Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2011., 03:50   #1
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
Exclamation WD Caviar Green WD15EARS nije radio ni par sati

Pozdrav svima.

Napisacu vam hronologiju desavanje sa mojim HDD-eom. Najbitinije delovi su od sredine, bolodovacu ih i podvuci.


Ovo mi je treci HDD koji sam uzeo da bi mi bio storage. Prethodna 2 su: WD3200AAKS i Samsung F3 500GB.
Prikljucio sve regularno, upalio komp i u Comp. Managmentu (Win 7 x64 koristim) me je pitao da li MBR (master boot record) ili GPT (guid partition table). Odabrao sam MBR.
Zatim: 'New simple volume'? > Next > Size 1430797MB > driver latter > File system NTFS, allocation unit size (velicina klastera) sam stavio 8KB jer ce na hardu ipak biti veci fajlovi.

Ocekuje me iznenadna poruka:

http://s2.postimage.org/521tcithb/3_2_2011_15_39_16.jpg

Zatim sam hteo opet sve isto da odradim ali me docekala ova poruka:

http://s2.postimage.org/521wnligv/3_2_2011_15_53_53.jpg

Zatim stavljam GPT i sve prolazi bez ikakvih problema. Tu je hard, quick formatiran i spreman za rad. Time sam mislio da sam resio problem. Ali ubrzo posle par 10GB podataka krece prvi problem...
U jednom trenutku hard prekida prebacivanje ali stoji ukljucen transfer, na cancel ne reaguje a nece i da nastavi prebacivanje. Ponasao se kao da je max zauzet CPU ali nije (pratio sam posle). Posle odredjenog vremena prestao je da reaguje, nece da prekine transfer i moram da ga resetujem rucno.

Da ne bi duzio pricu o tome sta sam jos probavao nastavicu pricu od onog sto je bitno da se doda jos.

Posto sam ustanovio da je novi HDD u pitanju i da se ovi simptomi desavaju samo kada na njemu nesto pokusavam uzimam drugi SATA data kabel da probam tako. Isti problem. Zatim probavam da izmestim SATA data kabel na drugi prikljucak na ploci, pokusavam da izmenim izmedju svih hardova, pokusavam samo 2 harda da ukljucim,... Uvek isti problem.
Danas sam u jednom dok sam kopirao prekinuo transfer ali je HDD ubrzo nestao iz Win-a. Nasao sam ga sa skeniranjem ali po resetu vise se nije pojavljivao.
Po resetu kompa jako mi je usporeno ceo taj period oko detekcije diskova, memorije i ulazak u BIOS. Takodje ga ni BIOS nije nasao, probao sam i drugi kabel napajanja i isti taj koji korstim za druge hdd-eove ali nista se ne desava.
Veceras sam probao i na starom komp. koji na ploci ima 2 SATA II prikljucka ali tamo kada sam ga povezao komp. se uvek resetovao i nije hteo da udje u BIOS.
Na oficijalnom sajtu od WD-a probao sam da skinem ovu aplikaciju:
http://support.wdc.com/product/downl...sid=30&lang=en
i nije nasao HDD sto je bilo i za ocekivati jer ga ne vidi ni BIOS mada je nekim razlogom ispisao 2 razlicita error coda:
Non-WD drive
Error/Status code:0201 i code:0120
drugom prilikom.


Inace novi HDD je bio detektovao kao ULTRA DMA i bilo je cekirao 'enable dma' i bili su na istoj grani 2 pa sam mislio da je neki konflikt izmedju ali sada dzabe kada je ovaj nestao.

Posto je HDD nov i vec sam se cuo sa prodavcima (oni su mislili da je detektovan kao PIO i da ce to resiti problem ako prebacim na DMA ali nisu bili u pravu) rekli su ako to ne ispravi da ce odma zamenuti za novi. To nije problem ali je problem svi oni gigabajti koje sam vec prebacio. Posto se polako oprastam od njih jos jedino sto bi nekako voleo da doznam da li ima neki nacin da ga uplalim i da prepisem imena podataka koje sam prebacio? Najradije bi to lepo prebacio i vratio nazad u radnju.
Ako kojim slucajem Win 7 pravi neki log fajl gde su prebacivali fajlove moj problem bi odma mogao da resim i da posaljem HDD na zamenu.

Win 7 x64.
Phenom II 925, C45-770,8GB ddr3 rama, Chieftec APC-550S, ...

Zadnje izmijenjeno od: Perkone. 17.02.2011. u 13:38.
Perkone je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2011., 06:29   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,325
Pokušaj instalirati neki live Linux (pokreću se sa cd-a) kao npr. Ubuntu ili Knoppix i onda u njemu iskopirati potrebne podatke. Vodi računa o tome da ako se hard ne vidi u BIOS-u prilikom paljenja računala, ni to ti neće pomoći.
Drugo rješenje je da ga odneseš kod nekog prijatelja i spojiš kod njega. Možda proradi toliko da možeš vratiti podatke.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2011., 12:12   #3
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
Ok. Ako se kojim slucajem pojavi videcu da uradim to sto si mi rekao. Mada vise ne znam sta da probam. Do kablova nije.
Cucu se sa drugarom nekim pa da vidim kod njega, mada sam probao vec na starom kompu ali nista.

