Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.07.2023., 20:47   #68191
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,686
Te tablice o pouzdanosti su dvosjekli mač.
Koliko kvarova na ICE su rezultat nemara vlasnika koji ignoriraju znakove za odraditi osnovno održavanje. Godinama voze da nisu dodali ili zamijenili ulje ili filtere, ne prate temperaturu motora ili turbine. Općenito kod mladih vozača vlada nezainteresiranost za mehaniku. Cijela situacija s tim da svatko ima službeni auto je dovela do toga da nikog ni ne zanima održavanje. Kad se upali lampica, ideš na šišanje u ovlašteni.

I onda imaš dobar dio (neću reći većina) vozača EV-a koji su uvjereni da nema apsolutno ništa održavanja.
Nisu ni ICE vozači bolji. Nisu svi entuzijasti i ne gledaju svi na auto kao nešto više od prijevoznog sredstva za doći i A do B.

3 godine ne održavaj ICE vs 3 godine ne održavaj ICE s prosjekom od recimo 40k km godišnje pa vidi što će na statistikama izaći na vrhu pouzdanosti
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 21:03   #68192
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Sjednem u 2.0 TDI, s punim tankom se odvezem od Zagreba do Splita i natrag pri 140km/h i ostane mi još 200-250km dometa.

Dojučerašnji osnovni Model 3 dok je nov teško može napraviti 250km na jednom punjenju pri toj brzini pogotovo po zimi. Štoviše njegov tablet kaže da moram pet puta stati i puniti za taj put. Pet puta! I svaki puta dolazim na punionicu s jednoznamenkastim postotkom baterije ako ne mislim čekati puno dulje da napuni do 100%.

A kada dođeš puniti…. Punionica ne radi. Ili radi ali je zauzeta. Ili je slobodna ali neće početi puniti iz brojnih razloga. Ili puni ali puni sporo….

Znam da nije tako na superchargerima. Znam da novi auti imaju manje zapaljive baterije većeg kapaciteta. Ali…

Razvoj infrastrukture neće pratiti prodaju EVa pogotovo u Lijepoj našoj. Naš krajolik je jako za*eban za dovući struju nekamo. Jako skupo. Punionice će biti sve zakrčenije osim ako sve ne poskupi toliko da će (puno) manje nas imati aute.

Kako god okreneš, električni auto je došao da nam uzme slobodu koju nam je dao auto s motorom na unutarnje izgaranje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.07.2023., 21:08   #68193
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,999
Jebiga meni za vožnju po ZG bi bio savršen. Na more mogu i busom, slušalice u uho i tam sam za pet sati drijemeža. Putovao tak sto puta i bolje mi je nego kad sam moram voziti.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 21:12   #68194
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
Ma 50 m kabela iz bauhasa, i spustim ga s četvrtog kata do parkinga ispred zgrade. I onda susjed iskopča kabel iz mog i ukopča u svog strujića...
Generalno, fakat nemam ništa protiv strujića. Da vozim samo grad, samo strujića bi i gledao. Ovak, trenutno ne odgovara mojim potrebama. Od frenda žene električni x1 mi je super. I više mi liči na auto iznutra nego tesla. No da kupujem strujića, vjerojatno bi prvo gledao teslu, čisto zbog tehnologije. Pri čemu ne mislim na onaj tablet, ono mi je užas.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 21:18   #68195
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,556
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sjednem u 2.0 TDI, s punim tankom se odvezem od Zagreba do Splita i natrag pri 140km/h i ostane mi još 200-250km dometa.
Can confirm - bio sam puni tank.



Zagreb, Minčen (+ bauljanje), Zagreb. Toceno na Slavonskoj, vraceno u Radnicku. Nisam gledao koliko je jos "ostalo", ali eto, prijedjeno je 1131.1 km i nije jos doslo do rezerve. Vozilo se kako se gdje moglo voziti, uglavnom u okviru tolerancije ogranicenja.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 22:06   #68196
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Automobili

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Jebiga meni za vožnju po ZG bi bio savršen. Na more mogu i busom, slušalice u uho i tam sam za pet sati drijemeža. Putovao tak sto puta i bolje mi je nego kad sam moram voziti.

