Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2008., 00:36   #571
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
U principu provjerite u insepktoratu no ukoliko niste stručna osoba ili nemate račun da Vam je komponentu ugradila firma ili stručna osoba koja se bavi time Vi ste jamstvo praktički odmah izgubili, tj kada ste komponentu ugradili.

Da i dođe do spora kupac ga nažalost nemože dobiti ukoliko je sam ugrađivao proizvod.

Nema razlike i sve je isto kao i kode perilica rublja, automobila itd u jamstvenome roku.

Na kraju krajeva ne odućuju maloprodajni dućani jeli neki proizvod u jamstvu ili ne nego distributeri, tj uvoznici tog proizvoda tj ovlašteni servisi. Maloprodajni dućani su na udaru jer su između servisa i kupca ;-(
Po ovoj logici 90% ljudi nema garanciju ili recimo da netko kupi i ugradi baby stolicu u auto odmah gubi garanciju na auto?

Zašto proizvođači/distributeri prilažu upute u ugradnji, zar se za stručnu osobu (TM) ne podrazumjeva da zna ugraditi komponentu te shodno tome ne treba upute?

Također, tko definira pojam "stručna" osoba, koji su standardi koji odvajaju "stručnu" osobu od "nestručne".
Ako je to po zakonu, onda treba biti strogo defnirano.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2008., 00:42   #572
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Hm. Meni je crkla 7600GT, kupljena u linksu. Garancija 1god.
Zamijenili su je, i od garantnog roka odbili vrijeme do zamjene.

Zar ne bi trebala, pošto je to novi artikal, teći od "nule" opet garancija?
Punio4 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2008., 00:52   #573
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Hm. Meni je crkla 7600GT, kupljena u linksu. Garancija 1god.
Zamijenili su je, i od garantnog roka odbili vrijeme do zamjene.

Zar ne bi trebala, pošto je to novi artikal, teći od "nule" opet garancija?
Zakon o obveznim odnosima, članak 425:

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.

(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.

Zakon kaze da su te zajebali.
nex je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2008., 06:38   #574
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
U principu provjerite u insepktoratu no ukoliko niste stručna osoba ili nemate račun da Vam je komponentu ugradila firma ili stručna osoba koja se bavi time Vi ste jamstvo praktički odmah izgubili, tj kada ste komponentu ugradili.

Da i dođe do spora kupac ga nažalost nemože dobiti ukoliko je sam ugrađivao proizvod.

Nema razlike i sve je isto kao i kode perilica rublja, automobila itd u jamstvenome roku.

Na kraju krajeva ne odućuju maloprodajni dućani jeli neki proizvod u jamstvu ili ne nego distributeri, tj uvoznici tog proizvoda tj ovlašteni servisi. Maloprodajni dućani su na udaru jer su između servisa i kupca ;-(
Netočno zato jer nigdje u tom istom pravilniku nije definirano što je to točno stručna osoba i koje kriterije mora zadovoljavati da bi ti mogla izdati takvu "potvrdu", a osim toga to se može odnositi samo na OEM proizvode jer su oni namjenjeni instalaciji od strane ovlaštene osobe, retail proizvodi su predviđeni da se instaliraju od strane krajnjeg korisnika i kao takvi imaju upute i podršku i sve ostalo, kao što ti dobro znaš...

I da slobodno možeš provjeriti...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2008., 09:01   #575
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
U principu provjerite u insepktoratu no ukoliko niste stručna osoba ili nemate račun da Vam je komponentu ugradila firma ili stručna osoba koja se bavi time Vi ste jamstvo praktički odmah izgubili, tj kada ste komponentu ugradili.

Da i dođe do spora kupac ga nažalost nemože dobiti ukoliko je sam ugrađivao proizvod.
Ovisno je jedino i iskljucivo o definiciji vendora.

