Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2011., 18:17   #1
beyond666
Premium
 
beyond666's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia, Vinkovci
Postovi: 63
Question Logitech Z906 pitanje u vezi spdif-a

Bok narode. Pokušat ću biti kratak i jasan.

Spojio sam Logitech Z906 s računalom pomoću optičkog kabela (toslink).

Matična je Gigabyte GA-MA78G-DS3H.

http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=2931#ov


Da li je moguće kako upogoniti da Logitech direktno dekodira mp3, aac i flac datoteke?

Dakle, da zvuk ne "pegla" zvučna kartica od matične nego sâm zvučni sustav.

DTS i AC3 zvuk (u filmovima) se dekodira.
beyond666 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 15:55   #2
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
na koliko foruma si postavio ovo pitanje?
smirnoff je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2011., 16:38   #3
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Moras imat neki player sa ASIO, WASAPI podrskom. Tada se zaobilazi windows mikser i ide direkt na dekoder. foobar2000 ti ima podrsku putem plugina, MusicBee ima ugradenu, itd...
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2011., 13:23   #4
beyond666
Premium
 
beyond666's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia, Vinkovci
Postovi: 63
Zgodna ideja.
Uspio sam upogoniti foobar da radi s WASAPI podrškom.
Zvuk mi je isti

Plus što s WASAPI-jem foobar dobije "exclusive mode" pa mogu zaboraviti na ostale zvukove.

Idemo dalje...
SPDIF, both coaxial and optical (toslink) only supports 2-channel PCM audio, 5.1 Dolby and 5.1 DTS.

Trebao bih sad FLAC glazbu "u letu" prebaciti u PCM, AC3, 5.1 Dolby ili DTS.
Uspio sam nešto s KMPlayerom:



Na consoli od z906 svijetli lampica od "Decode". Ne rade ni ekvilajzeri od zvučne kartice što znači da sam na dobrom putu.
beyond666 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2011., 14:13   #5
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Znaci tebi je rjesenje prekodiravat FLAC da bi dobio bolji zvuk? Tvoja logika mi ne stima. Jedini HIFI odabir za slusanje muzike za PC-a ti je zaobilazenje bilo kakve interakcije zvucne ili windowsa sa zvukom. To ti JEDINO nudi ASIO/WASAPI.

Uglavnom danas svaka zvucna nudi "bitperfect" pustanje zvuka i sto god tebi logitech pise je nebitno. Moras imat Player, on mora ima WASAPI podrsku i mora biti neki eksterni DAC. To ti je jedini korak koji bi te trebao interesirat. Ako nakon te kombinacije ne dobijes zvuk znaci da nemas dobar vanjski dekoder. Ako dobijes zvuk, bez obzira sto dekoder pise, on dekodira signal. Iskreno, neces cuti razliku izmedu WASAPI i windows mixera. Sigurno ne na z906. Tako da u tvom slucaju bi bilo najbolje da ostavis sve kako jest, sa prekodiravanjem ces samo pokvarit.

Ta "decode" ledica na z906 samo svijetli za DD i DTS i to u slucaju kada bas reciever dekodira zvucni signal, a ne znaci da taj isti zvucni signal dolazi na logitech a da nije "peglan", tocnije da ne prolazi kroz windows mixer. Iskreno taj kontroler je 2 koraka unatrag u odnosu na onog na z5500.

Tako da ti je pogresna ili zelja da dobijes zvuk koji nije "peglan" ili da ti svijetli ledica. Oko toga ces se morat sam odlucit.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2011., 15:41   #6
beyond666
Premium
 
beyond666's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia, Vinkovci
Postovi: 63
PCM (nema gubitaka, zar ne?) --> SPDIF --> z906

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Ta "decode" ledica na z906 samo svijetli za DD i DTS i to u slucaju kada bas reciever dekodira zvucni signal, a ne znaci da taj isti zvucni signal dolazi na logitech a da nije "peglan", tocnije da ne prolazi kroz windows mixer. Iskreno taj kontroler je 2 koraka unatrag u odnosu na onog na z5500.
Ako ne rade efekti na Realtek HD audio manager-u, zvuk nije nikako peglan.
Ili?

