumnjam da ce moci dat signal na 200kvadrata ali ajde nije neka lova pa za isprobat super. Znači kako bi trebalo bit spojeno kad dodje airlive da vidimo dali to funkcionira


T-com router (wifi uključen ssid emitira)>>>žično>>>>>airlive WL-5470>>>>wifi uključen (ssid isti kao i na t-com ruteru)
>>>>žično iz access pointa u 4 kompa


jedino što neznam dal ovaj access point kad je u tom režimu rada koristi portove kao obican switch tj da možeš uštekat normalno žično kompove jer kod nekih je slučaj da portovi nisu u funkciji kod access pointa osim naravno jednog.
I dal se šteka dolaz od t-com rutera u WAN pa ti ostane još 4 porta za ostalo ili pak WAN koristi iskljucivo kad radi kao router/modem pa onda ostanu 3 porta za ostalo.

Razmišljao sam da uzmem i ovaj Airlive G.DUO
http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1256259285448

samo neznam kako ce to funkcionirat kad može odvojeno emitirat tj. kad se stavi u dupli mod da jedna i druga antena šalju signal access pointa dal ce bit interferencije kao sto je bilo na nekim starijim serijama cisca npr.

Ima li tko iskustva možda navedenim uređajem jer po netu nema nis???

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.03.2011. u 23:08.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 23:46   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
1 - Ništa posebno, vjerojatno se ne spajaju (mada je moguće) na router nego su podešeni tj. otvoreni portovi (PortForward), možda nije jednostavno ali se sigurno može rješit.

2 - Parametri MaxTv konekcije se znaju odavno i ima tu kod nas, potraži malo, hint VPI/VCI par je 0/40.
Povežeš ovu konekciju sa odr. lan portom i uživaj. Parametri IpTv konekcije:
VPI - 0
VCI - 40
Service category - VBR-nrt
Isključi Quality Of Service
Connection Type - 1483 Bridged IP LLC
Enable WAN Service
Enable Bridge Service
Peak Cell Rate=2500
Cell Rate=1250
Maximum Burst Size=10

3 - Rekao si da ti je već razvučena mreža po objektu, samo ćeš na željena / isprobana mjesta posadit AP - ove. Ovaj 5470 staviš u GW + AP mod rada i pjevaj, tada radi kao klasični router i 4 Lan - a su u istoj grupi sa wireless - om.
Ovaj DUO ti vjerojatno nije rješenje zbog prostora koji trebaš pokrit. Interferencije koje spominješ se rješavaju postavljanjem usmjerenih antena i različitog radnog kanala.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 22.03.2011. u 10:45.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 11:39   #7
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
jok, otvoreni su neki portovi radi dyndns ali u dilu s t-comom jer on koristi remote od thomsona za povezat se bas na ruter lako za ostalo. A nama ne radi opcija bas od thomsona za remote. ma nebitno...

ovo za kanale znam 1 pa drugi na 11 tj. što različitiji uglavno. antene bas i ne mogu stavljat jer i ovo se kao ne bi smijelo vidjet

evo čekam Airliva da se malo igram, a uzeo sam i cisca aironet 1130 Ag. Doma ih imam 4 komada i rade odlično jedino što će se sad spajati na cisco ruter s maxtv postavkama .

Ja sam mislio zdravo seljački žično iz thomsona u AP i njega u mod AP i nadat se da ce portovi radit.
Znači stavim ga u GW + AP i ubijem mu DHCP i to će radit bez greške? Meni je bitno da AP komunicira sa thomson samo preko žice, da daje wifi isto kao i thomson tj. da hodas i nebitno čiji signal uhvatis da radi net. jel to to

hvala na postavkama za maxtv

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 24.03.2011. u 10:20.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 13:01   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ma svatio sam da se radi o "poslovnom korisniku" pa su neke stvari malo drugačije u odnosu na obične kućne korisnike ali sv * * * * e koje rade sa tim svojim Remote Managmentom su nešto posebno. Primjera radi, bez pitanja (kako se kaže) FTP port 21 rezervirali za to Remote gofno pa se ti čudi ako si ga pokušao otvorit za neku svoju namjenu.

Kanale vrtiš 1 - 6 - 11, svima isti SSID i šifra, ostalo si skužio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 11:34   #9
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
hvala stari na savjetima, sutra sve stize pa javim ako me bude sta zaje...

