Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.11.2016., 12:07   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
neispravna omni antena? (routerboard)

mali help,
montirao sam kod frenda novi čvor, routerboard sa 3 dual band kartice unutra. sa svake ide po 1 pigtail do kučišta.

trenutno su spojene 2 antene, dok ne nabavim treću za dodatni smjer.
neću ulaziti u detalje da me ne skužite gdje je montirano ako kojim slučajem prolazite u blizini.

ukratko - direkcionalna antena je spojena i radi kako spada, nije LOS ali signal je solidan, a link je na 5ghz.
omni antena za 2.4ghz - mrtva. zapravo kartica je trenutno mrtva.
svaku od kartica sam testirao doma i svaka je radila (skenirao bih dostupne mreže, sve su nalazile moje kućnu mrežu samo sa pigtailom).
ova na koju je spojena omni antena - ne nalazi ništa, nula. kad prebacim karticu na AP, piše running ali signala nema. skeniranjem preko treće kartice, ne nalazi tu mrežu, iako nalazi drugu mrežu iz susjedstva koja ima jak signal (i to sa nekog drugog routerboarda, haha).

dizanjem AP-a na jednoj kartici, ova pored bi trebala vidjeti taj signal, jer su pigtailovi blizu. ali ova uopće ne daje signal van.

kabel je ispravan jer je skinut s druge lokacije. ostaje mi enigma omni antene, nabavljena polovna i nikad testirana.

da li je moguće da je antena u kratkom spoju? kako to mogu testirati? imam multimetar , ali gledajući dizajn omni antena, ionako su vodič i plašt spojeni pa će mi multimetar ionako prikazivati kratki spoj.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2016., 12:22   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Čekaj, za razliku od drugih tipova antena kod omnice / štap antene ne bi smio imati kratki spoj između žive i mase.
Ako je u kratkom spoju, nemoj je spajati / koristiti da ne spališ izlaz na WiFi kartici.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.11.2016. u 12:29.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2016., 13:40   #3
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Dosta omni antena su u kratkom spoju za DC napon da nebi bilo čudno, npr. "J" antena i produžene "super J", "Slim-Jim" antena neki štap-dipoli itd.
Sigurna provjera je sa SWR-metrom ( koji može na 2,4GHz) za ispravnost antene ili nek spoji 3cm žice na živi kraj pigtail koaksa za probu jer je moguće da taj wifi izlaz nije ispravan.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2016., 14:20   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
a kazem vam, isprobao sam ih sve redom i sve su radile.

skinut cu antenu pa probat upalit karticu i vidjet dali nešto lovi samo pigtail, ili sam ju vec skurio. fak.

al kako antena moze bit neispravna?! ako mjerim otpor, hoce li mi davat neku brojku, ili šeko nulu?
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 17.11.2016., 16:34   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
na kraju je sve OK sa karticom , rješenje je bilo ko na super nintendu - ispuhati karticu :P

skinuo, ispuhao slot, vratio nazad, evo radi. antena je spojena i sve OK.
vjerojatno se istumbala u transportu i nije dobar kontakt bio sa slotom.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 18.11.2016., 09:48   #6
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
vjerovatno prasina koja udje u slot, imao sam slicnih problema sa RAMom, dok se ne ispuse slot nije radio modul
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 11:06   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
iiii opet problemi.
zapravo nisam ni skuzio u početku, tek nakon "dojave problema" sam skuzio da puca link.

znaci signal je solidan, nije LOS ali ajde, ide nekako. s time da sad pada kiša i signal je pao, sad smo na -85 / -73dB (rx/tx na klijentu), inače su obje vrijednosti na cca -70dB ili bolje.
testirao sam nstream i nv2, sa nstream je brzina veća u oba smjera, pa sam ostavio na nstream (50/35 mbita je išlo, to govorim kad sam montirao, pred neki dan).
sad kad sam pogledao log, tu je bilo svega.


sad sam prebacio na nv2 i naravno, brzina je tragedija (oko 25/5mbit) ali djeluje stabilnije i u par minuta nisam skuzio da puca.
prebacio sam i na klasičan 802.11 i brzina je još manja iako isto ne puca, ali je ping kaotičan (3-150ms). to više za test, vratio sam sad na nv2.