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Tako da ti je pogresna ili zelja da dobijes zvuk koji nije "peglan" ili da ti svijetli ledica. Oko toga ces se morat sam odlucit.

Enkodirati FLAC "u letu" u PCM => nema gubitaka u kvaliteti
U teoriji to bi trebalo tako funkcionirati, zar ne?

Htio bih iskoristiti logitechov decoder i za FLAC.

PCM je sam po sebi nekomprimiran, dok je FLAC komprimiran, ali bez gubitaka u kvaliteti.
-->
Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Znaci tebi je rjesenje prekodiravat FLAC da bi dobio bolji zvuk? Tvoja logika mi ne stima. Jedini HIFI odabir za slusanje muzike za PC-a ti je zaobilazenje bilo kakve interakcije zvucne ili windowsa sa zvukom. To ti JEDINO nudi ASIO/WASAPI.
I kad mi Foobar svira (wasapi) i dalje će zvuk biti kvalitetan koliko je kvalitetna onboard zvučna. Ili?

Jel može ovako funkcionirati:
FLAC --> PCM (nema gubitaka, zar ne?) --> SPDIF --> z906

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Ta "decode" ledica na z906 samo svijetli za DD i DTS i to u slucaju kada bas reciever dekodira zvucni signal, a ne znaci da taj isti zvucni signal dolazi na logitech a da nije "peglan", tocnije da ne prolazi kroz windows mixer. Iskreno taj kontroler je 2 koraka unatrag u odnosu na onog na z5500.
Ako ne rade efekti na Realtek HD audio manager-u, zvuk nije nikako peglan.
Ili?

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Tako da ti je pogresna ili zelja da dobijes zvuk koji nije "peglan" ili da ti svijetli ledica. Oko toga ces se morat sam odlucit.

Enkodirati FLAC "u letu" u PCM => nema gubitaka u kvaliteti
U teoriji to bi trebalo tako funkcionirati, zar ne?

Htio bih iskoristiti logitechov decoder i za FLAC.

PCM je sam po sebi nekomprimiran, dok je FLAC komprimiran, ali bez gubitaka u kvaliteti.
beyond666 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2011., 17:47   #7
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
wasapi se korisit da prebacuje digitalni signal od playera do dekodera bez da ista drugo utjece na njega. Mozes imat zvucnu od 2000kn ili onboard zvucnu i sa bitperfect (wasapi) playbackom rezultat je isti. Zvucna se zaobilazi, dolazi cist digitalni signal na dekoder, bez obzira sto dekoder pise o tome. To ti je najkvalitetnija opcija i uglavnom ni nemas druge ako trazis bitperfect. Zato i imas "exclusive mode" i mozes zaboravit na druge zvukove osim tog sto sviras kroz player sa wasapi.

U DD i DTS ne mozes ubacit efekte, mozes jedino u letu prekodirat signal ili pustat samo stereo. Za najbolji ucinak pogasis sve efekte jer najcesce ako i imas nesto ukljuceno, obicno dekoder to ni ne moze dekodirat. To najvise mislim na flac. Ako koristis wasapi efekti se ponistavaju i nemaju efekta ni u mp3 ni u flac-u. Cesto puta ne mozes (ne bi ni trebao moci) preko softverskog playera na racunala (recimo foobar) pojacavat i smanjivat zvuk.

PCM ti nije format, to ti je nacin digitalnog zapisivanja analognog (zvucnog) signala. Nemas sto pretvarat. FLAC je najkvalitetniji nacin zapisa jer nema gubitka kvalitete vec se zvuk samo komprimira. Dovoljno je da imas player koji zna dekodirat FLAC, a to znaju manje-vise svi, da imas player koji podrzava bitperfect i dekoder koji zna dekodirat taj tvoj PCM, a to isto takodjer znaju svi.

Kako ja vidim imas dvije opcije.
- Da za FLAC koristis kombinaciju player, wasapi, DAC (z906) i zrtvujes ostale zvukove, a dobijes povremena smrzavanja ako pokrenes program koji trazi pristup windows mikseru. Ja bi koristio tu opciju samo u slucaju debelo kvalitetnijeg setupa od z906.

