Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.06.2015., 15:02   #721
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,166
@čuks
Znaš možda da li i purple parkira glave svako malo te da li se to može zgasiti preko onog alata kao i za green?

@Brko
Sve 5, frend ti je nanjušio isto što i mi, marketing je to, kresanje troškova proizvodnje i te fore.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 15:09   #722
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Da, jedina razlika izmedju Blue i Black su AAM postavke. Mada su Black diskovi ranije cesto imali i nize sekvencijalne performanse od Blue, jer su dolazili sa vecim brojem manjih ploca (tada su IOPS performanse zapravo bolje nego kod manjeg broja guscih ploca).

Prije se AAM mogao mijenjati (moj stari 640GB Blue sa AAM na performance je doslovno Black) ali negdje od 2011 to vise nije moguce.

Generalno WD je napravio strasan potez kad je formirao ove serije diskova u bojama. Hitachi/Toshiba cak nemaju ni nazive serija nego veoma tesko pamtljive nazive modela.
SRV je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.06.2015., 15:09   #723
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Istina. Samo on je u tom storage enterprise biznisu pa valjda zna šta priča
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 20:52   #724
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 5,038
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@čuks
Znaš možda da li i purple parkira glave svako malo te da li se to može zgasiti preko onog alata kao i za green?
Iskljucen je head parking po defaultu. Jucer sam bas provjeravao.

Btw, moze se zgasiti
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 09:27   #725
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Istina. Samo on je u tom storage enterprise biznisu pa valjda zna šta priča
Netko tko je u enterprise storage businessu baš i ne vidi WD - tu WD nema što tražiti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 14:23   #726
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Istina. On tvrdi da su svi destop diskove smeće
ali eto, uz enterprise dođu i zahtjevi "mi bi ušparali na diskovima ako je ikako moguće" pa donesu svoje unapred kupljene Redove i Greenove.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 14:26   #727
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Istina. On tvrdi da su svi destop diskove smeće
ali eto, uz enterprise dođu i zahtjevi "mi bi ušparali na diskovima ako je ikako moguće" pa donesu svoje unapred kupljene Redove i Greenove.
Ne znam ni jedan enterprise gdje ti diskovi mogu uopće raditi, posebno "kad ih sam doneseš".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 15:06   #728
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Kažem "uz enterprise" iliti mimo tj. pored
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 16:27   #729
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kažem "uz enterprise" iliti mimo tj. pored
Mmmmm... ne kužim baš. Ni u SMB ni ent. ne možeš to utrpati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 16:32   #730
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Dakle. Čoek ima firmu. Slaže/naručuje/konfigurira ozbiljne servere. Onda netko dođe sa idejom da bi htio ozbiljan server ali je već kupio diskove pa bi htio ozbiljan server prema tim diskovima što naravno više nema ozbiljnosti ni blizu
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2015., 17:17   #731
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,103
hm hm, faliure rate bejzikli isti https://www.backblaze.com/blog/enter...e-reliability/

Drugo je sad da li ispunjava svrhu u koju se koristi..
nub je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 18:33   #732
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dakle. Čoek ima firmu. Slaže/naručuje/konfigurira ozbiljne servere. Onda netko dođe sa idejom da bi htio ozbiljan server ali je već kupio diskove pa bi htio ozbiljan server prema tim diskovima što naravno više nema ozbiljnosti ni blizu
A j*** ga ti, prvo kažeš enterprise storage, a onda serveri složenci.

BTW, samo u novije Dell servere idu consumer diskovi, u ostalima kontroleri baš to ne vole, a i nema neke uštede.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2015., 08:24   #733
bixsy the king
Premium
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dobio sam info od čovjeka koji je zbilja u biznisu što se tiče diskova. Rekao mi je da su Green, Red i Purple identični diskovi te da im je firmware jedina razlika. Ista elektronika i iste iznutrice.
Te novi Black i novi Blue ista stvar.

Toliko o WDu
U ovo mi je teško povjerovati...baš da su sve te tri serije isto sranje u drugom pakovanju sa drugim firmware-om...???

Ja sa green serijom nisam nikako mogao na "zelenu granu"...WD10EZRX nije izdržao niti mjesec dana...i uopće ne mogu potvrditi da je bio tih disk. Dobrano je prenosio vibracije na kučište i to me je najviše iritiralo.Brzina jako dobra,temperature brutalno niske...ali "durability" kako rekoh...mjesec dana.

Sa blue serijom nisam nikako uspio smanjiti vibracije...