EDIT:
sve spojio namjestio u 5 min, sve super ali mi je to bilo malo presumnjivo. Naravno imam problem... znaci sad sam spojio airlive i thomson preko žice podesio airlive, ukinuo dhcp, stavio 192.168.1.100 adresu sve 5! Radi bez greške, ali je problem što kad hodam npr. ne prebaci signal s thomsona na airlive nego mi bude onako jedva signal (od thomsona)pošto se udaljim i onda mi baci limited connection. i tako kad je spojen na airlive ne prebaci na thomsona ??? zasto? iste su mreže, isti naziv, pass sve kanal....

i da kad sercham pojave mi se dvije mreže iste???
pojačao signal na airlive sa 18db na 20db i signal nikakav unutar 60 kvadrata praznog prostora nestane

stavio u ap mod, sad je signal nesto malo jaci i lan portovi rade . Tako da ap je moj mod samo da jos rješim ovo prebacivanje

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 23.03.2011. u 14:24.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 15:16   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ako su ti Lan portovi u istoj grupi kako kažeš onda AP mode je rješenje za tvoj slućaj.

Dizanje snage ima za posljedicu veće grijanje i povećanje šuma pa u konačnici dobiješ (puno) lošiji rezultat. Ako bude trebalo zavidaj one bolje antene (cca 10 dBi) umjesto ovih isporučenih.

Evo tražim / čitam o blemu sa "prebacivanjem" i izgleda da su winsi glupi po tom pitanju, čudno zar ne
Ukratko, kad se zakače na neki AP(1) naprosto neznaju sami preći na drugi jači AP(2) dok god imaju makar minimalnu vezu sa (1).
Izgleda da je jedino rješenje manualni rescan mreža.
http://www.experts-exchange.com/Netw..._26716279.html
http://www.wirelessforums.org/alt-in...tions-892.html
https://www.dd-wrt.com/wiki/index.ph...s_Access_Point
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2011., 19:01   #11
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Da vidio sam da se grije više, pa sam vratio na defaultni 18db i stavio antenu isto od arilive koja kao povećava za 10db. Ali u konačnici sam dobio poboljšanje od 10% u odnosu na normalnu antenu mjereno wirelessmonom.

Kod cisca ima opcija gdje ap komuniciraju i kad skuze da je uredjas iste mac adrese na vecoj udaljenosti tj. na području gdje ima drugi ap jači signal prebaci automatski na njega. Win nemaju veze s tim. Samo to je cisco

sve u svemu ok, uređaj isključivo za neki manji stan jer i s antenom od 10db ne mogu pokrit 60 kvadrata bez zidova da imam vise od 2 crtice

EDIT:
sad mi nije nis jasno??? citam manual i tamo kaze da moraju svi bit na istom kanalu kad je u ap modu??? ja malo kombinirao i stavio ruter sad na 6 a ap 11.
Vratio na 20 db jer moze do 25 samo zavisi za koju regiju tako da 20 nije da ga przi

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 23.03.2011. u 21:59.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 21:58   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Nezaboravi da snaga ide po skoro eksponencijalnoj krivulji, ostavi 20 i prati zagrijavanje.

Prije si rekao da AP - ove napola skrivaš pa i to obzirom na poziciju i raspored utjeće na krajnji rezultat.
Primjera radi kad bi AP (njegovu antenu) postavio u sredinu tog prostora od 60 kvadrata u umjetni strop (ako ga imaš) s antenom put dole onda bi vjerojatno dobio puno bolji rezultat.

U vezi radnog kanala, ništa te ne košta isprobat i tu kombinaciju sa istim kanalom (6) pa vidit rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2011., 23:58   #13
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Meni ti to stoji u na zidu nije na sredini nego ajmo rec na kraju 1/3 cijele kvadrature od sad 60 kvadrata (testiram u garaži) i noramalno je na stolu i antena od cca 50 cm normalno na gore. U prostoru ce bit na zidu s time da je skriven kanufom te antena može ići samo prema gore, tj. ne mogu montirat naopako ap

Evo cijelu dan sam u nekom testu i iskreno nisam uspio vidjet razliku između kanala, sve kombinacije sam probavao. Zagrijavanje isto 4h je radio na 18 i 4h na 20db i nisam vidio razliku na ruci kad ga primim.

Jedino sto me razočaralo je što npr. na 2 crtice u win 7 ili 28% prema wirelessmonu film steka kad ga povlačim preko wifi-a s drugoog kompa... na 32 % vec ne....

sutra počinje test cisca pa cemo vidjet sta on daje

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 24.03.2011. u 09:43.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2011., 02:25   #14
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
razočaran u potpunosti napravio sam lan speed test. Rezultati poražavajući!!! a neznam zasto!!

