Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2019., 00:26   #1801
Gašpar
trpi, trpi...
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: CRO
Postovi: 110
Ništa bez barem polusatnog testiranja s programom za stabilnost, samo je pitanje vremena blue screena ili freeza
Gašpar je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 00:30   #1802
smartmaster
Premium
Moj komp
 
smartmaster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 260
Istina, r20 ak prođe na dobrom je putu. Dalje occt i gaming. Za sad sve ok. Pbo mi je max bostao do 4.1 1.325 all core. I max 4.3 na par jezgri. Tako da mi ovo odgovara. Rock stable je za mene kad upalim Studio One i počnem VTS pluginovima i exportima neki projekata tu mi se obično skrši ako prođe stable je što je i slučaj, ali vidit ćemo za sad je na dobrom putu.
smartmaster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2019., 08:33   #1803
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Gašpar Pregled postova
Ništa bez barem polusatnog testiranja s programom za stabilnost, samo je pitanje vremena blue screena ili freeza
Ni to nije garancija stabilnosti. Koliko puta smo svjedočili 12-24 satnim sesijama stress testova koji su prošli pa se onda pojavio BSOD u igri ili tijekom browsanja u nekom od browsera.

Stabilan je onda kad ti u radu/gamingu ne baca CTDove i BSODove. Sve ostalo je nebitno. Stress testovi su dobri za neko inicijalno testiranje da ne pukne odmah.

Oni koji se bave ozbljinijim poslom, neće OCat. Čak sam i ja koji sam bio zagovornik fiksnih vrijednosti prešao na ove turbo boost auto OC pizdarije i nemam brige oko istraživanja sweetspotova. Na R5 1600 i 2600 se isplatilo jer boost technology na tim procovima nije bio ovako advanced kao na seriji 3000.

Npr, na R5 1600 boost je bio 3900 MHz sa velikim naponom, a moj je bio 3.93GHz fixan sa 1.33V super stabilan.
R5 2600 je isto boostao na 3900 MHz sa velikim naponom, a moj je bio 4.075GHz fixan sa 1.22V super stabilan.

Dok R5 3600 je fixan na 4.075GHz sa 1.25V ili tako nešto, a automatikom boosta na 4400MHz. Tek tu se se vide blagodati AutoOC boosta na non-X procesorima.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 09:50   #1804
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ni to nije garancija stabilnosti. Koliko puta smo svjedočili 12-24 satnim sesijama stress testova koji su prošli pa se onda pojavio BSOD u igri ili tijekom browsanja u nekom od browsera.

Stabilan je onda kad ti u radu/gamingu ne baca CTDove i BSODove. Sve ostalo je nebitno. Stress testovi su dobri za neko inicijalno testiranje da ne pukne odmah.

Oni koji se bave ozbljinijim poslom, neće OCat. Čak sam i ja koji sam bio zagovornik fiksnih vrijednosti prešao na ove turbo boost auto OC pizdarije i nemam brige oko istraživanja sweetspotova. Na R5 1600 i 2600 se isplatilo jer boost technology na tim procovima nije bio ovako advanced kao na seriji 3000.

Npr, na R5 1600 boost je bio 3900 MHz sa velikim naponom, a moj je bio 3.93GHz fixan sa 1.33V super stabilan.
R5 2600 je isto boostao na 3900 MHz sa velikim naponom, a moj je bio 4.075GHz fixan sa 1.22V super stabilan.

Dok R5 3600 je fixan na 4.075GHz sa 1.25V ili tako nešto, a automatikom boosta na 4400MHz. Tek tu se se vide blagodati AutoOC boosta na non-X procesorima.
Ja sam još uvijek na intelu. No ovo sa AutoOC koristim od kada je došao ovaj procesor. Naravno da se mogu ručno igrati, no previše je parametara koji su u igri da bi to bilo sigurno stabilno usprkos testiranju kao što je rečeno.

