Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2015., 20:22   #14491
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,201
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ok a što sa autima kojima doslovno šiklja crni dim iz auspuha? Ima ih ko šodera na cestama. Zašto netko te stare krame pušta na tehničkom. Ne može me nitko uvjeriti da jedna fiesta btw s katalozatorom ima manji CO2 ispuh od mercedesa starog 30 godina koji vozi na lož ulje ili čega ja znam, iza kojeg btw moraš zatvarati ventilaciju.
Apsulutno sam ZA da norme budu iste za sve i treba paziti na ekologiju ali da budu pravila ista za sve. Tko kaže da jesu, laže, ne zna ili se pravi glup.
Čađare aka dizeli su priča za sebe. Ja iz osobnih (ekološke i zdravstvene pobude) razloga ne volim i ne vozim te cirkuse.
Da te samo uputim, daleko ti je štetniji moderniji dizel kod kojeg niti ne vidiš kakve sve kemije izlaze kroz ispuh, nego merc iz 85e koji dimi malo plavo jer nema uljne karike pa malo crno jer mu je bošpumpu zadnji put reparirao đuro u garaži u trnovitičkom popovcu Samo što je to gadno za vidit. No da, slažem se, to svejedno ne bi trebalo prolaziti na tehničkom, no odgovor zašto prolazi dobit ćeš u nastavku.
Kažeš da su pravila ista za sve? Nisu i ne mogu biti, prolaznost na ekotestu uvjetuje proizvođač automobila koji je točno za taj motor propisao ekonormu koju mora zadovoljavati, tako da recimo ta 190ka iz 85e smije imati max zacrnjenje od 3, a recimo škoda tdi iz 2005e, dakle 20g kasnije, smije imati max 0.80. Tako da je kudikamo lakše ovome na 190ki poštelat bošpumpu i dobit ga ispod 3, nego ovome na škodi nakon 10g vožnje promijenit x stvari koje koštaju ko i taj 190d da bi dobio ispravan auto koji može proći ekotest.
Pravila su tu i pravila se poštuju, samo je problem još onih 10ak% stpa u hr gdje takve krame mogu proći, no i tome će doći kraj lagano.
Btw, na fiesti se mjeri co2, kojem je max dozvoljen za tu godinu 0.50, a na mercu dizelu postotak čestica čađe u ispuhu, aka zacrnjenje, koje je 2.5 ili 3 za merca starog 30ak g.
Ovo zadnje uvredljivo pisanje ti nije trebalo, malo smanji kompresiju jer za razliku od tebe ja se tim poslom bavim 17 godina a stari je u mehanici 40 godina tak da su mi jasne neke stvari, a opet, banana država nije kriva što postoji još (na sreću vrlo malo) korumpiranih stp-a u državi gdje se takve stvari toleriraju
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 21:57   #14492
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,543
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Čađare aka dizeli su priča za sebe. Ja iz osobnih (ekološke i zdravstvene pobude) razloga ne volim i ne vozim te cirkuse.
Da te samo uputim, daleko ti je štetniji moderniji dizel kod kojeg niti ne vidiš kakve sve kemije izlaze kroz ispuh, nego merc iz 85e koji dimi malo plavo jer nema uljne karike pa malo crno jer mu je bošpumpu zadnji put reparirao đuro u garaži u trnovitičkom popovcu
Tu se baš ne bi složio.

Moderni dizeli su otišli miljama naprijed po pitanju tehnologije i emisije štetnih plinova, čađe i smoga. Zagađuju neusporedivo manje od starih dizela. Štoviše, dobar dio dizel eko skalamerije poput DPF kroz koju će godinu postati obavezan i na benzincima...

Također, jako je teško direktno usporediti u kojoj mjeri zagađuju okoliš dva slična benzin vs dizel motora.

S jedne strane dizel ima bolje energetsku efikasnost, a s druge strane, više nafte treba da bi se proizvela ista količina dizela. opet dizela ćeš manje potrošit za istu kilometražu nego benzinca. I tako možemo ukrug