mogu li ostaviti nv2 nstream opciju na AP-u? hoće li se on sam prebacivati? nije potrebna neka bijesna brzina, ali da ide 30/20 bilo bi odlično.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 11:45   #8
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
pogledaj failure poruku u logu. nisu ni u mikrotiku baš pametni kad je u pitanju mfp bitće. eventualno probaj kanal promjenit
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 12:37   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
protection failure? nemam pojma šta mu to znači.

sad se vrijeme stabiliziralo malo, vratio na nstream, i u 5 minuta 3 pucanja linka. vratio na nv2 i opet stabilno. uz koma brzinu. još PREMA klijentu ide, jaka antena i jaka kartica su na čvoru, ali u kontrasmjeru jako loše, sad pokušao progurat jedan malo veći file kroz mrežu, ide ravno 275KB/s. jučer kroz istu mrežu, prije kiše, je išlo 2.5MB/s. uz nstream.

nemam kanale :P superchannel i rokaj. nema ništa ni blizu toj frekvenciji, imam prazno od 5400 mhz na dalje.

ps, antenu na čvoru sam okrenuo na vertikalnu polarizaciju. LOS nije zbog kuća koje smetaju po putu, odnosno rubovi kuća smetaju, signal se nekako probija mimo. u ovako nemogućim uvjetima, dali bi horizontalna polarizacija radila bolje?

edit:
ovo nema smisla.
prebacio sam sa N na A mod, fix 20mhz.
kopiram sad nešto kroz mrežu. sa NV2 ide oko 300KB/s. prebacim na nstream, isti file iste 2MB/s. status page se umjesto 3mbit, prebaci na 20mbit.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 19.11.2016. u 12:57.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 14:26   #10
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Polarizacija obje antene mora biti ista jer inače imaš puno lošiji signal.
Neznam kakav tip antene imaš ali npr. ako dipol u vertikalnoj polarizaciji zrači kružno (omni) a ako ga postaviš horizontalno tada zrači u obliku broja osam , dakle naprijed i nazad a bočno najmanje.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2016., 15:13   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
na routerboardu je grid. s druge strane je sxt, koji ima dual polarizaciju pa ga ne treba dirat.

otkako sam (prije) stavio na A-only, na nstream više ne puca link. znači u ovih 2-3 sata niti jednom.
pustit ću sad tako. čak i sa A/N je pucalo, iako sam ga do sad držao strikno na N-only.
očito nstream baš ne radi kako treba u ovakvim uvjetima. recimo sad tx rx drži na 36/54 mbita, a prije je dinamički alocirao, pa bi bilo 6 / 90mbita i tako.
smanjio sam reconnect timeout na 1 sek, možda bi ga mogao vratit opet na A/N, povremena pucanja nisu neki problem ako se odmah spoji nazad.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 20:35   #12
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Ako je signal -80 to je lose za 5ghz i tocka
-70 do -75 je ok i tu si nebres pomoci
802.11 bi morao najstabilnije radit
Pogledaj kod transfer ccq tx/rx kakav je
Nv2 po prirodi kad nema sta radit puca, kad je u optererenju onda radi
I stavis 20/40 mhz a/n pa neka si bira
Koja tocno kartica je na ap-u?
I probas jos frekvu dirat 5200-5800
Ili odes u ilegalu superchannel
Pa javi


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 21:46   #13
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
jbg. ne mogu ić rušit kuće. bitno da sad radi stabilno.



od kad sam prebacio na A only, nije bilo pucanja. za sad neću dirat. ako se pokaže da ova brzina nije dovoljna, ću prebacit opet na N i nadat se da neće pucat prečesto.