Purple nisam imao priliku imati...

Dok wd red drži prvo mjesto na ljestvici...najbolji komad koji je ikad stavljen u moje kučište...ne čuje se uopće,ne prenosi vibre,brzine i više nego odlične kao sekundarna particija...ma niti jedna primjedba.E sad da li sam slučajno ugrabio bogovski primjerak ne znam...ali ne želim eksperimentirati. Kad ponestane prostora ide još jedan takav u kučište.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 13:08   #734
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,608
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Dakle. Čoek ima firmu. Slaže/naručuje/konfigurira ozbiljne servere.
Moras si ponovit definiciju enterprajzilija.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 13:29   #735
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Ne moram prodao sam pošto sam i kupio. Tko želi vjerovati neka vjeruje, tko ne želi ne mora
Čoek se bavi storageom. Serveri od 7 do 700 iljada kuna. Ako on laže, lažem i ja
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 13:44   #736
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,973
Iz osobnog iskustva tokom rada u banci, mislim da je za iste novce bolje složiti 2 jeftina servera, nego kupiti jedan "enterprise", kolikogod vas razni domaći zastupnici uvjeravali suprotno. Iz ovog izuzimam samo IBM (čuo sam tad u 90-im da je i SUN bio OK, ali nemam osobnog iskustva pe neću komentirati)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 15:12   #737
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,608
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ne moram
Bojim se da moras, posto enterprajz i "slazem servere u supi" nije ista kategorija, neovisno i cijeni i komponentama.

Ne ulazeci u pricu o diskovima i njihovoj (ne)kvaliteti i slicno.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Iz osobnog iskustva tokom rada u banci, mislim da je za iste novce bolje složiti 2 jeftina servera, nego kupiti jedan "enterprise", kolikogod vas razni domaći zastupnici uvjeravali suprotno. Iz ovog izuzimam samo IBM (čuo sam tad u 90-im da je i SUN bio OK, ali nemam osobnog iskustva pe neću komentirati)
Ne znam u kojem smislu mislis "bolje", pogotovo ne u Hrvatskoj.

Iako je cinjenica da ces u retailu za iste novce dobiti hardver vecih performansi (ili vece kolicine), ono sto neces dobiti je support, na kojem se enterprajzili temelji.

Drugim rijecima, tvoja banka nece nagrabiti 100 Supermicro/Tyan servera iz Laba2k ili slicnih ducana, cekati mjesec dana da dodju i da se sloze a onda strepiti koliko vremena mora proci da dodje rezervni dio. To si moze dozvoliti Hostgator u Americi koji je na izvoru takvih komponenti i nije im problem. Ili pak mala firma d.o.o..

S brand vendorom ce to imati i boli ih kifla; uz kvalitetan ugovor, dobit ce novi server sutradan, on site. Ionako je hardver u nekim slucajevima cak i sporedan, obzirom da softverske licence cesto premasuju cijenu samog softvera (tko to vise Oraklo u pozadini? Kuš!).

BTW, IIRC, RBA je, barem do prije par godina, imala Sparc Enterprise servere (transakcijske) na Slowarisu u Petrinjskoj. HPB je isto tako prije par godina bacao neku hrpetinu Power5-ica, ne znam cime su ih zamijenili, ne vjerujem da je x86, tako da je vjerojatno opet nesto na z/OS-u. Ostatak skalamerije je bio brand x86. Prosto ko pasulj.

I dalje se slazemo da postoje korisnici (na kraju krajeva, zato postoje i proizvodjaci za to) koji ce sklopiti zuti server i koji ce im raditi dobro. Ali to nema veze s enterprajzom.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 15:29   #738
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,973
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Bojim se da moras, posto enterprajz i "slazem servere u supi" nije ista kategorija, neovisno i cijeni i komponentama.

Ne ulazeci u pricu o diskovima i njihovoj (ne)kvaliteti i slicno.

Ne znam u kojem smislu mislis "bolje", pogotovo ne u Hrvatskoj.

Iako je cinjenica da ces u retailu za iste novce dobiti hardver vecih performansi (ili vece kolicine), ono sto neces dobiti je support, na kojem se enterprajzili temelji.

Drugim rijecima, tvoja banka nece nagrabiti 100 Supermicro/Tyan servera iz Laba2k ili slicnih ducana, cekati mjesec dana da dodju i da se sloze a onda strepiti koliko vremena mora proci da dodje rezervni dio. To si moze dozvoliti Hostgator u Americi koji je na izvoru takvih komponenti i nije im problem. Ili pak mala firma d.o.o..

S brand vendorom ce to imati i boli ih kifla; uz kvalitetan ugovor, dobit ce novi server sutradan, on site. Ionako je hardver u nekim slucajevima cak i sporedan, obzirom da softverske licence cesto premasuju cijenu samog softvera (tko to vise Oraklo u pozadini? Kuš!).

BTW, IIRC, RBA je, barem do prije par godina, imala Sparc Enterprise servere (transakcijske) na Slowarisu u Petrinjskoj. HPB je isto tako prije par godina bacao neku hrpetinu Power5-ica, ne znam cime su ih zamijenili, ne vjerujem da je x86, tako da je vjerojatno opet nesto na z/OS-u. Ostatak skalamerije je bio brand x86. Prosto ko pasulj.

I dalje se slazemo da postoje korisnici (na kraju krajeva, zato postoje i proizvodjaci za to) koji ce sklopiti zuti server i koji ce im raditi dobro. Ali to nema veze s enterprajzom.
Zato sam i izdvojio IBM, jer je u dva slučaja (server za SWIFT u banci, i server za CROLIST na sveučilištu) barba iz Splita sutradan nakon prijave donio full zamjenski server (bez da uopće drka po njima i proučava što je u kvaru), dok je npr banka 2 mjeseca čekala dostavu novog diska za abnormalno skupi RAID ormar iz dinamičnog dua Infosistem/Unisys (sram me i napisati koliko se plaćalo mjesečno za support, a mogao bi me neko i tužit za odavanje ko zna kakve tajne )

A tek mail server i njegova zamjena sa običnim Pentium 166 PC-om je priča za http://www.sampioni.com/
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 17:05   #739
kreatinko
Premium
Moj komp
 
kreatinko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Jel zna tko zašto su kod nas slabo zastupljeni Hitachi diskovi? Naime treba mi jedan storage disk od 2TB i nisam pametan koji da uzmem... Čitam po netu dosta ljudi hvali njihove diskove te na backblaze ima članak gdje Hitachi(HGST) ima najmanji failure rate !
E sad jesu ti novi diskovi još uvijek rađeni sa Hitachi tehnikom ili je "unutra" WD ?

Buka mora biti na niskoj razini, to je uz pouzdanost glavni faktor !

Što uzeti ? Svaka preporuka dobro došla
kreatinko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 17:17   #740
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,973
Citiraj:
Autor kreatinko Pregled postova
Jel zna tko zašto su kod nas slabo zastupljeni Hitachi diskovi? Naime treba mi jedan storage disk od 2TB i nisam pametan koji da uzmem... Čitam po netu dosta ljudi hvali njihove diskove te na backblaze ima članak gdje Hitachi(HGST) ima najmanji failure rate !
E sad jesu ti novi diskovi još uvijek rađeni sa Hitachi tehnikom ili je "unutra" WD ?

Buka mora biti na niskoj razini, to je uz pouzdanost glavni faktor !

Što uzeti ? Svaka preporuka dobro došla
Što nisu oni prodali biznis sa diskovima Toshibi? Moji Toshiba diskovi se u winsima prijavljuju kao Hitachi HDS723030BLE640
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 19:14   #741
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Što nisu oni prodali biznis sa diskovima Toshibi? Moji Toshiba diskovi se u winsima prijavljuju kao Hitachi HDS723030BLE640
Hitači je pod WDom ako se ne varam.
Samsung pod seagateom, hitači pod wdom.


@Bubba
Vatever bre
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 19:29   #742
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Hitachi je pod WD-om ali samo njihovi 2.5" diskovi, a 3.5" je WD morao prepustiti Toshibi kad je kupio Hitachi kompaniju kako ne bi došlo do duopola WD-a i Seagatea.
Znači, Toshiba štanca Hitachieve 3.5", iako su neki Hitachieve modeli navodno ostali WD-u...
Uglavnom, malo zapetljano...
__________________
...

Zadnje izmijenjeno od: wooden. 28.06.2015. u 19:37.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 20:04   #743
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ne moram prodao sam pošto sam i kupio. Tko želi vjerovati neka vjeruje, tko ne želi ne mora
Čoek se bavi storageom. Serveri od 7 do 700 iljada kuna. Ako on laže, lažem i ja
Bavi se storageom ili serverima? To nema veze jedno s drugim.