Što se toga tiče, testiraju se već naveliko i različite varijante novih naprednijih katalizatora, kako za dizele, tako i za benzince. No, ekologija je bitka koju u konačnici ni dizeli ni benzinci neće dobiti, dobit će ju električna vozila. Koja u vožnji praktički ne zagađuju okoliš. Na stranu to što u izradi baterija itekako ima zagađenja.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 02.04.2015. u 22:11.
Roberto je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2015., 22:12   #14493
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
@syss
Clio se može upaliti i na guranje, provjereno. Samo moraš biti sposoban pokretati sebe i gurati auto. Dodatan trošak je osoba koja će pustiti kvačilo u drugoj .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 22:19   #14494
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
No, ekologija je bitka koju u konačnici ni dizeli ni benzinci neće dobiti, dobit će ju električna vozila. Koja u vožnji praktički ne zagađuju okoliš. Na stranu to što u izradi baterija itekako ima zagađenja.
Sve ovisi o tome na koji je način dobivena el. energija koja ih pokreće.Plomin C je recimo jedan od ekoloških načina za napuniti električno vozilo toliko potrebnom elektičnom energijom.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 22:20   #14495
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,201
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Tu se baš ne bi složio.

Moderni dizeli su otišli miljama naprijed po pitanju tehnologije i emisije štetnih plinova, čađe i smoga. Zagađuju neusporedivo manje od starih dizela. Štoviše, dobar dio dizel eko skalamerije poput DPF kroz koju će godinu postati obavezan i na benzincima...

Također, jako je teško direktno usporediti u kojoj mjeri zagađuju okoliš dva slična benzin vs dizel motora.

S jedne strane dizel ima bolje energetsku efikasnost, a s druge strane, više nafte treba da bi se proizvela ista količina dizela. opet. Dizela ćeš manje potrošit za istu kilometražu nego beniznca. I tako možemo ukrug

Što se toga tiče, testiraju se već naveliko i različite varijante novih naprednijih katalizatora, kako za dizele, tako i za benzince. No, ekologija je bitka koju u konačnici ni dizeli ni benzinci neće dobiti, dobit će ju električna vozila. Koja u vožnji praktički ne zagađuju okoliš. Na stranu to što u izradi baterija itekako ima zagađenja.
To što se ti ne slažeš sa mnom, ne znači da si u pravu
Samo se okreni oko sebe, tj informiraj malo i vidi koliko država u civiliziranim zemljama hoće silom smanjiti količinu dizelskih automobila u upotrebi
Zašto, zbog iznimno kancerogenih spojeva koje ispuštaju emisije ispušnih plinova kod dizelskih automobila, te zbog onog što si očito ispustio kod proučavanja dpf-a, a to je sam princip funkcioniranja istog - ili uistinu ne znaš da on rješava višak čestica čađe spaljivanjem istih u režimu vožnje pod jednoličnim višim opterećenjem motora, što pobija svu suštinu postojanja istog - odličan je jer smanjuje emisiju čestica čađe za vrijeme većinskog dijela vožnje, ali svaki period (koji i nije tako rijedak) kada isti vrši samočišćenje (tzv regeneraciju) ne da zagađuje, nego radi toliko ekološke štete više nego da je sva vožnja odvijena bez njega u autu....
Evo ti par linkova, nemam vremena za daljnje razjašnjavanje danas.
http://www.telegraph.co.uk/motoring/...y-diesels.html
http://www.air-quality.org.uk/26.php
http://www.dailymail.co.uk/debate/ar...usands-us.html
http://www.bbc.com/news/science-environment-30381223

Suma sumarum iz linkova-
Not just carbon: Key pollutants for human health
  • Particulate matter (PM): Can cause or aggravate cardiovascular and lung diseases, heart attacks and arrhythmias. Can cause cancer. May lead to atherosclerosis, adverse birth outcomes and childhood respiratory disease. The outcome can be premature death.
  • Ozone (O3): Can decrease lung function and aggravate asthma and other lung diseases. Can also lead to premature death.
  • Nitrogen oxides (NO2): Exposure to NO2 is associated with increased deaths from heart and lung disease, and respiratory illness.
  • Polyaromatic hydrocarbons (PAHs), in particular benzo a-pyrene (BaP): Carcinogenic.
Zašto sam ovo izdvojio - zato što particulate matter NE POSTOJI u ispuhu benzinskog motora, a usporedbe radi, emisija iste je cca 3-4x VEĆA nego emisija NOx-a, pa si ti sad zamisli koliko je to kancerogeno....
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 22:35   #14496
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
@syss
Clio se može upaliti i na guranje, provjereno. Samo moraš biti sposoban pokretati sebe i gurati auto. Dodatan trošak je osoba koja će pustiti kvačilo u drugoj .
tak je i bio upaljen prije godinu dana kada se desila ista stvar, samo je bilo jedno 2-3h slušanja muzike iz ugašenog auta.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 22:40   #14497
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,336
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
A vi isto nađete slušat osobu koja je spremna platit zamjenu acua