Pravi brandovi s tim bas i nemaju problema, stovise, jasno u dokumentaciji dokumentiraju sto i kako treba uciniti, a trazenje ugradnje od ovlastenih ljudi treba i platiti.

S druge strane, sto znaci ovlastena osoba za slozence? Tko ju definira, proizvodjac, vendor, netko treci?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2008., 17:28   #576
captain picard
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 50
recimo to ovako.. ako prodaješ sra.nje koje ima visok postotak kvarova (a takvih firmi ima nekoliko u HR - da ih ne navodim) onda moraš pokušati smanjiti priliv tih pokvarenih stvari i pokušati svaliti što više na krajnjeg kupca. Bez obzira na sve.. pa se onda koriste trikovi tipa "strucna osoba". Ako Vam treba potvrda da je komponentu ugradila firma, slobodno mi se obratite, dobijete je bez problema ako niste nešto fizički polomili (npr. nogice od procesora)...
__________________
Engage
captain picard je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2008., 22:35   #577
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
Vidim da neki nisu shvatili, jamstva se normalno rješavaju. Što se tiće stolice i auta nebih komentirao no ako znate sami promjeniti ulje, filter ili neki dio na vašem novom vozilu promjenite pa vidite jel će Vam uslijed kvara u jamstvenome roku imati vozilo jamstvo.
Stručna osoba je trenutno u HR osoba koja radi na takvome radnom mjestu i ovlaštena je za te poslove. Ona na kraju krajeva može manje znati od nekog entuzijasta koji kod kuće iz hobija radi i slaže te servisira računala.

Captain, ne da radiš prekršaj u poslovanju go već i krivično djelo ;-) , npr potvrda je račun da je ovlašti servis ili osoba ugradila dio pa ako radiš račne unatrag neštima ti stanje kjigovodstveno ali kako sam gore napisao jamstva se rješavaju bez obzira tko ugradi komponentu ali stanje stari je ovako ako se ide zakonskom regulativom. Kako kupac ima prava što i treba imai ima ih i trgovac, nije zakon jednostran. A što se tiće tvog načina poslovanja budemo se čuli za neko dređeno vrijeme kada se nakupi svega i svačega i sakakvih primjera i iskustava ;-). Btw trikovi u ovakvim slučajevima ne postoje ali postoje pravila poslovanja.
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 08:14   #578
Odojak
Premium
 
Odojak's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Ovo za ulje i nije neki argument obzirom da ti u jamstvu piše "sam svoj majstor" = gubitak garancije ili popularniji tekst "Samo u ovlaštenom servisu, u suprotnom se smatra gubitkom garancije"

A ovo za samougradnju. Znači u trgovini gdje na policama stoje proizvodi tipa grafičkih kartica i sl. pri kupovini moram voditi servisera doma da je ugradi u suprotnom gubim jamstvo? Samo na balkanu, pogledaj samo sve te glupe jadnike u Francuskoj, Danskoj itd....

Ili još bolji scenarij. Npr. da radim u IT-u (hardveraj) i spadam u skupinu radnika na takvom mjestu sa znanjem za ugradnju komponenti. Sljedeća scena je da distributer dođe na pametnu ideju i kaže "Gospodine prema našim procjenama i obzirom da niste prošli naše testiranje te niste dovoljno stručni". To je ok ali kod proizvoda tipa Vaillant gdje nemaš upute i gdje piše da samo ovlaštena i stručna osoba to može ugraditi. To sa stvarima s police u kojima jasno i glasno dolaze upute nije slučaj. Kud bi nas tek to dovelo....

Na kraju krajeva ovdje ima članova koji su nakon naših domaćih "pravnika / trgovaca" kontaktirali proizvođače i ti isti proizvođači su im to uvažili pod jamstvo. I onda mi opet trgovac ide prodavati maglu o tome kako to ne bude išlo i na što ja imam pravo.

Usput zanima me odgovor za člana "Punio4"
Odojak je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 08:29   #579
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
To je ok ali kod proizvoda tipa Vaillant gdje nemaš upute i gdje piše da samo ovlaštena i stručna osoba to može ugraditi.


