Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.10.2018., 12:29   #8131
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Prenosim sa drugog foruma vezano za gasenje analogije:

"Nista od ovog.
Vrijedi samo za podrucje Sibenika, tamo gase.
Ostatak RH do sredine 2019., tad ce valjda opet biti slicna promocija."
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 12:40   #8132
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
@Ante M
Dobro si mislio, samo da budemo tehnički ispravni,
oni već puštaju DVB-T Mux A na 690 Mhz, kao u zraku samo je premješten na drugu frekvenciju,
digital kabelska je DVB-C i tu je sada "otvoreno za gledati" prvih 9 kanala.

Kod većine TV - a prilikom podešavanja moraš odabrati hoćeš li Antena = DVB-T ili Cable = DVB-C, tako im je složena pamet upravljanja tunerom,
samo rijetke imaju mogućnost za oboje istovremeno tj. za šaltanje moda u letu.

@all
Fali im frekvencija ?
- je, sve su se pretrgli u nabavci i implementiranju DOCIS 3.1 (preciznije rečeno EuroDOCIS 3.1) kako bi mogli ponuditi 500 / 200 kao na optici ?
koga interesira neka pogleda > https://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS

- upravo zbog "digitalizacije" moraju dodavati gomilu dodatnih routera uz dodatni STB a svaki se treba sinhronizirati na mrežu (čitaj treba uhvatiti DN / UP kanale) šta je još veća "gužva" i manjak frekvencija

- ovo nas dovodi do slijedećeg veselja a to je stanje instalacije u svakom stanu / objektu > od kvalitete kabela, spojeva do nivoa i kvalitete signala na svakoj toj točki (TV - u)

- sada imaju cca 360 kanala, šta TV, šta radija > treba prostora za cca 500 i po mogućnosti svakih 5 kanala u neki paketić po "pristupačnih" 25 - 40 Kn ??

Najviše me nervira trenutno složeni sistem autorizacije, a to je da svaki put kada "šaltaš" kanale traži provjeru preko modema / routera na server a to dovodi do čekanja / zastajkivanja ako im je sustav opterećen (da ne kažem u tujcu).
Ako modem / router ne "vidi" server nema gledanja TV - a (ne računajući onih 9).
Moglo se to složiti na drugačiji način, recimo da STB periodički sam provjerava šta ti je "otvoreno" i zadrška kod šaltanja bi bila manja (samo dok STB uhvati stream).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2018., 13:03   #8133
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
A mogu i ponovno uvesti kartice i prodavati ili davati u najam module pa niti im fali frekvencija niti korisnik treba čekati autorizaciju, niti je mreža preopterečena... ali kako na taj način uvaljati druge usluge koje korisnik ne želi
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 13:55   #8134
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Prenosim sa drugog foruma vezano za gasenje analogije:

"Nista od ovog.
Vrijedi samo za podrucje Sibenika, tamo gase.
Ostatak RH do sredine 2019., tad ce valjda opet biti slicna promocija."
Ako se sijećaš kad je bilo govora o gašenju analogije prije Nove godine, onda sam napisao ovdje da su mi tehničari u Splitu rekli da bi prvo kao test trebao ići Šibenik, a tek onda ostatak Hrvatske. Izgleda da se to sada dešava. Nadam se da će im masa ljudi otkazati u Šibeniku uslugu, pa da će odustat od toga . Meni u svakom slućaju odgovara da se ne moram zezat s time taman sad kad sam potpisao ugovor. Ako je sve ovo točno. Jutros su na FB objavili da se ipak ne gasi svima. Još sam u prepisci s njima na FB, pa javim ako doznam nešto konkretno.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 13:57   #8135
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
A mogu i ponovno uvesti kartice i prodavati ili davati u najam module pa niti im fali frekvencija niti korisnik treba čekati autorizaciju, niti je mreža preopterečena... ali kako na taj način uvaljati druge usluge koje korisnik ne želi
Pa to neka puste korisnik da sam odluci, ako ne zeli i nema interesa za dodatne usluge a ima mogucnost stavljanja modula u TV neka mu daju, prodaju ili iznajme modula, a ako zeli dodatne usluge ili dodatne opcije neka uzmu STB i sve OK.
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Ako se sijećaš kad je bilo govora o gašenju analogije prije Nove godine, onda sam napisao ovdje da su mi tehničari u Splitu rekli da bi prvo kao test trebao ići Šibenik, a tek onda ostatak Hrvatske. Izgleda da se to sada dešava. Nadam se da će im masa ljudi otkazati u Šibeniku uslugu, pa da će odustat od toga . Meni u svakom slućaju odgovara da se ne moram zezat s time taman sad kad sam potpisao ugovor. Ako je sve ovo točno. Jutros su na FB objavili da se ipak ne gasi svima. Još sam u prepisci s njima na FB, pa javim ako doznam nešto konkretno.
Cim sam to procito sjetio sam se naseg razgovora i toga sto si tada govorio.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 14:37   #8136
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Pa to neka puste korisnik da sam odluci, ako ne zeli i nema interesa za dodatne usluge a ima mogucnost stavljanja modula u TV neka mu daju, prodaju ili iznajme modula, a ako zeli dodatne usluge ili dodatne opcije neka uzmu STB i sve OK.