Kao student sam stalno putovao busom. Ne znam koliko puta sam pokupio bolest od nekog Jeremije koji je sjedalo/dva iza mene cijelim putem kašljao kao onaj iz filma “Ko to tamo peva?”

Mirisi suputnika, njihovih cipela, njihove prtljage i njihovih sendvića s podrigušama po ljeti - neprocjenjivo. Pa ti drijemaj

Ako ideš u neko manje mjesto ili zabit lako ti se dogodi da u povratku bus bude pun pa moraš čekati drugi koji ide tko zna kada a sunce nemilo prži. Ajde dok si sam i mlad ali kad imaš ženu i djecu sa sobom… A u sezoni i drugi bus bude pun. Treći također. A nema rezervacija.

Ne hvala.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 22:11   #68197
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Ne kužim te baš. Gradske vožnje inače cca 20 posto, 80 km autoputa povećom brzinom, 15 km obilaznice cca 100 kmh, 11 km kroz sela po propisu.
Dakle ako godišnje radim 9000 km, 20% gradske vožnje je 1800 km.
Ovo ostalo se svede nekom matematikom svede na 5430 km autoceste brzom vožnjom, 1020 km vožnje obilaznicom cca 100 kmh, i 750 km laganini kroz sela. Dakle imam 7230 km vožnje koja dosta guta gorivo, i 1770 km vožnje koja ga baš i ne cucla. Omjer je veći od 4:1. Al je dijametralno suprotno...
Ne moraš mene kužit, ja kužim da tvoja rečenica:
Citiraj:
Auto koji maltene vozi samo grad i autoput s prosječnom potrošnjom od 7,2.
nema nikakvog uporišta sa realnošću.

Kad napišeš maltene samo grad i autocesta 160-200 onda to i mislim, a sad ispada grad 20% pa ipak 110 obilaznica pa otvorena 50-60-70-80 i eto te na 7,2.

Evo primjer koji je bio maltene/doslovno otvorena + autoput 160-200 prije x godina sa alfom 159 2,4 dizel 210ks.
Večer prije uzeo od šefa auto i otišli kolega i ja na cugu, u povratku ga natočio do čepa. Vraćamo se drugi dan nas 3 iz Dubrovnika preko Neuma i po autocesti doslovno 160-200, jedino tuneli 10-20 preko ograničenja.
Auto ima tank 70L, mi smo ostali bez goriva na obilaznici kod Zg istok (nažalost, i još čekali kolegu sa kanisterom).
Udaljenost do mjesta bez goriva je bila oko 605-610km. Obzirom na tank od 70L i dio otvorene ceste do Ploča prosječna potrošnja je bila debelo preko 10L, pa mi je tih 7,2L u ovim prvim uvjetima gotovo znanstvena fantastika, a po sljedećem postu i je jer nema teorije da auto tako malo troši u tim uvjetima.

Isto bi ja mogao napisat da moj hibrid od skoro tonu i pol troši po gradu 3L, i prešutit da ću tu potrošnju dobit samo ako se vraćam od kolege sa bukovca i imam dio nizbrdice

Moram priznat da ne razumijem poantu da auto malo troši, kaj se dobije sa time? Možda mi je to bila fora kad sam imao 18 pa bajke kak dizel proizvodi gorivo a benzinac te baci na prosjački štap.

Ono što mogu potvrdit da čkoda od bube nakon jednog izleta po BC fakat je koretno malo potrošila, što je za aute te mase, veličine i snage po meni odlično. Osobno sa hibridom bi se mogao jebat u tim uvjetima ali onda dodđemo u grad i meni dođe osmijeh na lice kad pogledam u svoj BC

P.S. moj rekord niske potrošnje je bio od plitvica do ulaska u KA po staroj cesti (i brijem jedinoj), cijelo vrijeme 10 preko ograničenja uz potrošnju 2,9L. Bilo je i po gradu al ovdje se radi o 70ak km vožnje. Ako neko želi sliku stavim.

