Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.01.2012., 22:27   #5881
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ok, nema veze što dečko još razmišlja u okvirima "jačine" sustava. Pa naučit će, ako ga zanima....

Te starije stvari mogu jako lijepo svirat, općenito, ali za svaku komponentu bi u pravilu trebalo pronaći optimalnu kombinaciju svih drugih karika u lancu, pa da se vidi dokle može.....

U svakom slučaju, probaj za početak uzet par zvučnika koji ti se čine bolji, razmjesti ih u cca. jednakostranični trokut u odnosu na mjesto s kojeg želiš slušat glazbu, stavi na neke stalke ili improviziraj s nečim što je teško i po mogućnosti ima manju površinu od donje strane zvučnika.

Probaj nabaviti dobre kablove između izvora zvuka, pojačala i zvučnika, i ako puštaš sa kompa izbjegavaj komprimirane formate.

Eto, pa javi kak svira.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 23:50   #5882
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Normalno da može lijepoi svirati, osobno posjedujem jedan sustav sa početka 80-tih koji posrami bez problema novija i skuplja pojačala.

Al ono čim vidiš izraze "bassovi, woofer, 54654 komada" sve je jasno, da tu nema kvalitetnog zvuka, eventualno bezveznog nabijanja.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 10:18   #5883
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Pa u tome i je catch. Nije stvar konstatirati da to "nije hi-fi", nego pomoći čovjeku da to postane (jer ima taj potencijal, kao i gotovo svaka komponenta).

Potaknut jednom raspravom na forumu audiofil.net, za koju neki ljudi s ovog foruma sigurno znaju, odlučio sam da kad god vidim ovakvo ili slično pitanje (banalno, treba reći, da - ali bez ikakve namjere da nekog uvrijedim) da odgovorim čovjeku.

Pogotovo što se u pravilu radi o mlađim ljudima, koji nisu imali priliku da im netko pokaže ili objasni, ili samo skrene pažnju...i zato i postavljaju takva pitanja. Jer su do sada slušali glazbu sa You tube - svaki tjedan drugu zvijeudu, bez da ih imalo zanima išta više od same informacije.
I to je činjenica, nove generacije izrazito rijetko uopće pokažu zanimanje za glazbu, koje bi išlo dublje od pozadinske melodije za novu fotku/skandal/modnu liniju nekog celebritya.

A o tome samodostatni audiofili (sa velikim A) ni ne razmišljalju, zaokupljeni međusobnom borbom do posljednje preskupe komponente.

Ja osobno smatram da me hi-fi svjetonazor učinio boljim čovjekom - naučio me da cijenim trud, znanje i kreativnost drugih ljudi, da uhvatim emociju s kojom su radili svoju glazbu (i obrnuto - da točno prepoznam kad je glazba rađena samo radi zarade), da čitam i saznam što više o glazbi i glazbeniku, i okolnostima i vremenu u kojem su radili....

I na kraju, da imam dovoljno strpljenja i samokontrole samo SLUŠATI glazbu, koliko god to "geeky" zvučalo - i uživati u tome.

Zato mislim da bi svakog zainteresiranog trebalo čuvati kao kap vode na dlanu, jer to daje mogućnost oteti jednog čovjeka glupom "imaš- vrijediš", a dodati ga "znaš-vrijediš" pogledu na svijet.

Zato sam na raspolaganju svima kojima mogu pomoći sa savjetom. Ne mislim se praviti pametan, ali imam "audiofilski virus" već 20-tak godina, i realno dosta toga znam. Nemam neke ultraskupe komponente, važnije mi je da mi obitelj ne oskudijeva, nego da čujem malo više "timbra" ili "mikrodinamike".

Možda ovaj forum i nije pravo mjesto za to, a možda baš i je. Oni na audiofilu ionako već znaju sve.......

Pozdrav svima
-->
Pa u tome i je catch. Nije stvar konstatirati da to "nije hi-fi", nego pomoći čovjeku da to postane (jer ima taj potencijal, kao i gotovo svaka komponenta).

Potaknut jednom raspravom na forumu audiofil.net, za koju neki ljudi s ovog foruma sigurno znaju, odlučio sam da kad god vidim ovakvo ili slično pitanje (banalno, treba reći, da - ali bez ikakve namjere da nekog uvrijedim) da odgovorim čovjeku.

Pogotovo što se u pravilu radi o mlađim ljudima, koji nisu imali priliku da im netko pokaže ili objasni, ili samo skrene pažnju...i zato i postavljaju takva pitanja. Jer su do sada slušali glazbu sa You tube - svaki tjedan drugu zvijeudu, bez da ih imalo zanima išta više od same informacije.
I to je činjenica, nove generacije izrazito rijetko uopće pokažu zanimanje za glazbu, koje bi išlo dublje od pozadinske melodije za novu fotku/skandal/modnu liniju nekog celebritya.