Mislim da ljudi koji su pisali program za AutoOC su inženjeri koji bolje poznaju procesor od nas korisnika a i parametre same ploče i da dobro znaju kada se promjeni jedan parametar koliko se može promjeniti druge parametre da bi procesor ostao stabilan. Tako da ručno OC je danas gubljenje vremenea za normalnog korisnika jer kao što je rečeno nikad neznaš kada će se CPU onesvijestiti.

Svaki CPU se da OC, koliko to ovisi o samom CPU, automatila tu pomaže tko želi OC. A tko voli može i starom ručnom metodom pokušaja i pogrešaka.

Ljudi koji vole normalan rad bez da im CPU pada u nesvijest se drže nominalnih brzina koje su deklarirane za taj CPU,a ako žele veće brzine onda odvoje nešto malo više novaca za skuplji CPU koji je deklariran za veću brzinu i drže se nominalne frelvencije za taj CPU. AutoOC im može pomoći da idu i na veće brzine od deklariranih bez nekog većeg znanja i gubljenja vremena oko toga i uz veću sigurnost da im CPU neće padat u nesvijest tu i tamo kao što se to može ili se i događa kod ručnog OC.


Danas kada je BIOS popriličnih dimenzija ima mjesta i za program tipa AutoOC kojeg su ipak pisali inženjeri profesionalci koji imaju i više informacija od nas o samoj ploči i što se može i što se smije sa samom pločom da bi to radilo stabilno sa OC CPU i dobro znaju koji prametar mogu mijenjati da to ne baca CPU u nesvijest, a kada imaju sve te informacije onda nije im uopće problem napisati program za AutoOC koji će garantirati stabilnost cijelog sustava. Nekada za to sve staviti u BIOS nije bilo dovoljno mjesta pa se OC radio ručno metodom pokušaja i pogrešaka od strane korisnika.


Ja jesam za OC, ali ne takav koji će mi skuhat CPU ili koji će ga natjerat na brži rad a da onda za to platim potrošnjom električne energije koja nema smisla u odnosu na dobiveno.


A oni koji vole tišu radnu okolinu vrlo često umjesto OC idu spuštati maxfrekvencije CPU da bi dobili tiši rad, manju temperaturu i potrošnju jer ima i takvih. Većina današnjih top procesora dovoljno je snažna da i na nižim frekvencijama od nominalne svoj posao radi odlično za svakodnevne aktivnosti, a i sam CPU automatski spušta svoju frekvenciju kod manjeg opterećenja, a to su opet odradili inženjeri koji su to ugradili u sam procesor. Nekada davno u praskozorje pojave CPU isti su cijelo vrijeme radili na istoj frekvenciji bilo da se na njima nešto korisno vrtjelo bilo da su čekali na posao, srećom danas su stvari drugačije i AutoOC je tu i zašto ga ne korisistiti a uz to znaš da sam procesor kada ništa veliko ne radi i sam pada u san, razlog više da već par godina nisam palio i gasio PC.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 11:02   #1805
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
AutoOC uglavnom sve napone svodi pod zajednički nazivnik, mora biti dovoljno voltaže i za najgori primjerak u svemiru. Zato manualni OC nikad neće izumrijeti
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 12:17   #1806
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
AutoOC uglavnom sve napone svodi pod zajednički nazivnik, mora biti dovoljno voltaže i za najgori primjerak u svemiru. Zato manualni OC nikad neće izumrijeti



Ja to nism niti tvrdio. No prosječnom korisniku AutoOC je sasvim dovoljan jer od njega ne traži nikakvo prethodno znanje, brz je i donosi mu dobit na ono što je platio kao i stabilnost tj. ne padanje CPU u nesvijest tu i tamo.


Za manualni OC treba i nešto znanja, vremena ovisno o slučaju a na kraju razlika i nije tolika da bi ljudi se zafrkavali sa nečime što je većini nepoznanica, niti znaju što rade.


