Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.11.2007., 20:07   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Ocekivani trzisni zivotni vijek brand monitora

Pozdrav svima,

Zna li netko, barem otprilike, koliko proizvodjaci obicavaju drzati postojece modele na trzistu? Recimo, primjecujem da se neki modeli Samsunga (940N, ako se ne varam) drze vec jaaaako dugo, no isto tako neki manje popularni proizvodjaci (AG Neovo, recimo) povlace svoje modele vrlo brzo.

Kako planiram (valjda po zadnji put planiram, nadam se!) migrirati na LCD, za oko mi je (u)pao Dell 1908FP. I to tri komada. No trenutno sam u stanju uzeti jedan ili eventualno dva, pa bih onda kroz izvjesno vrijeme (4-6 mjeseci) uzeo jos jedna. Kako se radi o Dellu, kolika je vjerojatnost (odredjena na Ω, F, p; ne treba mi σ-algebra, hvala na pitanju) da ce se do kraja 2009. moci nabaviti model 1908FP po razumnoj (dakle, ne visoj od trenutne) cijeni? Iako pitam konkretno za Dell, kako stoje stvari s drugim proizvodjacima?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2007., 20:20   #2
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Philips ima cca jednu godinu (svake godine novi model), Dell također - iako između 05 i 07 serija nije bilo 06 serije, ali izgleda da sad ima.
Samsung izdaje monitore kao čarape, pogotovo ove mainstream modele, ali mislim da bi se morali zadržati na tržištu barem 6-9 mj.

Eizo i Nec izdaju dosta rjeđe, recimo svake 2 godine, iako unutar istog modela zna doći do promjene verzije panela.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.11.2007., 20:31   #3
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
teško da će do kraja 2009 biti i jedan non-wide monitor na tržištu, kamoli baš određen model.. u pola godine bi trebao biti, pošto kod nas Dell i nije u consumer segmentu gdje je brža flukutuacija modela...
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2007., 20:48   #4
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Tesko da ces ga tada moci nabaviti s obzirom da proizvodjaci monitora stancaju nove modele nesmiljeno.
Ako ga i budes nasao to ce vjerovatno biti neprodani primjerak u nekoj manjoj trgovini i cijena kao da je model na pocetku zivota, tj. moci ces kupiti noviji i bolji za manje novaca...
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 02:19   #5
p3tar
Mozilla Slave
Moj komp
 
p3tar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 486
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Philips ima cca jednu godinu (svake godine novi model), Dell također - iako između 05 i 07 serija nije bilo 06 serije, ali izgleda da sad ima.
Samsung izdaje monitore kao čarape, pogotovo ove mainstream modele, ali mislim da bi se morali zadržati na tržištu barem 6-9 mj.

Eizo i Nec izdaju dosta rjeđe, recimo svake 2 godine, iako unutar istog modela zna doći do promjene verzije panela.
Potpisujem kolegu Mara, pogotovo što se tiče Samsunga.

Citiraj:
Autor Lesa Pregled postova
teško da će do kraja 2009 biti i jedan non-wide monitor na tržištu, kamoli baš određen model.. u pola godine bi trebao biti, pošto kod nas Dell i nije u consumer segmentu gdje je brža flukutuacija modela...
Čisto sumljam da će se koliko god bili wide modeli popularni, 4:3 izbaciti iz uporabe.
p3tar je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 06:54   #6
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
1908fp ti je monitor kojeg na trzistu ima vec jako dugo i nebi bilo cudno da nestane kroz neko krace vrijeme + to je najobicniji prosjecni TN monitor koji kosta 2000+kn sto je drasticno previse za tako nesto, no ako ti je bas toliko do njega, samo naprijed (mada sumnjam da ces 2009 uspjeti naci novi isti takav model)
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 09:44   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Hvala svima. Ok, da se prefraziram, kada bih trazio monitor bez posebnih zahtijeva (s tima da u potpunosti naginjem vjernosti reprodukcije nego brzini odaziva) do 2000kn, isplatili mi se vise cekati neke novije modele pa uzeti tri odjednom ili postoji neki novi model koji ce se pojaviti na trzistu do Nove godine i ostati jos barem 6-9 mjeseci u trgovinama, kako bih mogao uzeti dva tada i jos jedan kasnije u 2008.?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 11:49   #8
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Pa uzmi neki s *VA matricom tipa Philips 190P, HP L1965 i sl.
Recimo taj HP je već dosta dugo na tržištu i još se drži, a dobar je monitor i ima tanak okvir koji je dobar za multi monitor setup.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 11:57   #9
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
Citiraj:
Autor p3tar Pregled postova
Čisto sumljam da će se koliko god bili wide modeli popularni, 4:3 izbaciti iz uporabe.
Popularnost wide modela je vezana najvećim dijelom sa puno nižim cijenama nego 4:3 modeli. Iz jedne staklene ploče da se izrezati puno više wide panela nego standardnih, što smanjuje i proizvodnu cijenu i smanjuje troškove, što se uostalom i vidi po, nekad čak i smiješnim, cijenama wide monitora većih dijagonala.