Da li ima neka caka sa dzamper da uradim da prebacim u SATA 1 mod? Mozda bi ga tako skontao BIOS da je prisutan...

Zadnje izmijenjeno od: nino. 14.02.2011. u 17:12. Razlog: Korist Edit tipku, ne postaj zaredom
Perkone je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2011., 12:10   #4
Jova_
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Imao sam sličan ako ne i identičan problem ... naime računalo se smrzne i nakon reebota ne prepoznaje disk (opce ga nema u biosu). Nakon par desetaka resetova ili sutradan ... uspije se bootat al to traje 20-ak min ... i onda opet. Završio na reklamaciji ... reko mi je serviser da je disk riko a mozda i ram. Disk je bio WD (neznam koji model od 500GB).
Jova_ je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2011., 14:08   #5
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
Jovo, skroz indetican problem. I jos WD. Bas sam iznenadjen. Dok ti se ne dogodi problem i ne krenes da trazis po netu neko resenje tek se onda vidi kolko se oni i svaki drugi hard cesto kvare. Moja greska sto sam odma poceo da natrpavam podatke, racunao sam da ako se nesto dogodi uvek cu imati pristup isto a ne u potpunosti da ga nema .

Posto me drzi jos par procenata nade da cu bilo kako izvuci imena podataka palo mi je na pamet da li je mozda upisana putanja u registri bazi ovih fajlova koji su pre toga bili na ispravnom hardu?
Zamolio bi nekog ako je upoznat sa putanjama u registri bazi da me uputi gde od prilike da trazim. Takodje cu probati i sa nekim reg. cleanerima da vidim da li ce naci mrtve putanje pa mi se mozda i posreci...
Perkone je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2011., 14:40   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,325
Ako je disk problematičan, a očigledno da je, daljnje čačkanje po njemu će samo pogoršati situaciju.
Ako su ti podaci zaista bitni, pošalji ga u neku firmu koja se bavi povratkom podataka (kao npr. ova). Ako ih nema u NS, sigurno postoje u BG. Računaj da je to prilično skup sport.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2011., 01:29   #7
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
U sustini ja treba samo da odnesem na reklamaciju i dobicu novi HDD jer sam bio cuo sa prodavcima kada su oni prvi simptomi krenuli i rekli su ako ne bude nesto valjalo na kraju dobicu novi. Moja greska je sto nisam razmisljao da moze do toga da dodje da necu vise imati pristup istom i kada su krenuli prvi simpotomi nisam na vreme reagovao .
Podaci i jesu i nisu bitni ali ni blizu tolko da sada nekome placam za spasavanje istog i da sa rasklapnjem hdd koji je kostao oko 70e da izgbuim garanciju.
Uglavnom sam krenuo da prebacujem razno razne dokumentrace i druge video fajlove. E sada, posto nisam razmisljao o tome da cu imati bilo kakvih problema nisam ni obracao paznju sta prebacujem nego samo da sto pre se ratosiljam punih hardova.

Zadnje nada da dodjem do imena fajlove je preko registry baze ako se putanja fajlova u opste belezi tamo i ostaje pri nestaku (pomeranje na drugo mesto, brisanje itd) u regstriju.
Perkone je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2011., 01:32   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
A zar ti nije lakše samo povratiti fajlove sa prošlih hardova? Ako nisi ništa radio sa njima, kopirao na njih to bi trebalo biti relativno jednostavno!
  Reply With Quote
Staro 16.02.2011., 14:17   #9
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
Pa... Nije ni to losa ideja ali nemam iskustvo sa time. Mada sam par puta probavao neke slike da nadjem i bezuspesno tj program koji sam koristio (zaboravio sam koji je) nije ni nasao da je postojala bilo kakva slika na toj particiji sa koje je obrisana.
Perkone je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2011., 12:56   #10
Perkone
Registered User
 
Perkone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: NewNow
Postovi: 25
Ni serviseri nisu uspeli da mu pristupe. Tako da cu dobiti novi HDD sto se radujem a opet strahujem da mi se ne dogodi isti problem jer je ovaj HDD ipak trebao da mi sluzi da ne gomilam DVD diskove.
Do imena podataka cu probati da dodjem preko programa RECUVA, takodje neke da vratim ako ne i sve jer mislim da na toj particiji odakle su prebaceni podaci nisam nista radio na njoj.
Inace probao sam RECUVU na starom kompu gde imam HDD od 120GB i 'vidi' obrisane podatke jos iz 2005.

Mozete mi dati neki savet sada kada mi stigne novi HDD? Jer strahujem da me ne zadesi novi ili slican problem
Perkone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2011., 13:11   #11
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Savjet: gomilaj i dalje DVD diskove. HDD uvijek može riknuti, a lijepo je imati backup u takvom slučaju.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na