Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 18.09.2004., 13:30   #1
knezigor
Premium

knezigor's Avatar

Datum registracije: Aug 2003
razlika između XP i MP

Dakle kako ja baš nisam u toku neka mi netko konkretno objasni razliku između tih dvaju procesora, i da li se može jedan upiknuti umjesto drugog u slot - odnosno kakve to posljedice povlači za sobom???
knezigor je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2004., 13:40   #2
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp

CatKiller's Avatar

Datum registracije: Jan 2003
Razlika je da su XP-i predviđeni za solo rad, a MP-i za multiprocessing (Athloni 2 kom, Opteroni od 8 kom)

Razlike u arhitekturi nema, samo što je na MPima omogućen SMP, a na XPima nije. To se da sredit spajanjem određenih mostića na procesoru (uostalom tako možeš napraviti Mobile Duron MP ) , točnije zadnji L5 mostić treba bit spojen (ja sam svoje spojio srebrnom tintom).

MP je predobra stvar za rad i desktop (npr. moja dva durona koja koštaju 600kn operu pošteno P4 na 2.8 u ozbiljnim stvarima kao što je rendanje) , sa SMPom nikad nema zagušenja sistema i trokiranja, uvijek sve radi punom parom i nikako da se sistem "umori" dok pokreneš par aplikacija.

U igrama dobitaka baš i nemaš, sa 2 proca znaju radit samo Q3 i igre na Q3 engine-u , ali možeš u pozadini raditi konvertiranje u DivX i igrat se ko da se ništa ne događa.

Cat Over & Out !
Oglas

Oglas
Staro 18.09.2004., 21:54   #3
knezigor
Premium

knezigor's Avatar

OK to mi je sad jasno... ali - uvijek nekakav "ali"
Može li se MP uštekat u slot na polči koja je predviđena za samo jedan proc ili ni mogu raditi samo kad su u paru???
Staro 18.09.2004., 23:43   #4
stef
Premium
Moj komp

stef's Avatar

Datum registracije: Aug 2004
@Catkiller
Kolko te koštala MBO za dual CPU i gdje si je nabavio?? Vidio sam da neke ploče traže ECC memoriju pa kak stoji s tim??

Spomenuo si i Mobile Duron pa ajd objasni i to !? Kolko je teško/rizično napravit takav mod??

Zadnje izmijenjeno od: stef. 19.09.2004. u 00:01.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2004., 13:31   #5
CatKiller
Moj komp

CatKiller's Avatar

Citiraj:
Originally posted by knezigor
OK to mi je sad jasno... ali - uvijek nekakav "ali"
Može li se MP uštekat u slot na polči koja je predviđena za samo jedan proc ili ni mogu raditi samo kad su u paru???
Možeš bez problema uštekat MP u običnu ploču i XP u dual (al samo jednog, ako staviš 2 uredno će napisat da nisu MP capable)
Staro 19.09.2004., 13:43   #6
CatKiller
Moj komp

CatKiller's Avatar

Citiraj:
Originally posted by stef
@Catkiller
Kolko te koštala MBO za dual CPU i gdje si je nabavio?? Vidio sam da neke ploče traže ECC memoriju pa kak stoji s tim??

Spomenuo si i Mobile Duron pa ajd objasni i to !? Kolko je teško/rizično napravit takav mod??
Ploča je prejeftina vani, nabavio je Black Dragon dvije iz švabije za 150€ jednu meni jednu sebi, iliti jedna 550kn, imaš ih kupit i kod nas, ali je cifra oko 1500kn ako se ne varam (u lab2000).

Prodao sam nForce2 i bartona 2500+ (običnog neotključanog) i s tim novcima sam složio ovo iz siga .

Što se Mobile Durona tiče...
Na Tbred (a i ostalim) jezgrama uloga i karakteristike procesora se određuju pomoću malih mostića tj. bridgeva, nazvani su od L1 pa do L12 i ima ih 4-6 komada ovisno o L-u

http://fab51.com/cpu/barton/athlon-e23.html

vidi ovo gore

Tako da kombinacijom određenih pinova možeš dobiti procesor koji će se ponašati i predstavljati kao Mobile Duron MP

Mostiće možeš prekinuti strujom (kratko spojiš dvije točkice) ili jednostavno prerežeš ga skapelom (tako sam ja) , a spojit ih možeš ili lemilicom ili nekom provodljivom tekućinom (ja sam tekućim srebrom iz chipoteke)

