Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.01.2020., 16:39   #1
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Vijesti, novosti i glasine o nadolazećim nVidia grafičkim karticama

Nadam se da nitko neće zamjeriti na otvaranju teme po uzoru na one na AMD i Intel podforumima, obzirom da su se godinama ovakve stvari uredno postale diljem kojekakvih tema, samo da bi naposljetku prešle u totalan off-topic ili bile zaključane.
Citiraj:
nVidia 7nm Ampere architecture reportedly boosts performance by 50% and halves power consumption
Citiraj:
nVidia plans to release its next-generation Ampere series of GPUs in the second half of 2020, adopting 7nm manufacturing and new architectural enhancements to deliver significant performance and power efficiency boosts.
nVidia's next-generation graphics cards will reportedly ship with a 50% boost to graphics performance while halving power consumption, providing gamers with vast generational improvements. Sadly, these metrics do not describe what workload nVidia's next-generation architecture is under, as this 50% boost could be referring to fully raytraced games, like Quake II RTX, or traditional rasterised games.

What we will say here is that these rumoured numbers don't necessarily mean what they imply. A significant boost in raytracing performance with decreased power consumption is what should be expected from a second-generation RTX product, especially when combined with 7nm. It is also possible that Taiwan Times' source is incorrect, or is overestimating Ampere's performance. Regardless, nVidia has had almost two years since the release of Turing to create a successor, and a shift from 12nm to 7nm will yield significant benefits which will complement any architectural enhancements that are made with Ampere. We are expecting big performance enhancements with nVidia's RTX 30 series, or whatever nVidia decides to call it.
Izvor: OC3D
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 09:28   #2
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Da, bit će ''super'' ako se ovo odnosi na RT.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2020., 09:33   #3
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
50% boostsnja se vjerojatno odnosi na RT (nebih se iznenadio i da poduplaju RT performanse), ali i top gpu je uvijek bila jača barem 35%. I to će biti od 2080Ti super, tako da lako moguće i overall gpu perf. budu 50% jače
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 11:36   #4
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Uff bilo bi dobro da RT bude tolko pojacan, taman bi mi dobro sjeo jos jedan boost u renderu kao ovaj sadasnji (od 2x do 5x brze renda sa RTXom). Ako to srede mogu prodat sve 1080Ti i zamjenit ih sa duplo manje RTXica i prepolovit racun za struju .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 11:42   #5
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Bit će sigurno debelo pojačan. Pogotovo zbog kritika gamera da su RT perf. preslabe, a RT im je glavni marketinški pojam.

Inače nije bilo linkano no nvidia je službeno potvrdila da će koristiti 7nm+ od TSMC, a da će samsung biti sekundarni izvor za manje stvari (možda kao što su radili gtx 1050 i 1050Ti na 14nm, a ostalo tsmc na 16nm)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 17:04   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Sasvim moguće da uspiju dobiti 50% poboljšanja u performansama i to uzduž i poprijeko, pogotovo kad su slične stvari i već prije ostvarivali (Pascal vs. Maxwell) bez problema.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 19:27   #7
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
nadam se da neće i cijene poduplat ladno
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 20:20   #8
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Jok neće. Kožnati je uvijek bio poznat kao karitas i vojska spasa.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2020., 20:40   #9
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Kupit će se polovna jednog dana, nema žurbe. RT iz loše igre nebu napravio dobru. U dobroj igri nabrojana grafika je samo bonus a ne osnova. Ne hebem takav hajp.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2020., 22:37   #10
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2020., 22:28   #11
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
nVidia Ampere specs leak 1 & 2?
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 00:24   #12
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Još 2 mjeseca bulšitanja i nagađanja dok Kožnati zauzme pozornicu i krene svršavat kako je Master Of The Universe. Ali kaj god da taj Ampere bude, opet će AMD samo gledati kad dan danas nemaju karticu s kojom bi skinuli 4 godine starog Pascala 1080Ti.

Moram priznat da mi RTX3080 7nm 10GB jako jako lijepo zvuči bit će sigurno nekih 6-7 kkn garantirano. Ali i mislim da sa njom 5 godina mira i tišine minimalno budući vidimo highend Pascale kako se još drže a olimpijski ciklus su odradile
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 09:12   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ja isto razmišljam o zamjeni 1080ti za neku noviju, možda čak i odem na 3070.

Nekih 3000kn doplate mogu piknuti, pa ću vidjeti.

I zamjenim R5 s R7 i to je to od investiranja (a znaš da nije).
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 12:45   #14
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mislim da je Ampere kao faza Maxwell - Pascal tj. veliki node jump, gdje će 3070 model biti tu negdje kao 2080Ti iz prošle generacije, kao svojevremeno gtx 1070 vs gtx 980Ti.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 13:07   #15
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nekako ne vjerujem. Takvog skoka sa Maxwell na Pascal nebu tak skoro jer konkurencija i dalje nije dovoljno pokazala zube.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 13:18   #16
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Baš to. Čemu neki drastičan skok, kad ovim 10-20% pomicanjem bez konkurencije je zagarantirana lova na dulje staze.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 16:30   #17
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Još 2 mjeseca bulšitanja i nagađanja dok Kožnati zauzme pozornicu i krene svršavat kako je Master Of The Universe. Ali kaj god da taj Ampere bude, opet će AMD samo gledati kad dan danas nemaju karticu s kojom bi skinuli 4 godine starog Pascala 1080Ti.

Moram priznat da mi RTX3080 7nm 10GB jako jako lijepo zvuči bit će sigurno nekih 6-7 kkn garantirano. Ali i mislim da sa njom 5 godina mira i tišine minimalno budući vidimo highend Pascale kako se još drže a olimpijski ciklus su odradile

Tko zna kad će "Big Navi" i kakve će bit performanse (neki leakovi ukazuju na +30% u odnosu na najbržu OCanu RTX2080Ti)? Sigurno će u 2020., možda nas iznenade pa Kožnati i "Tetka" odmjere snage? Iako leakovi kažu "Big Navi" 6.-7. mjesec, možda čak i 9.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 17:42   #18
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
bitno da bude prije cp77
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 19:40   #19
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Nekako ne vjerujem. Takvog skoka sa Maxwell na Pascal nebu tak skoro jer konkurencija i dalje nije dovoljno pokazala zube.
Pascal je bio samo node shrink (0% IPC), tako da ovo mora sve razvaliti ako je uz novi node i nova arhitektura. Turing se ne prodaje bajno, a dionica ne stoji baš nešto, Nvidia mora ubiti sa Ampereom, neovisno o snazi konkurencije. Neki meh launch ih može uvesti u probleme, kožni je tog sigurno svjestan
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 22:56   #20
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ok...makes sense.
Onda stotare u škrabicu dečki već sad lagano
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 23:33   #21
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ok...makes sense.
Onda stotare u škrabicu dečki već sad lagano

Fali nam :takemymoney: emoji
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2020., 00:14   #22
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
GTC i GDC su u trećem mjesecu, tak da bi nVidia (ako već ne ide konkretno lansiranje proizvoda) to mogla iskoristiti za prve pokazatelje nadolazeće arhitekture, koja je nećemo se lagati već zgotovljena i u rukama HPC/AI/ML društva u obliku prvih Quadro i Tesla čudesa, a kad se u recimo sedmom mjesecu i ostali domognu novih modela - ova scena - bi fino prikazala mišljenje kritike i publike.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2020., 00:33   #23
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Treba nam što jači Amper i što jeftiniji polovni rtx.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2020., 00:38   #24
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Samo što će opet mainstream gpu (ispod 3000kn) vjerojatno završiti u čekaonici. Prvo ziher izlaze 70 i 80 model, pa drž nedaj sa dostupnosti par mjeseci, pa mainstream modeli dosta kasnije.

Naj value će ziher biti na nekoj gpu oko minimalno 4 soma...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2020., 07:04   #25
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Ja ću se isto vj strpit do ampere-a i neke 3060-3070. Da potraje bar 3+ godine na 1080p.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2020., 23:24   #26
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Nekako mi se čini da bi mogli vidjeti paralelni launch okoli Computex-a. Sudeći po RX 5600XT vs GTX 2060 "incidentu" ... moglo bi biti oštro.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2020., 17:21   #27
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
GTC i GDC su u trećem mjesecu, tak da bi nVidia (ako već ne ide konkretno lansiranje proizvoda) to mogla iskoristiti za prve pokazatelje nadolazeće arhitekture, koja je nećemo se lagati već zgotovljena i u rukama HPC/AI/ML društva u obliku prvih Quadro i Tesla čudesa, a kad se u recimo sedmom mjesecu i ostali domognu novih modela - ova scena - bi fino prikazala mišljenje kritike i publike.
Citiraj:
Next-Gen nVidia Teslas due this summer: To be used in Big Red 200 Supercomputer
Citiraj:
In an article outlining the installation of Indiana University's Big Red 200 supercomputer – which also happens to be the first Cray Shasta supercomputer to be installed – The Next Platform reports that Indiana University has opted to split up the deployment of the supercomputer in to two phases. In particular, the supercomputer was meant to be delivered with Tesla V100s; however the university has instead opted to hold off on delivery of their accelerators so that they can instead have nVidia’s next-generation accelerators, which would make them among the first institutions to get the new accelerators.

At any rate, according to Indiana University the group expects to have their new accelerators installed by later this summer, with Big Red 200 running in CPU-only mode for now. The Next Platform article goes on to state that the newer accelerators will deliver “70 percent to 75 percent more performance” than nVidia’s current V100 accelerators, which assuming it’s accurate, would make for a hefty generational upgrade in performance. Though as always, with multiple modes of compute involved – everything from straight FP32 vector math to tensor operations to low precision operations – the devil is in the details on where those performance gains would most be realized.

In the meantime, nVidia’s next GTC event is scheduled for mid-March. So if nVidia is planning to launch a new Tesla, then I would certainly expect to see it there.
Izvor: AnandTech i The Next Platform
Intel je u međuvremenu uništil jedan AI startup, ostaje im drugi nimalo jeftini pokušaj, dok im se GPU divizija općenito kotrlja u Rajinu provaliju.

Kak god bilo, izgleda da nVidia s nadolazećom Ampere arhitekturom stvarno ima mogućnosti za 50% ili u slučaju pro ekipe 70%+ porast performansi.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kaj se rekordne zarade tiče, postoji još jedna firma koja već jedno dulje vrijeme također bilježi rekordne rekorde u području koje Intel očajno želi i nadaju se da će im njihove Xe kartice omogućiti barem mali dio tog kolača. Jedina razlika između te firme i Intela je u tome da je prva firma alfa i omega u tom tržišnom segmentu, a po pitanju zajebanosti drži lekcije Intelovim Ryan Shrout PR mudrolijama. Firma je to koja u svom arsenalu ima ama baš sve i još koji komad više da Intel u narednim godinama i popratnim pokušajima dočeka na kojekakve komade noževa, a da pritom ne trpne dvaput dok im njihov CEO smješta od svega pomalo u tak jasno najnovijim proizvodnim procesima (1 - 2). Ne bi me čudilo da se Intel ubrzo nađe u situaciji u kojoj CEO one firme s početka donosi odluku da se njihovi proizvodi u OEM formatu isporučuju isključivo i samo u kombinaciji s AMD EPYC rješenjima, jer Intel jednostavno više nije ne samo najbolji, nego ni dovoljno dobar. Intel bi se tako vrlo lako i u rekordnom roku mogel naći u raznim i ne baš previše bajnim situacijama.
U prijevodu, Lewis će za sve svoje nove render mašine morati tražiti oružani list.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2020., 17:23   #28
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Znači da Kožnati može naplatiti Ampere koliko god bude htio
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2020., 17:28   #29
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Itekak bude ih naplatil.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2020., 23:17   #30
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na