Gledaj da će se kroz koji mjesec pojaviti i 22" Wide monitori za 1499kn, što je usporedivo sa 19" standardnim monitorom. Na prste jedne ruke se mogu nabrojati laptopi sa 4:3 ekranom, nabavna cijena 17" i 19" 4:3 monitora je skoro pa identična i već dosta vremena nema velikih padova cijene jer se nitko više ni ne bori previše na tržištu sa njima. Par mjeseci i 24" wide monitori budu u rangu 2499kn Tako da moj prijatelju očekujem da, ako ih već ne izbace is asortimana, jednostavno cijene budu ostale kakve jesu, karakteristike tu di jesu i time dosta neatraktivni.

Bubba: ako bi furao neki gay-peder image sa daškom intelektualizma pod brandom kviskoteke i ocvalog voditelja, zašto ne uzeti službeni monitor dotične emisije po diskontnih 1599kn?

http://www.samsung-hr.com/default.as...articleId=2450

u kombinaciji sa

http://www.ergotron.com/Products/Mul...S/default.aspx

imaš taman potrošen budžet...
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 12:55   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Pa uzmi neki s *VA matricom tipa Philips 190P, HP L1965 i sl.
Recimo taj HP je već dosta dugo na tržištu i još se drži, a dobar je monitor i ima tanak okvir koji je dobar za multi monitor setup.
Hmhm. Ovi gaypederski Lesini modeli kostaju tri komada kao dva s tom *VA matricom. Cijena ime je 600kn visa, dakle. Hm. Zaista bi trebao nasaditi par monitora koje bih zelio na stol pa isprobati, nema druge.

Citiraj:
Autor Lesa Pregled postova
Popularnost wide modela je vezana najvećim dijelom sa puno nižim cijenama nego 4:3 modeli. Iz jedne staklene ploče da se izrezati puno više wide panela nego standardnih, što smanjuje i proizvodnu cijenu i smanjuje troškove, što se uostalom i vidi po, nekad čak i smiješnim, cijenama wide monitora većih dijagonala.
Zanimljivo. Ja ne mogu gledati u te wide monitore nikako...

Citiraj:
Gledaj da će se kroz koji mjesec pojaviti i 22" Wide monitori za 1499kn, što je usporedivo sa 19" standardnim monitorom.
OTOH, za ovu cijenu cu se prisiliti da gledam u tri 22" wide monitora!

Citiraj:
Bubba: ako bi furao neki gay-peder image sa daškom intelektualizma pod brandom kviskoteke i ocvalog voditelja, zašto ne uzeti službeni monitor dotične emisije po diskontnih 1599kn?

http://www.samsung-hr.com/default.as...articleId=2450

u kombinaciji sa

http://www.ergotron.com/Products/Mul...S/default.aspx

imaš taman potrošen budžet...
Bas su homoseksualni, hvala ti. Meni, Visageu i Fleksu druzenja uz salicu toplog kakaoa od sojinih pahuljica nikada nece biti ista. No cudi me ovo:

http://www.nabava.net/trazilica.php?q=960BF&x=0&y=0

Citam pozitivne reviewove. Moram samo vagnuti - dva "bolja" sada pa jedan (ako ih bude) kasnije, ili tri ta Zmazunga... Hm...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2007., 13:46   #11
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Hmhm. Ovi gaypederski Lesini modeli kostaju tri komada kao dva s tom *VA matricom. Cijena ime je 600kn visa, dakle. Hm. Zaista bi trebao nasaditi par monitora koje bih zelio na stol pa isprobati, nema druge.


