Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.09.2012., 23:42   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Backup sistemskog diska

Kupio sam si veći ssd (64 gb), usput sam nabavio jedan stariji wd(pata) od 80 gb i on bi mi sluzio kao backup.

Uglavnom ideja je staviti nove windowse+programe na novi ssd i onda sa recimo Easeus-om napraviti disc copy na taj wd. Taj disk bi stajao u ladici, odnosno koristio bi se u slučaju da ovaj samsung prdne, ili da prdnu windowsi na njemu( s njega bi vratio prvobitno stanje).


E sad, dali je Easeus najbolji program za to, i na sta treba paziti prilikom ove vrste backupa?
Koliko čitam, treblo bi napraviti particiju koja je iste veličine kao ssd.

Iskustva, prijedlozi i misljenja naravno dobrodosli
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 00:11   #2
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Acronis true image, instaliraš skupa s Winsima, podesiš scheduled job i on se automatski pali i radi inkrementalni backup na xy lokaciju. Ako sistemac prdne, imaš Acronis boot cd (napraviš ga unaprijed jasno), bootaš i restoraš image. As easy as pie Na lokaciji za backup trebaš samo imati dovoljno mjesta za backup, nikakve iste particije i sl.

Ako taj Easeus radi na isti princip onda je to to, ne znam može li jednostavnije.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2012., 00:28   #3
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Ako treba backup disk koji će kasnije ubaciti u PC, onda nema koristi od imagea nego mora klonirati cijeli SSD na taj HDD. Nemam pojma kako radi Easeus...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 00:46   #4
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Lega zasto bas "Easeus" program ?
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 06:50   #5
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Acronis true image, instaliraš skupa s Winsima, podesiš scheduled job i on se automatski pali i radi inkrementalni backup na xy lokaciju. Ako sistemac prdne, imaš Acronis boot cd (napraviš ga unaprijed jasno), bootaš i restoraš image. As easy as pie Na lokaciji za backup trebaš samo imati dovoljno mjesta za backup, nikakve iste particije i sl.

Ako taj Easeus radi na isti princip onda je to to, ne znam može li jednostavnije.
Stvar je u tome sto zelim fizički napravit drugi sistemski disk, jer ako mi prdne ssd, nemam onda di stavit windowse, a ne zelim imati taj pata disk stalno u kompu


Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako treba backup disk koji će kasnije ubaciti u PC, onda nema koristi od imagea nego mora klonirati cijeli SSD na taj HDD. Nemam pojma kako radi Easeus...
Upravo to zelim

Citiraj:
Autor ante2 Pregled postova
Lega zasto bas "Easeus" program ?
Netko mi ga je preporučio, pa pitam jel ima sta bolje i jel postoje neke cake.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 07:42   #6
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
a što kompliciraš, ako sam te dobro shvatio želiš samo u slučaju rikavele SSD-a imati operativne windowse na kojima možeš raditi? Pa jednostavno, instaliraj i podesi win na oba diska i drugi strpaj u komodu
tor je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 07:46   #7
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
CloneHD. 15 min posla.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 08:27   #8
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
a što kompliciraš, ako sam te dobro shvatio želiš samo u slučaju rikavele SSD-a imati operativne windowse na kojima možeš raditi? Pa jednostavno, instaliraj i podesi win na oba diska i drugi strpaj u komodu
Nije bas tak jednostavno kak ti kazes, zelim instalirat nove win na ssd, sve podesit, slozit sve programe sto mi trebaju i to onda stavit na taj drugi disk, da ga imam za rezervu u slučaju da ssd rikne, ali i da vise nikad ne moram instalirati windowse/programe/podesenja nego samo sve vratim sa tog backup diska.

Definitvno mi se ne da dva puta instalirat win/programe/podesenja


@ nino

Ako se ne varam taj cloneHD je dosta mušičav i nepouzdan
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 08:44   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ako se ne varam, Acronis ti ima opciju da ako češće radiš backup, da samo updatea image sa novijim fileovima tj. ne radi cijeli backup isponova i time štedi vrijeme.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 08:59   #10
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
To mi nije tak bitno, jer slozio bi kompletan C: i napravio njegov backup. Storage mi je ionako na drugom disku, a vazne stvari sa storage diska backupiram na druge načine.

Vaznije mi je da program koji odaberem to odradi kvalitetno, i da mogu biti siguran kad cu jednog dana vracat backup da ce sve radit kako treba.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2012., 09:06   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Musicav?

Ni sam neznam koliko kloniranja je do sad odradio za mene. 100% uspjesnost. Jesi probao ili cuo?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 09:58   #12
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Uzmi onda True Image ili to što Nino kaže, odaberi clone, imaš i manje od 15 min posla.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 10:26   #13
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Instaliraj Acronis, podesi da ti stari disk bude backup i radi incremental backup svaki dan/tjedan/mjesec, kako god želiš. Sve što instaliraš nakon kreiranja imagea, morat ćeš ponovno instalirati ako prdne ssd (a nemaš friški backup), a ovako ćeš imat manje posla.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 14:50   #14
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ljudi mislim da ga niste shvatili . On bi želio nekim softwerom ajmo reć sinkronizirat povremeno sistemski disk sa klonom . Znači ne želi čovjek backup/restore opciju jer mu za to trebaju 3 diska (uvjetno rečeno: orginal, backup storage i novi orginal).

Moja ideja za to rješenje:
1. instaliraj na ssd sve što želiš - znači inicijalni install
2. koristeći acronis kloniraj tu instalaciju na taj pata disk te isključi ssd i provjeri da li ti boota patu
3. naknadnu sinkronizaciju podataka vrši povremeno nekim programom za sinkronizaciju ali caka je da ćeš ga morat pokretat iz nekog virtualnog okruženja (hirens boot cd, neka live linux distra ili win pe)

Poanta ovog trećeg koraka je da povremeno radiš "kloniranje" (sinkroniziranje) sistemskog diska sa njegovim "klonom", a to nije moguće radit iz live sustava.

Mislim rješenje je malo čudno ali bi trebalo raditi ono što želiš ako sam dobro shvatio.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2012., 15:10   #15
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
CloneHD. 15 min posla.
Upravo to sam i ja napravio i sve radi.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=235752

Evo pišem sa "backup" diska.
Otprilike 1:30-2:00h mu je trebalo da prebaci. Iz windowsa, vrlo jednostavno. Planiram jednom u godinu-dvije klonirati disk.
Sad ga odspojiti (da ga kakva strujica nepotrebno ne ubije ) i raditi na "starom".
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na