A o tome samodostatni audiofili (sa velikim A) ni ne razmišljalju, zaokupljeni međusobnom borbom do posljednje preskupe komponente.

Ja osobno smatram da me hi-fi svjetonazor učinio boljim čovjekom - naučio me da cijenim trud, znanje i kreativnost drugih ljudi, da uhvatim emociju s kojom su radili svoju glazbu (i obrnuto - da točno prepoznam kad je glazba rađena samo radi zarade), da čitam i saznam što više o glazbi i glazbeniku, i okolnostima i vremenu u kojem su radili....

I na kraju, da imam dovoljno strpljenja i samokontrole samo SLUŠATI glazbu, koliko god to "geeky" zvučalo - i uživati u tome.

Zato mislim da bi svakog zainteresiranog trebalo čuvati kao kap vode na dlanu, jer to daje mogućnost oteti jednog čovjeka glupom "imaš- vrijediš", a dodati ga "znaš-vrijediš" pogledu na svijet.

Zato sam na raspolaganju svima kojima mogu pomoći sa savjetom. Ne mislim se praviti pametan, ali imam "audiofilski virus" već 20-tak godina, i realno dosta toga znam. Nemam neke ultraskupe komponente, važnije mi je da mi obitelj ne oskudijeva, nego da čujem malo više "timbra" ili "mikrodinamike".

Možda ovaj forum i nije pravo mjesto za to, a možda baš i je. Oni na audiofilu ionako već znaju sve.......

Pozdrav svima
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 10:33   #5884
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
slažem se naravno sa svim rečenim, međutim problem je ipak previše gotovanstva danas, bez ikakvog patroniziranja.

dostupnost informacija i raširenost interneta i te mase podataka oko nas je učinio mnoge ljude, da prostiš, tupavim strojevima bez ikakvog logičkog zaključivanja sa očekivanim ne samo smjernicama nego i gotovim rješenjima na zlatnom pladnju.

možda naša ponešto starija generacija koja nisu odrasla uz internet od malih nogu je malo nabrijana na gore navedenu skupinu pošto smo mi za neke trivijalne stvarni morali listati časopise i časopise, žicati lokalne meštre za koji savjet, visiti po hifi šopovima (kojih je bilo prilično malo) i takva "teža" manuala.

onda nas to dovodi do gornjeg pitanja... znači ako u startu veliš da te zanima hajfaj i upišeš hajfaj u google pictures, vidjet ćeš da se radi o max 2.0 ili 2.1 sistemu. isto tako ne treba baš biti raketni znanstvenik kako bi se shvatilo da zvučnik nema nikakvu snagu, nego je iskazana brojka max koji može trpiti (i to obično impulsno).

nhf prema autoru, njega sam samo uzeo kao primjer.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 14:47   #5885
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Kad vec spominjete da se radi o mlađoj generaciji koja otkriva hi-fi, mogu li pitat koliko ima sad u ovom trenutku aktualnih komercionalnih bendova ili izvodaca koje se uopce isplati slusat na hi-fi sustavu?

Uzmi top 10 na nekoj svjetskoj top listi u zadnjih 5 godina i zaista ti treba samo sto veci sub i sto vise snage.

Floydi i Zeppelini su gotovi, a klasiku i jazz nema smisla gurat mladezi (nema ni meni koji sam stariji konj na ovom forumu)

Sto je zalosno nemogu se sjetit kad sam zadnji put cuo pravi klavir ili trubu u necem novom (osim Adele)
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 14:57   #5886
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ima kak ne... po meni se isplati i "prljave" white stripse slušati na dobrom sistemu pošto se onda puno jasnije čuje nesavršenost snimke i instrumenata, a talent jako dobro ispliva.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:08   #5887
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Sve je manje instrumenata u snimkama, s te strane smislim da se nema sto cut.

Gitara, bubanj i klavijature tj sintovi su vise-manje jedini prezivjeli instrumenti a to malo sto nesto vrijedi ubije grozno losa produkcija koja funkcionira po pravilu sto glasnije to bolje.
Natrpaju toliko toga u tako malo prostora da nista ne pomaze
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:09   #5888
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ma ima, kak ne....većina komercijalnih projekata su preproducirani, istina, ali uvijek se uz lejdi gagu i slične pri vrhovima top lista motaju bendovi i glazbenici koji drže do svog autorskog djela, pa im je stalo da bude "cjelovito" - neki se, doduše, i samo furaju na status "autor" pa im album i vrijedi samo produkcijski (ma, ko i u svemu drugom)....