Btw, 960BF ima full nisku cijenu, nisam ni skuzio da je bas toliko pala.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 14:53   #12
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
960 je imho jedan od prilicno ok monitorceka tako da ono .....
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 19:00   #13
p3tar
Mozilla Slave
Moj komp
 
p3tar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 486
Citiraj:
Autor Lesa Pregled postova
Popularnost wide modela je vezana najvećim dijelom sa puno nižim cijenama nego 4:3 modeli. Iz jedne staklene ploče da se izrezati puno više wide panela nego standardnih, što smanjuje i proizvodnu cijenu i smanjuje troškove, što se uostalom i vidi po, nekad čak i smiješnim, cijenama wide monitora većih dijagonala.

Gledaj da će se kroz koji mjesec pojaviti i 22" Wide monitori za 1499kn, što je usporedivo sa 19" standardnim monitorom. Na prste jedne ruke se mogu nabrojati laptopi sa 4:3 ekranom, nabavna cijena 17" i 19" 4:3 monitora je skoro pa identična i već dosta vremena nema velikih padova cijene jer se nitko više ni ne bori previše na tržištu sa njima. Par mjeseci i 24" wide monitori budu u rangu 2499kn Tako da moj prijatelju očekujem da, ako ih već ne izbace is asortimana, jednostavno cijene budu ostale kakve jesu, karakteristike tu di jesu i time dosta neatraktivni.
Znam, imaš pravo, no uvjek će biti ljudi koji više vole 4:3 standardan format, bilo zbog gaminga ili rada i spremni su dati više para za njega, zato sumljam da će nestati 4:3 formata sa tržišta do 2009g.
p3tar je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 19:49   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
čovjek kupuje pravi muški monitor, a tu dolaze neki samsung prijedlozi... gej
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 20:38   #15
Lesa
Premium
 
Lesa's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,121
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
čovjek kupuje pravi muški monitor, a tu dolaze neki samsung prijedlozi... gej
Ma daj, njegova mržnja prema popularnim consumer markama traje samo dok ne proradi škotsko/brački gen škrtosti...vidiš da cicija odbija MVA panel zbog pišljivih 600kn po komadu razlike u cijeni
__________________
..smartphone...
Lesa je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 21:17   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
židof pravi, nema šta
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 21:31   #17
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Nespamajte temu, kupite Men's Health
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2007., 00:33   #18
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Pf, sad sam jos i skrt.

http://img486.imageshack.us/img486/7443/brzinskiws9.jpg

Ajdobro. Ma uglavnom, stvar je ovakva. Za 4800 kn mogu dobiti tri monitora. Nekakva. Iskreno, na ovom drugom slijeva 17" LCDu, slika je preporod naspram mog ADIja (ipak nije onako mila kao na Eizotu, kojeg mijenjam iz tehnickih razloga, citaj glomaznosti i manjku kvalitetnih veza u HEPu). A monitor je *low end* klase, kupljen prije vise od 3 godine. Dakle, buduci da su ovo ipak moderniji monitori, pitam se ima li smisla dati skoro 2000kn vise za tu bolju matricu i cuda. Naravno, idealno bi bilo kada bih mogao imati dva monitora te klase na stolu pa ih ocijeniti. Izgleda da cu morati u zicajuce pohode uskoro, samo moram naci nekoga tko ce pristati odvojiti se od monitora na 24 sata. I to nekoga tko ima dva monitora kakva trazim. Ili dvojicu koju cu sinhronizirati... Ili... Ahh...

Nije point u 2000kn, nego da cu ih potrositi s curom na ladovanju nego dati u pfucking monitore. Ako vec moram spizditi lovu na PiCeka, onda cu radje uzeti 3 320GB diskova i nabiti ih u RAID 5 nego na nesto sto mi ne znaci nista previse u zivotu (od nedavno, jer vise nisam uopce ovisan o nikakvim kalibracijama, reprodukcijama boje i ostalim govnima).

Nista, thx svima, jos moram dobro vagnuti, iako bi bilo idealno vidjeti to uzivo i usporediti pa odluciti vrijedi li dati toliko love vise.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na