Prema zakonu o normizaciji mora biti uputa i to na hrvatskom..
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 08:30   #580
Odojak
Premium
 
Odojak's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
To je ok ali kod proizvoda tipa Vaillant gdje nemaš upute i gdje piše da samo ovlaštena i stručna osoba to može ugraditi.


Prema zakonu o normizaciji mora biti uputa i to na hrvatskom..
LOL, svi se Vaillanta prvo sjete
Odojak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2008., 10:43   #581
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
moja el. peć vaillant ona konvektorska došla sa uputom - stavi u struju i stisnu button.

nemojte neistine širit
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 10:56   #582
Odojak
Premium
 
Odojak's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 267
Upravo si izgubio garanciju
Odojak je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 10:59   #583
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Hm. Meni je crkla 7600GT, kupljena u linksu. Garancija 1god.
Zamijenili su je, i od garantnog roka odbili vrijeme do zamjene.

Zar ne bi trebala, pošto je to novi artikal, teći od "nule" opet garancija?

Ak je poprave ne ali ako ti daju novu da. Tak su i mene zeznuli u linksu .. Uglavnom grafičke se nepopravljaju već se samo jednostavno da nova jer oni dode +-5% kao garanciju kada ih kupuju.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 11:05   #584
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
Stručna osoba je trenutno u HR osoba koja radi na takvome radnom mjestu i ovlaštena je za te poslove. Ona na kraju krajeva može manje znati od nekog entuzijasta koji kod kuće iz hobija radi i slaže te servisira računala.
Pokaži mi di to piše u zakonu ili pravilniku...

(Ne ne računam pravilnik linksa i "udruge IT trgovaca RH protiv kupaca" (TM) ili sl institucija već državni pravilnik, bilo u inspektoratu ili nečem desetom)
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 12:51   #585
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
Stručna osoba je trenutno u HR osoba koja radi na takvome radnom mjestu i ovlaštena je za te poslove. Ona na kraju krajeva može manje znati od nekog entuzijasta koji kod kuće iz hobija radi i slaže te servisira računala.
Strucna osoba po cemu?

U cemu je razlika da covjek popravlja racunalo doma (bez obzira koliko strucan bio) ili ga slaze od dijelova (i opet bez obzira koliko strucan bio)?

U slucaju popravka, mozes mu samoinicijativno ukinuti jamstvo, a u drugom slucaju mu to isto jamstvo bez pogovora dajes?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 15:42   #586
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Citiraj:
Autor nex Pregled postova
Zakon o obveznim odnosima, članak 425:

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.

(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.

Zakon kaze da su te zajebali.
Hm, onda je sve ok. Nisu me zajebali:
"kad je... izvršena njezina zamjena.... jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene..."
Tj, jamstvo se "pauzira". Inače bi rulja radila iduće:

Kupi karticu sa dvije godine garancije. Nakon 23 mjeseca je krivo flashaš, ili hitiš u mikrovalnu, i očekuješ novu.
Ako još postoji takva, dobiš novu sa još 2 godine. I onda na kraju zamijeniš 5200fx sa 9800gt nakon xy godina.

Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
U principu provjerite u insepktoratu no ukoliko niste stručna osoba ili nemate račun da Vam je komponentu ugradila firma ili stručna osoba koja se bavi time Vi ste jamstvo praktički odmah izgubili, tj kada ste komponentu ugradili.

Da i dođe do spora kupac ga nažalost nemože dobiti ukoliko je sam ugrađivao proizvod.
Ako mi ne vrijede garancije osim ako ne "dokupim" instalaciju u ovlaštenom servisu, onda želim model koji dođe 30% jeftinije i dolazi bez garancije.
Ili uvećajte sve cijene u cjeniku za trošak instalacije, jer je onda ovo prevara sa skrivenim troškom.