BTW, serveri od 7kkn ni nisu serveri, one od 700kkn teško da može dirnuti, kamoli slagati.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
dok je npr banka 2 mjeseca čekala dostavu novog diska za abnormalno skupi RAID ormar iz dinamičnog dua Infosistem/Unisys (sram me i napisati koliko se plaćalo mjesečno za support, a mogao bi me neko i tužit za odavanje ko zna kakve tajne )
To ti je Infosistem, ne vendor u pitanju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 20:55   #744
Brko
Antimićanin
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Mićanland
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Hitachi je pod WD-om ali samo njihovi 2.5" diskovi, a 3.5" je WD morao prepustiti Toshibi kad je kupio Hitachi kompaniju kako ne bi došlo do duopola WD-a i Seagatea.
Znači, Toshiba štanca Hitachieve 3.5", iako su neki Hitachieve modeli navodno ostali WD-u...
Uglavnom, malo zapetljano...
Dva puta sam čitao ovo...

@OldIggy
E jebatgasada... Ne znam. Možda onda storage je u pitanju... Saznam pa javim (ako je uopće bitno, budući je to bila usputna informacija uz bitniju informaciju o Redu i Greenu )
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 21:09   #745
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
E jebatgasada... Ne znam. Možda onda storage je u pitanju... Saznam pa javim (ako je uopće bitno, budući je to bila usputna informacija uz bitniju informaciju o Redu i Greenu )
Zato sam i pisao, nevermind... Ti diskovi u bilo koji storage za koji znam (a znam ih puno i naslagao sam ih se u životu) - ne idu.

Eventualno neki entry server (no to su u biti desktopi / workstationi u serverskom kućištu) bez ozbiljnijih kontrolera.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 23:51   #746
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
mali OT:

procitao sam sad brdo tekstova o raid poljima (eng i hr), skuzio mirror, skuzio stripe (kolko tolko) i dal mi moze neko samo objasnit pojam pariteta - onak za noobove? dal taj disk/dio diska sluzi samo za ispravljanje greski ili?
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2015., 00:16   #747
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor santos Pregled postova
mali OT:

procitao sam sad brdo tekstova o raid poljima (eng i hr), skuzio mirror, skuzio stripe (kolko tolko) i dal mi moze neko samo objasnit pojam pariteta - onak za noobove? dal taj disk/dio diska sluzi samo za ispravljanje greski ili?
Služi za kasniju rekalkulaciju podataka na novom disku ako jedan disk crkne.
Ovisno o izvedbi imaš sustave sa zasebnim diskom za paritet (npr. RAID3) ili distribuiranim (RAID5), odnosno s više distribuiranih pariteta (npr. RAID6, RAID-DP itd.).

U pravilu je horizontalna XOR kalkulacija, ali ima raznih varijanti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2015., 08:09   #748
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,608
Citiraj:
Autor santos Pregled postova
mali OT:

procitao sam sad brdo tekstova o raid poljima (eng i hr), skuzio mirror, skuzio stripe (kolko tolko) i dal mi moze neko samo objasnit pojam pariteta - onak za noobove? dal taj disk/dio diska sluzi samo za ispravljanje greski ili?
Paritet se opcenito kao pojam koristi u metodama otkrivanja (i ispravljanja, uz malo dodatnih algoritama) gresaka.

Podloga mu je logicka operacija "ekskluzivno ILI", odnosno XOR.

Code:
A B | C
0 0 | 0
0 1 | 1
1 0 | 1
1 1 | 0
Promotri iz ove jednostavne tablice da ukoliko maknes redak A ili B te s preostalim retkom provedes XOR ponovno, dobiti ces nedostajuci redak.

Code:
A C | X
0 0 | 0
0 1 | 1
1 1 | 0
1 0 | 1
Iz tog razloga ozbiljni RAID kontroleri imaju dedicirane procesore koji se bave XOR operacijama za racunanje pariteta.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2015., 07:55   #749
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,205
neznam zasto ali meni nisu reklamirali disk nego mi vratili novac nazad.sad imam 750 kn za kupovinu diska od 2tb pa molim neku preporuku a da nije WD

ovaj

http://www.adm.hr/product_info.php?c...637fdf735eb70c

ili toshiba!godina dana vise garancije

https://www.hgshop.hr/artikl.aspx?pid=29422

Zadnje izmijenjeno od: microsoft66. 08.07.2015. u 08:41.
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2015., 08:47   #750
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 5,038
ja bih uzeo onaj koji ima duze jamstvo. godina dana nije za bacit
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na