Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2016., 20:00   #19411
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova

Ok što motor po kubiku ima manje ks, al kakve direktne veze imaju 2 turbine s trajnošću motora? Imaš neki konkretan primjer što kako i zašto?

I da svi današnji dizelaši s 2 turbine imaju sekvencijalni sistem..
2 turbine će gotovo sigurno nadživjeti jednu.
Nemam nikakvo konkretno istraživanje već sam razgovarao s nekim mehaničarima, poznanicima kada sam kupovao sebi auto.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 20:08   #19412
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,141
Evo opet mene

...izgleda da sam cijelo vrijeme bio u zabludi (računao sam manju kilometražu nego šta je zaista imao Fiat kada je došao - pritom misleći da radimo oko 20 000km ), prava je istina da, kada smo malo bolje promućkali glavom, da ne radimo više od cca. 1000 mjesečno, pa neka bude oko 12 000-ak kilometara godišnje. Dakle, pomiriti ću se da ću preticati duže, manje trošiti na servis, ali više na gorivo, kupio bih benzinca, ali ostao bi na istoj klasi, dakle Peugeot 308 ili Citroen C4, možda, ali možda Megane (vjerujem da svi oni dosta piju?):

http://www.njuskalo.hr/auti/peugeot-...oglas-16851527
http://www.njuskalo.hr/auti/renault-...oglas-17749550
http://www.njuskalo.hr/auti/citroen-...oglas-10739456

EDIT: možda ovako nešto najbolje - http://www.njuskalo.hr/auti/citroen-...-oglas-8702593 + ugrađen plin
__________________
ševa!

Zadnje izmijenjeno od: ALiEN17. 31.01.2016. u 20:25.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2016., 20:09   #19413
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,891
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
Da krivulja je jako losa, do 1800rpm sukne ko formula i onda taman poslije 1800rpm kad se zaleti pada moment. Bolje da su slozili kak npr. kod TSI-ja od 1500rpm imas recimo fiksnih 320Nm ako vec nemogu zadrzati 380Nm sve do 4-4,500rpm. Takav motor kontinuirano ubrzava i puno je bolji od ovog, jer ovaj odijednom sukne sve do 1800rpm pa odmah poslije pada brzina ubrzanja. To je jako lose za pretjecanje.
Za takav auto je bitnije kaj se desava ispod 1800 rpm nego iznad.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 20:19   #19414
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Dovoljno je da se usporede sljedeće krivulje... Svi na papiru imaju 150hp i 330Nm. Kad ih voziš imaš dojam da VW motori idu ko ludi u usporedbi sa Renaultovima - pogledaš na papir i vidiš zakaj. Renault je napravio motore da mogu zapisat na papir da imaju tolik moment, a zapravo su slabi.


Kredibilitet VW-a i njegovih testiranja na dyno je za mene labilna tema
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 20:35   #19415
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Ako ima žešću nogu na gasu onda će i jačeg sky-d gazit do poda tako da mu potrošnja i neće bit baš manja, prije bih rekao veća. Al ako prosječno brzinski vozi kao što vozi sad dcija onda bi mu sa sky-d potrošnja vrlo vjerojatno bila manja.
Kad moram sam sebe kvotat...
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
da, mazda s hrpom više konja će trošit manje goriva na istom režimu vožnje.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 20:35   #19416
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
2 turbine će gotovo sigurno nadživjeti jednu.
Nemam nikakvo konkretno istraživanje već sam razgovarao s nekim mehaničarima, poznanicima kada sam kupovao sebi auto.
Pa baš suprotno, s 2 turbine imaš duplo veću vjerojatnost da će ti koja od njih crknuti, tim više što se ova manja, zadužena za niže okretaje, uglavnom vrti do nenormalnih okretaja. Primjera radi to je do 240,000rpm kod 2.0BiTDI.
A o cijeni da ne govorim, kod VWa taj "twinturbo" ide u 1 komadu i dođe oko 14 000kn, duplo više nego dođe jedna obična turbina za verziju TDIja s 1 turbinom.
Nisam siguran ali mislim da i kod Volvo-vog D5 s 2 turbine to ide u 1 komadu.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Kredibilitet VW-a i njegovih testiranja na dyno je za mene labilna tema
Misliš da VWovi motori imaju više Nm i konja nego piše u specifikacijama?