A i oni koji imaju znanja često puta zbog velikog gubljenja vremena na kraju koriste Auto OC. Jer ionako se danas CPU mijenjaju skoro na godišnjoj bazi. A unutar te godine stignu najmanje 3 promjene BIOS-a.


A ekipa koja radi ozbiljan posao i nema se vremena s time igrati, već traži pouzdanost jer vrijeme je novac preferira nominalne frekvencije CPU, eventualno ovaj Auto OC koji im donekle pruža sigurnost da im usred posla CPU neće pasti u nesvijest.


Entuzijasti koji se vole igrati i isprobavati će se i dalje koristitit sa manualnim OC, no takvih baš i nema puno, a u praksi za normalnu upotrebu PC to se niti ne osjeti, osim što je takvom korisniku toplo oko srca kada uspije postići više od Auto OC. No svatko ima svoje zadovoljstvo i ja sam nekada bio takav, no danas volim pouzdanost u radu i što manje gubljenje vremena na podešavanje PC, jer sam se odavno takvih stvari i prezasitio, a kada se na to dodaju i softwerska podešavanja gubljenju vremena nikada kraja. Sada mi je moto sastavi PC, instaliraj softwer, sjedni i radi. To je jedini razlog što do sada nisam posegnuo za zadnjom generacijom AMD CPU, jer ne da mi se par puta instalirati BIOS i sve što uz to sljeduje. Kada se sve dotjera onak kak se šika onda se kupuje. Zato zahvaljujem onima koji poklanjaju svoje vrijeme na ovakve stvari da bi ostali imali kasnije manje problema.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 12:22   #1807
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Istina da tko se bavi profesionalno recimo renderingom nema što clockat. Jer prva stvar- vrijeme im je novac, stress testovi bi trebali biti seanse od 24h + ni onda nije garancija. Znači oni bi komotno mogli potrošiti 2 tjedna samo za traženje full stabilnog overclocka. A da im pukne u trenutku višesatnog rendanja bio bi problem. Tako da overclock je više za nas drkađije, kojima ne ovisi glava o stabilnosti.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 15:28   #1808
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Meni je najdraze kad svu sintetiku prode a onda su gejmu srusi nakon pola sata,zato sam i ja oproba PBO i drzi ga trenutno stabilno 3850 ghz u svemu sta koristim a i temperature su nize za nekih 10 c(52/53c naspram manual oc 4.1ghz i 65c).
Cak mi je jos od svih tih testnih programa najdrazi onaj intel burn test jer kad bi Sandi prosa to je to drzalo bi u svemu.
Sad neznam bili uopce bilo dobro Ryzen oc testirat sa IBT?Dali je neko probao?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 15:39   #1809
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Istina da tko se bavi profesionalno recimo renderingom nema što clockat. Jer prva stvar- vrijeme im je novac, stress testovi bi trebali biti seanse od 24h + ni onda nije garancija. Znači oni bi komotno mogli potrošiti 2 tjedna samo za traženje full stabilnog overclocka. A da im pukne u trenutku višesatnog rendanja bio bi problem. Tako da overclock je više za nas drkađije, kojima ne ovisi glava o stabilnosti.
A i ja sam bio nekada takav. 1985 PC XT. Nakon toga došla 286 sa 3MB rama. DOS je koristio 640 kb, a da bi neki programi mogli raditi trebalo je podići drajvere u prostor između 640 kb i 1MB kako bi oslobodio što više prostora u onih 640 kb za sam program. A od 2 MB dodatnog rama napraviš RAM disk u vrijeme dok je HD od 10 MB bio velik ko kuća i koštao ko manji auto a u stvari bio malo brži od 5,25" floppija, no i dalje spor, tako da su se računanja radila u ineterakciji sa RAM diskom, a onda se to spremalo na pravi HDD. Onda se je islatilo uložti vrijeme u optimizaciju PC i kerefeke jer je dobitak bio velik. Danas za posao na OC nema smisla gubiti vrijeme, jer tko radi sa opremom imai novaca da kupi skuplje i bolje i da na tome zaradi novce, a ne da gubi vrijeme na OC, a i sam kažeš da je to samo zato da ti bude toplo oko srca.