No, bit ću iskren. Nikad nisam imao problema u Linksu, i izvanredni su po tom pitanju
Kad se sjetim kad sam kupovao vodeno hlađenje, i radijator mi nije stao u case, pa sam ga skroz ispilio da stane, su mi priznali garanciju na pumpu od vodenog kad je crklo(došlo je u kompletu... TT)
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 15:46   #587
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
Jamstvo na proizvod postoji samo po sebi, no uz jamstvo postoje i uvijeti korištenja tj odnošenja prema robi kako bi to isto jamstvo moglo biti ostvareno.
To ne znaći da se kupac tj korisnik uređaja ili predmeta mora tih uvjeta pridržavati. Uzmi običan namještaj kod kojega nebi trebala biti ikakva filozofija pa pročitaj na računu gdje piše ako ti ga ne sastavi ovlaštena osoba nego ga sam sastaviš nemaš garanciju na taj proizvod. Nekako mislim da je sastaviti računalo ipak malo kompleksnije nego sastaviti ormar. Dobro ovisi i to od osobe do osobe ;-)
Ako se gleda zakonska regulativa onda je sve jasno.
Jamstva se rješavaju, Maloprodajni dućani apsolutno žele svakome kupcu izaći u susret i riješiti sve kao i pomoći koliko got je u njihovoj moći jer naravno kupac treba biti zadovoljan. Tako je u pravilu.

Nebudem više ulazio u polemike jer nema smisla raspravljati ima li razlike u tome da servis ili proizvodnja sastavlja računalo ili entuzijast kod kuće. Mogu poslati stotine slika entuzijasta koji su sami slagali računala pa da se to vidi što se sve radi, neću ulaziti kako drugi slažu računala mislim na firme no mislim da nije dobro niti da vi zastupate većinu ljudi koja sama sebi slaže računala jer ih nema niti ovdje velik broj koji to znaju tj naprave kako treba. ( da ne pričam kako se stavlja 100 listova papira umjesto distancera između ploče i kućišta jer je neki proizvođač budala napravio kućište tako da kada staviš ploču na lim nemožeš ukopčati grafičku karticu, ili kada se nemože pospajati konketor na konektor pa se oni odstrane i spje se žice na živo pa se sve izolira selotpom jer ah baš trenutno nema izolirtrake u stanu a sve zato jer što je proizvođač to napravio tako loše )

Blah ;-). uživajte!!!
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 15:46   #588
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Ovo za stručnu osobu;
Ja recimo radim u firmi i ovlašteno/stručno ugrađujem djelove u komp dakle istu stvar što rade i ostali po IT dučanima kad slažu kompove, e sad ako ja odlučim doma nešto složit jel to znači da sam i dalje stručna osoba ili nestručna fizička osoba koja svoja prava gubi čim izađe kroz vrata firme...
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 15:54   #589
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Ovo za stručnu osobu;
Ja recimo radim u firmi i ovlašteno/stručno ugrađujem djelove u komp dakle istu stvar što rade i ostali po IT dučanima kad slažu kompove, e sad ako ja odlučim doma nešto složit jel to znači da sam i dalje stručna osoba ili nestručna fizička osoba koja svoja prava gubi čim izađe kroz vrata firme...
U pravilu, nestrucna. Vedran (a tim putem i svi mi) ima problem koji je prakticki nerjesiv: sto znaci ovlastena osoba.

Da li je to netko tko ima certifikat tocno odredjenog proizvodjaca, certifikat koji daje Links, A+, da li vrijede certifikati drugih proizvodjaca (realno, mozes imati n razlicitih HP/IBM/Dell certifikata koji ne pomazu kod slozenaca) i slicno.

A bas da ce naplatiti sve / povecati cijenu / na treci nacin naplatiti nestrucnost, nisam siguran da mogu...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:04   #590
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
A joj. Zašto ;-)

Ako si ti serviser automobila po struci, kupiš auto i sam ga servisiraš u jamstvenome roku svejedno gubiš garanciju na taj auto.