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Kad moram sam sebe kvotat...
E sorry al toliko si me smeo da sam i sad morao nekoliko puta pročitat post da bi skužio što si napisao i što sam ja odgovorio.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:19   #19417
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
upalio si dyno mode --> 20% veći okretni moment.

I dakako, uvijek su te brojke najbolje dobivene u laboratorijskim uvjetima, što znači da ti na cesti nećeš imati iste uvjete počevši od atmosferskih uvjeta nadalje.
-->
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Pa baš suprotno, s 2 turbine imaš duplo veću vjerojatnost da će ti koja od njih crknuti, tim više što se ova manja, zadužena za niže okretaje, uglavnom vrti do nenormalnih okretaja. Primjera radi to je do 240,000rpm kod 2.0BiTDI.
A o cijeni da ne govorim, kod VWa taj "twinturbo" ide u 1 komadu i dođe oko 14 000kn, duplo više nego dođe jedna obična turbina za verziju TDIja s 1 turbinom.
Nisam siguran ali mislim da i kod Volvo-vog D5 s 2 turbine to ide u 1 komadu.
Iako je bespredmetno raspravljati koja je situacija bolja po pitanju održavanja zbog stotine faktora koji utječu na to, a neki su ovisni o vozaču, sigurno je da se ne može reći "baš suprotno".
Dvije turbine se s duplo manjim pritiskom teoretski manje kvare nego jedna turbina s većim pritiskom. Generalizirano, povećanjem pritiska turbine se povećava opterećenje ostalih dijelova barem četverostruko.



Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Misliš da VWovi motori imaju više Nm i konja nego piše u specifikacijama?
Logički baš suprotno: ako su varali na jednim testovima, moguće je da će i na drugim. Uz to pitanje je kakva smjesa goriva se koristi za ostvarivanje tih rezultata.

Karikiram: tko kaže da ne postoji neka fora kao upališ lijevi žmigavac, upališ brisač na najnižu brzinu, okreću se samo pogonski kotači --> upalio si dyno mode --> 20% veći okretni moment.

I dakako, uvijek su te brojke najbolje dobivene u laboratorijskim uvjetima, što znači da ti na cesti nećeš imati iste uvjete počevši od atmosferskih uvjeta nadalje.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:29   #19418
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,891
Biturbo je super stvar za te male dizle. Ne fali njima snage iznad 2k, nego ispod i tamo je od vece korstiti nego da je podesena za vise rpm.. Ko misli da ce mu falit taj moment koji se kasnije gubi vara se jako.. Solo velka turbina je vise nego dovoljna za sve drugo na pristojno jakom autu, 300Nm +. Krticni su niski rpm. kad obicno treba najvise snage za pokrenut se i sl. a ne visoki..

Cim je Reno poceo stavljat te biturbake u kombije onda su vjerojatno na dosta velkom nivou kaj se pouzdanosti tice jer se sa tim segmentom proizvodaci obicno ne kockaju sa nepouzdanim i neprovjerenim motorima..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:32   #19419
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Baš sam to za turbine pisao...nije bitno koliko ih je, nego pod kakvim su pritiskom, kad jedna odrađuje sve i ima ogroman pritisak, normalno je da će riknut prije nego dvije rasterećenije.

Kod volva se kupuje sve u jednom dijelu i košta 1900 eura, za d5 motor.
Ako se radi reparacija, onda se naravno reparira samo problematična.

VW je išao toliko daleko da su vozilima za potrebe eko testa smanjivali snagu, bio je čak nekakav video na temu toga... Nakon tih sr*** s njima ne znam kaj bi me natjeralo da kupim folciku.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:42   #19420
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,891
Mali turbo sluzi za smanjenje turbo rupe velkog turba. Nisam bas siguran da kao takav nes bitno igra za trajnost velke turbine jer navise radi kad ova najslabije radi. IMa i drugih shema al mislim da je kod dizla sad vecinom tako..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2016., 22:42   #19421
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Generalno su u cijelom tom sranju oko VW-a najbolje prošli kupci. Na cesti imaju više snage nego deklarirano, CO2 vjerojatno isto deklarirani manji onda. A kad se desilo sranje, ništa kupac nije morao plaćati iz svog džepa...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:46   #19422
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
upalio si dyno mode --> 20% veći okretni moment.
I dakako, uvijek su te brojke najbolje dobivene u laboratorijskim uvjetima, što znači da ti na cesti nećeš imati iste uvjete počevši od atmosferskih uvjeta nadalje.
Icytexx ti je stavio dyno testove od neke neovisne random firmice koja radi remap, znači tu nema biti što namješteno. I na tim grafovima se vidi da novi 2.0 TDI EA288 ima taman momenta i konja koliko se i deklarira, ~320Nm i ~150ks.
-->
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Iako je bespredmetno raspravljati koja je situacija bolja po pitanju održavanja zbog stotine faktora koji utječu na to, a neki su ovisni o vozaču, sigurno je da se ne može reći "baš suprotno".
Dvije turbine se s duplo manjim pritiskom teoretski manje kvare nego jedna turbina s većim pritiskom. Generalizirano, povećanjem pritiska turbine se povećava opterećenje ostalih dijelova barem četverostruko.
Ok ajmo po redu.
Prvo zašto su se uopće počele ugrađivati 2 turbine na dizelaše? Zato da bi se, između ostalog, smanjio turbo lag, tj. da bi od najnižih okretaja mogao dobiti bolju reakciju na gas i veliki dostupan moment.
Pa tako postoji manja turbina koja je vrlo laka za zavrtjeti i koja od najnižih okretaja motora nabija veliki boost, i postoji veća turbina da bi pri većim okretajima motora mogao uvaliti dovoljno zraka za određenu snagu. (mala bi bila bottleneck)

Kod običnih dizelaša s 1 turbinom ta turbina je otprilike veličinom kao ova veća na twinturbo motorima i vrti se do cca 100-150k rpm.

Jedina razlika kod twinturbo dizelaša je što imaš još jednu manju koja se vrti na preko 200k rpm, konkretno 240 000 rpm na 2.0 BiTDI.

Znači nije kako ti misliš, da ako su dvije turbine da rade s duplo manjim pritiskom, čak dapače, jedna od njih(veća) je jednako opterećena a ova manja je još više opterećena..

Evo jedna konkretna usporedba, Volvov D5 twinturbo s 205ks. Max tlak koji turbine pune je 1.8bar. Znači kod niskih okretaja to nabije manja turbinica(za što joj trebaju veći okretaji) a pri većim okretajima se napravi bypass i puni veća turbina. Usporedbe radi, stari 1.9TDI od 150ks je imao jednu veliku turbinu i max tlak je bio 1.5bar.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Logički baš suprotno: ako su varali na jednim testovima, moguće je da će i na drugim. Uz to pitanje je kakva smjesa goriva se koristi za ostvarivanje tih rezultata.
Karikiram: tko kaže da ne postoji neka fora kao upališ lijevi žmigavac, upališ brisač na najnižu brzinu, okreću se samo pogonski kotači --> upalio si dyno mode --> 20% veći okretni moment.
I dakako, uvijek su te brojke najbolje dobivene u laboratorijskim uvjetima, što znači da ti na cesti nećeš imati iste uvjete počevši od atmosferskih uvjeta nadalje.
Icytexx ti je stavio dyno testove od neke neovisne random firmice koja radi remap, znači tu nema biti što namješteno. I na tim grafovima se vidi da novi 2.0 TDI EA288 ima taman momenta i konja koliko se i deklarira, ~320Nm i ~150ks.