A najbolja stvar mi je OC kada preliješ CPU sa određenim tekućinama na temperaturi cca -200 stupnjeva celzija i onda se hvališ koliko si postigao, a praktična korist od toga je nula, no zato ti oko srca jako toplo usprkos što se CPU smrzava na debelom minusu. No ajde svako ima svoju zabavu.


No s druge strane Auto OC ima smisla ako je stvar stabilna, jer nisu svi CPU iste kvalitete što se tiče OC.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 28.11.2019. u 15:56.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 15:56   #1810
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Meni je najdraze kad svu sintetiku prode a onda su gejmu srusi nakon pola sata,zato sam i ja oproba PBO i drzi ga trenutno stabilno 3850 ghz u svemu sta koristim a i temperature su nize za nekih 10 c(52/53c naspram manual oc 4.1ghz i 65c).
Cak mi je jos od svih tih testnih programa najdrazi onaj intel burn test jer kad bi Sandi prosa to je to drzalo bi u svemu.
Sad neznam bili uopce bilo dobro Ryzen oc testirat sa IBT?Dali je neko probao?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Je. IBT fino zakuca Ryzena.
Moš i zadnji Prime95 pa odabereš prvi stress.
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2019., 16:43   #1811
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A vidi bilo kakav stress test je dobar naspram kratkih bencheva tipa cinebench i sl.

Znam da su se neki kunili u asusov realbench kao najbolji i najzahtjevniji real world stress test. Odvrtit sat vremena to i čao đaci. Ako kasnije ne zajebava i u igrama to je to za nas ne renderaše
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 17:01   #1812
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Originalni metro mi je rušio OC koji je prošao prime95 tako da jedino njemu vjerujem
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 17:19   #1813
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Je. IBT fino zakuca Ryzena.
Moš i zadnji Prime95 pa odabereš prvi stress.
Thnks

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 18:37   #1814
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Sad neznam bili uopce bilo dobro Ryzen oc testirat sa IBT?Dali je neko probao?
Testirao sam ja svog 1800X. Prodje sve instance IB testa u bilo kojem trajanju i onda OCCT u 38 minuti javi greske iako ide test i dalje... tako da u mojem slucaju IBT se pokazao kao manje vjerodostojan dokaz stabilnosti od OCCT-a.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 21:04   #1815
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Zaboravih vam reći, vi koji koristite 1usMusove power planove za Zen2 prpcesore i ne gasite kompove, pogledajte si Event Logove u Windozerima.

Ako imate Critical log i ID 41, to su vam random rebootevi. Nisam ni skužio da mi se komp rebootao sam od sebe par puta dok nisam bio uz nj dok nisam gledao film preko Plexa.

Posumnjao sam na taj Power plan jer je to jedino kaj sam drnkao po softveru tj moddanju.

Vratio sam na AMDov Performance Ryzen plan i sad je par dana sve 5.

Tako da provjerite.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 23:27   #1816
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Pozdrav,

Jel ima netko kome se windowsi 10 bootaju brzo ( 10 - 20 sek ) na novim X-570 maticnim i novim ryzen procesorima?

Trenutno imam stari komp sa i7 7700 k + Samsung 970 m.2 i treba mu 18-22 sek od kad pritisnem gumb do desktopa.

Dosta ljudi mi je reklo da im treba 25 - 30 sek do teksta od maticne ( isto na m.2 diskovima ). Jel ista rijeseno sa novim biosom?