- Da normalno nastavis koristit sve kako i sluzbeno dolazi. Jedino mozes pogasit sve efekte koji utjecu na muziku u zeljenom muzickom playeru. I dalje ce signal dekodirat z906 ukoliko koristis SPDIF jedino nemas bitperfect. Kod filmova ukljucis SPDIF u playeru i tad ti se z906 brine za dekodiranje DD i DTS-a.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 11:51   #8
beyond666
Premium
 
beyond666's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia, Vinkovci
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Zvucna se zaobilazi, dolazi cist digitalni signal na dekoder, bez obzira sto dekoder pise o tome. To ti je najkvalitetnija opcija i uglavnom ni nemas druge ako trazis bitperfect. Zato i imas "exclusive mode" i mozes zaboravit na druge zvukove osim tog sto sviras kroz player sa wasapi.
U ovom (mom) slučaju, što je dekoder? Onboard zvučna ili z906?

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Cesto puta ne mozes (ne bi ni trebao moci) preko softverskog playera na racunala (recimo foobar) pojacavat i smanjivat zvuk.
Od Foobar i MusicBee rade ekvilajzeri i stišavanje/pojačavanje zvuka, ali zato ne radi od Realteka ekvilajzer i windows stišavanje zvuka. Dok playeri rade u WASAPI modu, naravno.

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
Kako ja vidim imas dvije opcije.
- Da za FLAC koristis kombinaciju player, wasapi, DAC (z906) i zrtvujes ostale zvukove, a dobijes povremena smrzavanja ako pokrenes program koji trazi pristup windows mikseru. Ja bi koristio tu opciju samo u slucaju debelo kvalitetnijeg setupa od z906.
Zasad će ovako i ići.

Citiraj:
Autor Rain Man Pregled postova
- Da normalno nastavis koristit sve kako i sluzbeno dolazi. Jedino mozes pogasit sve efekte koji utjecu na muziku u zeljenom muzickom playeru. I dalje ce signal dekodirat z906 ukoliko koristis SPDIF jedino nemas bitperfect. Kod filmova ukljucis SPDIF u playeru i tad ti se z906 brine za dekodiranje DD i DTS-a.
Sve mi i jest spojeno preko spdif-a.
beyond666 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 12:56   #9
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor beyond666 Pregled postova
U ovom (mom) slučaju, što je dekoder? Onboard zvučna ili z906?
Ni jedno ni drugo nije dekoder, već je to tvoj procesor, tj. software kojeg koristiš. On dekodira određeni format u PCM koji poslije biva konvertiran u analogni signal. Tu konverziju može obaviti zvučna kartica na kompu ili vanjski DAC ako ga šalješ preko spdif-a.
Spdif osim dvokanalnog PCM audia, može prenositi i višekanalni zvuk, ali samo kao data stream, tj. u komprimiranom obliku. Tada ti treba i vanjski dekoder.
Bitno je jedino da li čuješ ikakvu razliku kad z906 i zvučnu spojiš analogno ili digitalno, te koliko ti je koji način spajanja praktičniji (spdif, pretpostavljam). Kako si već spomenuo da ti je zvuk sa i bez Wasapi-a isti, nemoj se s time više zamarati. Trebao bi ti daleko opakiji DAC od onoga u Logi-u da bi išta čuo.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 18:42   #10
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Iskreno, wasapi ti je nepotreban, tj. neces cuti razliku. Vjerujem da i obicnim putem preko SPDIF-a dolazi "bolji" zvuk nego ti z906 moze reproducirat.