Zadnje izmijenjeno od: Penryn. 31.01.2016. u 22:56.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:47   #19423
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,891
Problem kod kupaca VW nije snaga nego gubitak vrijednosti auta. Snaga je takva kava je deklarirana, zagadenje nije..


Test snage u oba moda kod TDIja.
https://www.youtube.com/watch?v=GhvI2oeBPtY
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 22:48   #19424
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Na cesti imaju više snage nego deklarirano
Mislim da ne, imaju točno toliko snage koliko im piše, kada je vozilo na eko testu snaga je manja od deklarirane

http://www.carscoops.com/2015/10/201...n-reveals.html
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 23:31   #19425
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Za takav auto je bitnije kaj se desava ispod 1800 rpm nego iznad.
Za sta ?
Za gradsku voznju kako bi mogao pratiti kolonu ispred sebe ?
Za to mu je dosta i 50Nm.
Za ugodno pretjecanje nije jer moras imat lufta od 1800 do 3500-4000rpm kako bi mogao odraditi bez rucnog saltanja u visu brzinu, a tada izgubi gotovo 100Nm !
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2016., 23:39   #19426
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,891
Ne ide to tako niti se tako voze dizelasi, bar ja tak ne vozim.. Ispod 3k sve obavim sa samo 110ks i 260Nm. Da imam jos jednu malu trubinu za nize rpm nebi mi nis falilo na visokim i jedina prava slabost bi bila popravljena a to je izvlacenje iz niskih rpm. na malim brzinama, uzbrdicama i i sl..

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 31.01.2016. u 23:58.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 00:07   #19427
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
Mislim da ne, imaju točno toliko snage koliko im piše, kada je vozilo na eko testu snaga je manja od deklarirane

http://www.carscoops.com/2015/10/201...n-reveals.html
Sjećam se tog videa. Sad sam ga malo bolje pogledao i kaže:
Tvornica - 140KS, 236lb-ft

Vrijednosti na dyno testu sa korekcijom
test sa 4 kotača u pokretu - 138KS, 260lb-ft
test sa 2 kotača u pokretu - 136KS, 228lb-ft

Smatram da nije loše
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 08:19   #19428
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
@Vuco - So wrong, but so good.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 10:43   #19429
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Ok ajmo po redu.
Prvo zašto su se uopće počele ugrađivati 2 turbine na dizelaše? Zato da bi se, između ostalog, smanjio turbo lag, tj. da bi od najnižih okretaja mogao dobiti bolju reakciju na gas i veliki dostupan moment.
Pa tako postoji manja turbina koja je vrlo laka za zavrtjeti i koja od najnižih okretaja motora nabija veliki boost, i postoji veća turbina da bi pri većim okretajima motora mogao uvaliti dovoljno zraka za određenu snagu. (mala bi bila bottleneck)

Kod običnih dizelaša s 1 turbinom ta turbina je otprilike veličinom kao ova veća na twinturbo motorima i vrti se do cca 100-150k rpm.

Jedina razlika kod twinturbo dizelaša je što imaš još jednu manju koja se vrti na preko 200k rpm, konkretno 240 000 rpm na 2.0 BiTDI.

Znači nije kako ti misliš, da ako su dvije turbine da rade s duplo manjim pritiskom, čak dapače, jedna od njih(veća) je jednako opterećena a ova manja je još više opterećena..

Evo jedna konkretna usporedba, Volvov D5 twinturbo s 205ks. Max tlak koji turbine pune je 1.8bar. Znači kod niskih okretaja to nabije manja turbinica(za što joj trebaju veći okretaji) a pri većim okretajima se napravi bypass i puni veća turbina. Usporedbe radi, stari 1.9TDI od 150ks je imao jednu veliku turbinu i max tlak je bio 1.5bar.