Ja vec 2 tjedna cekam da mi stigne Ryzen 3900x + Gigabyte x -570 Aorus Ultra + Gigabyte Aorus M.2 Gen 4 pa mi je svaka informacija dobro dosla..

Hvala
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 00:10   #1817
qbone
Premium
Moj komp
 
qbone's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 146
Sad sam testirao sa 3950x, i treba mi cca 20 sec da se boota, imam osjećaj da je sa 7700k bilo brže
qbone je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 08:36   #1818
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
cemu ti problemi oko vremenima za bootanje?
ovaj hardware je nivo koji je prije bio samo u enterprise dijelu, ploce sa dual 10Gbit mrezama, raid kontroleri, dodatni disk kontroleri, 12core procesori..jeste ikad gledali koliko je serveru boot time ?

hardware koji je postao neka vid prekretnice u desktop segmentu i vi kukate o boot vremenima? stvarno, ne mislim provocirati ali se stvarno pitam da li je to stvar oko koje bi trebali voditi racuna
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 09:37   #1819
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Da, ispada da ce tih 3.5 sekundi nekog spasit u zivotu
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 09:53   #1820
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
nije toliko pitanje hoće spasiti ili ne, nego baš ovaj drugi dio.. imaš super uber kewl hardware, nvme diskove s xxxx mb/s propusnosti i naravno da ću se pitat gdje je "problem" s bootom - premda naravno ne igra nikakvu ulogu i sve na kraju radi kako spada
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 12:50   #1821
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Zaboravih vam reći, vi koji koristite 1usMusove power planove za Zen2 prpcesore i ne gasite kompove, pogledajte si Event Logove u Windozerima.

Ako imate Critical log i ID 41, to su vam random rebootevi. Nisam ni skužio da mi se komp rebootao sam od sebe par puta dok nisam bio uz nj dok nisam gledao film preko Plexa.

Posumnjao sam na taj Power plan jer je to jedino kaj sam drnkao po softveru tj moddanju.

Vratio sam na AMDov Performance Ryzen plan i sad je par dana sve 5.

Tako da provjerite.
Maknuo, ionako nisam vidio nikakve promjene, instalirao sam novi chipset driver. Nisam imao ni nikakvih nestabilnosti sa 1usmusovim planom, ali ja gasim komp kad ga ne koristim.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 01.12.2019. u 08:29.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 16:57   #1822
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
cemu ti problemi oko vremenima za bootanje?
ovaj hardware je nivo koji je prije bio samo u enterprise dijelu, ploce sa dual 10Gbit mrezama, raid kontroleri, dodatni disk kontroleri, 12core procesori..jeste ikad gledali koliko je serveru boot time ?

hardware koji je postao neka vid prekretnice u desktop segmentu i vi kukate o boot vremenima? stvarno, ne mislim provocirati ali se stvarno pitam da li je to stvar oko koje bi trebali voditi racuna
Kao prvo ne kukam nego pitam jer razmisljam na normalan racionalan nacin nekog tko koristi svoje racunalo za posao.

Logicno mi je pitati u cemu se radi i zakljuciti da postoji neki problem ako sam kupio nove komponente na kojima bi mi nesto 'trebalo' brze raditi. O cijeni da ne pricam.

I ne znace 2-3 sek toliko...ali mi 30 znace.
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 17:10   #1823
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
... instalirao sam novi chipset driver
Gledao sam prije nekih 10 dana i nije bilo novih drajvera , i sad vidio od tebe da su izašli novi.

AMD Chipset Drivers:

Revision Number
1.11.22.0454

Release Date
11/25/2019 (od ovog ponedjeljka)


Download link za sve Ryzen / Threadripper chipsete https://drivers.amd.com/drivers/amd_....11.22.454.zip

ili na https://www.amd.com/en/support





Package Includes:

AMD Chipset Drivers
AMD Ryzen™ Power Plans (required for UEFI CPPC2 in Windows® 10 May 2019 Update)
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 30.11.2019. u 20:19.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 00:20   #1824
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Kao prvo ne kukam nego pitam jer razmisljam na normalan racionalan nacin nekog tko koristi svoje racunalo za posao.

