Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.10.2008., 13:51   #91
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
ja se u kde nemogu snaci,ni u kde 3.x niti u 4.x,nekako mi nisu legli ( a prvo sam probao kde ),gnome mi je zakon,xfc je isto super
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 15:55   #92
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
ja se u kde nemogu snaci,ni u kde 3.x niti u 4.x,nekako mi nisu legli ( a prvo sam probao kde ),gnome mi je zakon,xfc je isto super
Postoji još jedna zanimljivost a zove se Windowmaker:

http://www.windowmaker.info/

Screenshot:

http://ggm.gg/n1gg/linux/screenshots/windowmaker.jpg

Meni je bio prilično stabilan a može stvarno lijepo izgledati kad se malo uštima. Uglavnom je stabilan, lijep i jednostavne i ne previše luksuzne uporabljivosti.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2008., 16:23   #93
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
a i enligtenment zanimljivo izgleda
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 16:52   #94
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
a i enligtenment zanimljivo izgleda
Evo ima ga OpenSUse u repozitoriju. Postavio sam ga i samo još treba malo postavke srediti. Moram priznati nisam još vidio ovako lagan desktop s toliko postavki. Zanimljivo - cijeli package ima samo nešto više od 900 kB.

Hvala što si ovo spomenuo. Desktop je ultra-lagan ali ima tonu opcija.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 17:06   #95
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,549
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Ima jedan razlog. Nije Micro$oft.
Takve "vjerske" razloge mozemo diskreditirati a priori bilo kakve ozbiljne rasprave. Meni jos uvijek nije jasno zasto bi netko eksplicitno forsirao BSD na desktopu (ako zanemarimo Darwin, tj. MacOS X).

Citiraj:
Mislim ja imam Window$ licencirane no trebaju mi samo radi nekog spektra stvari kao shto je razvoj aplikacija za Window$. Tu nisam prechesto ali opet mi nažalost treba.
Moja firma odnedavno se bavi, izmedju ostalog, i desktop Linux (konkretno, Ubuntu) implementacijom i sve vise i vise postaje jasno kako je, unatoc tome sto je u inicijalnom segmentu bilo koja Linux distribucija jeftinija od Windowsa, TCO i ROI ispadnu daleko, daleko na (pozitivnoj) strani Microsofta.

OpenSource za desktop ima smisla u jako limitiranim okruzenjima gdje racunala sluze za osnovni rad - tekst, mail, surfanje. Sve iznad toga postaje lagani overkill; sto postaje jasnije sto je tvrtka veca i sto je duze bila na M$ only rjesenjima...

Citiraj:
A što možemo nego ponekad se pomiriti s apsurdom ?
Nema tu nikakvog apsurda nego se stvari svode na cisti zealotizam - sto si sam sebi dokazao svojom prvom recenicom.

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
paaaa razlozi su zapravo potpuno isti onima zasto bi linux stavljao kao desktop,
Bojim se da nisi razumio pitanje, a tvoj filozofski pokusaj odgovora ni najmanje ne rasvjetljava razlog zasto bi forsirao BSD kernel na desktopu.