Icytexx ti je stavio dyno testove od neke neovisne random firmice koja radi remap, znači tu nema biti što namješteno. I na tim grafovima se vidi da novi 2.0 TDI EA288 ima taman momenta i konja koliko se i deklarira, ~320Nm i ~150ks.
Druga je stvar što ti ja nemam pojma o specifičnim motorima poput tog bitdi. Generalno gledano se zna da konfiguracija biturba može biti i drugačija. Hvala na objašnjenju, za dizlo me takve stvari ne bi nikad interesirale

Ta mala firmica možda ni ne zna da se upalio dyno mode. Sve je to teoretski, niti ne tvrdim da nije točno.

Mogu samo potvrditi da se vrijednosti izdane od strane OEM-a mogu bitno razlikovati od stvarnih, kao što je vidljivo počevši od potrošnje pa sve do "varanja" na testovima.

--

Usput, VW je s ovim sranjem što je napravio zapravo iznenađujuće dobro prošao, a ujedno i svi koji žele kupiti novi ili skoro novi auto. VW je značajno srušio cijene novih i rabljenih vozila tako da su ostali proizvođači bili prisiljeni također spustiti cijene. Krajnjeg potrošača stvarno zanima samo cijena auta, to što imaju ovakve probleme mu nije bitno, glavno da ide.

S druge strane, onaj tko želi prodati auto je posisao tuki

Yebga, život ide dalje.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 11:14   #19430
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Toyota je prije par godina imala problema s "ubrzanjem" automobila, pa se danas jedva itko sjeti tog . Ovo sto je VW uradio nije bilo opasno za putnike vozila, tako da ce i ovo kroz kratko vrijeme otici u zaborav.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 11:17   #19431
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Bilo je puno malverzacija koje su bile poznate ali nijedna nije jeknula poput folcike. Jedan od razloga je i što je folcika postala prominentan konkurent na novom kontinentu, a znamo da Ameri ne vole kad im netko "prijeti"
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 11:46   #19432
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Druga je stvar što ti ja nemam pojma o specifičnim motorima poput tog bitdi. Generalno gledano se zna da konfiguracija biturba može biti i drugačija. Hvala na objašnjenju, za dizlo me takve stvari ne bi nikad interesirale
Ta mala firmica možda ni ne zna da se upalio dyno mode. Sve je to teoretski, niti ne tvrdim da nije točno.
Mogu samo potvrditi da se vrijednosti izdane od strane OEM-a mogu bitno razlikovati od stvarnih, kao što je vidljivo počevši od potrošnje pa sve do "varanja" na testovima.
Nije ovo stvar samo bitdija već praktički svih današnjih turbodizelaša s 2 turbine, svi imaju ovakav dvostupanjski sistem, čak i V motori.
Jasno ima i drugih sistema twinturba, al dizelaši od njih nemaju koristi pa se zato i ne koriste kod njih.
Kod 4-6 cyl benzinaca je najefikasnije rješenje jedna twin scroll turbina i to će se u buduće najviše koristiti.

Tako da, ako "nemaš pojma" kako i sam kažeš, nemoj nešto tvrdit kad nisi 100% siguran u to.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 13:12   #19433
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
Eh da je benga jeftinija... Pa jedan dojčland 4.2 V8 benzinac vozikat
__________________
Hrconja je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 14:50   #19434
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,111
Prekasno si se sjetio, počinju cijene rasti.
Al sa plinarom, itekako, samo ga CO2 "ubije" kod uvoza
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 14:54   #19435
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
dizelgate

zagreb-prelog-zagreb, ujutro zapeo u stani-kreni na izlazu iz zg, al je bilo vise otvorene ceste nego prosli tjedan, u povratku potrosnja pala na istu



za dva tjedna opet ista relacija
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 15:16   #19436
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
.

Tako da, ako "nemaš pojma" kako i sam kažeš, nemoj nešto tvrdit kad nisi 100% siguran u to.
Tvrdio nisam nigdje. Napisao sam teoretski i s tim si se prema napisanom složio, a to je da je, naglašavam još jednom, teoretski s dva turba moguće dobiti manje servisnih intervala nego s jednim.

