Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.04.2013., 21:24   #1
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Exclamation MS Word 2007 i noviji - Bibliografija / Citati

Dakle ekipa, je li netko radio s tom bibliografijom u Wordu?

Treba mi za pisanje članaka i radova na fakultetu gdje je popis referenciranih članaka i knjiga podugačak (više od 30 radova i knjiga). Raditi to ručno je "pain in the ass" i kad sam vidio ovu opciju u Word-u, poveselio sam se... to jest dok nisam shvatio da je editiranje postojećih stilova isto "pain in the ass"

Naime, stilovi su definirani u XML-u, a meni je iskreno ovo prvi susret s njim i podosta se teško snalazim s editiranjem postojećeg stila.
Našao sam online jedan stil koji je dosta sličan onome što trebam, ali trebao bih napraviti neke manje preinake u formatingu, ali da me ubiješ ne snalazim se u kodu nikako. Našao sam online neki tutorial kako napraviti osnovni stil i to kužim i to nekako ide, međutim meni treba malo više od tog najjednostavnijeg stila i ne znam kako to napraviti. I malo sam knap s vremenom pa mi trenutno opcija "nauči u mjesec dana" nije opcija jer imam milijun drugih stvari koje trebam napraviti u isto to vrijeme


Ustvari me zanima ima li tu neka dobra duša i dobrotvor koji ima iskustva s tim da mi to napravi?
Koliko sam skužio, i ne bi trebao biti neki veliki problem kad znaš što radiš (što ja ne znam ).

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 07.04.2013. u 21:56. Razlog: Ako moderatori misle da je prikladnije mjesto za ovo podforum programiranje, slobodno prebacite tamo :)
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2013., 22:09   #2
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
............ Našao sam online neki tutorial kako napraviti osnovni stil i to kužim i to nekako ide, međutim meni treba malo više od tog najjednostavnijeg stila i ne znam kako to napraviti.
Teško je ovako reći napamet jer bez primjera je teško shvatiti tvoje želje. Ako radiš u Wordu 2003 tada stilove koristiš prilikom svakog pisanja nekog naslova ili paragrafa. Isto je i u Wordu 2007 uz drugačiji pristup stilovima.

Ništa nećeš postići ako nekom tekstu ne odrediš stil. Uz to možeš sam mijenjati već gotove stilove po želji. Kada jednom urediš neki stil samo ga primjenjuješ na određeni dio teksta. Isto tako možeš dodati vlastiti stil iz galerije brzih stilova. Teško će netko moći čitati tvoje misli da bi kompletirao cijeli word dokument od 30 listova. No možda se i varam.
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
I malo sam knap s vremenom pa mi trenutno opcija "nauči u mjesec dana" nije opcija jer imam milijun drugih stvari koje trebam napraviti u isto to vrijeme
Ustvari me zanima ima li tu neka dobra duša i dobrotvor koji ima iskustva s tim da mi to napravi?
Ako si knap sa vremenom postoje nezaposleni studenti ili već netko tzv. Freelancer ljudi koji za sitne novce to mogu odraditi i nude svoje usluge
IvanVk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2013., 23:19   #3
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Prije svega, hvala na odgovoru. Ispričavam se ako sam bio nejasan oko toga što mi ustvari treba.

Pitanje se nije odnosilo na pisanje bibliografije uz pomoć definiranog stila, postavljanja numeriranja stila i kasnijeg postavljanja tablice tog istog stila. To sam već radio i vrlo je nespretno i zamorno kad imaš dokument od 100 stranica sa više desetaka referenci koje moraju biti navedene onim redom kojim se pojavljuju u tekstu. Pogotovo kad naknadno negdje ubaciš referencu u tekstu i poremeti ti redne brojeve na kraju.

Ovo o čemu ja pričam je nova mogućnost koja je uvedena od verzije 2007, u ranijim verzijama nije postojala. I moj je način da nešto obavim "the easy way". Sada i ubuduće. Ne moram se uvijek ubijati od muke kad radim reference, kad već postoji lakši način. Nisam valjda bezveze prelazio na ribboniziranu verziju Worda!? No, šalu na stranu...

Drugim riječima, znam da se može napraviti sa stilovima, ali tražim način kako to sada i u budućnosti lakše napraviti. Na ovaj način bi trebalo biti jednostavnije i brže, a uz to korištene reference su uvijek dostupne kada ih jednom upišeš u bazu podataka.

Dakle, pričam o ovome:
http://www.ehow.com/video_5538140_cr...soft-word.html

I jedino što me muči je to što nijedan stil koji sam našao ne odgovara u potpunosti onome što meni treba i užasno je komplicirano editirati iste ako ne znaš dobro xml (i koliko vidim po netu to je najčešći problem).

npr. format zapisa koji meni treba je:


[1] Bahram Farahmand: Fracture Mechanics of Metals, Composites, Welds and Bolted Joints, Kluwer Academic Publishers, Boston, 2001.

s time da je kao referenca u tekstu naveden samo broj [1].


A ono što sam uspio naći od stilova online daje:



[1] Bahram Farahmand, Fracture Mechanics of Metals, Composites, Welds and Bolted Joints. Boston: Kluwer Academic Publishers, 2001.

s time da kao referencu u tekstu isto navodi samo broj [1].



Dakle, postoji minimalna razlika u stilu koji meni treba i ovog kojeg imam. I znam da se to može editirati u datoteci ImeStila.XML koja se u mom slučaju nalazi u C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12\Bibliography\Style. Jedini je problem što se MS nije baš potrudio učiniti to jednostavnim i što je XML datoteka ogromna sa hrpetinom koda koji kužim možda 1% i ne mogu identificirati gdje da promijenim to što mi treba.

I u principu me zanima da li ima netko tko je to radio i zna kako to napraviti. Čak mi nije ni ključno da mi to netko napravi ako postoji način da mi lako pokaže/objasni gdje to promijeniti.

I znam da ima ljudi kojima se može dati sitne novce da ti tako nešto naprave, samo što još nisam našao nikoga tko zna napraviti ovo o čemu pričam. Par sto kn i ne bi bio problem ako mi netko stvarno zna napraviti ovo o čemu pričam. Ali zašto ne bih prije toga pokušao sam uz pomoć neta/foruma/forumaša?
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2013., 09:44   #4
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Dakle, postoji minimalna razlika u stilu koji meni treba i ovog kojeg imam. I znam da se to može editirati u datoteci ImeStila.XML koja se u mom slučaju nalazi u C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12\Bibliography\Style. Jedini je problem što se MS nije baš potrudio učiniti to jednostavnim i što je XML datoteka ogromna sa hrpetinom koda koji kužim možda 1% i ne mogu identificirati gdje da promijenim to što mi treba.
Probaj postaviti pitanje uz kvalitetan opis problema ovdje i naravno ako ikada riješiš problem bilo bi fer od tebe da postaviš reješenje na ovom forumu radi drugih forumaša
pozz
IvanVk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na