Današnji auti fakat mogu malo potrošit al dajte ljudi nemojte pretjerivat
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 22:16   #68198
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,999
Ni jednom nismo putovali bez rezervacije. Kupe se karte i rezervacije mjesec dana ranije. Kad dođeš na odrediste odmah uzmeš rezervaciju za povratak. Nikad problema a putovali tako na more trideset godina. Putovali tako po EU kratki izleti od par dana ili malo duži od sedam dana...meni je jdino problem kaj sam visok skoro 2m pa koljena budu do sica ispred. Da sam krači ni to nije problem. Uz današnju tehniku na putovanju pa to je kamilica. S druge strane kad vozim do mora ne mogu ni spavati ni gledati seriju.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 06:01   #68199
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ne moraš mene kužit, ja kužim da tvoja rečenica:

nema nikakvog uporišta sa realnošću.

Kad napišeš maltene samo grad i autocesta 160-200 onda to i mislim, a sad ispada grad 20% pa ipak 110 obilaznica pa otvorena 50-60-70-80 i eto te na 7,2.
OK, poslipam se pepelom, 80,33% moje vožnje je vožnja koja guta gorivo, sorry kaj ne stanujem na naplatnoj kućici tako da konstatacija bude 100 % točna, grad i autoput. Auto vjerojatno troši 60 l na 100 km ako iz jednadžbe izbacimo varaždinsku obilaznicu i sela, bikoz, dijametralno suprotno.




Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Moram priznat da ne razumijem poantu da auto malo troši, kaj se dobije sa time? Možda mi je to bila fora kad sam imao 18 pa bajke kak dizel proizvodi gorivo a benzinac te baci na prosjački štap.
Uopće se nisam hvalio da moj auto malo troši nego je to bio odgovor na konstataciju da takva vožnja vodi do bankrota. Generalno, hebe mi se koliko troši, troši onoliko koliko ga stiskam. Vozim se malo brže jer eto, volim to. Pucao bi si u koljeno da imam strujića i da se moram vozit 110 po autocesti. Pežo s manje konja mi ima veću potrošnju, on je 95% grad.
Ti si taj koji se ulovio na to, a bome si stariji od 18.
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Koji to dizel po gradu i 160-200 autput avr trosi 7,2? Ocu ga i ja i to odmah
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 08:44   #68200
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,416
Što se tiče punionica na autocesti. Ako mogu dofurati struju za pumpu, kafić i trgovinu, onda mogu i za punionicu. Pitanje je samo volje i cijene - jači kabel, jača trafostanica,...
EV je odličan za ljude koji voze kraće relacije i imaju ga gdje puniti. Nažalost, mnogi nisu u takvoj situaciji i njima ne odgovara takav auto.

Na prethodnih se stranicama spominjao Mr. Džirlo i njegovi EV-i. Je li netko uopće pročitao karakteristike tih autiju? Auto kojemu je max. brzina 50 km/h i ima domet 100km ne vrijedi ni 1 EUR, a ne 11k. Čak i za grad je ono presporo. Jedino vozilo koje taj auto može prestići je ono čudo što čisti ulice.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2023., 08:52   #68201
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nego Teslu na stranu...gledam malo taj Adac i Toyota ispada medu najgorima...wtf????


https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeu...nnenstatistik/
Puno problema s baterijama i motorima koliko sam shvatio.
Prvi stupac su auti stari 1 god
Drugi stupac su auti stari 2 god
...

Otprilike 20 od 1000 Toyota u prvoj godini vlasnistva zapne negdje i moraju zvati pomoc na cesti.

Ali zato imaju fine gumbice za klimu pa mozes uzivati u interijeru dok cekas vucnu sluzbu

(nista kontra Toyote, samo podbadam ideju da materijali+gumbici=instant kvaliteta)
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 01.08.2023. u 09:33.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 09:33   #68202
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,465
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Ali zato imaju fine gumbice za klimu pa mozes uzivati u interijeru dok cekas vucnu sluzbu

Ti to mene,a?


https://www.youtube.com/watch?v=Z3BMOCcENao

https://www.youtube.com/watch?v=zbNdtg1Umms
https://www.youtube.com/watch?v=9COuwg8lyzQ
https://www.youtube.com/watch?v=A-M9Z6F18Vk
https://www.youtube.com/watch?v=0ssucYoYtYE&t