Citiraj:
a o njima je vec bilo govora... jedini novi razlog koji imam je ganijalan slogan unix filozofije (hint: vidi sig) ^^
"Slogan Unix filozofije"? Nikada nisi vidio closed source Unix?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 18:52   #96
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
dwm ima 70kb dok se instalira, ako en volis tiling imas jwm koji je sam sebi dependency i ima 170kb dok se instalira. ja osobno koristin fluxbox koji dok se instalira ima 3.5mb i trosi oko 1mmb rama, i awesome 3 koji je manji od pola megabajta tak da tih 900kb bas nije tolko impresivno
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 19:10   #97
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Moja firma odnedavno se bavi, izmedju ostalog, i desktop Linux (konkretno, Ubuntu) implementacijom i sve vise i vise postaje jasno kako je, unatoc tome sto je u inicijalnom segmentu bilo koja Linux distribucija jeftinija od Windowsa, TCO i ROI ispadnu daleko, daleko na (pozitivnoj) strani Microsofta.
Ovaj dio ne shvacam. TCO i ROI. U kakvoj je to pobogu relaciji sa linuxum i desktop korisnicima.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
OpenSource za desktop ima smisla u jako limitiranim okruzenjima gdje racunala sluze za osnovni rad - tekst, mail, surfanje. Sve iznad toga postaje lagani overkill; sto postaje jasnije sto je tvrtka veca i sto je duze bila na M$ only rjesenjima...
I opet mi nista nije jasno. Od kud ti takva saznanja. I čemu riječ tvrtka tu. Koja, kakva, čime se bavi ta tvrtka. Mislim da smo se ja i ti malo razlisli u znacenju odredjenih pojmova. Kad ja kazem "desktop korisnik", mislim na čovjeka koji se neprofitabilno, neprofesijonalno, zbog užitka koristi računalom. Doma. Kućni korisnik. I iz te definicije desktop korisnika pobijam bilo kakve filozofije o isplativosti koje si gore natrkeljao jer potrebe desktop korisnika su IMNSHO striktno individualne i neke generalizacije tu nema i nebi smjelo biti. Svatko za sebe neka proba i odluči dali mu open source rješenja odgovaraju ili ne. Po svojim kriterijima.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Bojim se da nisi razumio pitanje, a tvoj filozofski pokusaj odgovora ni najmanje ne rasvjetljava razlog zasto bi forsirao BSD kernel na desktopu.
Nemam odgovora. Ocito forsiraras pitanje u smjeru linux kernel versus bsd kernel a tu sam nedovoljno kompetentan za usporedbu.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
"Slogan Unix filozofije"? Nikada nisi vidio closed source Unix?
Vidio si moj prvi post. I slucajnom namjerniku koji ne prati topic je jasno da sam laik po pitanju unixa. Stoga čemu takvo pitanje? Inace, sig sam izvukao nakon usputnog bacanja oka na unix.org. Imas na naslovnici sliku.

Bubba, očito je da imas iskustva sa stvarima o kojima se govori ovdje pa nebi bilo lose da podijelis koji konkretan savjet uz tu tematiku a da opensource vs. microsoft filozofiju ostavis za neku drugu priliku
Citiraj:
Autor devil_kc Pregled postova
dwm ima 70kb dok se instalira, ako en volis tiling imas jwm koji je sam sebi dependency i ima 170kb dok se instalira. ja osobno koristin fluxbox koji dok se instalira ima 3.5mb i trosi oko 1mmb rama, i awesome 3 koji je manji od pola megabajta tak da tih 900kb bas nije tolko impresivno
Po meni kod enligtenmenta nije bitno koliko je tezak. Mislim da on ionak nije namijenjen da bude light i da se pokrece na prastarim konfama vec je tu najveca fora ovi fx eye candyi..
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 19:25   #98
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Takve "vjerske" razloge mozemo diskreditirati a priori bilo kakve ozbiljne rasprave.
Već sam prije shvatio da je "ozbiljna rasprava" samo ona koja može završiti tebi u prilog. Prema tomu: u pravu si.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 19:28   #99
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor devil_kc Pregled postova
tak da tih 900kb bas nije tolko impresivno
Kažem da ima samo 900 kB a ne da je impresivan.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 19:37   #100
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Evo malo pomalo čitam ovu zanimljivu temu i preporuke za neku dobru distru i prvo sam pomislio da bi mogao instalat Arch na svoj lap. Onda sam vidio da ima malo previše za čitat i tipkat, a ja ipak premalo vremena pa sam odustao od njega.

I onda skinuo i instaliro Mint x64 i koje ugodno iznenađenje. Sve radi Out-of-the-box osim wirelessa. Kako je Mint baziran na posljednjem Ubuntuu, na njihovom forumu nađem kako osposobit wireless na 6720s. Malo tipkanja u terminalu - 5 minuta posla i woila - sad sve radi. Još ne vjerujem kako dobra distra. I ovi efekti - za nešto za što mi je u Ubuntuu trebao cijeli dan zajebancije da dotjeram kako spada, sada radi odmah. Ovo je bolje i lakše za instalat i podesit od Viste - prava Linux distra za ljenčine i početnike .
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2008., 21:01   #101
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,409
Khm...apropos Kubuntu...ima 2 verzije...Remix i "službena"...

Kubuntu 8.04 - Featuring the mature KDE 3 and supported until October 2009
Kubuntu 8.04 KDE4 Remix - Featuring the cutting edge KDE 4 with community support only

Dakle....

Dečki...sorry ali kolko vidim tu je dosta krivih interprentacija (ovo se ne odnosi na Bubbu naravno)...i krivih pobuda...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 21:47   #102
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Dakle....