Slobodno provjeri originalni post pa me ispravi ako nije tako bilo.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 15:35   #19437
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,685
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Ne ide to tako niti se tako voze dizelasi, bar ja tak ne vozim.. Ispod 3k sve obavim sa samo 110ks i 260Nm. Da imam jos jednu malu trubinu za nize rpm nebi mi nis falilo na visokim i jedina prava slabost bi bila popravljena a to je izvlacenje iz niskih rpm. na malim brzinama, uzbrdicama i i sl..

Sad cu ja ko padobranac, al pratim temu pa zelim samo razjasnit neke nedoumice...
Tocno tako kolega, ali cemu onda sluze turbine varijabilne geometrije? Ja sam svojedobno na svom bivsem Leonu 1.9TDI 110ks ima takvu turbinu i mogu reci da se itekako primjecivao boost od dosta niskih okretaja (cca 1400), za razliku od koleginog 1.6TDI-a sa nekih 105ks (obicna turbina) koji je dosta lijen do cca 2100rpm, tek nakon toga se osjeti boost. Ima jos primjera "lijenosti", od 1.7 cdti 105ks pa do 1.9 tdi 110/105ks (svi sa obicnim turbinama). Jedina mana varijabilnih turbina (koliko ja znam) je to da su manje otporne na gradske voznje, tj. lakse se cadja uvati na njih pa bi ih tribalo malo cesce raspuhivati..
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Sn4k3. 01.02.2016. u 18:09.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 16:26   #19438
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Varijabilne su da bi se produžio interval (maksimalnog) okretnog momenta i smanjila turbo rupa. Dvije turbine iz istog razloga samo imaju još duži interval maksimalnog okretnog momenta i veči moment te nižu teoretsku potrošnji jel ga se može vozit na još nižim okretajima..
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 16:39   #19439
Šole
Premium
Moj komp
 
Šole's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zürich
Postovi: 681
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
dizelgate

zagreb-prelog-zagreb, ujutro zapeo u stani-kreni na izlazu iz zg, al je bilo vise otvorene ceste nego prosli tjedan, u povratku potrosnja pala na istu



za dva tjedna opet ista relacija
Ali što nije tu izmjereno samo zadnjih 100 km, znači bez gužve. Jedino ako imaš prosjek na 197 km?
Šole je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2016., 16:57   #19440
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Tvrdio nisam nigdje. Napisao sam teoretski i s tim si se prema napisanom složio, a to je da je, naglašavam još jednom, teoretski s dva turba moguće dobiti manje servisnih intervala nego s jednim.
Slobodno provjeri originalni post pa me ispravi ako nije tako bilo.
Ma, cijelo vrijeme pričamo od turbodizelima kod kojih je samo 2 stupanjski sistem a ti spominješ da se neke 2 turbine manjeg tlaka teoretski manje kvare od jedne s većim tlakom.. ne znam ni odakle ti ta teorija, al dobro.

Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Sad cu ja ko padobranac, al pratim temu pa zelim samo razjasnit neke nedoumice...
Tocno tako kolega, ali cemu onda sluze turbine varijabilne geometrije? Ja sam svojedobno na svom bivsem Leonu 1.9TDI 110ks ima takvu turbinu i mogu reci da se itekako primjecivao boost od dosta niskih okretaja (cca 1400), za razliku od koleginog 1.6TDI-a sa nekih 105ks (obicna turbina) koji je dosta lijen do cca 2100rpm, tek nakon toga se osjeti bost. Ima jos primjera "lijenosti", od 1.7 cdti 105ks pa do 1.9 tdi 110/105ks (svi sa obicnim turbinama). Jedina mana varijabilnih turbina (koliko ja znam) je to da su manje otporne na gradske voznje, tj. lakse se cadja uvati na njih pa bi ih tribalo malo cesce raspuhivati..
I 1.6 TDI 105ks i 1.9TDI 105ks imaju varijabilne turbine..
I istina, VNT mehanizam tj. te lopatice se znaju toliko začađit da blokiraju, al to je još od prastarih 1.9 TDI PD 105ks riješeno.

Zadnje izmijenjeno od: Penryn. 01.02.2016. u 17:16.
Penryn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na