Fleet foxes recimo su fini za slušat, i Bon Iver od novijih izdanja. I The Black Keys, oni uberrokaju, sa "masnim" basom i blues vokalom. I oni su svi na vrhu ljestvica.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:11   #5889
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
I pop stvari iz '80-ih možeš adekvatno slušati na vulgaris stereu jer su sintići i produkcija uništili kvalitetu kakva se mogla prije čuti (IMHO). No da ne ispadne kako mrzim sintisajzer, Francesco Zappa album navodim kao primjer (IMHO) kvalitetne glazbe na sintisajzeru i to jednom od pionirskih IIRC.

Kvalitetna glazba se radi mimo mainstream komercijalnih izvođača (čast dobrim izuzecima), uostalom po čemu bi Floydi i Zeppelini bili gotovi? To što bendovi službeno više ne postoje ne znači da ih ne možeš slušati i kako nema albuma za kupiti. Koliko puta sam preslušao već albume Floyda pa mi ne dosade
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:38   #5890
tallsaint
Premium
Moj komp
 
tallsaint's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Split
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Chuby Pregled postova
Kad vec spominjete da se radi o mlađoj generaciji koja otkriva hi-fi, mogu li pitat koliko ima sad u ovom trenutku aktualnih komercionalnih bendova ili izvodaca koje se uopce isplati slusat na hi-fi sustavu?

Uzmi top 10 na nekoj svjetskoj top listi u zadnjih 5 godina i zaista ti treba samo sto veci sub i sto vise snage.

Floydi i Zeppelini su gotovi, a klasiku i jazz nema smisla gurat mladezi (nema ni meni koji sam stariji konj na ovom forumu)

Sto je zalosno nemogu se sjetit kad sam zadnji put cuo pravi klavir ili trubu u necem novom (osim Adele)
Gdje vučeš crtu komercijalno/nekomercijalno? Po meni se Arcade Fire isplati slušati na dobrom hi-fi sustavu. Možda si mislio na ove najpoznatije pop zvijezde samo?
Mislim da bilo koji ljubitelj dobrog hi-fi zvuka ima poprilično širok ukus u muzici i sigurno ne slusa samo Billboardovih top 100, a danas ima gomilu "manje" poznatih izvođača koji se ne baziraju na 3 instrumenta i imaju dobru produkciju.
tallsaint je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:46   #5891
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Pricamo o "klincima" koji bi trebali imat materijala iz svog vremena za otkrivanje hi-fi ja. Tu je situacija dosta zalosna i zato se dogada da je hi-fi=vise snage i zvucnika
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:55   #5892
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Joe Bonamassa još izdaje vrhunski producirane albume

Od žešće muzike koju najčešće slušam nekakav benchmark su mi sve što snimi Ayren Lucassen. Blind Guardian isto ima dobre snimke.

Zadnje izmijenjeno od: Jackson. 02.01.2012. u 16:03.
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 16:32   #5893
tallsaint
Premium
Moj komp
 
tallsaint's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Split
Postovi: 63
Citiraj:
Autor Chuby Pregled postova
Pricamo o "klincima" koji bi trebali imat materijala iz svog vremena za otkrivanje hi-fi ja. Tu je situacija dosta zalosna i zato se dogada da je hi-fi=vise snage i zvucnika
Ako prate i vole muziku imat ce materijala vise nego u bilo kojem drugom desetljecu.
Možda ti bendovi ili izvođači ne rokaju po mtv-u svaki dan, al davno su prošle te godine kad je nešto jako kvalitetno bilo i jako popularno.
Bar je danas sve to puno više dostupno i lako je pronaći nešto šta ti se sviđa.

Meni se više čini da mp3 uništava smisao hi-fi sustava, s obzirom da snimku toliko kompresira da neke instrumente nećeš ni čuti.
tallsaint je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 17:17   #5894
Flikoman
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zabok/ZG
Postovi: 899
Po drugi put preporučujem ovo pojačalo:

http://www.audiofil.net/oglasnik/vie...50275546123754

Vlasnik sam istog i to je vrhunski integrirac. Svakako vrlo isplativa kupovina.
Flikoman je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2012., 09:52   #5895
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Slažem se.
Preporuka i od mene. Uklopit će se u gotovo svako okruženje. Poštena cijena.

Još jedna preporuka:
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-kompone...-oglas-4133631

s time da ovdje treba biti oprezniji, jer se radi o malo otvorenijem ampu...
Isto fer cijena, naravno ukoliko sve radi i nisu potrebne investicije.

Pozdrav
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2012., 12:51   #5896
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648