EDIT: jel netko kad kupovao od ovog tipa kaj?

http://www.njuskalo.hr/farovi-svjetl...oglas-10013423

Trebam kupit rezervne h11 zarulje, jel ima netko prijedlog di potrazit ili neku preporuku?
Ja sam kupio prije u 11mj. Sasvim konkretan čovjek i nalazi kod Žutog brijega (blizu škole)
Radi dobro Osram Nigtbreaker Unlimited.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 22:42   #14498
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Sve ovisi o tome na koji je način dobivena el. energija koja ih pokreće.Plomin C je recimo jedan od ekoloških načina za napuniti električno vozilo toliko potrebnom elektičnom energijom.
Bravo, koliko god elektricni bili najzeleniji od svih ostalih ukupno gledano najvise ovisi od drzave do drzave kako se proizvodi elektricna energije jer nije svejedno dal elektrane koriste ugljen ili vodu. Jer ako se koristi dosta ugljena (SAD ima ak se ne varam oko 30% sve el. energije od ugljena) kod nekih elektricni auti mogu vise oneciscavati okolis vise od najgorih auta na fosilna goriva.

Zgodno je kako je prakticki CO2 jedini uvjet koji se spominje za zagadjenje kod auta, a dizeli ispustaju NOx koji je isto tako stetan a nigdje se ne prikazuje...

EDIT: fala dottore, to mi je par minuta od kuce.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:03   #14499
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Benzinac emitira više Carbon monoxide (NO) i više Hydrocarbon-a,dizel pljucka čestice.Ni jedan nije dobar.Tako se bar pisalo.
__________________
...help me understand the best I can...

Zadnje izmijenjeno od: Flood. 02.04.2015. u 23:08.
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:07   #14500
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Cekaj, da se uzme sve u obzir (bar kaj ispusta u zrak) koji je stetniji?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2015., 23:10   #14501
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Isti rac na kraju kad se sve iznivelira...i sad imaš studiju ovu pa onu...sve šta ispuštaju i jedan i drugi nije dobro.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:12   #14502
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,687
Dizlo izbacuje PM10 čestice koje rade čuda od naših pluća.
Zato i postoji DPF na svakom modernijem dizelu kako bi se spriječilo izbacivanje istih u naseljenim područjima(gradovi i slično). Isto tak nije problem u neizgorenom gorivu(dim crne boje), truje nas ono kaj ne vidimo. I to u puno većoj koncentraciji dizeli neg benzinci.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:16   #14503
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,201
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Cekaj, da se uzme sve u obzir (bar kaj ispusta u zrak) koji je stetniji?
Bio si lijen otvorit linkove očito
Dizel ima udio od 30ak NOx-a, benzinjara s katom 20ak, no tendencija modernih dizela sa dpf-om je smanjila nox na 20ak i manje, ali rekoh već gore, particulate matter koji je dokazano iznimno kancerogen ima emisiju od 100 kod dizela a 0, da NULA, kod benzinaca, tako da za mene tu prestaje sva diskusija o tome koje je gorivo štetnije....
Slažem se sa floodom djelomično, jer nisu ni benzinci cvijeće, zagađuju nas i oni poprilično, ali particulate matter je stvar koja će dovesti do sve više izbacivanja dizelića iz masovne primjene...
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:16   #14504
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,543
@jopis, nisam rekao da se ne slazem skroz, samo djelomicno, u smislu da su po mnogocemu dizeli danas manji zagadjivaci nego prije.

O DPF znam sve sto si napisao, no nisam htio dublje u tu temu jer ga ipak mnogi moderni dizeli jos uvijek nemaju, obavzni su unatrag godinu dvije za dizel ako me pamcenje ne vara. No kad smo kod toga, i kod njih postoje razliciti nacini spaljivanja cestica i nisu svi jednako stetni. Nedavno smo na jednom stranom forumu imali o tome raspravu.