Kao sto rekoh brzina uj al dalje od toga nema emocija, losa kvaliteta izrade (sa stajalista nekog ko je probao bolje) i jebeni tablet. Kupujem auto a ne Playstation jebemu. Dakle kad vozim ne skidam pogled s ceste i opipom znam sta diram. Simple as that. Tehnologija je dosla daleko ali daleko je to od bajki sto Elon prodaje. Case closed, hebe mi se vise ko kaj misli.
__________________

Lenovo Thinkpad L590 | Intel Core i5 8265U / 8GB DDR4 / WD SN750 240GB / Windows 10 Enterprise
Lenovo Thinkpad T14s Gen3 | Intel Core i5 1235U / 16GB DDR5 / Micron 2450 256GB / Windows 10 Education
HP Elitebook 840 G8 | Intel Core i5 1145G7 / 16GB DDR4 / SK Hynix PC711 256GB / Windows 10 Enterprise | Fedora 40 Workstation

tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 09:56   #68203
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Što se tiče punionica na autocesti. Ako mogu dofurati struju za pumpu, kafić i trgovinu, onda mogu i za punionicu. Pitanje je samo volje i cijene - jači kabel, jača trafostanica,...
To ti misliš

Tipična kvartovska urbana trafostanica ima 250-640kVA snage, maksimalno 1MVA ali to su one najveće i nema ih puno. Dva-tri moderna EVa opterete trafostanicu blizu 100%.

A vidi benzinske pumpe na autocesti. Imaju po 16 pištolja koji auto svaki napune za 3-5 minuta i još par minuta za plaćanje. Gotov si full brzo a redovi u špici budu toliki da se protežu na autocestu.

Sad vidi koliko snage trebaš dovesti do tamo da tih 16 pištolja zamijeniš za fast charging. EV neće biti napunjen za 3-5 minuta pa ajmo poduplati utičnice što i dalje nije dovoljno. Znači 32 utičnice svaka po 350kVA. To je 11MVA. Treba ti manji dalekovod do tamo preko pitaj boga kakvog terena i tucet klasičnih trafostanica, a u bliskoj budućnosti će biti još veće snage punjenja.

A to je samo jedna punionica! INA ih ima preko 200 (možda i puno više), CRODUX 60ak, Tifon mislim isto tako negdje plus ostali. A benzin se tanka u ICE daleko brže nego struja u EV i na jedan tank mrtvih fosila se prelazi daleko više km nego na struju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 10:25   #68204
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,999
Da ali svaka kuća je sad i punionica, doma imaš vlastitu benzinsku. Ja za ZG bi 100% vremena punio doma, ni jednom mi ne bi trebala više ni jedna ZG javna punionica. Benzinske pumpe bi kaj se mene tiče mogli kompletno ugasiti....na žalost nemam pare za EV.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 10:37   #68205
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Bez brige. Nameti koji su trenutno na benzinu i dizlu će uskoro doći i na struju čim bude dovoljno EVa na cesti. Bit će ako potrošiš više od xxxx kW kvartalno plaćat ćeš (puno) više po kWh nego ostala kućanstva. To je prvo.

Kao drugo, što će biti kada pola kućanstava prijeđe na EV i počne puniti po jeftinoj tarifi? Svaki drugi-treći od nas neka potegne 11kW iz utičnice, 10-15min poslije će dvoja vatrogasna kola zalijevati trafostanicu sa svim što imaju. Posvjedočio sam tome samo što uzrok preopterećenja nisu bili EV-ovi.

Neke trafostanice u širem centru Zagreba nisu dovoljno pametne ili održavane da se isključe kada budu preopterećene. A tek u ruralnim dijelovima gdje su kuće...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 10:40   #68206
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,416
S tim alternativnim gorivima nikako na zelenu granu.
Za punionice za EV trebaš luđačku infrastrukturu koja ova vuk**ebina nije u stanju izdržati ni pokriti jer 'kifla' oblik države nije najidealniji za takve akrobacije.