Dečki...sorry ali kolko vidim tu je dosta krivih interprentacija (ovo se ne odnosi na Bubbu naravno)...i krivih pobuda...
A lol što ti sad ovo znači? Čemu takva arogancija? ..
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 23:23   #103
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,549
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Ovaj dio ne shvacam. TCO i ROI. U kakvoj je to pobogu relaciji sa linuxum i desktop korisnicima.
Desktop korisnici != entuzijasti s viskom vremena i manjkom jasne percepcije za sto im racunalo treba.

Eklatantan primjer desktop korisnika je John Doe u Tvrtci d.o.o.

Citiraj:
I opet mi nista nije jasno. Od kud ti takva saznanja. I čemu riječ tvrtka tu. Koja, kakva, čime se bavi ta tvrtka. Mislim da smo se ja i ti malo razlisli u znacenju odredjenih pojmova. Kad ja kazem "desktop korisnik", mislim na čovjeka koji se neprofitabilno, neprofesijonalno, zbog užitka koristi računalom. Doma. Kućni korisnik. I iz te definicije desktop korisnika pobijam bilo kakve filozofije o isplativosti koje si gore natrkeljao jer potrebe desktop korisnika su IMNSHO striktno individualne i neke generalizacije tu nema i nebi smjelo biti. Svatko za sebe neka proba i odluči dali mu open source rješenja odgovaraju ili ne. Po svojim kriterijima.
Ostavit cu citav quote; upravo tako, u tome i jest bila poanta citave price. No to cini tvoj thread totalno nepotrebnim i promasenim. To sam napomenuo i ranije - nemas konkretne zahtijeve, nemas konkretna pitanja - IOW, samo ako imas dovoljno entuzijazma, volje i zelje, mozes iskopati nesto sto se *tebi* svidja i iskljucivo je pobudjeno tvojim enztuzijazmom i osobnim preferencama. Tebi nikakvi savijeti niti prijedlozi nisu relevantni, jer se bavis "istrazivackim" koristenjem racunala, stavimo to tako...

Citiraj:
Nemam odgovora. Ocito forsiraras pitanje u smjeru linux kernel versus bsd kernel a tu sam nedovoljno kompetentan za usporedbu.
Samo sam zelio da sam sebi pokazes kako to sto radis nema previse smisla. Forsiras taj crni BSD bez nekog suvislog razloga...

Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Već sam prije shvatio da je "ozbiljna rasprava" samo ona koja može završiti tebi u prilog. Prema tomu: u pravu si.
Preslatko, mucek. FUD-as i onda ocajno jadnom linijom manjeg otpora pokusavas zatrti gluposti koje si izlanuo. Ako si vec troll, onda barem budi dosljedan.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 01:01   #104
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Desktop korisnici != entuzijasti s viskom vremena i manjkom jasne percepcije za sto im racunalo treba.
Tako je. Knjigovodje, svakodnevni Ivice juzeri, grafičari, editori, književnici, lektori, novinari, multimedijaši i ostali milijuni desktop korisnika, čuvajte se ! Big Bubba vas je proglasio beskorisnim žderačima računalnih resursa. Ovo sve morate raditi isključivo na MS baziranom serverskom OS-u. Tko je vidio raditi na računalu koje stoji na stolu ili pored njega ? Po tvome računalima se smiju koristiti samo kompanije s dediciranim serverskim sobama i instaliranim isključivo masno plaćenim enterprise ili serverskim OS-ovima. Priznaj da si elitist.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Preslatko, mucek. FUD-as i onda ocajno jadnom linijom manjeg otpora pokusavas zatrti gluposti koje si izlanuo. Ako si vec troll, onda barem budi dosljedan.
Samo te pokušavam podsjetiti na tvoju reputaciju po pitanju arogantnosti. Ništa drugo. Ne stavljam u pitanje tvoje znanje.

Ako moje smatras FUD-anjem onda bolje pogledaj ovo:

http://news.cnet.com/2009-1001-276735.html

Ovo spada u priču za Ivicu juzera budući da se tiče viste ali je tipično MS:

http://www.youtube.com/watch?v=oiG7KFDYkLI&NR=1

A ovom su na poslu vjerojatno ugurali "pjuter" s MS Vistom na njemu (jer se vjerojatno PC nije više ni nabavljao s OEM XP-om):

http://community.zdnet.co.uk/blog/0,...331758b,00.htm

No ovo je možda ipak vrhunac:

http://www.theinquirer.net/gb/inquir...ular-firewalls


No, jasno vjerojatno ćeš i njih proglasiti FUD-erima.