802.11 mozda je stabilan, ali je spor u 3pm.
kartica je r52n.

antene na sxt-u imaju najveći gain oko 5400-5500 mhz, ako idem dalje od toga pada mi gain i padat će i signal, time i brzina. inače mislim da mogu ić 4900-6300mhz, ali nema potrebe za time.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 19.11.2016., 23:40   #14
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
probaj samo ch01 ostavit
koliko skuzio.. sxt i obična antena.. pa da se ne gnjave sa drugom polarizacijom

a ako je samo point to point antena.. zašto nejdes na 2x sxt i to bude guralo..
ili to samo jedan user ima problema ?
daj sliku antene

i stavi sxt-u koji je client.. da se spaja station..
ne station bridge.. nekad ih i to posvadi.. (moje iskustvo) wants bridge a ovaj neda




evo ti moje slike
ovo gura 50/50 Mbit
a desno imas druge.. koji se kače na mene.. sxt na wawegujo.. 2,4Ghz i vuče 130-160 Mbit na N nstandardo
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 00:50   #15
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
kad ugasim drugi chain na sxt-u, padne SN ratio. noise floor bude -100dB, inače je -115. neznam zašto.

ugasio sam na AP-u drugi chain, a na sxt-u vratio na oba, sad je noise floor -115, ali pod ch00 očitava samo 1 vrijednost, umjesto 2.

u mreži imam još mikrotika, ali point je da nemam para ulagati... ovo mi je bilo priručno i na tome ostajem. plus je na ovome dignuta i 2.4ghz mreža čime sam rješio i problem klijenata na lokaciji.

prebacio sam karticu sa A na A/N opet (i skuzio da je sxt bio na N only cijelo vrijeme... dobro da se htio spojit na A mrežu, mogao sam ostat bez pristupa i slikat se do sutra). vidjet ću do sutra dali će bit pucanja. ovo dinamičko alociranje brzine mi se sviđa, pod uvjetom da radi kako spada.

ps - ne, ako stavim station gubim vezu. probao. cijela mreža mi je bridge-u. i to mi paše jer mogu bez gnjavaže pristupit svemu od svukud. ono šta je bitno je osigurano passwordom. još sad da idem komplicirati sa routingom, neću... bitno da radi relativno stabilno, uz zadovoljavajuću brzinu.


vidjet ću kako će se po ovom vremenu ponašati ovih dana...
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 09:12   #16
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a kak neznas.. pa jedna polarizacija.. i mam je manji.. očito nešto čuje.. samu sebe
2 polarizacije.. pa je kao tiše.. a nije.. to je manji problem
normalno da očitava samo jednu vrijednost.. jer je jedna off
badava kartica roka 2 polarizacije.. kad je na njoj antena sa 1 polarizacijom
pa bi shodno tome trebalo na sxt-u stavit isto tako.. koja je.. a ne da očitava 2

a javis, kad gdje zapneš .. tu smo
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 11:03   #17
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
noćas 2 pucanja linka, al ajde to, nego mu je trebalo čitavih 13 sekundi da se spoji nazad. za 1 sekundu nije bed, ali 13 sekundi je too much.
vraćam ga na A mod, i gasim prvi chain na sxt-u. jbg, je šta je. u ovakvim uvjetima, dobro da radi i ovako.
šta je najgore, kad sam ga smontirao, išlo je 50/35 mbita. a to je bilo pred 3 dana. pa nije ovo dsl da umire s vremenom.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 12:52   #18
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
jaaaj ti.. paničar
daj si razmisli .. kak ti je sken lista frekve stavljena?
default ?
pa treba mu da preleti 5 ghz band.. 15 sec nekad i više

lijepo ako imas određeno frekvu i tamo je čisto..
drugi dio linka stavis u scan listu samo tu fekvu.. i kad i pukne za sekundu je natrag
frka je ako promjenis frekvu.. ovaj se odpoji i ne vidi ga.. sve dok mu ili ne proširiš scan listu ili samo tu frekvu stavis..

ovisno sa koje strane mjenjas, pa nekad to more biti problem.. mada i nije problem.. ako znas što si mjenjao.. podesiš.

probaj pa javi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 14:46   #19
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
nene, uvijek na sken listi drzim aktivnu frekvenciju. tj samo onu na kojoj mi je mreza. inace mu treba pun k da preskenira band, osobito u superchannel modu, po 2-3 minute. kad vrtim site scan 5000-5900mhz, to vrti full dugo.

da, nije guzva u zraku, onih prvih par "sluzbenih" kanala je zauzeto, nakon toga čisto.
jp_rv je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na