Ja sam iskombinirao svoja 2 applebred durona (u biti TbredB jezgra sa onemogućenim L2 cacheom) da rade na 1.2V (ne treba im ni aktivno hlađenje, a kamoli 2 Thermalrighta ) i da mogu radit u talu tj. SMPu, htio sam uključit i preostali L2 cache ali nije moguće na ovom novom pakiranju (#27648)

Staro 19.09.2004., 16:32   #7
stef
Premium
Moj komp

stef's Avatar

Datum registracije: Aug 2004
Kak si sredio da ti procesori rade na 1.2 V? Jesi ih downclockao, ili je riječ o DLTC3 ili nekoj boljoj seriji Tbreda ili je to defaultna voltaža za te durone.
Hladiš ih samo pasivno ili imaš venotve? Kakve su temperature?

Kakve su razlike u performansama u odnosu na ono što si prije imao (NF7 i barton) i jel se isplatilo??

Kakva je stabilnost biosa i drivera 750 chipseta? Pročitao sam negdje da je to malo stariji chipset i da ima bugova.

Gledao sam u Lab2000 cjeniku i nasao sam svu silu Tigera i svi mislim traze ECC. Jel to ima veze ili se može gore staviti normalni ddr?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2004., 18:51   #8
CatKiller
Moj komp

CatKiller's Avatar

Tako sam podesio L mostiće pomoću srebra i skapela.

Duroni su po defaultu na 1.5V i 1600Mhz , probao sam ih i OCati i rade na 2Ghz sa defaultnom voltažom, ali ovako mi je draže pošto se uopće ne griju, gore imam 2x19dB glacialtech ventilatora makar mislim bi moglo i pasivno pošto imam dobru cirkulaciju u kućištu. Temperature su sad 33C i 34C, nikad ne prelaze 40, tako kaže sonda, ali hladnjaci su uvijek hladni na dodir.

Što se performansi tiče, oduševio sam se kako sistem može biti živahan dok radim u photoshopu, MAXu i usput kodiram divx, u igrama su mi performanse pale pošto sam imao bartona na 2.2Ghz i nF2.

SMP nije za gejming, ali nećeš se cijeli život igrat ?! Inače bez problema pržim CoD, Diablo 2 i Generals , ostalo ne igram...

Ploča u pravilu traži ECC Registered memoriju, ali neki primjerci rade i sa običnom memorijom (npr. moja bez problema radi sa Kingmax SuperRamom) , pravila nema, moraš probat pa ćeš znat jel ti radi ploča il ne, npr. BDu je proradila tek 10 pločica memorije

Čipset je AMD 760MP , nema USB2.0 i tako neke điđe-miđe ali komp mi se nije smrznuo ili srušio otkad sam ga složio...
Staro 19.09.2004., 19:11   #9
knezigor
Premium

knezigor's Avatar

Citiraj:
Originally posted by CatKiller
Možeš bez problema uštekat MP u običnu ploču i XP u dual (al samo jednog, ako staviš 2 uredno će napisat da nisu MP capable)
Nemreš bulivit.....
U cjenicima na Nabava.net-u MP2200 košta cca 120-140kn manje nego XP2200?????
Idem odma kupit jedan MP jer imam ploču kaj skuplja prašinu, a ja radim na P2 - 400 MHz?!?
A jesam i ja......
Staro 19.09.2004., 19:15   #10
Freek
Premium
Moj komp

Freek's Avatar

Datum registracije: Mar 2004
Citiraj:
Originally posted by CatKiller
Tako sam podesio L mostiće pomoću srebra i skapela.

Duroni su po defaultu na 1.5V i 1600Mhz , probao sam ih i OCati i rade na 2Ghz sa defaultnom voltažom, ali ovako mi je draže pošto se uopće ne griju, gore imam 2x19dB glacialtech ventilatora makar mislim bi moglo i pasivno pošto imam dobru cirkulaciju u kućištu. Temperature su sad 33C i 34C, nikad ne prelaze 40, tako kaže sonda, ali hladnjaci su uvijek hladni na dodir.

Što se performansi tiče, oduševio sam se kako sistem može biti živahan dok radim u photoshopu, MAXu i usput kodiram divx, u igrama su mi performanse pale pošto sam imao bartona na 2.2Ghz i nF2.

