Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2008., 08:47   #1
*dead*
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 2
Telefoniranje preko ADSL-a

Pozdrav svima, upravo se pridružih vašem forumu.

Ne znam uopće kako formulirati ovo pitanje,ali evo ga:

Imam adsl i u službi za korisnike su mi rekli da mogu telefonirati preko routera koji sam od njih dobila, a naplaćuje se jednako kao internet, prema prometu. Ja imam flat pa bi mi telefoniranje ustvari bilo besplatno. Rekli su da samo moram otići u neki dućan gdje se prodaje komp oprema i da tamo mogu kupiti instalacijski cd i gotovo. Meni tu nešto smrdi, zar ne moram plaćati pretplatu ili nešto? Jasno mi je da moram zadržati fiksnu liniju, ali zašto bih telefonirala preko nje ako mogu besplatno preko neta? Pojasnite mi što je to, kako se nabavi i najvažnije KAKO SE ZOVE. Neko ime cd-a ili usluge bi mi dobro došlo (ne mogu ući u dućan i reći dajte mi ono...Znate, ono!)

I kako bi to funkcioniralo kod mene obzirom da su mi brzinu smanjili na 1mb jer se na 2 veza prekidala svaki put kada bi netko podigao slušalicu (živimo u selendri). Jel to može raditi bez smetnji?

Imam toliko pitanja, ali ne želim se sramotiti u dućanu i onda na kraju shvatiti da usluga ne radi zbog sporije veze, a platila sam CD.

Hvala unaprijed svim dobrim dušama koje uopće shvate moja pitanja.
*dead* je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2008., 09:02   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Usluga koju tražiš se zove VoIP (Voice over Internet Protocol). U principu, ti i sada možeš razgovarati s nekime besplatno uz uvjet da i ti i druga osoba imate na kompu instaliran besplatni program Skype (http://www.skype.com/intl/en/). Razgovori su s njime besplatni. Za razgovor su ti potrebni slušalice sa mikrofonom ili ovako nešto http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=023453.

Koliko znam, t-com nudi sličnu uslugu, ali ne znam kako je realizirati. Čini mi se da je netko pisao na tome u temi vezanoj za Thompson router.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=112988
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2008., 21:06   #3
mali david
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 72
Citiraj:
Autor *dead* Pregled postova
Pozdrav svima, upravo se pridružih vašem forumu.

Ne znam uopće kako formulirati ovo pitanje,ali evo ga:

Imam adsl i u službi za korisnike su mi rekli da mogu telefonirati preko routera koji sam od njih dobila

Koji router, ako je Thompson speed touch, onda se može na njega spojiti i telefon i razgovarati bez računala...

Za to treba malo proči po forumima, za njega postoji "master" user name i password kojim se logiraš kao administrator i možeš mijenjati postavke do kojih se inače nemože doći.

Preko kojeg pružatelja usluga ideš??

Inače, radi se o voip usluzi kojom se inače koristi sa računala, ali moguče je i bez, uz opremu koja to omogučava, kao što je Tompsonov router.
Više informacija na ovoj stranici.

Dakle, obično se skine program i napravi account, te uplati 10€ na račun - kreditnom karticom, ili preko reselera.
Poslje toga moguče je zvati fiksne telefone u zemlji i svijetu po cijenama koje dotični program ima u cijeniku - zato treba birati "program" po onome koje destinacije najviše zovemo i po cijenama za te destinacije.

Potpuno besplatno "telefoniranje" moguče je sa računala na računalo i za to postoje razni programi. Pravilo je da oba računala imaju instaliran isti program, inače su programi besplatni i skidaju se sa interneta. Neki programi imaju i video komunikacije tako da (ako imamo kameru) možemo "uživo" razgovarati.
Najpopularniji je Skype, koji ima mogučnost video komunikacije, a najjednostavniji je googletalk (potreban account na gmail-u) koji nema video komunikaciju (mislim da su sada nešta napravili, samo nisam stigao isprobati)

Za razgovor bez računala (sa telefona na telefon) treba neki od programa sa ove stranice, podesi se router sa podešenjima koja su na stranicama pojedinog ponuđača usluge i nakon uplate "kredita" razgovaramo besplatno ili za "siću".
mali david je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2008., 21:34   #4
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Mislim, što dodat ovome osim
Citiraj:
Koliko znam, t-com nudi sličnu uslugu, ali ne znam kako je realizirati.
nikako, pošto se usluga ni ne nudi.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2008., 22:28   #5
mali david
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 72
Mislim da ima nešto ovdje, ali to je za poslovne korisnike.
mali david je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 10:50   #6
*dead*
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 2
Ma hvala vam svima na odgovorima! Pa eto baš su mi rekli u službi za korisnike da moram samo instalirati program, uključiti telefon u router i razgovarati po cijeni interneta (meni besplatno). Imam Tompson Speed Touch. No izgleda da ipak to nije toliko jednostavno i besplatno kako su mi rekli. Zvat ću ih i opet pitati. A vole malo izmišljati, tj.prešutit neke stvari. Ili stvarno ne znaju.

Eto, hvala vam!
*dead* je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 19:55   #7
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Vise o Voipu mozes procitati ovdje http://freevoiphr.com/html/info.html
RAUL je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na