Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2023., 15:20   #65311
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
AFAIK deal i dalje stoji.



Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Oni koji zagovaraju autopilote, zamislite si koliko povjerenja morate imati u Muska i njegove ideje da imate šestomjesečnu bebu na zadnjem sjedalu u autu.
Ima videJa po YT kak mačketina piše gdje autopilot odradi perektno dobro, a ima i gdje usere stvar. Mene jedino u toj cijeloj priči smeta to što ili user nije svjestan da će on odgovarati ako njegova igračka napravi sranje i to što se dopušta proizvođača da opere ruke.



Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Cilj je imati što manje ovih drugih i to se s vremenom popravlja. Ovo nije sustav koji će biti "gotov", nego sustav koji s vremenom radi sve manje grešaka.

Kad dodje na nivo prosječnog vozača, bit će upotrebljiv.

Meni je za sad dovoljno što opuštenije i uz manje zamora voziti po dosadnoj autocesti, a ako bude za 2-3-10 god update na autonomnu vožnju, zašto ne.

Apsolutno! Samo koja je cijena toga? Jesi li ti spreman platiti cijenu? Ja nisam. Mislim da bi umlatio nekog s kjučoN da mi ugrozi obitelj jer "negov self driving autek nije stao".

Proizvođači imaju dovoljno love pa nek naprave "fake" gradove i nek testiraju do mile volje. Svima je valjda poznat ciklus razvoja SW. Bete i alphe ne idu u produkciju.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 15:51   #65312
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Ali uskoro Robotaxiji i autonomna vožnja u Zagrebu! Do kraja 2023 je bio dogovor ili?
2024.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2355655.aspx

No već je prije koji mjesec krenulo lagano plasiranje priče u medijima da će projekt kasnit, kriza na tržištu, nema poluvodiča, nestašica litija, fali XY stvari na tržištu
No kad EU stisne za svoju lovu mogle bi padat glave
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 17:07   #65313
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova


Apsolutno! Samo koja je cijena toga? Jesi li ti spreman platiti cijenu? Ja nisam. Mislim da bi umlatio nekog s kjučoN da mi ugrozi obitelj jer "negov self driving autek nije stao".
Znaš koji je najveća knedla u glavi? To da cijena ima dva mača.

Pozitivna strana ostaje nevidljiva: koliko života je spašeno jer auto nije izletio, zakočio sam (ne ovo u tunelu, lol, ima drugoh primjera), spasio vozača koji je zaspao na 2 sekunde itd. O tome ćeš pročitati jako malo.

Negativna strana je mnogo vidljivija i svaki sudar ili nesretni gubitak života se stavlja pod povećalo, s pravom naravno.

Ne znam ima li itko pravo reći da je 10 spašenih života vrijedno jednog koji je gledao film na suvozačevom mjestu dok ga je auto vozio i zabio ga u kamion. Ne želim u tu diskusiju na forumu.

Uvjeren sam da savjesno korištenje takvih sustava na kraju smanjuje broj nesreća i rado ih koristim, uz dužan oprez.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 17:33   #65314
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Znaš koji je najveća knedla u glavi? To da cijena ima dva mača.



Pozitivna strana ostaje nevidljiva: koliko života je spašeno jer auto nije izletio, zakočio sam (ne ovo u tunelu, lol, ima drugoh primjera), spasio vozača koji je zaspao na 2 sekunde itd. O tome ćeš pročitati jako malo.



Negativna strana je mnogo vidljivija i svaki sudar ili nesretni gubitak života se stavlja pod povećalo, s pravom naravno.



Ne znam ima li itko pravo reći da je 10 spašenih života vrijedno jednog koji je gledao film na suvozačevom mjestu dok ga je auto vozio i zabio ga u kamion. Ne želim u tu diskusiju na forumu.



Uvjeren sam da savjesno korištenje takvih sustava na kraju smanjuje broj nesreća i rado ih koristim, uz dužan oprez.
Od svih sustava na tvom autu mi je jedino zanimljiv onaj prd-warner koji si svesrdno i sveobuhvatno prezentirao na sveopce zgrazanje mog susjedstva. Moram priznati da je i mene prvi prdac trznuo jer nisam znao na prvu o cemu se radi pa sam mislio da se nekome stvarno oteo 😄😄

Gesendet von meinem SM-G991B mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 18:05   #65315
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Pozitivna strana ostaje nevidljiva: koliko života je spašeno jer auto nije izletio, zakočio sam (ne ovo u tunelu, lol, ima drugoh primjera), spasio vozača koji je zaspao na 2 sekunde itd. O tome ćeš pročitati jako malo.
Apsolutno je vidljiva i svjestan sam da ti sustavi naprave više koristi nego štete. Možeš povući paralelu s cjepivom. Više je koristi nego šteta ali kada nastane šteta netko mora odgovarati.

Zato sam da se radi još testiranja. Eto.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 18:51   #65316
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Da mi netko ponudi Z3M S54 u istom tehničkom stanju kao moj M3, mijenjao bih ključeve odmah, iako mi izgledom Z3 općenito nije naj. Z3M ima primitivniji stražnji kraj (tip suspenzije kao i na E30) i puno je zabavniji te prirodniji za voziti pri limitu. Stražnji kraj lako predvidiv, iz tvornice dolazi s mehaničkom šperom - izvanredan paket za zabaviti se bez da se mora voziti iznad ograničenja brzine.
Da, ocekivao sam da bi ga trebao cijeniti. Slucajno sam jucer, citavsi tvoj odgovor, shvatio da uopce nisam znao, da je i Z4 imao coupe izdanje. Mislio sam da je samo sveden na hardtop i cabrio. Z4 Coupe ocigledno nije dugo trajao?

Vise puta sam cuo i citao, kako je steta sto Christian Koenigsegg nije usao u velikoserijsku pricu, bilo kojeg proizvodjaca. Saab kupovinu, nazalost, nije realizirao zbog vise razloga.

1) Koenigsegg Reinvents The Manual! How The CC850 Transmission Works

2) NEW Koenigsegg CC850 MANUAL! First Look & Cold Start with Christian Von Koenigsegg

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Apsolutno! Samo koja je cijena toga? Jesi li ti spreman platiti cijenu? Ja nisam. Mislim da bi umlatio nekog s kjučoN da mi ugrozi obitelj jer "negov self driving autek nije stao".
Uz tehnolosku zanesenost, ide, nazalost i sve manja sposobnost empatije za druge, ne mislim samo u prometu

Prije tri dana, dosao mi je prijatelj sa Sveučilište za glazbu i primijenjenu umjetnost u Beču, prebacio zadnju godinu u HR. Imali smo istog profesora u HR 90-tih. S nama je sjedio mladi student kojeg sam deset minuta morao uvjeravati sto je audicija (auditorna memorija) te davati primjere kompozitora najvecih simfonija, koji su gluhi, nepokretni, rukom pisali komplete parituture, orkestracije. Neki pred samu smrt, neki kilometrima od najblizeg instrumenta, u ratu, kojekavim previranjima.

On je preskocio povijest, pa mi je faqovima, Wikipedijama i brzim pretrazivackim znanjima pokusao braniti svoje teze. Dok mu nisam cak i u 20 stoljecu nabrajo ljude koji su tako pisali, poslove u orkestrima, koji su pretpostavljali iz glave realizaciju. Stavise, cak se i edukacijski poticalo u nekim sustavima edukacije, da se sto vise notacijski izostri. Drugi dan mu je profesor harmonije tek poceo nabrajati, cak i pop kompozitore koji su iz glave pisali. Njemu je koncept bio nepojmljiv, jer je toliko ovisan o aparaturi, do te mjere, da je sam sebe isao podcijenjivati.

Lako jos za zansenjake u sadasnjij tranziciji, zamisli tek one kojima ce "automnona" biti jedina voznja, te jedina spoznaja putovanja. Koja ce tek atrofija njihovog funkcioniranja biti u vremenu i prostoru
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 18:55   #65317
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
U Kini se već voze potpuno autonomni taxi:

https://streamable.com/6enb3g
Ne možeš Kinu uspoređivati s ostatkom svijeta u ovom kontekstu.
Većinu cesta koje imaju su sagradili u zadnjih desetak godina i sve su opremljene brdom tehnologija i prilagođene za autonomnu vožnju.

Jako je malo drugih lokacija u svijetu gdje se to može na taj način tako brzo prilagoditi.

Provozajte se Vukovarskom od Savske do Držićeve po mraku dok pada kiša. Na potezu od Vrbika do Lisinskog ne vidiš linije na cesti sa zdravim očima, kako će netko autonomno vozilo tek.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 19:01   #65318
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Japanci da nemaju svoje Kei autice i proizvodjace, vjerojatno bi prvi kupili. Simpa izgleda, uske ulice, mogao bi stosta pokrivati uz transport.




.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 19:23   #65319
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Jako je malo drugih lokacija u svijetu gdje se to može na taj način tako brzo prilagoditi.
Normalno, ali ja vjerujem "hrvatskom Elon Musku" koji kaže da će 2024. takvi taxi voziti po ZG-u koji je prometno vrlo dobro riješen, taman za robote na cesti

Ne znam zašto bi lagao, tako da... strpimo se do iduće godine
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2023., 20:18   #65320
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Provozajte se Vukovarskom od Savske do Držićeve po mraku dok pada kiša. Na potezu od Vrbika do Lisinskog ne vidiš linije na cesti sa zdravim očima, kako će netko autonomno vozilo tek.
Ko da ja obećam da ću pokrenuti nuklearku na fuzijski reaktor, država uloži gro love, digne se hype, i ti me kreneš branit riječima "pa dobro, pogledajmo po ostatku svijeta, ni Francuska još nema nuklearne fuzijske reaktore"

edit:
ako ti znaš da od Vrbika do Lisinskog ne može voziti autonomno vozilo dok se ne srede ceste, signalizacije, kultura ostalih vozača, onda nije u redu obećati nešto što je nemoguće odnosno gdje nisu svi faktori pod tvojom kontrolom.
Pod obećati mislim "uzeti naše pare", briga me za njegove prazne riječi.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2023., 13:26   #65321
njOob
Premium
Moj komp
 
njOob's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Jug
Postovi: 437
Sto drzite u garazama za aute na podu? Da li preporucate plocice? Nesto se mislim za dva auta 30m2 da ih stavim a da mi ne popucaju s vremenom.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
njOob je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2023., 13:30   #65322
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,460
ja sebi planiram epoxi

__________________
mamutarka je online   Reply With Quote