SMP nije za gejming, ali nećeš se cijeli život igrat ?! Inače bez problema pržim CoD, Diablo 2 i Generals , ostalo ne igram...

Ploča u pravilu traži ECC Registered memoriju, ali neki primjerci rade i sa običnom memorijom (npr. moja bez problema radi sa Kingmax SuperRamom) , pravila nema, moraš probat pa ćeš znat jel ti radi ploča il ne, npr. BDu je proradila tek 10 pločica memorije

Čipset je AMD 760MP , nema USB2.0 i tako neke điđe-miđe ali komp mi se nije smrznuo ili srušio otkad sam ga složio...
Jel se barem zna nešto ,koje ploče mogu obadvije vrste memorije a koje samo Ecc.:confused:
Freek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 19.09.2004., 20:04   #11
CatKiller
Moj komp

CatKiller's Avatar

Službeno običan DDR podržava samo Asus A7M266-D , isto 760MP chipset, naravno govorim o Dual Socket A platformi.

Ako pogledaš vani po forumima, hrpi ljudi radi obična memorija, ali proizvođači ti ne garantiraju da će svakom raditi i zato npr. Tyan piše da Tiger MP radi isključivo sa ECC Registered, tako da se ne možeš njima žaliti ako tebi ne radi, šanse su ti dobre, ali uvijek se nađe neka ploča na kojoj ništa ne radi...

Sav DDR koji sam upiknuo u ploču kod mene je radio...

Lucky me
Staro 20.09.2004., 00:34   #12
Overvide
Premium
Moj komp

Datum registracije: Sep 2003
@catkiller
jel se može na tvojoj matičnoj stavit obični otključani 2500+ i mobilac 2500??i kak to funkcionira kod oc-a,možeš svakog overclockat posebno ili se zajedno diže takt?i dal bi igre radile kao prije?sad kod sebe imam i mobilca i običnog pa bi ih bilo zgodno uparit
Overvide je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2004., 00:42   #13
Freek
Premium
Moj komp

Freek's Avatar

Datum registracije: Mar 2004
Citiraj:
Originally posted by Overvide
@catkiller
jel se može na tvojoj matičnoj stavit obični otključani 2500+ i mobilac 2500??i kak to funkcionira kod oc-a,možeš svakog overclockat posebno ili se zajedno diže takt?i dal bi igre radile kao prije?sad kod sebe imam i mobilca i običnog pa bi ih bilo zgodno uparit
Moraš imat istu seriju proca, dakle ta tvoja kombinacija ne bi radila. Dižući jednom takt dižeš i drugom.
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2004., 00:48   #14
Overvide
Premium
Moj komp

Datum registracije: Sep 2003
ah,onda mi preostaje kupit još jednog mobilca
Overvide je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2004., 01:02   #15
CatKiller
Moj komp

CatKiller's Avatar

Citiraj:
Originally posted by Freek
Moraš imat istu seriju proca, dakle ta tvoja kombinacija ne bi radila. Dižući jednom takt dižeš i drugom.
Čekaj malo, jel ti imaš moju ploču il ja ?

Radi 99% , pošto je mobilac otključani 2K5+ koji je kvalitetniji od drugih 2k5+...

Vidim neka SMPmanija se razvija
Staro 20.09.2004., 01:12   #16
google
partibrejker

google's Avatar

Datum registracije: May 2004
@CatKiller-U vezi proca...
Da li obični Barton (FSB333) može uopće raditi na ovoj tvojoj ploči?
Ili je to moguće samo Thoroughbredu, Applebredu i Mobilnom Bartonu (FSB266)?

Jesi isprobavao? Možda hoće kao i memorija
google je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2004., 01:25   #17
Black Dragon
Premium
Moj komp

Black Dragon's Avatar

Datum registracije: Dec 2002
Za sada dva najbrža AMDa šta sam čuo da rade na ovoj Tyanici su AMD 2800+ mobile ... eto pa neka netko kaže da je loše za ploču od 550 kn )) inače BTW to je PRVA dual Socket A ploča na svijetu ... (tako bar piše u knjižici). Službeno je kao sve stalo na MP 1900+ ali se to odnosi na Palmolino ili kako već koji pijuuuu struju ko rus votku, uglavnom samo je važno da svaki proc ne troši više od 66W i onda ide u ploču pa ćemo vidjet do kuda će dogurat Socket A

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno