Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.07.2015., 10:55   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Excel - STDEV, Median, Average... trilema valjda

Znači ajmo reći da imam klijente koji obavljaju uplate na moj račun, i hoću izračunati za svakog klijenta prosječan iznos uplate.

Muče me ekstremi. Jedan klijent može imati recimo tri uplate od 10.000kn ali onda i 500 uplata od 300-400-500 kn. Samim time su mi ove prve tri nekakav ekstrem koji bi htio izbaciti iz izračuna prosjeka (ili im makar umanjiti "težinu" pri izračunu prosjeka). a može se dogoditi da taj isti ima i par uplata od 10 kn.

Sljedeći klijent možda može imati 2 ili 5 ekstremnih uplata, onaj iza njega možda nijednu. Tako da ne mogu kreirati formulu "izbaci najveća tri" a koristiti nešto tipa "izbaci 10% najvećih" mi se čini pomalo "agresivno".

Ne znam bih li koristio Average ili Median u excelu? također, ako mi tko može objasniti na koji način (ako uopće) bih mogao koristiti i podatak o standardnoj devijaciji pri izračunu tog prosjeka (jer to baš nisam najbolje shvatio a vidim spominje se po gugletu)?


Po ovom prvom gore navedenom primjeru, Average ima vrijednost od 463kn dok je medijan 400kn. U ovom slučaju je Medijan točniji jer je Average svih osim ekstrema isto 400 kn, al opet, mogu li se pouzdati u to kod prikazivanja podataka nadređenima? Lako bi bilo to na ruke pregledati da ih je malo, ali ako imam 10.000 ili 100.000 uplata ili klijenata, na žgance izbacivati ekstreme i nije baš neko rješenje.
perich je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2015., 11:12   #2
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,067
Medijan je vrijednost koja se nalazi u sredini, znači ako poredaš sve uplate od najmanje do najveće u sredini će biti medijan.

Aritmetička sredina je običan prosjek, znači zbrojiš sve i podijeliš s brojem uplata, ali pošto zna biti ekstrema to može značajno utjecati na iznos i prikazati nerealno stanje.

Standardna devijacija pak označava koliko uplačeni iznosti odstupaju od prosjeka, koliko ima varijacije. Znači netko kome je prosjek 500kn, a uplačivao je većinom po 2kn i po 1000kn će imat veću std. devijaciju nego netko tko ima prosjek 500kn, ali je uglavnom uplačivao iznose između 400 i 600kn..

Znači u tvom slučaju prosječna uplata je 463kn, a srednja 400kn. Devijaciju možeš koristiti da vidiš koliko variraju iznosi uplata od prosjeka.

Imaš još i mod koji pokazuje najčešću vrijednost. Znači ako je netko najčešće uplačivao iznos od 400kn, onda je to taj iznos.

Šta koristiti? Najbolje sve 3, jer ukazuju različite stvari, i kad uzmeš sve 3 u obzir možeš vidjet razlike između uplatitelja iako su im prosjeci isti.

Bar ja to tako kontam.

Zadnje izmijenjeno od: nub. 09.07.2015. u 11:22. Razlog: zamijenio mod i medijan :D
nub je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2015., 22:39   #3
L31
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 863
Ako imas samo nekoliko ektrema na 10000 ili 100000 uplata, mislim da ti je bolje pomocu IF funkcije izlistati uplate vece od x kn i zatim traziti prosjek i ostalo
L31 je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2015., 23:46   #4
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Harmonijska sredina?
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na