U svakoj mogucnosti ja sam spominjao soluciju gdje se zvucna "zaobilazi". U jednom slucaju zaobilazi se i windows mikser (wasapi, za kojeg kazem da ti ne treba) i drugi slucaj gdje normalno koristis spdif (sto predlazem).
Rain Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2011., 23:02   #11
beyond666
Premium
 
beyond666's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia, Vinkovci
Postovi: 63
Puno hvala svima.
Bit će još pitanja, ali zasad je ovo dovoljno.
Živi bili!
beyond666 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2011., 00:03   #12
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Meni su Z5500 spojeni optikom na MBO i u winampu sa ASIO ili sa kernel streamingom nemam zvuka, znači ništa od 44khz...
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2011., 00:06   #13
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Trebao bi ti daleko opakiji DAC od onoga u Logi-u da bi išta čuo.
štoviše upravo je dac u njima i ok dio u odnosu na same spikere i ampove.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2011., 00:56   #14
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Kad stavim WASAPI u Foobaru, glasnoća u windowsima i foobaru mi i dalje radi. Audioperformance Supersonic je u igri.

Pokušao sam, prema guideovima na netu, prilagoditi sve moguće postavke, bez uspjeha.

Nema veze, zvuči fino i ovako
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 00:36   #15
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Prema mom iskustvu u foobaru tek kad je zvuk na najjace dobije se "neizmjenjen" izlaz. Znaci kad se pusti ona visekanalna zvucna datoteka, tek kad je foobar na najglasnije, moj reciever ispravno prepoznaje dolazni signal. Naravno to govorim za foobar + wasapi kombinaciju.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 01:00   #16
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Da, to je standardni DTS test, zato što ako nije bit-perfect, DTS signal je koruptiran i nema zvuka. To što nema signala kad se dira glasnoća znači da je windows mixer ili foobar u igri, resamplira zvuk i nije više bit-perfect. Međutim, to s odnosi samo na spdif izlaz sa kompa.

Ja govorim o USB DAC-u, foobar+wasapi. Ton kontrole naravno držim na maksimumu za svaki slučaj, ali windows glasnoća i dalje radi. Prema nekim izvorima s neta, trebali bi biti onesposobljene kad WASAPI radi ispravno

http://www.head-fi.org/t/520333/wasa...ontrol-to-work

Ne znam, sam nisam siguran više.
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 08:43   #17
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Ovaj dio sa gornjeg linka:

Citiraj:
Whether the sound device's volume control works depends on your sound hardware (and drivers). If it supports a 'hardware' volume control then the you can control it through the master control in the Windows Mixer. Since this volume control is a capability of your sound device it works regardless of the audio API you chose (DS, KS, WASPI, ASIO ...).
Imam Gigaworksov DAC (ploča sa e-baya), ima tri ulaza : optiku, coax i USB. Kad ga stavim na USB (dakle druga zvučna), nemam mogućnosti kontrole jačine zvuka u Win, samo u playeru. Optika i coax se vuku iz onboard zvučne, tu win volume control radi normalno. Sve to je potpuno neovisno jel WASAPI ili DS.

Vukao sam i coax sa Audigy 2 ZS i tamo također nije bilo mogućnosti kontrole jačine zvuka.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 13:55   #18
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Previdio sam ovo "USB". U USB spajanje ne ulazim dok sam ne probam. Preko SPDIF pojacavanje radi preko foobara uredno, samo nema reprodukcije dok nije na najjace. Prema vlastitom iskustvu i na svojoj opremi ja ne vidim razliku. Iako imam pogasene sve windows zvukove, znam pokrenut neki drugi izvor zvuka i ukoliko mi je recimo foobar + wasapi opcija "ukljucena", smrzne mi se obicno ili foobar ili oboje. Posto racunalo ne koristim izricito za slusanje muzike, problemi oko wasapi spajanja su veci neko koristi od poboljsane kvalitete zvuka.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 18:26   #19
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Da, problematičan je kad ti treba nešto drugo osim foobara. Većih problema nemam, kao ni smrzavanja.

Recimo, youtube ne daje zvuk, ali kad stisnem stop ili pause u foobaru i premotam youtube video na početak, proradi. Nikad mi se ništa nije srušilo.
Igru kad pokrenem, a foobar radi, nema zvuka i moram restartati igru.

Ja razliku također ne čujem...

Zanimljivo je da kad samo malo dotaknem windows glasnoću, naglo je smanjuje tako da je jako teško čuti koliko utječe na kvalitetu.
Jackson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na