Ne mogu oni korisnicima dozvoliti što žele jer korisnici ne znaju što žele... zašto?!... pa zato jer su oni novi oblik života

Novom obliku života ne treba stari oblik života (koji misli svojom glavom) već novi (stado koje ne misli)
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 15:50   #8137
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Ne mogu oni korisnicima dozvoliti što žele jer korisnici ne znaju što žele... zašto?!... pa zato jer su oni novi oblik života

Novom obliku života ne treba stari oblik života (koji misli svojom glavom) već novi (stado koje ne misli)

Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 02:09   #8138
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Ubee EVW32C

Koje boje dolazi Ubee router i da li se može držati polegnuto?
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 03:00   #8139
Vranduk
Registered User
 
Vranduk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 19
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Koje boje dolazi Ubee router i da li se može držati polegnuto?
Crne boje. Može polegnuto ali se dosta grije. S obje strane ima rupice za hlađenje.
Vranduk je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 03:10   #8140
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Hvala. Imaš li možda 150 Mbit/s net preko njega?
Stipest je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2018., 09:54   #8141
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ubee je trenutno aktualan, montira se i za 150 Mbit/s, pri mjerenju na "žicu" dobiješ oko 120 Mbit/s
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 10:48   #8142
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Samo 120 Mbit/s ? Imao sam kod njih net od 8,16,20,30,50 i 120 Mbit/s. Uvik mi je bila full brzina, stabilna i bez pucanja. Ormarić do kojeg je dovućena optika je 20 metara od moje zgrade. U petak su mi aktivirali novi ugovor i s njim net 150. I od onda sranje. Više puta samo pukne net ( žuti uskličnik) i moram restartirat router. Router je Tehnicolor koji u dvije godine ( zadnja godina 120 net) nisam resetirao niti jedan put. To je jedan problem. Drugi je da prilikom mjerenja brzine u onih 10-tak sekundi koliko traje test brzina tri puta ode od 140 do 7-8 i nazad. Ti ogromni skokovi su primjetni čak i u običnom surfanju. Sve je spojeno žično. Ne pričam o wi-fi. Je li netko imao ovakav problem sa prelaskom na 150 net i bili Ubee riješio problem? Ugovor je dogovoren telefonski, pa imam onih 14 dana za otkazat ga. Ne bi cijeli ugovor, ali bi 150 net i vratio ga na 50 (2D paket). Bitnije mi je da bude stabilan i bez pucanja, kao što je bio do petka, nego sama brzina.
Evo slika kako ''skače'' net pri testu:
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 11:52   #8143
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Dobro sad, 120 - 140, kako kad, kako koja lokacija ... svakako je u okviru onih 70%.
To "skakanje" je problem, vjerojatno je TC7200 ili stanje mreže krivac.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 23:32   #8144
starman100
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 3
Je li zna netko koliko iznos rok u kojem se treba vratiti terminalna oprema nakon raskida ugovora?
starman100 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2018., 00:33   #8145
Vranduk
Registered User
 
