Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2012., 21:20   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
(riješeno) Compaq Presario CQ61 - crni ekran

Compaq Presario CQ61 jednostavno sam od sebe počeo ne bacat sliku na lcd-u, znači laptop se pali, ekran je potpuno crn, znači ni ne uključi se. Probao vadit bateriju, palit ga sa/bez baterije, ista stvar.

Spojio vga izlaz na svoj monitor Phillips 244E ista stvar, na monitoru mi kaze da nema signala iz čega sam zaključio da je očito problem u grafičkoj koja ne baca signal ni na lcd a ni na vanjski izlaz.


Neka ideja kako da se uvjerim ili eventulano popravim ovaj kvar?


Hvala i LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 21:36   #2
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Caps lock blinka? puta?
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2012., 21:47   #3
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Blinka. Dva puta/pauza/dva puta i tako stalno
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 21:59   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Odspoji svu periferiju (sve na USB i slično), izvadi bateriju i odspoji napajanje. Drži tipku za gašenje 15 sekundi. Tako si napravio Hard Reset. sada spoji samo napajanje (bez baterije) i upali komp. Ako je i dalje ništa, probaj zamjeniti memorijski modul ili izbaciti koji ako ih je više
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2012., 23:23   #5
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Probao sve sto si napisao, mjenjao memoriju, čistio kontakte, ista stvar, slike jednostavno nema.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2012., 06:52   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Po ovome, BIOS je u banani. Čitao sam da je to dosta često u HP-ima u zadnje vrijeme. Obrati se Alvinu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2012., 20:50   #7
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Probao sam napraviti clear cmos na način da sam izvadio bateriju na par minuta, ali opet ista stvar. Goooglam, problem se cesto spominje, alk nisam nasao neko smisleno rjesenje.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2012., 06:28   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Nema ga bez servisa jer treba preflashati BIOS čip.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2012., 14:12   #9
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Slažem se. Ne muči se više, flash-aj ili zamjeni bios chip.
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2012., 09:06   #10
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Bios chip zamjenjen kod Alvina, i laptop normalno radi
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2013., 20:46   #11
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Curi je laptop počeo pljuvat prašinu, pa sam ga odlučio rastavit, ispuhat i zamjentit pastu. Kontrukcija latopa je katastrofa, tak da sam morao rastavit apsolutno svaki dio i napravit čišćenje i zamjenu paste. Sastavio sam lap i opet isto sranje, opet nema slike i ledica blinka 2 puta, opet otisao bios.

Zasto se to dogodilo i jel ce opet trebat flashat bios?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 19:15   #12
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Opet problemi

Evo mene opet sa dotičnim laptopom i problemima.

Sad se iz čista mira blacklight jednostavno ne zeli upalit u windowsima. Znači lap se uredno boota i sve radi normalno i dok udje u win, nakon 5 sec se blacklight jednostavno ugasi. Lap normalno radi, samo sto je ekran crn i moram svjetlit s lampom da vidim sta radim po njemu. Odem namjero u sleep, probudim ga , blacklight se upali, ali na par sec i opet se ugasi.

Na laptopu nije nista dirano, dogodilo se jednostavno samo od sebe. Provjerio sam power sheme i sve stavio da se nista ne gasi, pročekirao postavke grafičke, sve u redu, kako je i bilo. Ideje?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 21:16   #13
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Probaj neku live distru Linuxa pokrenuti (ili Safe Mode) . Ako tamo radi onda je ACPI driver crko
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 22:03   #14
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Zaboravio sam napisat u gornjem postu, dignuo sam win u safe modu, ista stvar.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 23:32   #15
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja bih rekao da je inverter u pitanju. Imam isti laptop,s identicnim problemima,malo bios,malo inverter. (lap ima 15.6 ali nije led nego lampa). Mijenjao inverter,sad opet crko bios. Narucio sam novi bios chip pa cemo vidjeti.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 23:50   #16
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
I ovom mom je krepao bios, stavljen je novi čip i sve radilo dobro, dok ga nisam poslije rastavio da ga očistim od prašine. Nakon sastavljanja opet isti problem sa biosom. Alvin ga je poslije toga sredio, ali mi nije mogao objsnik kako i zbog čega. Sad inverter, a sto je nejbolj brilikom prvog paljenja pise da je bios chip nesto u banani i traži da stisnem enter da nastavi boot i to za sad ne pravi probleme.

Posto smi mjenjao inverter, moze neki link na ebayu, da vidim koliko to kosta i jel ga problem zamjenit.

