Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2007., 15:48   #1
Caky_OS
Premium
Moj komp
 
Caky_OS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia, Osijek
Postovi: 50
Exclamation SATA i PATA diskovi u kombinaciji ne rade

Spojio sam dva diska jedan WD PATA i Baracudu 7200.10 SATA na matičnu koju imam i kad naredim opciju u biosu da podiže OS s baracude odnosno SATA diska javi nakon restarta da nepronalazi OS, odnosno "insert CD.... or chage source in BIOS... bla bla... ! Jel zna netko zbog čega? u kojem grmu leži zeko?
Caky_OS je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 16:01   #2
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Znam da sam to već puno puta spomenuo al evo opet ću bit dosadan s tim.
SATA driveri?? Obično neki sata diskovi ne prepoznaju winse al sam winse jer nemaju ko pata integrirane u sebi te drivere.
Inače, pata i sata trebaju bez problema radit zajedno bez ikakvog gubitka na performansama.
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2007., 16:20   #3
Caky_OS
Premium
Moj komp
 
Caky_OS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia, Osijek
Postovi: 50
OK, a sto bi bilo u slučaju kad bih maknuo PATA disc koji je sad 1st. boot (premda OS nije na njemu), sto cu jednog dana i napraviti??? po toj logici widowsi se ne bi podigli, sata driveri to mi je novo disk sam kupio jucer... help, for my future

p.s. instalacija, formatiranje, particiranje, dizanje OS na baracudu - nikakvih problema odmah je prepoznat kao HDD drive
Caky_OS je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 18:31   #4
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Da makneš pata disk a na njemu su windowsi?? Pa naravno da se ne bi digli jer se nemaju otkud dić, mislim, ako nema winsa na sata HDD-u.
Al čekaj, ti to pokušavaš stavit dva ista winsa, odnosno imaš jedne na pata disku i hoćeš dić na sata?? Čemu to??
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 18:46   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Dobrodošao na PCE forum.

Ajmo još jednom... Na kojem disku su Windowsi? Kada su instalirani? Dok su oba bila u kompu ili samo jedan i koji je bio taj jedan? Koji je ostatak konfiguracije? Malo više detalja nam daj...
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 21:34   #6
Caky_OS
Premium
Moj komp
 
Caky_OS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia, Osijek
Postovi: 50
konfiguraciju mozes vidjeti na moj komp al eo ukratko... Asus M2N ploča, sata disk baracuda 7200.10 320GB spojen na sata1 na maticnu, pata disk WDC 80gb spojen na ID, master, slave je przilica! BIOS novi

problem: trenutno ga nema al bi ga moglo biti kad maknem p-ata disk

prvi win su bili na pata hardu, ali više NISU!! kad sam kupio sata disk uklonio sam windowse s pata diska i stavio ih na sata

za FERA_OS:napisao sam da windowsi nisu na p-ata disku

(prvo sam formatirao s-ata disc iz windowsa starih pa sam napravi dvije particije na njemu, pa sam podatke prebacio na jednu particiju na sata disku a na drugu instalirao winse a stari pata formatirao)

ugl... sad je naredjeno
1. boot HDD
2.CD
3.disketa
opcija odabira HDD-a:
1.WDC pata
2.baracuda sata

kad promijenim opciju podizanja s HDD tako da 1. bude S-ata windowsi se ne podižu odnosno napiše poruku insert disk or change source.... u tom stilu! prema tome iz toga slijedi da kad uklonim taj pata disc necu moci podici winse... kuzite?
još jednom: winsi su na s-ata baracuda 7200.10 ali je 1st boot pata WDC
kad maknem pata WDC nece biti više moguće narediti da 1.st boot bude pata odnosno nece ga biti uopće a sata nece podici winse... zasto ih on uopce podiže sad? a nece kad je 1st boot?

Fera_os jel mogu drivere s-ata instalirati posebno
Caky_OS je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 21:47   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Očito je da su Windowsi na SATA disku prilikom instalacije stavili MBR na PATA disk, vjerojatno jer su taj disk shvatili kao "glavni" pošto je on za vrijeme instalacije bio postavljen kao primary boot device. Pokušaj im sada zamjeniti redoslijed, ubaciti CD sa XP-om, bootati u recovery console i naredbom fixmbr i fixboot popraviti situaciju. Možeš i ponovo instalirati Windowse, ali neka ti za vrijeme instalacije primarni disk bude SATA disk, a za svaki služaj možeš PATA disk isključiti u BIOS-u ili ga jednostavno odspojiti s ploče i napajanja.

Driveri za SATA kontroler ti ne trebaju budući da si uspio instalirati Windowse na SATA disk.

Citiraj:
Autor Bugger Pregled postova
vidiš i meni isto, boot priority je na WD-u(a first boot device hard disk), a winsi su mi na SATA disku, kada stavim boot priority na WD, tada kaže NTLDR missing
I za tebe isto vrijedi.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 21:48   #8
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
vidiš i meni isto, boot priority je na WD-u(a first boot device hard disk), a winsi su mi na SATA disku, kada stavim boot priority na WD, tada kaže NTLDR missing

edit:tnx domy
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 22:26   #9
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
domy ajd da te još nešto pitam, neću to sada radit, ali ako budem mijenjao disk, a ne reinstall winse

ako upišem u RC fixmbr ili fixboot, hoće li on sam početi "popravljati" winse ili ja trebam još što čačkati, nisam to nikad radio...tko pita taj ne skita
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2007., 22:35   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ne trebaš ništa raditi, nakon par sekundi bi trebalo biti gotovo.
domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2007., 22:29   #11
Caky_OS
Premium
Moj komp
 
Caky_OS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia, Osijek
Postovi: 50
Hvala domy probat cu tako kad budem dizao nanovo windowse!
Caky_OS je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2011., 21:03   #12
kaka22
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Otprilike slican problem

ja ima otprilike slican problem I nemogu ga rijesiti...
naime nabavio sam komp sa sata diskom na kojem su win, imam jedan ID utor I prikljucio sam svoju przilicu I hdd...
htio sam si obrisat win sa sata-e I podici nove na ID hdd.. stavim przilicu na master I hdd na slave u biosu ih vidim, pokrenu mi se win sa sata-e ali przilicu ne I od ID jednu particiju koju mi nece pokrenut I trazi me da ju formatiram a to ne zelim. ....
I kad iskljucim SATA-u bios mi vidi ID hdd I przilicu ali nece mi bootati uopce iako sam u BIOSU sve namjestio. ... neznam uopce zasto, pregledao sam u Biosu sve ali nisam nista uspio naci... pomocc?!!???

p.s. ID HDD I przilicu mi prepoznaje po nekim nenormalnim imenima ne uopce kako treba biti. ..
kaka22 je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na