Vranduk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 19
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Hvala. Imaš li možda 150 Mbit/s net preko njega?
Nemam. 70/10
Vranduk je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2018., 09:03   #8146
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

Najviše me nervira trenutno složeni sistem autorizacije, a to je da svaki put kada "šaltaš" kanale traži provjeru preko modema / routera na server a to dovodi do čekanja / zastajkivanja ako im je sustav opterećen (da ne kažem u tujcu).
Ako modem / router ne "vidi" server nema gledanja TV - a (ne računajući onih 9).
Moglo se to složiti na drugačiji način, recimo da STB periodički sam provjerava šta ti je "otvoreno" i zadrška kod šaltanja bi bila manja (samo dok STB uhvati stream).
Imali su oni to (neki još i imaju) kada su koristili kartice - kartice su dobivale emm-ove odnosno prava pa bi box pitao karticu a ne njihov server ali su ovo ukinuli/makli (znamo valjda zašto )
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 17:14   #8147
alcro
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: ZG
Postovi: 106
Dobio sam Ubee modem. Zanima me da li se u njemu može vidjeti kolika je maksimalna teoretska brzina linija preko mog koaksijalca i koliko je pušteno sa centrale? Znači kao što na HTovim modemima preko obične parice piše maximalni bandwidth koji je teoretski moguć.


Hvala!
alcro je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 01:05   #8148
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Radi Ubee ko veliki !!!


Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 08:40   #8149
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
To je na žicu? Koliko ide prek WiFi-a?
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 10:01   #8150
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Kolega za WiFi koristi svoje AP - ove,
brzine su obično ok, osim ako imaš sreće sa nekom nekompatiblnosti, napomena da je dual band.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 10:02   #8151
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
2,4 Ghz oko 55 Mbit/s, 5 Ghz oko 130 Mbit/s.
Najbitnije mi je da nema onih skokova.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 12:11   #8152
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kolega za WiFi koristi svoje AP - ove,
brzine su obično ok, osim ako imaš sreće sa nekom nekompatiblnosti, napomena da je dual band.

Kod brata je AP. Kod mene je sve na žicu, osim mobitela . Ovo sam samo probao wi-fi radi testa novog routera.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 14:51   #8153
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 565
Jel ima tko neki kontakt bnet prodajnog predstavnika sa splitskog područja?
Firecracker je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 18:27   #8154
strix
Registered User
Moj komp
 
strix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Kvarner
Postovi: 26
Pozdrav svima, jedno pitanje za vlasnike bneta preko koaksijalnog...
Kod mene je ovakva situacija, bnet se spaja preko antenskog ormarica na koaks kabel koji ide u stan, a prilikom toga iskljucuje u tv ormaricu spoj sa antenom.
Da li postoji mogucnost da se stavi neka vrsta t prikljucka ili nesto slicno pa da kroz koaksijalac do stana idu oba signala i internet i dvb-t signal?
Imam proveden antenski kabel po svim sobama i ako uzmem bnet necu vise moci gledati tv u drugoj sobi osim u boravku gdje ce biti prijamnik,a placati dodatno 30/60kn za dodatni prijamnik mi bas nije o glavu...
strix je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 18:40   #8155
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Pa ako želiš zadržati antenski priključak moraju ti povući novi kabel od mjesta gdje ulaze u zgradu do stana.
Antenska instalacija u zgradi je vaše vlasništvo i po tome vam ne smiju ništa dirati osim ako im ne dozvolite ili ako prethodno kao suvlasnici niste sklopili sa njima ugovor da vam ništa ne smiju kopati po zgradi i da smiju koristiti postojeću antensku instalaciju tako da to moraš sam vidjeti sa susjedima i predstavnikom stanara.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 19:16   #8156
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Zavisi kako je izvedeno u pojedinoj zgradi, najčešće je varijanta:
a) spojeno na ZAS (DVB-T, satelit ako kuća ima)
b) spojeno na Bnet
oboje istovremeno ne može jer se drugačije koriste frekvencije,
kod nekih kuća / stanova zna biti po 2 - 3 priključka, istina vrlo rijetko, tada se može samo 1 prebaciti na Bnet a ostale ostaviti na ZAS - u.

