Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2024., 19:57   #2881
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,423
Trenutno ne jer ga nemam instaliranog, ali kod spajanja kojekakve starudije je Mint uvijek sve imao, a Ubuntu i Fedora su kiksali.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 20:22   #2882
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
Ovo je i meni bilo.
Mint mi je češće bio zahvalniji na starijem hardveru.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2024., 20:25   #2883
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Trenutno ne jer ga nemam instaliranog, ali kod spajanja kojekakve starudije je Mint uvijek sve imao, a Ubuntu i Fedora su kiksali.

To ne znaci nuzno da nisu isti driveri dostupni - samo ih treba rucno dodati. Ideja da ekipa iza Minta radi posebne drivere za neke uredaje je malo...heh...Uglavnom postoje izvori drivera za printere i skenere za Linux svijet i sve distre koriste iste drivere. Razlika je kako distribucije hendlaju distribuciju potrebnih paketa. Kljucan je info doznati koji paket drivera daje podrsku za odreden uredaj. Jednom kad to instaliras (i UDEV prava pasu) - uredaj radi ako je podrzan.



https://opensource.com/article/21/8/add-printer-linux
https://gimp-print.sourceforge.io/

https://www.openprinting.org/drivers
http://www.sane-project.org/sane-backends.html



Za skenere je najcesce Sane dovoljan - osim ako treba propriatery dio - sluzbeni driver od proizvodaca.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 20:59   #2884
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,423
A što kad drivera nema, linkovi mrtvi i slično? Sad sam recimo iskopao proceduru za MP240 na Ubuntu...

Code:
sudo cp /home/domy/software/canon-mp240.ppd /etc/cups/ppd/
sudo apt install printer-driver-gutenprint
sudo cups-genppdupdate
sudo systemctl restart cups
Naravno, canon-mp240.ppd file sam ukrao iz Minta jer na njemu je radio iz prve.

Bilo je tu i nekih skenera, kontrolera i ne znam čega sve ne, Mint je generalno bolji po pitanju hardvera, iz nekog mog iskustva.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 21:39   #2885
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,640
@mkey
Pogledaj da nemaš slučaj da je printer krivo detektiran i posljedično koristi krivi drajver,
sve je opisano ovdje > https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2442068
#4 post, a odavde skini origigi drajver Xerox Phaser 3020 za Linux > https://www.support.xerox.com/en-us/...ux&language=en
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 22:09   #2886
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Hvala na svim sugestijama, budem sutra probao. Čini mi se da je nikkyevo dobitno ali mislim da je makar po nazivu printer ispravno detektiran.

Što se tiče probavanja u virtualki, nije li jednostavnije bootati live iso i napraviti jedan update?

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Da si ne zezneš tu ionako napola strganu arch instalaciju s još tamo nekim xerox driverima.
Znao sam da bude pošlo u tom pravu Kako sam kazao, ovo je drugo računo a maltene vanilla manjaro instalacijom.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 06.02.2024. u 22:15.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 19:42   #2887
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
OK, instalacija Xerox drivera je, mensečini, polučila rezultate. Detekcija printera od strane operativnog se nije promijenila, koliko mogu primijetiti, ali printer više ne baca greške. Makar za sada, budemo vidjeli. Case closed.

Na kraju nisam niti uspio probati kako mint radi, ta nesretna matična ima određenih problema s biosom koji (između ostalog) preveniraju normalno bootanje sa USB pošto smrzne kada probam otvoriti boot device menu. Da sam bio mrvicu pametniji vratio bih bio to sranje u mindfactory. Ali je kako je, ostaje manjaro do daljnjeg
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 21:31   #2888
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,640
@mkey
Znači sa pravim drajverom stvar uredno radi ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 23:39   #2889
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Da, isprintao sam više puta i problem se nije ponovio niti jedno. Tako da očito da nešto nije bilo u redu s driverom kojeg je manjaro odlučio korisitit za taj printer. Iako po nazivu je printer bio ispravno detektiran. Moguće da je problem što taj 3020 ima 3-4 podverzije. Pojma nemam što te verzije predstavljaju, ali možda printeru igra dovoljno ulogu da počen pizdit.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2024., 00:25   #2890
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,640
Znači riješeno
Ma opisao je lik u onom linku, po defaultu x distribucija ima / koristi krivi drajver za 3020,
na prvu piše 3020 ali nakon malo kopanja pisalo bi da koristi drajver za 3010 (ili tako nešto) ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2024., 21:07   #2891
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,987
Ekipa može mi netko objasniti kako napraviti sljedeće:

Digao sam RPI OS na svom Raspberrypi-ju i tamo pomoću ovih uputstava digao Wordpress i mysql bazu, međutim ta metoda je instalirala Wordpress na sd karticu (32GB) na kojoj je i OS, a ja sam mu u USB uboo jedan stari SSD disk baš iz razloga da mi Wordpress bude na njemu, jer kako se bude punila stranica slikama i svačim, ne želim da to radi na sd kartici, već na tom externom SSD-u.

Ja sam ga kompletno izbrisao i kreirao ext4 particiju, te mountao /dev/sda1.
Vidim ga u sistemu.
Sada, kako da "uperim" Wordpress da koristi taj externi disk kao svoj storage?
Ili moram deinstalirati Wordpress sa sd kartice i instalirati ga na taj externi disk (kako?) ?

S obzirom da RPI-ju imam pristup samo preko ssh, sve bi trebalo odraditi u cli-ju...

Hvala
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2024., 23:38   #2892
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Možeš movat "html" direktorij iz "/var/www" na SSD i onda mountant taj direktorij na "/var/www/html".

Dakle, mountaj ssd na recimo "/mnt/ssd"
napravi direktorij "/mnt/ssd/html"
movaj sadržaj iz "/var/www/html" u "/mnt/ssd/html"
mountaj "/mnt/ssd/html" na "/var/www/html"

Vjerojatno je pametno prvo zaustaviti apache servis.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2024., 23:55   #2893
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,987
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Možeš movat "html" direktorij iz "/var/www" na SSD i onda mountant taj direktorij na "/var/www/html".

Dakle, mountaj ssd na recimo "/mnt/ssd"
napravi direktorij "/mnt/ssd/html"
movaj sadržaj iz "/var/www/html" u "/mnt/ssd/html"
mountaj "/mnt/ssd/html" na "/var/www/html"

Vjerojatno je pametno prvo zaustaviti apache servis.
Zanimljivo. Hvala.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 06:51   #2894
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Možeš movat "html" direktorij iz "/var/www" na SSD i onda mountant taj direktorij na "/var/www/html".

Dakle, mountaj ssd na recimo "/mnt/ssd"
napravi direktorij "/mnt/ssd/html"
movaj sadržaj iz "/var/www/html" u "/mnt/ssd/html"
mountaj "/mnt/ssd/html" na "/var/www/html"

Vjerojatno je pametno prvo zaustaviti apache servis.
Skoro si imao touchdown sa ovim uputama

Nemoj na kraju mountat folder u folder vec device u folder.

Dakle. Stopiraj Web server i migriraj na ovaj nacin:

1. Mountaj vanjsku particiju gdje zelis da fajlovi zavrse u /mnt
2. rsync -aAHxv /var/www/ /mnt/ <<< prava i ACL-ovi se na ovaj nacin nece skrsit
3. umount /mnt
4. ubaci ovo u fstab (<disk> zamijeni sa particijom na koju si kopirao sve):
Citiraj:
/dev/<disk> /var/www/ ext4 nofail,defaults 1 1
5. systemctl daemon-reload
6. mount -a
7. lsblk <<< Provjeri dali je /var/www/ sad mountan na zeljenoj particiji

Nofail opcija mu samo znaci ak prdne vanjski disk da OS boota.
Bolje je u tvom slucaju raditi sa UUID-om umjesto dev imenom (dev/sda1 na primjer) jer je UUID specifican dok se dev ime moze mijenjat kod reboota. UUID mozes doznat slijedecom komandom:

Citiraj:
ls -l /dev/disk/by-uuid/

Bonus: Kad si siguran da sve sljaka nakon sto si mountao na ovaj nacin novu particiju mozes opet unmountat /var/www/ i pobrisat sadrzaj foldera da oslobodis mjesta za OS (i ne duplas podatke bez veze).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 08:46   #2895
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
Tomek, hvala ti.
Svako malo nešto novo naučim.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 09:53   #2896
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 568
A kaja u apache2 serveru jednostavno putanju ne promijeni gdje će biti fajlovi? npr. ja imam složeno da sve ide u user direktorij u public_html. Upute na LAMP Debian stranici su stvarno napisane jednostavno
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 10:26   #2897
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
A kaja u apache2 serveru jednostavno putanju ne promijeni gdje će biti fajlovi? npr. ja imam složeno da sve ide u user direktorij u public_html. Upute na LAMP Debian stranici su stvarno napisane jednostavno

Nije ni to lose rijesenje za pojedine web aplikacije/stranice. Zavisi dal zelis na user level vrtjeti sve ili na root level. Ako je jedna stranica oboje je ok. Ako je vise stranica - preferiram standardnu putanju, manje posla dugorocno pogotovo ako update prepise config. S obzirom da kolega zeli imat to na zasebnom disku mislim da je ovo najjednostavnije rijesenje.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 11.02.2024. u 10:33.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 11:43   #2898
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 568
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nije ni to lose rijesenje za pojedine web aplikacije/stranice. Zavisi dal zelis na user level vrtjeti sve ili na root level. Ako je jedna stranica oboje je ok. Ako je vise stranica - preferiram standardnu putanju, manje posla dugorocno pogotovo ako update prepise config. S obzirom da kolega zeli imat to na zasebnom disku mislim da je ovo najjednostavnije rijesenje.

Uvijek kreiram usera za bazu i napravim usera za web (da nije root).


Kod mene je mountan 2TB disk i na njega je prebacen public_html gdje vrtim svoje testove.



Za sada mi se nije dogodilo da update prepiše config fajl a dizao sam s Debian 10 na 11, pa na 12.


Za test tj. da naučim uzeo sam VPS i kreirao dvije domene (one tk besplatne). I kreirao 2 usera (da nije /var/www/html) te u svakom home diru usera napravio public_html te tako napravio i config fajlove za domene.

Išao sam učiti da svaki user ima samo svoje fajlove.


Još se moram poigrati jel mogu na mikrotiku staviti recimo moje.loc, tvoje.loc i da ide na IP kompa gdje je dignut web server tako da pristupam sa domenama a ne sa npr. 192.168.1.153/skripta1, 192.168.1.153/skripta2.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 13:21   #2899
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Tomek moja namjera je bila imati odvojen direktorij na SSD tako da disk bude upotrebljiv i za druge stvari. Mislim ovako kako si to složio isto je upotrebljiv ali ja sam valjda još uvijek zaglavio u tom načinu razmišljanja gdje je disk uređaj sa svojim fiksnim mount pointom. Dok linux voli da to bude fluidno

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 11.02.2024. u 13:56.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 13:38   #2900
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Tomek moja namjera je bila imati odvojen direktorij na SSD tako da bude disk bude upotrebljiv i za druge stvari. Mislim ovako kako si to složio isto je upotrebljiv ali ja sam valjda još uvijek zaglavio u tom mačinu razmišljanja gdje je disk uređaj sa svojim fiksnim mount pointom. Dok linux voli da to bude fluidno

Da se i to skemijat no u tom slucaju je nacin koji je spiderhr opisao bolji. Al nikad pa ni onda - mount foldera u folder za ovakvu namjenu.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 14:00   #2901
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Pošteno. U biti u tom slučaju najjednostavnije napraviti na disku jedan direktorij (data) pa njega koristiti za tu svrhu. Pa onda u rootu SSDa bude html i data.

Ovo s konfiguracijom se čini kao najbolje riješenje. Ovo kako sam neu predložio se činilo kao najmanje koraka.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 16:39   #2902
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,987
Ekipa super ste i sad sam naučio neke stvari pa ću zapisati ove neke procedure ako mi budu trebale kasnije.
No našao sam bolju soluciju, odnosno s obzirom da još nisam ništa ni napravio u Wordpressu, odlučio sam jednostavno sve iznova podići direktno na SSD disku, cijeli OS i Apache i Wordpress, pa nek tamo onda radi šta hoće i ne trebaju nikakvi mountovi ni migracije i sl.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 16:58   #2903
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ekipa super ste i sad sam naučio neke stvari pa ću zapisati ove neke procedure ako mi budu trebale kasnije.
No našao sam bolju soluciju, odnosno s obzirom da još nisam ništa ni napravio u Wordpressu, odlučio sam jednostavno sve iznova podići direktno na SSD disku, cijeli OS i Apache i Wordpress, pa nek tamo onda radi šta hoće i ne trebaju nikakvi mountovi ni migracije i sl.