Hvala i LP

PS: Jel mogu nekako sa sigurnošću utvrdit jel je otisao samo inverter ili je i blacklight u banani, odnosno sta moram mjenjat, jer vidim da komplet kota 60$, a samo inverter cca 20$?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 10:33   #17
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Najprije rastavi ekran i provjeri jel stvarno ccfl ekran,cisto da budes siguran. Inverter sam kupio na ebayu za 13 i nesto usd,samo upisi genuine hp cq61 inverter. Nazalost,ne mozes biti 100% siguran da je samo inverter. Ja sam isao na blef i pogodio
Btw,jel se problem sa svjetlom.javlja i u dosu dok se dize bios pa win ili samo i windowsima? Probaj stisunt pauzu kad se upali pocetna slika i cekaj par minuta
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 10:37   #18
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
I ovom mom je krepao bios, stavljen je novi čip i sve radilo dobro, dok ga nisam poslije rastavio da ga očistim od prašine. Nakon sastavljanja opet isti problem sa biosom. Alvin ga je poslije toga sredio, ali mi nije mogao objsnik kako i zbog čega. Sad inverter, a sto je nejbolj brilikom prvog paljenja pise da je bios chip nesto u banani i traži da stisnem enter da nastavi boot i to za sad ne pravi probleme.

Posto smi mjenjao inverter, moze neki link na ebayu, da vidim koliko to kosta i jel ga problem zamjenit.

Hvala i LP

PS: Jel mogu nekako sa sigurnošću utvrdit jel je otisao samo inverter ili je i blacklight u banani, odnosno sta moram mjenjat, jer vidim da komplet kota 60$, a samo inverter cca 20$?

možeš posuditi, otići kod nekoga i isporobati bilo koji lcd starije generacije 15,4" i ili čak 15", bitno je da je 30-pinski konektor za flat kabel
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 12:09   #19
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor MMI Pregled postova
možeš posuditi, otići kod nekoga i isporobati bilo koji lcd starije generacije 15,4" i ili čak 15", bitno je da je 30-pinski konektor za flat kabel
Imam jedan stariji lap Acer, mogu s njega skinut displaj i probat, ali sta cu onda utvrdit? Da je monitor na Compaqu neispravan? To znam i bez toga. Zanima me kako utvrdit jel mi treba inverter ili inverter+blacklight.

Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Najprije rastavi ekran i provjeri jel stvarno ccfl ekran,cisto da budes siguran. Inverter sam kupio na ebayu za 13 i nesto usd,samo upisi genuine hp cq61 inverter. Nazalost,ne mozes biti 100% siguran da je samo inverter. Ja sam isao na blef i pogodio
Btw,jel se problem sa svjetlom.javlja i u dosu dok se dize bios pa win ili samo i windowsima? Probaj stisunt pauzu kad se upali pocetna slika i cekaj par minuta

Ovako to izgleda; upalim lap i počne boot, sve radi normalno 5 sec i onda se ugasi blacklight i ugasen je do ulaska u win. Nakon welcome screena se blackligt upali i radi opet 5 sec nakon čega se ugasi. Odem u sleep, probudim ga, black se upali, radi 5 se i opet se ugasi.

Po dolsaku novog signala radi 5 sec i onda se ugasi.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 12:16   #20
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
pa ako spojiš stari lcd i sve radi onda je prdno originalni ekran, tj. lampa...nema tu puno mudrovanja. ako se isto ponaša onda je inverter. 10 minuta posla
edit: mjenjaš SAMO ekran, flat kabel ostaje od originalnog HP-a
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 14:21   #21
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Onda sam ja cijelo vrijeme krivo mislio, da se inverter nalazi fizicki u monitoru od laptopa
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 16:09   #22
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
inverter ispod lcd-a a lampa u lcd-u
skini masku oko ekrana i sve će ti biti jasno, na youtube imaš video upute
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2013., 20:22   #23
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Sad bas gledam, koji da inverter uzmem sa ebaya, ima ih more sa različitim oznakama, kako da saznam koji meni točno treba?

http://www.ebay.com/sch/Computers-Ta...+cq61+inverter
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2013., 22:20   #24
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja nisam ni gledao model. Ako bas zelis isti,rastavi lap i pogledaj borj na tvom inverteru.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2013., 15:20   #25
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Nastavak rubrike "vjerovali ili ne":

Rastavim lap da uslikam broj sa inveretera i ne bud ljen, upalim onako rastavljn laptop i gle čuda monitor radi. Reko super, necu morat naručivat inverter i ponovo ga rastavljat. Sastavim nesretni laptop i naravno, opet nema slike.

Kad sam ga sastavljao, skuzio sam da na bezelu monitora, točno iznad inveretra ima jedan mali, ali poprilično jak magnet.Ali tu je njegovo ležište(točno iznad inevertera) i tu je bi dok sam rastavio monitor, pa sam ga vratio kak je bio, ali ispostavilo se da zbog tog magneta monitor/inverter ne radi. Rastavio sam monitor i maknuo magnet, monitor najnjormalnije radi.

Objašnjenje?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2013., 15:27   #26
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Twilight zone
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na