Punionice za vodik koštaju oko 1mil./komad, a proizvodnja vodika zahtjeva brdo resursa i nije CO2 neutralna.

e-benzin košta debelo više od običnog.


Kako dalje? Fred Kremenko princip kretanja?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 11:10   #68207
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Vožnja na fosilni vodik i fuel cell u Njemačkoj - 20€/100 km.
To je još sa subvencijama. Tako da... Viel Spaß s alternativnim gorivima.

Struja se "lako" rijesi daljinskim upravljanjem trošilima (punjačima) i nadogradnjom infrastrukture gdje je potrebno.

Imamo "srecu" da smo deindustrijalizirali državu pa ce biti neiskoristenih kapaciteta. Uostalom, mreza se projektira za jedan dan u godini kad se svi doma griju i peku kolace - Badnjak .

Povecanje kapaciteta mreze 1% godisnje (naravno ciljano) ce biti dovoljno za kroz 20 god preci na 100% elektrifikaciju prometa u HR.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 11:51   #68208
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Nuklearna energija:

  • Ne generira CO2
  • Radi 24/7 na ~90% vršne snage u svim vremenskim uvjetima
  • Trošak izgradnje je jako velik, a trošak održavanja jako mali
  • Zauzima nekoliko tisuća puta manju zemljanu površinu nego solari i vjetroelektrane iste snage koji rade samo kada ima sunca i vjetra
  • Troši nekoliko redova veličine manje goriva po volumenu nego ostale termoelektrane iste snage
  • Zna se točno gdje je završio svaki miligram nuklearnog otpada. Ostale termoelektrane ispucavaju dim u zrak tko zna gdje.
  • Od nuklearnih nesreća je umrlo daleko manje ljudi nego od ostalih termoelektrana koje svakodnevno ubijaju ljude zagađivanjem okoliša
  • Potrošeno nuklearno gorivo se može ~90% reciklirati i ponovno koristiti
Zašto ono gasimo nuklearke?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 14:51   #68209
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,416
Sve stavke koje si naveo imaju smisla, ali...

Ima ona sitnica da u slučaju problema sa elektranom, okolno područje neće biti naseljeno nekih 10k godina.
Černobil i Fukushima su bile pis-of-kejk u odnosu kako je moglo završiti. I jedan i drugi ni dandanas nisu uspješno riješene da ne predstavljaju opasnost za ljude - u Černobilu će svako malo trebati raditi novi 'sarkofag', a Fukushima proizvodi tisuće tona radioaktivne vode mjesečno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 15:12   #68210
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,999
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Bez brige. Nameti koji su trenutno na benzinu i dizlu će uskoro doći i na struju čim bude dovoljno EVa na cesti. Bit će ako potrošiš više od xxxx kW kvartalno plaćat ćeš (puno) više po kWh nego ostala kućanstva. To je prvo.

Kao drugo, što će biti kada pola kućanstava prijeđe na EV i počne puniti po jeftinoj tarifi? Svaki drugi-treći od nas neka potegne 11kW iz utičnice, 10-15min poslije će dvoja vatrogasna kola zalijevati trafostanicu sa svim što imaju. Posvjedočio sam tome samo što uzrok preopterećenja nisu bili EV-ovi.

Neke trafostanice u širem centru Zagreba nisu dovoljno pametne ili održavane da se isključe kada budu preopterećene. A tek u ruralnim dijelovima gdje su kuće...
Pa kaj EV doma iz utičnice potegne toliku snagu? Pa doma kad se puni to traje cijelu noć i 14A osigurač drži bez problema...npr. taj isti osigurač izbaci ako nekaj ideš zavarit.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 15:39   #68211
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Ah Tomek, moram malo :-)

Poklikao sam tvoje linkove:
#1 nesto ne radi nakon ugradnje vlastitih neovlastenih elektronickih dijelova... ne treba dalje gledat
#2 baterija na 90% nakon 90.000km uglavnom besplatnog supercharginga, jedan od prvih Modela 3 u DE -> odlicna vrijednost. Vidi "Bathtub krivulju". Nakon inicijalnog pada se kapacitet stabilizira
#3 Auto iz amerike, 2 god star... nema veze s današnjima
#4 Americki auto, nema veze s tim sto mi vozimo
#5 Clarkson u 2 god starom videu


Napravit ces probnu voznju u novijem autu pa mozes sam prosuditi. Tesla ima 50 promjena/poboljsanja tjedno u proizvodnji, tako da su mnoge ranije nedostatke popravili.