I/O prek USB-a zna zezat...jedno vrijeme sam koristio slicno rijesenje za bootanje vlastitog sustava na sluzbenim kompovima (vanjski SSD u USB 3.0 kucistu). Zna stucat, smrzne se cijeli sustav na par sekundi pogotovo kod Updejtova. Od tad guram OS uvijek na internom disku. Bus videl
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 17:20   #2904
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Nije USB po meni primjeren za takvu primjenu.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2024., 18:47   #2905
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,987
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Nije USB po meni primjeren za takvu primjenu.
A jbga, druga solucija je jedino 32GB SD card, šta mi nikako ne izgleda bolje.
Btw. digao sam sve na USB SSD i za sada leti.
Napisao i guide za početnike (poput mene) pa budem objavio uskoro.
Bilo bi mi drago da bacite pogled kad objavim pa ako primijetite da nešto nije u redu ili može bolje, kažete.

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2024., 07:33   #2906
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 771
https://arstechnica.com/information-...h-parent-firm/

Citiraj:
Nginx core developer quits project in security dispute, starts “freenginx” fork

Zadnje izmijenjeno od: strikoo. 16.02.2024. u 08:38.
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2024., 21:42   #2907
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Opet danas epizoda s xerox printerom, neće da printa, neće i neće. Ispalo je da je ekipa radila reda u uredu pa su razmrdali kabele
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2024., 19:58   #2908
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Danas mi se počelo dešavati čudno sranje na mom problematičnom manjaru:

- dignem komp iz sleepa i nakon par minuta skužim da nije spojen na net. Par browsera se uredno ne spaja.
- network manager javlja "limited connectivity" i neke aplikacije, kao cozy drive, kažu da nema interneta
- qbittorrent svo to vrijeme uredno seeda i viber ostaje spojen???
- ping goo.gl ode u timeout
- ping 1.1.1.1 uredno pinga
- napravim reboot, sve radi uredno, nakon par sati opet isti problem
- sada mi se opet dogodilo, umjesto reboota sam u network manageru odspojio ethernet i ponovno isti spojio, sada opet radi

Vjerojatno network manager ima krizu identiteta?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2024., 20:44   #2909
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,421
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Danas mi se počelo dešavati čudno sranje na mom problematičnom manjaru:

- dignem komp iz sleepa i nakon par minuta skužim da nije spojen na net. Par browsera se uredno ne spaja.
- network manager javlja "limited connectivity" i neke aplikacije, kao cozy drive, kažu da nema interneta
- qbittorrent svo to vrijeme uredno seeda i viber ostaje spojen???
- ping goo.gl ode u timeout
- ping 1.1.1.1 uredno pinga
- napravim reboot, sve radi uredno, nakon par sati opet isti problem
- sada mi se opet dogodilo, umjesto reboota sam u network manageru odspojio ethernet i ponovno isti spojio, sada opet radi

Vjerojatno network manager ima krizu identiteta?

Smrdi mi na mrezu a ne na Linux. Al u tvom slucaju nikad neznas, mozda je oboje
Zahebanciju na stranu - dali imas jos uredaja na mrezi koji se cudno ponasaju?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2024., 21:22   #2910
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,021
Mobitel na istom ruteru radi bez problema. Doduše preko wifi, očito.

Opet se dogodilo i samo jedan disconnect/connect u network manageru i problem je bio riješen. Mislim si možda jedan purge network managera ili instalacija neke starije verzije riješi problem.

Đava ga odnija, build date 14 listopad. Ne bi se reklo da je to problem koji je nastao zbog nedavne verzije.

Ovo savršeno opisuje moje problem, jedino što je kod mene žica u pitanju:
https://forum.manjaro.org/t/periodic...cting/99665/19

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 17.02.2024. u 21:31.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na