Ovisno o izvedbi može se tražiti bušenje i provlačenje coax kabela (obično poviše ulaznih vrata), pa kanalicama po stanu do željene lokacije (u jednostavnijoj varijanti dnevni boravak kod TV - a).
Kako rekoh, ovisno o izvedbi, nekad se ovako NE radi ako se u zgradi nije bušilo i stavljalo kanalice po hodniku nego je razvod na centralnom mjestu i na nekom drugom katu ...

Uvijek ti ostane opcija da na "ostalim" TV - ima imaš 9 digitalnih domaćih + cca 96 dig. radija + analogija (dok ide).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 19:18   #8157
strix
Registered User
Moj komp
 
strix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Kvarner
Postovi: 26
oni na zahtjev korisnika imaju pravo iskoristiti koaksijalni kabel koji ide od antenske kutije do u stan. To znaci da je samo jedan kabel u uporabi te ne smiju instalirati nove kablove po zgradi.
Logika je da kad se kabel odspoji od antene da nema dvbt signal i ide samo internet preko kabela, ali me zanima kako to u praksi radi i dali se moze iskoristiti taj kabel kako bi se u drugim sobama vidio dvbt na tv?
strix je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 19:21   #8158
strix
Registered User
Moj komp
 
strix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Kvarner
Postovi: 26
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Zavisi kako je izvedeno u pojedinoj zgradi, najčešće je varijanta:
a) spojeno na ZAS (DVB-T, satelit ako kuća ima)
b) spojeno na Bnet
oboje istovremeno ne može jer se drugačije koriste frekvencije,
kod nekih kuća / stanova zna biti po 2 - 3 priključka, istina vrlo rijetko, tada se može samo 1 prebaciti na Bnet a ostale ostaviti na ZAS - u.

Ovisno o izvedbi može se tražiti bušenje i provlačenje coax kabela (obično poviše ulaznih vrata), pa kanalicama po stanu do željene lokacije (u jednostavnijoj varijanti dnevni boravak kod TV - a).
Kako rekoh, ovisno o izvedbi, nekad se ovako NE radi ako se u zgradi nije bušilo i stavljalo kanalice po hodniku nego je razvod na centralnom mjestu i na nekom drugom katu ...

Uvijek ti ostane opcija da na "ostalim" TV - ima imaš 9 digitalnih domaćih + cca 96 dig. radija + analogija (dok ide).


mislim da imamo ZAS (antenski prikljucak - koaksijalni te satelitski prikljucak - neznam kako se zove kabel), dali u toj opciji se bnet moze spojiti na satelitski prikljucak a da antenski ostane za dvbt?

Uvijek ti ostane opcija da na "ostalim" TV - ima imaš 9 digitalnih domaćih + cca 96 dig. radija + analogija (dok ide)
Kako ovo misli, da prikljucim sobnu antenu na tv i hvatam to sto ima?
strix je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 19:39   #8159
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Bnet ti kroz jedan kabel do stana pušta sve i onda u stanu razdvaja na tv i internet+telefon.


(slika nije moja, netko ju je već ranije stavio u ovu temu)

Znači ti si u stanu (ili ti oni ako im kažeš) od splittera spojiš TV izlaz na postojeću TV instalaciju koja ti ide po svim sobama i imaš TV programe koje je Nikky naveo.

PS. Tak je kod mene nekad davno spojio DCM, a onda sam si kasnije sam podžbukno razveo i složio svoju instalaciju... da li sad rade nekako drugačije ne znam, ali ako oni i rade ti si možeš sam naknadno spojiti kako ti odgovara.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 19:48   #8160
strix
Registered User
Moj komp
 
strix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Kvarner
Postovi: 26
pretpostavljam da je spliter na ulazu u stan i da se grana na 3 dijela: boravak + soba + soba.
E sad, ako u boravak stavim prijemnik, po ovome znaci da u sobama i dalje mogu gledati programe na tv spojen na koaksijalac kao i prije bneta bez ikakvog dodatnog prijamnika?

Druga opcija bi bila u antenski ormaric staviti 'obrnuti spliter' pa da antena i bnet idu u isti koaksijalac do stana... teoretski mislim da bandwidth dopusta ali nisam siguran u ovo u praksi...
strix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na