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 25.10.2008. u 02:04.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 01:04   #105
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Desktop korisnici != entuzijasti s viskom vremena i manjkom jasne percepcije za sto im racunalo treba.
Slazem se, no ja suprotno nisam ni tvrdio.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ostavit cu citav quote; upravo tako, u tome i jest bila poanta citave price. No to cini tvoj thread totalno nepotrebnim i promasenim. To sam napomenuo i ranije - nemas konkretne zahtijeve, nemas konkretna pitanja - IOW, samo ako imas dovoljno entuzijazma, volje i zelje, mozes iskopati nesto sto se *tebi* svidja i iskljucivo je pobudjeno tvojim enztuzijazmom i osobnim preferencama. Tebi nikakvi savijeti niti prijedlozi nisu relevantni, jer se bavis "istrazivackim" koristenjem racunala, stavimo to tako...
Pa cuj, osjecam se mnogo pametniji nego prije par tjedana kad sam zapoceo temu, imam neke jasnije predodzbe i sto se mene tice thread je ispunio svoju svrhu. Stoga ga nebi nazvao promasenim.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Samo sam zelio da sam sebi pokazes kako to sto radis nema previse smisla. Forsiras taj crni BSD bez nekog suvislog razloga...
Ma ne forsiram, vec sam replayao Duleu u vezi tog..
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 05:07   #106
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Tako je. Knjigovodje, svakodnevni Ivice juzeri, grafičari, editori, književnici, lektori, novinari, multimedijaši i ostali milijuni desktop korisnika, čuvajte se ! Big Bubba vas je proglasio beskorisnim žderačima računalnih resursa. Ovo sve morate raditi isključivo na MS baziranom serverskom OS-u. Tko je vidio raditi na računalu koje stoji na stolu ili pored njega ? Po tvome računalima se smiju koristiti samo kompanije s dediciranim serverskim sobama i instaliranim isključivo masno plaćenim enterprise ili serverskim OS-ovima. Priznaj da si elitist.
Mislim da nisi skužio što je Bubba htio reć. Ako se ne varam != je znak za logičko ne .
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 07:13   #107
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,409
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
A lol što ti sad ovo znači? Čemu takva arogancija? ..
Ja nisam arogantan...sorry ako si stekao takav dojam.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 14:37   #108
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,549
Citiraj:
Autor JosipMiller Pregled postova
Tako je. Knjigovodje, svakodnevni Ivice juzeri, grafičari, editori, književnici, lektori, novinari, multimedijaši i ostali milijuni desktop korisnika, čuvajte se ! Big Bubba vas je proglasio beskorisnim žderačima računalnih resursa. Ovo sve morate raditi isključivo na MS baziranom serverskom OS-u. Tko je vidio raditi na računalu koje stoji na stolu ili pored njega ? Po tvome računalima se smiju koristiti samo kompanije s dediciranim serverskim sobama i instaliranim isključivo masno plaćenim enterprise ili serverskim OS-ovima.
Code:
Aaaannddd... This BSOTW award goes to JosipMiller, for his complete lack of understanding of logical symbols and IT in general. I am therefore proud to present... 

                            THE 7-BIT TROPHY 
                                 _______ 
                                _\     /_ 
                               ( |     | ) 
                                \|BSOTW|/ 
                                 (_____) 
                                 ._| |_. 
                                 |_____| 


Applause for our lucky and unrivaled winner!
Maestralno.

Samo da se ne brukas vise nego sto si uspio do sada:

http://en.wikipedia.org/wiki/Table_o...atical_symbols
http://en.wikipedia.org/wiki/Equal_s...ming_languages
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms190296.aspx

Citiraj:
Priznaj da si elitist.
...lepo priznaj pa cu biti blazi, tko te ljubi dok sam ja na strazi...

Da, jesam. I? Kakve to veze ima s ovom temom?

/snip hrpa popularnih linkova

Citiraj:
No ovo je možda ipak vrhunac:

http://www.theinquirer.net/gb/inquir...ular-firewalls
Ako ti "vrhunac" bilo cega moze biti Inquirer, zaista bi se trebao zapitati nad sobom. Srecom, nemam vremena za citanje linkova iz populistickog izdavastva, ali ne razumijem tvoju poantu - da, postoje greske i rupe u M$ pulenima, a iste takve, a moguce cak i vece, postoje i u razno raznim drugim sustavima. Point je?

Citiraj:
No, jasno vjerojatno ćeš i njih proglasiti FUD-erima.
U tvom kontekstu, svakako. Ocito nikada u zivotu nisi bio na nekoj OpenSource bugzilli kad te fascinira nesto ovakvo...

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Slazem se, no ja suprotno nisam ni tvrdio.
Ali jesi, obzirom da ti spadas u drugu kategoriju a citavo vrijeme spominjes desktop usere.

Citiraj:
Pa cuj, osjecam se mnogo pametniji nego prije par tjedana kad sam zapoceo temu, imam neke jasnije predodzbe i sto se mene tice thread je ispunio svoju svrhu. Stoga ga nebi nazvao promasenim.
Tema je promasena, i to si opet sam sebi dokazao - otvorena je "prije par tjedana" a ne danas, kada "imas neke jasnije predodzbe".

U svakom slucaju, bez daljnjega je da na ovakav nacin mozes skupiti lijepog i vrijednog iskustva, bez daljnjega. Bezuvijetno - go for it, pa kad konkretno zapnes, vici!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 01:06   #109
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Ajme meni kako Ubuntu rastura!

Igram se cijeli dan s tim OSom, fenomenalan mi je. Jednostavan, pregledan, brz, funkcionalan. Podesavanje ADSL-a je stvar pokretanja pppoeconf wizarda i samo next, next (y, y). Da ne spominjem odusevljenje kad mi je prastara analogna tv kartica za koju isus krist nemre nac drivere pod Windowsima ovdje proradila nakon instaliranja TVtime-a. A tek instalacija istog. Ajme jos sam u soku. System -> Administration -> Synaptic Package Manager-> i evo sav software na tanjuru
Brzim pogledom na ubuntuforums.com stickye se saznaje koji paketi su potrebni za compiz fusion fensi efektiće, pet minuta nakon toga vec vrtim kocku sve u šesnajst.

GNOME gui po konfigurabilnosti, fleksibilnosti i mogucnostima ostavlja M$ Windows gui u kamenom dobu. Ajd, da se i on uredit al nakon velke zezancije sa mnogobrojnim 3rd party utilitima no jos uvijek to nije ni prbilizno moćno ko ovo.

Jedina manja zamjerka za sad ide na racun kvalitete videa na youtubu.. nesto je losija nego pod windowsima, no nista predramaticno.

Uglavnom, nema šanse da se ikad više vratim na winXP, mozda trenutno nisam objektivan radi euforije kak sve super sljaka, no ovaj OS ne da nije za geekove kao sto to tvrdi "hardcore" ekipa ovdje, ovo je jednostavnije od winXP-a i mogla bi ga skuzit i koristit moja corava baba da hoce. Tak da znate ekipa linuxasi, niste nis jako posebni ak vrtite linux.

A svim drugim ljudima, koji citaju ovaj topic i razmisljaju o prelasku sa Windowsa na nesto drugo: Ubuntu je nesto strasno dobro, obavezno probati. ^^

Obecao sam si jos da cu probat Fedoru i OpenSUSE, pa i budem, no posto su te distre malo puno velke (4 gb eh?) ostavljam ih za koji drugi tjedan. Skupi su DVD-i

Ak se nekom da, moze objasnit zasto je tolka velka razlika u tezini tih distri? Evo ubuntu stane taman na jedan cd, a ova 2 okupiraju cijeli dvd. O cem se tu radi.. kad kazete da je sve to manje vise isto, kernel, gui, paket manager.... ?
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 01:28   #110
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 555
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Jedina manja zamjerka za sad ide na racun kvalitete videa na youtubu.. nesto je losija nego pod windowsima, no nista predramaticno.
jesi instalirao Adobe flash player ili onaj neki open source? Kako god bilo, preporucam adobe (mozes ga iz mozille instalirati).