Sve skupa dizel je i dalje stetniji, nema sumnje. Ali razlika je sve manja i nije tako drasticna kao sto je bila prije. I u pogledu kvalitete i cistoce samog dizel goriva, ali i motota i raznih filtera i eko uredjaja na motorima.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:16   #14505
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Pa do pred koju godinu najviše stakleničkih plinova su ispuštale farme goveda.I kaj sad jopis više ne klopa stejkove
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:20   #14506
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,687
Je, al di jesu te farme a di sve prolaze vozila?
Nemreš tak uspoređivat. Pogotovo danas kad svi u ovoj državi žive u uvjerenju kak je dizlo najbolja stvar na svijetu i kak mu isti troši 4 litre lože po gradu. Kak da ne.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:23   #14507
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Bio si lijen otvorit linkove očito
Dizel ima udio od 30ak NOx-a, benzinjara s katom 20ak, no tendencija modernih dizela sa dpf-om je smanjila nox na 20ak i manje, ali rekoh već gore, particulate matter koji je dokazano iznimno kancerogen ima emisiju od 100 kod dizela a 0, da NULA, kod benzinaca, tako da za mene tu prestaje sva diskusija o tome koje je gorivo štetnije....
Slažem se sa floodom djelomično, jer nisu ni benzinci cvijeće, zagađuju nas i oni poprilično, ali particulate matter je stvar koja će dovesti do sve više izbacivanja dizelića iz masovne primjene...
Na tabletu krepala bakterija pa sam na mobu i ne cita mi se na malom ekranu, lijen sam se dic iz kauca pa danas nis od citanja.
Dizel izbacivat? Tesko.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:25   #14508
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor tech Pregled postova
Je, al di jesu te farme a di sve prolaze vozila?
Nemreš tak uspoređivat. Pogotovo danas kad svi u ovoj državi žive u uvjerenju kak je dizlo najbolja stvar na svijetu i kak mu isti troši 4 litre lože po gradu. Kak da ne.
Nebitno di je farma kad ima globalni učinak.
Kad postoji svjetska burza na kojoj se licitira raznim emisijama kurca palca gubim volju za praćenjem tematike.
Kažu da olovo nije dobro a pitka voda ide kroz njega.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:32   #14509
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,543
Oko dizela se puno pretjeruje, pogotovo razne zelene udruge. Da nije zdravo udisati ispusne plinove to je tak jasno, barem bi trebalo biti, no treba znati i to da dizeli nisu u gradovima jedini izvor NOx i PM zagadjenja.

Takodjer, ukupni udio prometa u ukupnom zagadjenju naseg planeta je zapravo mali.

Samo jedna elektrana na ugljen proizvede zagadjenje na razini cjelogodisnjeg gradskog prometa veceg grada, rasprsuje ga u atmosferu i truje nas sve.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 23:51   #14510
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Kad smo kod dizela, vozio 2 dana Astru karavan 1.6 CDTI sa 130 i nešto konja. Službeni sa 50 000km, ide ko metak . Mrtvija od mog benzinca ispod 1800 okretaja, ali kad turbina povuče fino ide i ne gubi moment i na visokim okretajima. Potrošnja na otvorenoj bi mogla jako nisko ići ako BC ne laže previše (po Zagrebu od Trešnjevke do tam Maksimira uzbrdo + nazad - imao 3.0L prosjek kod tih 30km puta), ovak na autoputu 145kmh limiter, oko 6L. Naprema starom 1.7 ovo je avion.

Jedino onaj kuplung koji otpušta da te za sjedalo zalijepi i količina gasa koju treba dati za start (ili spora vožnja u drugoj brzini) je WTF. Iza malo manje mjesta za putnike od mog Megana, ostalo je ok. Odradili 4h svaki dan vožnje ugodno.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 08:25   #14511
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,111
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Cekaj, da se uzme sve u obzir (bar kaj ispusta u zrak) koji je stetniji?
LPG pogon ispušĆa samo CO2 i Vodu pa je zato najkorisniji, oboje treba zelenju za rast. Ja svako jutro sturiram s auspuhom okrenutom prema cvijeću i ne treba in niti zalijevati
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 11:00   #14512
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
količina gasa koju treba dati za start (ili spora vožnja u drugoj brzini) je WTF.
tu i tamo vozim golf VI, dizel, ne znam koji motor i događa mi se upravo to. dosta teško se odmah prebaciti s režima vožnje 2 benzinca koja često vozim na ovak nešto jer auto mi svako malo skoro crkne u vožnji, odnosno barem imam takav osjećaj. treba ga držati na dosta većim okretajima nego benzince, a to je često najlakše napraviti spuštanje za još jedan stupanj prijenosa niže. doduše onda ti auto zvuči ko da ne znaš šaltati ni voziti, al kad drugačije ne ide
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 11:12   #14513
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,683
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
tu i tamo vozim golf VI, dizel, ne znam koji motor i događa mi se upravo to. dosta teško se odmah prebaciti s režima vožnje 2 benzinca koja često vozim na ovak nešto jer auto mi svako malo skoro crkne u vožnji, odnosno barem imam takav osjećaj. treba ga držati na dosta većim okretajima nego benzince, a to je često najlakše napraviti spuštanje za još jedan stupanj prijenosa niže. doduše onda ti auto zvuči ko da ne znaš šaltati ni voziti, al kad drugačije ne ide
Nije mi ovo baš najjasnije. Tebi se dizel gasi nakon što si vozio benzince? Stvar je baš suprotna, obično benzincima treba više gasa da krenu, a dizeli kreću čim puštaš kuplung.
Benzinci također trebaju veće okretaje od dizela, što ti je jasno čim pogledaš brojače okretaja jednima i drugima.