Logicno mi je pitati u cemu se radi i zakljuciti da postoji neki problem ako sam kupio nove komponente na kojima bi mi nesto 'trebalo' brze raditi. O cijeni da ne pricam.

I ne znace 2-3 sek toliko...ali mi 30 znace.
stvar je da razlozi zbog kojih si kupio nove komponente posljedicno dizu boot time.
znaci mobo chipseti su kompliciraniji, kontroliraju vise laneova, vise kontrolera. npr. imas vise m2 nvme portova na maticnoj ploci, imas 4-6 SATA portova, dual 1Gbit ili 10Gbit mreznih kartica i bios sve to mora "verificirati" iliti checkirati prije nego boota OS, a tebi nije logicno da to ipak malo treba duze trajati? na to sam mislio.
razumljivo da trebas vidjeti benefite novog hardwarea, ali u operacijama za koje si ga kupio a ne mjerenje ku*** na forumima
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 08:25   #1825
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
stvar je da razlozi zbog kojih si kupio nove komponente posljedicno dizu boot time.
znaci mobo chipseti su kompliciraniji, kontroliraju vise laneova, vise kontrolera. npr. imas vise m2 nvme portova na maticnoj ploci, imas 4-6 SATA portova, dual 1Gbit ili 10Gbit mreznih kartica i bios sve to mora "verificirati" iliti checkirati prije nego boota OS, a tebi nije logicno da to ipak malo treba duze trajati? na to sam mislio.
razumljivo da trebas vidjeti benefite novog hardwarea, ali u operacijama za koje si ga kupio a ne mjerenje ku*** na forumima

Nisam bas cesto na forumima i nemam frustracija kao ti, pa ne znam sto je mjerenje ku**a ma forumima.

Logicne su mi stvari oko verificiranja i chekiranja, dobro si to napisao. Medutim nije mi jos nesto jasno, pa te molim ako mi mozes objasnitit....samo bez svojih frustracija i podjebavanja na razini osnovnoskolca.

Zbog cega kolegin Threadripper sistem koji ima vise laneova, Rama itd..ima slican ili cak malo brzi boot time?
I ako je sve 'ispolirano' i radi kako treba, zbog cega izbacuju novi bios sa 'Improve system boot time'?
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 08:26   #1826
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Unaprijed se zahvaljujm
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 09:33   #1827
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Nisam bas cesto na forumima i nemam frustracija kao ti, pa ne znam sto je mjerenje ku**a ma forumima.

Logicne su mi stvari oko verificiranja i chekiranja, dobro si to napisao. Medutim nije mi jos nesto jasno, pa te molim ako mi mozes objasnitit....samo bez svojih frustracija i podjebavanja na razini osnovnoskolca.

Zbog cega kolegin Threadripper sistem koji ima vise laneova, Rama itd..ima slican ili cak malo brzi boot time?
I ako je sve 'ispolirano' i radi kako treba, zbog cega izbacuju novi bios sa 'Improve system boot time'?
mjerenje ku*** na forumima je svima razumljivo. prepucavanje na ovoj temi mi nije zanimljivo, samo sam htio znati cemu toliko razglabanja o boot time-u koje je u funkcionalnom smislu kompjutera potpuno beskorisno, osim ako nema nekih specificnih zahtjeva gdje moras rebootat kompjuter svakih par minuta zbog testnog procesa pa tih 30sekundi se nagomila do kraja dana.

mogu to staviti u analogiju radija kojih si prije imao u autu i danasnjih in-car entertainment radija. Prije bi upalio auto i radio bi poceo svirati za sekundu, danasnji radio prvo zavrti neki logo od auta, pa mozda cak neki loading ekran i onda ovisno o brandu auta pocne svirati radio nakon 10 do 30sekundi . tu bi se moglo reci isto, kako to dugo treba a sve novo i jako.