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Ak se nekom da, moze objasnit zasto je tolka velka razlika u tezini tih distri? Evo ubuntu stane taman na jedan cd, a ova 2 okupiraju cijeli dvd. O cem se tu radi.. kad kazete da je sve to manje vise isto, kernel, gui, paket manager.... ?
AFAIK Debian, Fedora i slicni imaju opciju instaliranja paketa sa DVD-a umjesto da ih skidas pojedinacno sa neta. Svaka od tih (ili vecina) distri ima i net install.

btw. preporucio bi ti da sacekas Ubuntu 8.10 koji izlazi za 3 dana, ako budes isao raditi update sa 8.04... iz iskustva ti kazem da nece bit dobro. Neke stvari se ne upgradeaju dobro bas (a i uvijek je bolje clean install). Tako bolje se strpi jos malo
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 02:16   #111
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
jesi instalirao Adobe flash player ili onaj neki open source? Kako god bilo, preporucam adobe (mozes ga iz mozille instalirati).
jep, poprilicno sam siguran da sam instalirao adobeov, iako ga nisam iz browsera nego preko synaptica. Uglavnom, kod videa gdje nema brzih izmjena scene je sve ok. Jedino se kod malo brzih scena vide onak crte horizontalne.. a nis fatalno ali vidljivo.
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
btw. preporucio bi ti da sacekas Ubuntu 8.10 koji izlazi za 3 dana, ako budes isao raditi update sa 8.04... iz iskustva ti kazem da nece bit dobro. Neke stvari se ne upgradeaju dobro bas (a i uvijek je bolje clean install). Tako bolje se strpi jos malo
Aje, sad dok sam stavio 8.04 i isao updejtat povuko je negdje oko 160 updatea cini mi se
A sad mislim da necu ni necu upgrejdat na 8.10 nego cu isprobat fedoru i opensuse, pa ak se ponovo vratim na ubuntu onda ide clean install 8.10...
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 18:20   #112
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,409
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Ajme meni kako Ubuntu rastura!


Jedina manja zamjerka za sad ide na racun kvalitete videa na youtubu.. nesto je losija nego pod windowsima, no nista predramaticno.
Uninstaliraj gnash i instaliraj flashplugin-nonfree.

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
jep, poprilicno sam siguran da sam instalirao adobeov, iako ga nisam iz browsera nego preko synaptica. Uglavnom, kod videa gdje nema brzih izmjena scene je sve ok. Jedino se kod malo brzih scena vide onak crte horizontalne.. a nis fatalno ali vidljivo.