Znam sto je kvaliteta jer imam srece raditi u Mercedesu, cije aute sam skoro sve provozao i ispipao.
Za Tesle koje vozim vec 2 godine (3, Y) ne moras mi traziti tudje sadrzaja s weba.
Imao sam jednog cvrcka kojeg su u prvom servisnom terminu rijesili, osim toga nikakve primjedbe na izradu.

Mogu preporuciti jedan "neutralan" i aktualan video o Model Y Performance od njemackog ADACa:
https://www.youtube.com/watch?v=nnQ0D7AD72U

Citiraj:
o materijalima i izradi: "...aber grundsätzlich macht das vernünftigen Eindruck und muss sich nicht hinter anderen Premium Hersteller verstecken...."
Slobodno prevedeno: "sveukupno ostavlja solidan dojam u rangu ostalih premiuma"

I to iz usta njemačkog Autokluba (od kojih HAK voli prevoditi i prenositi razne EV-haterske članke).
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 01.08.2023. u 15:53.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 15:46   #68212
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 467
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Sve stavke koje si naveo imaju smisla, ali...

Ima ona sitnica da u slučaju problema sa elektranom, okolno područje neće biti naseljeno nekih 10k godina.
Černobil i Fukushima su bile pis-of-kejk u odnosu kako je moglo završiti. I jedan i drugi ni dandanas nisu uspješno riješene da ne predstavljaju opasnost za ljude - u Černobilu će svako malo trebati raditi novi 'sarkofag', a Fukushima proizvodi tisuće tona radioaktivne vode mjesečno.
Opasnost za ljude predstavlja konstantno i izgaranje plina/ugljena, pa se ne obaziremo. Nuklearna energija je najčišća i najmanje štetna za okoliš. I ekipa koja se lijepi za asfalt prosvjedujući protiv te energije dovoljno govori o shvaćanju što ona zapravo jest.
Da, rizik postoji, ali vjerojatnost kvara odnosno potencijalnog problema na okoliš je zanemariva. Za Černobil valjda svi znamo što je bio uzrok, a Fukushima je zbilja splet okolnosti uslijed kojih je ta elektrana ispala najmanji problem. I svi smo svjesni da je jedini put ka održivosti nuklearna energija.
A nećemo ni pričati o potezima Njemačke koja gasi nuklearke i onda vraća u pogon prastare elektrane na mazut i ugljen. Obnovljivi izvori da, ali ne mogu sudjelovati u ukupnoj proizvodnji prihvatljivo dovoljno. Oni koji znaju materiju, znaju da i ne smijemo graditi EE sustav temeljen na OIE.

Ali, sve ono što struka priča o bilo kojoj tematici je posve nebitno kad odluke donose birokrati. Tako ako netko odluči trajno zabraniti fosilna goriva, svi prelazimo na EV i bok. Tko nema uvjete bude pješačio, koristio javni prijevoz i sl. A oni utopisti koji misle da je to tako jednostavno očito nikad nisu putovali na studij/posao svakodnevno i proživjeli tone stresa.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 16:00   #68213
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Problem s nuklearkama je u percepciji i nemogucnosti ljudskog uma da barata s kombinacijom iznimno malih vjerojatnosti + velikih posljedica.

Kao let avionom = statisticki najsigurnije, a najvise ljudi se boji.

Gašenje upogonjenih nuklearki je njemački salto mortale čije posljedice ćemo vidjeti tek zimi.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 16:21   #68214
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 467
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Tesla ima 50 promjena/poboljsanja tjedno u proizvodnji, tako da su mnoge ranije nedostatke popravili.

Ima ono pitanje je li 50 promjena tjedno pozitivno ili negativno? Pošto sam u ITu, mi se pitamo je li bolji softver sa sto bug fixeva ili onaj s jednim....

Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Znam sto je kvaliteta jer imam srece raditi u Mercedesu, cije aute sam skoro sve provozao i ispipao.
Što kažeš onda na kvalitetu EQ serija?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 16:34   #68215
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ima ono pitanje je li 50 promjena tjedno pozitivno ili negativno? Pošto sam u ITu, mi se pitamo je li bolji softver sa sto bug fixeva ili onaj s jednim....

Što kažeš onda na kvalitetu EQ serija?
Svaka promjena počinje kao "Improvement" ili pojednostavljenje. Mislim prvenstveno na promjene u proizvodnom procesu gdje se svaka sitnica optimira na kvalitetu i/ili cijenu. Zamislli to kao 50 distribuiranih softvera ili uOPS. Za svaku cjelinu su poboljšanja rijetka, ali u sumi ispada puno.

EQ vjerojatno mislis na EQE/S, a ne na EQB/A/C.

Što je za tebe točno kvaliteta? Fit/finish i materijali su od guzice na gore vrhunski, sjedala isto tako. Veliki izbor i bezbroj kombinacija boja i materijala. Zazore sam pak vidio svakakve, ali ajde, rana vozila. Izolacija, Heat/Noise/Vibration su nesto posebno i to je ono sto na kraju placas 100k Eura. Krstarice za ugodna duga putovanja.
Neke stvari mi se ne svidjaju (piano lak i kapacitivne tipke), ali ne smijem previse kritizirati .

Evo par fotki mojih vikend vozila:






Jedna iz Maybacha od mene koji ne zna sto je dobar interijer (neke stvari sam zblurao)


Prije nego sto sam odlucio preci na 100% struju, kao najbolje kandidate iz MB "štale" za svoje potrebe sam gledao prošlu E Klasu karavan (S213) i GLB.
E klasa se fantastično vozi i jako je prostrana. GLB mi je bio cool i praktičan kao Mini-G.
Nisam sve aute isprobao pa ako sam izostavio neki vama dragi, ne znaci da je los.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 01.08.2023. u 17:06.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 17:31   #68216
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,551
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 17:52   #68217
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,986
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 18:04   #68218
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,551
Nista to, tvoj clanak nije iz Jutarnjeg
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 18:29   #68219
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,008
Automobili

Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Napravit ces probnu voznju u novijem autu pa mozes sam prosuditi. Tesla ima 50 promjena/poboljsanja tjedno u proizvodnji, tako da su mnoge ranije nedostatke popravili.
Također sam do nedavno radio u autoindustriji i često vozio sve i svašta novoga.

Aute treba održavati. To mi je potpuno kontra onoga što Musk prodaje da Tesle praktički ne zahtjevaju održavanje.

Auto se ogrebe, udari, zakači stupić ili rinzol… Ne znam da li je Tesla konačno otvorila svoj ovlašteni servis sa svime potrebnim da se auto popravi. Teslu su ranije kritizirali zbog loše izrade karoserije odnosno da nije baš limar-friendly.

Također autoindustrija i servisi ne vole stalno neke izmjene. To poskupljuje dijelove, uzrokuje rane nestašice dijelova jer ih se proizvodi u manjim količinama i općenito otežava rad na autu jer ne znaš što treba napraviti, kako napraviti, koji dio naručiti i koja je procedura za popravak... Ne znam koliko je to dobro a koliko loše što Tesla stalno nešto mijenja.

Oni što je sigurno loše su OTA updatei koji mijenjaju funkcionalnost auta. Bio je onaj fiasko kada je OTA update preko noći vozačima Tesle promijenio ponašanje papučice gasa za regenerativno kočenje bez obavijesti o tome. Ljudi bi izlazili iz dvorišta i parkirališta i skoro se spucali jer auto ne bi očekivano prikočio kada bi se skroz otpustio gas.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 18:31   #68220
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,619
Fukushima se desila jer su projektanti isplanirali pomoćne agregate ispod razine mora.

I kad je tsunami val prešao preko mola i potopio postrojenje sa agregatima koji su davali struju da se nuklearka ugasi na siguran način i da se nastavi hlađenje šipki je nastalo sranje.

Da je to bilo dignuto ništa se nebi desilom
zgmmax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na