Nekih drugih problema ti imaš
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 11:15   #14514
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Je, ali u mom slučaju (kao i Adaxovom) je u Astri vs Megane (benzinac) bilo totalno kontra. Pripisujem to što Astra naglo otpušta kuplung (pomak stopala na kuplungu je valjda 5x kraći nego na Meganu).

Pri 10-20kmh kad u Meganu ne mogu ubaciti u prvu, pustim kuplung lagano u drugoj i auto kruza bez gasa ako je ravno. Na Astri se ugasio. To nisam primijetio na TDCI-u od Focusa kod starog. Vjerojatno kombinacija kuplung/motor igra ulogu.

P.S. Znam da sam u autoškoli vozio Golfa 4 TDI pa si mogao bez ikakvih problema i previše opreza pustit kuplung i krenuti. Ovdje i uz gas je bilo čudno. Kratak hod kuplunga dok hvata, jedino to. Sa Meganom lakše krenem u prvoj bez gasa nego na toj Astri. Ali dobro, veći je problem što u drugoj pri niskim brzinama moraš nabiti gas jer auto jednostavno se zaguši.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 11:28   #14515
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Isti takav je Renaultov 2.0 dizel u Laguni Coupe. Nema apsolutno nikakve snage ispod 2100rpm, a onda krene. Moj Megane sa skoro dvaput manje konja i manje momenta ima više snage na 1500rpm nego Laguna koja se ponaša kao benzinac i moraš shiftat u nižu brzinu. Ako hoćeš brže krenut moraš dat puno gasa jer inače ili krepne ili se zaguši... Manevri u drugoj brzini kao u Meganeu su nemogući u Laguni, prvi i jedni auto zasad u kojem ubacujem često u prvu u vožnji... Očajno joj treba neki remap. Noćna mora je ubrzati sa 1300-1500rpm u drugoj dok ne dobije snagu. Znači kad skrećeš pod 90 u raskrižjima.


Jučer me skoro puknula neka žena u prestrojavanju. Klafra al ga klafra na mobitel jednom rukom, a u krilu drži nekog malog psa koji skače po volanu. Gledam i ne vjerujem, nažalost nisam stigo slikat u retrovizoru.

I danas sam umirao od smijeha jer isto jedna u novijem Civicu ne može krenut bez da joj zaškripaju gume. Turiranje + proklizavanje. Jedno 4-5 puta je to napravila dok je bila iza mene. Umirao sam.

Nemam niš protiv vozačica, samo su to dva slučaja u zadnja dva dana...
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 13:39   #14516
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 471
Veca turbina - veća turbo rupa. Kad is napisao "moj Megane sa skoro dvaput manje konja.." sve si si odgovorio.
New One je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 14:16   #14517
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,543
ista stvar i focus 1.6 tdci. Jos ak se upali dpf krepa puno.lakse nego benzinac. U drugoj mos krenut samo u idealnim uvjetima

Dosta tesko pogodit gas, premalo krepa, previse, zagusi se i opet krepa. Ali uz malo prakse, naviknes se i skuzis kak. Samo je cudna takva situacija nakon benzinca.

Kratak hod kuplunga, a bome i kratka prva brzina. I onda u drugoj okretaji padnu gadno ako ga u prvoj nisi na 3k razvuko. Ali kad trecu ulovi, dalje je car
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 14:21   #14518
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
@ivan - ljudi su sve rekli, ne znam ja to tak dobro opisati
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 16:10   #14519
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,336
Onda ja neznam voziti svoj krumpirovagen šesticu. Nikada mi nije gasio i snage ima ko u priči. U Prvoj naglo krene zbog okretnog momenta. Ono wooosh efekt
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 16:25   #14520
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Tesko da ce dugogodisnji vozac dizela tako dobro skuzit turbo rupu ko vozac benzinca IMHO jel
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na