Aje, sad dok sam stavio 8.04 i isao updejtat povuko je negdje oko 160 updatea cini mi se
A sad mislim da necu ni necu upgrejdat na 8.10 nego cu isprobat fedoru i opensuse, pa ak se ponovo vratim na ubuntu onda ide clean install 8.10...
Jesi instalirao službene drivere za grafulju?
Fedora=on the edge...ilitiga -sve najfriškije (toliko friško da neke stvari ni ubuntu 8.10 neće imati)...dobro ak se snlaziš al ak ne - drži se ubuntu-a.OpenSuse je oduvijek bila naj KDE distra tak da -KDE obvezno...nije da je Gnome na njoj loš al Suse uvijek dolazi sa jako ispoliranim KDE-om...loše strane -puno manje dostupnih paketa nego ubuntu i sporiji paketni manageri tak da...drž se ubuntu-a.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 27.10.2008. u 18:31.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 19:27   #113
Black Task
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: A Mansion In Darkness
Postovi: 6
Arch Linux je najbolja Linux distribucija danas za početnike i za "napredne". Najviše me iznenadila lakoća instalacije. To mi je inače treća distra koju sam probao. Prvo sam probao Ubuntu 8.04 jer su mi preporučili da je to najbolje za početnike...služio je dobro ali nisam se osjećao dovoljno l33t. Zatim Gentoo...instalacija sveukupno mi je potrajala 5 sati uključujući kompajliranje X-a i potom Xfce-a. To sve govori o toj distri. I prije nekoliko tjedana dosadilo mi kompajliranje i oprobam Arch Linux. Preporod...teški. Installer skoro sve učini za tebe, a oni konfiguracijski fileovi na kraju tipa rc.conf su stvarno laki za razumjeti i stvarno ne znam zašto bi se netko bojao toga. Čak i instaliranje GRUB-a je za svaku pohvalu gdje me već čeka gotov menu.lst. Ipak vratio sam se na Gentoo, sad ga gonim preko Virtualboxa, šta ja znam valjda se volim kažnjavati kompajliranjem svega, ali s Archom nemaš stvarno ništa izgubiti pacman -Syu i gotovo, kod Gentooa zaboraviš USE flag i kompajliraj ponovno, tako sam zaboravio staviti jpeg podršku za Xfce, ili podršku za zvuk kod Pidgina ili podršku za Qt ili...you get the picture.
Black Task je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2008., 19:35   #114
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,409
Apropos l33t...znate ono malo crno ispod kamena što smrdi gore nego smrdljivi martin?E vidite oni koji misle da su "l33t" samo zato jer koriste Linux OS (bilo koju distru) su zapravo 10 puta smrdljiviji i gluplji od toga malog gada...nuff said.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 00:20   #115
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Kak linux stoji sa 64-bitnim distribucijama? Posto kernel nije otpocetka radjen za tu arhitekturu ima li nekih vecih problema/nestabilnosti il je sve super ko pod windowzima?
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 06:00   #116
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,024
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Kak linux stoji sa 64-bitnim distribucijama? Posto kernel nije otpocetka radjen za tu arhitekturu ima li nekih vecih problema/nestabilnosti il je sve super ko pod windowzima?
Ubuntu 8.04 na 64bit kod mene radi bez ikakvih problema (osim ako iste sam ne prouzročim )
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 08:18   #117
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,409
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Kak linux stoji sa 64-bitnim distribucijama? Posto kernel nije otpocetka radjen za tu arhitekturu ima li nekih vecih problema/nestabilnosti il je sve super ko pod windowzima?
Linux x64 OS je puno zreliji od Windoza x64...broj aplikacije je gotovo jednak 32bit verzijama tak da...ak ideš na Linux OS i imaš x64 CPU - zašto ne?Ja ih ganjam već godinu-dvije i nikad većih problema...one manje su se odnosile na Flash koji je u nekim najnovijim distrama jako jednostavno riješen sa stajališta krajnjeg korisnika (da,na 64bit FF-u radi 32bit flash).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 08:34   #118
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja već godinama instaliram isključivo x64 verzije, uopće mi ne pada na pamet koristiti 32bit, nema razloga...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 20:09   #119
JosipMiller
Technician
Moj komp
 
JosipMiller's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
[code] Ako ti "vrhunac" bilo cega moze biti Inquirer, zaista bi se trebao zapitati nad sobom. Srecom, nemam vremena za citanje linkova iz populistickog izdavastva, ali ne razumijem tvoju poantu - da, postoje greske i rupe u M$ pulenima, a iste takve, a moguce cak i vece, postoje i u razno raznim drugim sustavima. Point je?
Vjerojatno onda nisi shvatio da se radi o NAMJERNO postavljenim "rupama".

Kao obično ... svi griješe. Neki slučajno a neki namjerno. Ovi što griješe slučajno ispravljaju se no ovi što griješe namjerno ne smiju se ispraviti jer bi se u protivnom vrlo brzo okrenula protiv njih sva "siva" politichka sila jer spomenute rupe imaju ogromno značenje budući da Windows ipak prevladavaju u uporabi od kućne do profesionalne što pojedinim institucijama otvara mogućnost špijuniranja korisnika u vrlo širokom opsegu a i pojedini proizvodjači firewalla i AV softvera imaju otvorene i jasno, nedokumentirane iste te rupe i portove. Oni i MS svoje rupe stavljaju po naredbama viših autoriteta no njihovo mjesto u svjetskom businessu im to bezuvjetno diktira.

No već zalazimo opasno u OT a tema ovog tipa se često očekuje na nož (vjerojatno radi toga što "tu nema ničega" ) pa ne bih duljio više o tomu.

Zadnje izmijenjeno od: JosipMiller. 31.10.2008. u 20:22.
JosipMiller je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2008., 21:55   #120
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Netko je pitao što ja to konkretno ne mogu pod windowsima a mogu pod linuxom. Evo iskočila je jedna stvar. Ova: špilam belu na playtoyu i slušam mjuzu u playeru nekom. E sad. Pod windozima čujem i mjuzu i sve signalne zvukove na beli. Što mi je bezveze. A pod linuxom, ni sam neznam zasto, al kad svira mjuza u playeru ne cuje se nista sto firefox proizvodi. Znam da je banalno al eto. Upalo u oko i veseli covjeka.

E da, i nedam da ova tema padne na drugu polovicu prve stranice ^_-
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na