Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2016., 09:06   #1
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Pomoć: 5.1 zvuk s TV-a na kućno kino

Pozdrav,

nabavio sam kućno kino koje nema HDMI niti optički uzlaz.
S druge strane, pretpostavljate, moj TV kao izlaz ima samo HDMI, optički izlaz i SCART.

Problem: Da li postoji neki način da dobijem 5.1 zvuk na kućnom kinu, a da ga šaljem s TV-a? Vidim da ebay-u da postoje neki digital to analog cenverter, međutim zanima me da li s tim dobijem stereo zvuk ili 5.1 zvuk?

Totalni sam noob po pitanju elektronike i audia, svaka pomoć je dobrodošla.
Dok sam nabavljao kućno kino bio sam uvjeren da će to biti plug & play, međutim pokazalo se da nije tako...
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 09:43   #2
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
nema teorije i masu boljih telki neda vise od 2.0 van...
a i cisto sumnjam da imas telku koja ima HDMI izlaz, ja takvu jos nisam vidio...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2016., 09:53   #3
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Citat s neta: "Some TV's allow the HDMI cable to pass the audio from the TV, it's usually refered to audio return channel or HDMI ARC".

Nije li taj HDMI ARC nešto što bi se moglo koristiti u te svrhe?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 10:09   #4
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
to je druga prica i to samo radi s receiverima koji to podrzavaju i opet tamo nemas 5.1 nego 2.0...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 10:12   #5
krzljavi
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Križ
Postovi: 87
[QUOTE=Newmie;2888286]Pozdrav,

nabavio sam kućno kino koje nema HDMI niti optički uzlaz.
S druge strane, pretpostavljate, moj TV kao izlaz ima samo HDMI, optički izlaz i SCART.


a kakav ulaz ima kućno kino ?
krzljavi je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 10:17   #6
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Radi se o uređaju Kenwood DVR6200.

Ovo je najbolje slika pozadine što sam mogao sada naći na netu:

Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 10:33   #7
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Znači klasika, činčevi....

Hmm...za početak da tek kreneš u tu tematiku ti je najbitnija stvar da prosurfaš malo i da skužiš od svih tih činčeva, banana, optike, HDMI što je ulaz a što izlaz.

Ekipa ti je već dosta stvari rekla pa ajmo redom.

1. Ovo što si spomenuo da bi preko HDMI-ja slao signal na pojačalo je HDMI ARC (Audio Return Channnel) i to možeš jedino ako ti podržava telka i pojačalo. Ja imam denona starog malo manje od godine dana i to ne podržava iako Toshiba koja je stara oko 4 godine to podržava.

2. Ovi hdmi konektori koje imas na telki su ti ulazi a ne izlazi. Ulazi općenito očekuju signal dok izlazi daju signal.

3. Većinom sve telke daju zvuk u 2.0, neznam uopce da li postoje telke koje imaju 5.1 zvuk ugrađen u sebi....

4. Ako hoćeš gledati filmove u 5.1 mislim da ti ne preostaje nista drugi nego da kupis neku bolju zvučnu sa 5.1 ali koja ima činčeve i onda ih spojiti na pojačalo. I još jedan činč koji bi išao direktno iz te kartice u telku za sliku...

Može biti da griješim jer nisam nikad te činčeve koristio uz HDMI pa nek me ekipa ispravi ako griješim...
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 10:43   #8
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Znači klasika, činčevi....

Hmm...za početak da tek kreneš u tu tematiku ti je najbitnija stvar da prosurfaš malo i da skužiš od svih tih činčeva, banana, optike, HDMI što je ulaz a što izlaz.

Ekipa ti je već dosta stvari rekla pa ajmo redom.

1. Ovo što si spomenuo da bi preko HDMI-ja slao signal na pojačalo je HDMI ARC (Audio Return Channnel) i to možeš jedino ako ti podržava telka i pojačalo. Ja imam denona starog malo manje od godine dana i to ne podržava iako Toshiba koja je stara oko 4 godine to podržava.

2. Ovi hdmi konektori koje imas na telki su ti ulazi a ne izlazi. Ulazi općenito očekuju signal dok izlazi daju signal.

3. Većinom sve telke daju zvuk u 2.0, neznam uopce da li postoje telke koje imaju 5.1 zvuk ugrađen u sebi....

4. Ako hoćeš gledati filmove u 5.1 mislim da ti ne preostaje nista drugi nego da kupis neku bolju zvučnu sa 5.1 ali koja ima činčeve i onda ih spojiti na pojačalo. I još jedan činč koji bi išao direktno iz te kartice u telku za sliku...

Može biti da griješim jer nisam nikad te činčeve koristio uz HDMI pa nek me ekipa ispravi ako griješim...
Hvala ti na pojašnjenju. Znači sve skupa banana, mislio sam spojit nešto što nije moguće, ili je uz neke dodatke. Tak mi i treba kad žurim...

Treba netko kućno kino?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 11:17   #9
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Pa nije banana....kad već imaš pojačalo s tim činčevima pogledaj malo za neku zvučnu i uz kablove ti je to jedini dodatni trošak...neću ti sad linkove nabacivat ali na njuskalo ih ekipa prodaje za 50 kuna sa činčevima....

Ili ako ti se neda s tim zezat prodaj ovo koje imaš i uzmi neko novo pojačalo ali je to puno skuplja opcija....samo pojačalo bez zvučnika ti je oko soma i pol kuna do 2 i to neki entry level....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 13:09   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Newmie Pregled postova
Hvala ti na pojašnjenju. Znači sve skupa banana, mislio sam spojit nešto što nije moguće, ili je uz neke dodatke. Tak mi i treba kad žurim...

Treba netko kućno kino?
taj tvoj receiver ionako nema nikakav 5.1 ulaz koliko je sudit po slikama. ni digitalni ni analogni. već samo stereo činčeve.
kupi najobičniji kabel koji s jedne strane ima 3.5mm jack za slušalice, s druge stereo činčeve, ubodi stvar u izlaz za slušalice na tv-u u ulaz na receiveru, upali dolby pro logic i evo ti 5.1
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2016., 13:19   #11
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
taj tvoj receiver ionako nema nikakav 5.1 ulaz koliko je sudit po slikama. ni digitalni ni analogni. već samo stereo činčeve.
kupi najobičniji kabel koji s jedne strane ima 3.5mm jack za slušalice, s druge stereo činčeve, ubodi stvar u izlaz za slušalice na tv-u u ulaz na receiveru, upali dolby pro logic i evo ti 5.1
Napravio sam to već ali mi zvuk ne izlazi na sve zvučnike nego samo na dva frontalna i centralni, zadnja dva i subwoofer mi ne rade...
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 13:53   #12
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Newmie Pregled postova
Napravio sam to već ali mi zvuk ne izlazi na sve zvučnike nego samo na dva frontalna i centralni, zadnja dva i subwoofer mi ne rade...
provjeri settingse. sub bi trebao radit, a na surround neznam šta očekuješ da ćeš čut, dolby pro logic surround kanal(e) stvori iz prednjih.
probaj upalit pro logic II , možda bude malo bolje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2016., 17:05   #13
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
provjeri settingse. sub bi trebao radit, a na surround neznam šta očekuješ da ćeš čut, dolby pro logic surround kanal(e) stvori iz prednjih.
probaj upalit pro logic II , možda bude malo bolje.
Nažalost opet ništa.
Svi zvučnici rade dobro na pro logic II kada stavim dvd u uređaj, međutim kada pustim zvuk s TV-a, samo 3 zvučnika radi...
Newmie je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na