tvojeg kolege komp ne znam, ne znam koju generaciju TR ima, niti koju maticnu plocu ima, ali mogao bi sam kriticno i logicno pristupiti u cemu je tocno razlika vasih strojeva i u cemu bi mogao biti problem. Bios optimizacije su najcesce odrađene tako što prema configu preskoce neke provjere jer znaju da se određeni HW ne koristi te se može preskočiti. probaj staviti Network boot primarni u BIOSU pa mi reci koliko minuta je bilo potrebno za boot.

a to da je sve ispolirano nisam nigdje rekao, ima tu jos masu stvari za ispolirati sigurno ali je za AMD iznenađujuće stabilno out-of-the-box. da ne prljamo dalje ovu temu, mozda bi bilo bolje stvoriti novu - Ryzen prolongiran boot time issue. nije mi namjera te prikazivati ko osnovnoskolca niti prcati, samo sam pitao zasto je boot toliko bitan.

__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 09:51   #1828
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Kao prvo ne kukam nego pitam jer razmisljam na normalan racionalan nacin nekog tko koristi svoje racunalo za posao.

Logicno mi je pitati u cemu se radi i zakljuciti da postoji neki problem ako sam kupio nove komponente na kojima bi mi nesto 'trebalo' brze raditi. O cijeni da ne pricam.

I ne znace 2-3 sek toliko...ali mi 30 znace.
Black mustang

Duži boot time nije boot time nego post time.
Boot je dizanje windozera, a post time je kad upališ pc i čekaš prvu sliku, najčešće logo od ploče gdje možeš ući u BIOS.

Nadalje, AM4 platforma je tek sad našla rješenje za to. Dulji post time je zbog RAM Traininga koji radi IMC na procesoru. Zadnjom AGESAom je to drastično popravljeno.

Boot time windowsa na SSDu je strašno brz na svim platformama, tu nema neke razlike. Ali ovaj post time je na AM4 štucao.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 13:41   #1829
reiben101
Registered User
Moj komp
 
reiben101's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: EU
Postovi: 59
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Pozdrav,

Jel ima netko kome se windowsi 10 bootaju brzo ( 10 - 20 sek ) na novim X-570 maticnim i novim ryzen procesorima?

Trenutno imam stari komp sa i7 7700 k + Samsung 970 m.2 i treba mu 18-22 sek od kad pritisnem gumb do desktopa.

Dosta ljudi mi je reklo da im treba 25 - 30 sek do teksta od maticne ( isto na m.2 diskovima ). Jel ista rijeseno sa novim biosom?

Ja vec 2 tjedna cekam da mi stigne Ryzen 3900x + Gigabyte x -570 Aorus Ultra + Gigabyte Aorus M.2 Gen 4 pa mi je svaka informacija dobro dosla..

Hvala
Ako išta pomaže, imam 3900X, X570 Aorus Elite i Adata 8200 PRO, boot time od pritiska power tipke do windowsa je cca 20-ak sekundi.
reiben101 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2019., 14:39   #1830
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Od 6 racunala u kuci tj. 3 desktopa i 3 laptopa i svi na razlicitim platformama no svi imaju ssd ovakav ili onakav... jedino AM4 post time je nesto sta upalis pa blejis u crni ekran.
Cak i Acer 11 incha sa atomom nekim jadnim gdje je muka vrtiti hd materijal ima brzi post time od am4 mbo. Tri generacije razlicitih Intela ukupni boot time je cca 14 sekundi, laptopi su sekundu ili dvije ispod 20
a am4 potegne i 25 sekundi dok ne uleti u windowse. Osobno mi ne smeta, koga briga no opcenito takav post time ploca je bio mozda na socketu 370 i to je cinjenica, meni ponavljam ne smeta ali netkome ce smetati.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na