Ruter t-com>>> server (zahtjev poslan s laptopa 3/5 signal)
writing
7,54 mbs
reading
6,59 mbs


AP>>>server (zahtjev poslan s laptopa 5/5) laptop 5cm od AP

W 20,08 mbs
R 21,47 mbs

zasto je tako los rezultat??? ne kužim...

Ruter povezan mrežnim kabelom do AP duljine 10m. Od AP 1m mrežni kabel u server. Jel imas ideju jer ja sam sad lud .... ocekivao sam 48mbs najmanje kad mi je laptop doslovno 5 cm od ap-a!????
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2011., 10:34   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Mislio sam da ćeš već skužit da ti ne treba quote za post poviše

En' ti "umjetnički dojam" i sakrivanje, za najbolje pokrivanje odr. prostora trebao bi nekako smontirat u sredinu prostora. Zato sam predlagao u spušteni plafon ako ga imaš. Možda na nekom ormaru ili sl. Antena se da fino kamuflirat kakvim papirom / natpisom a ne da je iza nekog zida pa bio on i knauf. Svaka dodatna prepreka samo će još više degradirat signal.
Također ako je 1. router ST780 onda imaš u velikoj temi o njemu kako dodati drugu antenu na njega i time poboljšat wireless u njegovoj zoni. Ovaj novi TG782 je po tom pitanju gori jer su antene komadi late unutar njega.

U vezi transfera napravi test sa XP ili s kakvim Linux - om pa ćeš vidit razliku, po meni bi je trebalo biti. Probaj deaktivirat TCP/IP v6 i koristit samo v4.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2011., 11:42   #16
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
testirano je s win7 na xp. Tako da ip6 se ni ne koristi jer ga xp nema kao opciju. probat cu jos s win7 na solaris je on pokrece glavnu masinu

ali 5/5 signal prebacivanje 704 mb 11 minuta ??? čini mi se jako puno...

EDIT:
sve u svemu airlive je srednja zalost nisam ništa uspio s njim !
Razmisljam da uzmem d-link DAP-1522 ili Linksys WAP610N
Prednost D-linka je sto ima gigabitne lanportove.
Oboje imaju 300mbs ali ako se ne varam to ne mogu iskoristit kartice npr. u laptopima koje su sve na 54mbs ili se varam. Po meni je svejedno kad on može skidat max 54mbs od 300 ponuđenih.

Ako ima koji prijedlog za jos neki Access point samo reci

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.03.2011. u 08:15.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 08:44   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Opet si pogodio u vezi wireless standarda (802.11g / 802.11n) i nazivnih max. brzina. Ako razlika u cijeni nije velika možda se i isplati ulagat u nove verzije sa n wireless - om i Gb Lan - om a i većina novih lapova dolazi sa n wireless - om.
Nezaboravi da "puni i pravi" n standard zahtjeva tri antene šta komplicira / poskupljuje cijelu priču.
U vezi AP - ova prošvrljaj malo po Mrežama, spominjao se jedan Edimax AP isto stare serije sa g wireless - om i 100 Mb Lan - om.
Za te nove provjeri feedback na netu.

Obzirom da te ne zadovoljavaju ova relativno jeftina soho rješenja da istražiš / probaš:
- AP na kojeg "ide" DD-WRT ili OpenWRT
- AP baziran na hw i sw MikroTik - u
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 12:05   #18
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
bas radi DD-WRT-a sam naveo ovaj D-lnik i linksys. Samo kažem opet mi je glupo kupovat samo da vidim da li ce valjat... Vec imam 3 AP koj "nisu prosli test" i 1200kn manje .... Nazalost ti u Hrvatskoj nemas ducan koji specijaliziran za mrežnu opremu npr. i nemas koga pitat kako se pokazao, ima ovo ono jer nitko nema pojma. Onda si prisiljen kupovat i vidjet dal ti pase ili ne. I vecina reviewa je bez veze, tko vise plati 1. ili samo se sucelje gleda i karakteristike.
Primjera radi ovaj airlive je bio čuudo tehnike, a ispao ni č od čudo.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.03.2011. u 13:51.
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 13:57   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Moram priznat da mi je pomalo čudno da se nitko nije priključio u raspravu, a znam da ima kolega koji bi mogli reći dvije pametne.
Za "višak" opreme pravac tržnica.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na