Ako si stolar po struci i sam sastaviš kupljen ormar u Lesnini svejedno gubiš jamstvo na taj ormar.

Ako platiš uslugu da to to netko napravi pod broj :

1.) ne trošiš svoje vrijeme na to nego ga možeš iskoristiti za svoj posao kvaltitenije ili na curu, ženu, kupovinu, ručak bla bla.
2.) imaš jamstvo ma što got da se dogodi tom proizvodu i kompletnu uslugu
3.) nemoraš sjekirama lupati po stolu jer je tvoj osobni dojam takav da te netko vuče za nos
4.) ako ti se ipak ne rješi jamstvo imaš sve karte na stolu za utužiti, dobiti proces, dobiti isplačenu štetu + kamate, imaš ispunjenu osobnu satisfakciju da je ta firma kažnjena a ako joj se to dogodi više puta da neće ni poslovati predugo.


Danas se to zove prodajne i post prodajne usluge ;-)

Zadnje izmijenjeno od: Vedran_Links. 23.04.2008. u 16:16.
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:12   #591
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Joj gle verdane mene samo zanima da mi pokažeš di ti piše ovo kaj tvrdiš i ništa drugo...

Inače nakon ove tvoje tirade moj respekt prema tvojoj firmi je u naklom padu i ozbiljno razmišljam da links dodam sa vemuljom u počasnu listu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:16   #592
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
A joj. Zašto ;-)

Ako si ti serviser automobila po struci, kupiš auto i sam ga servisiraš u jamstvenome roku svejedno gubiš garanciju na taj auto.

Ako si stolar po struci i sam sastaviš kupljen ormar u Lesnini svejedno gubiš jamstvo na taj ormar.

Ako platiš uslugu da to to netko napravi pod broj :

1.) ne trošiš svoje vrijeme na to nego ga možeš iskoristiti za svoj posao kvaltitenije ili na curu, ženu, kupovinu, ručak bla bla.
2.) imaš jamstvo ma što got da se dogodi tom proizvodu i kompletnu uslugu
3.) nemoraš sjekirama lupati po stolu jer je tvoj osobni dojam takav da te netko vuče za nos
4.) ako ti se ipak ne rješi jamstvo imaš sve karte na stolu za utužiti, dobiti proces, dobiti isplačenu štetu + kamate, imaš ispunjenu osobnu satisfakciju da je ta firma kažnjena a ako joj se to dogodi više puta da neće ni poslovati predugo.


Danas se to zove prodajne i post prodajne usluge ;-)
Zasto onda uopce dajete jamstvo na dijelove?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:25   #593
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
Yed trenutno ne zastupam firmu. Mogao sam se prijavit kao privatan korisnik na forum. Pokušao sam objasniti kako stvar zakonski funkcionira. Nadalje nemam namjeru vaditi zakonske regulative i stavljati ih na forum jer bude se priča tek zapetljala. No na nekoj kavi mogu pojasniti ;-)

NPR ovako pogrdno kako si nazvao firmu Vemil neznam jesi li svjestan da radiš prekršaj, da se oni žele pozabaviti time mogu te tužiti i vrlo vjerovatno dobiti proces a ti bi mogao biti kažnjen sa podosta tvojih plaća.

Na kraju krajeva možeš nas doživljavati kako hoćeš to je tvoje pravo naravno a mi gledamo raditi i odraditi posao što bolje možemo kako bi što veći broj kupaca bio sa nama zadovoljan.
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:29   #594
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,512
Citiraj:
Autor Vedran_Links Pregled postova
Yed trenutno ne zastupam firmu. Mogao sam se prijavit kao privatan korisnik na forum. Pokušao sam objasniti kako stvar zakonski funkcionira. Nadalje nemam namjeru vaditi zakonske regulative i stavljati ih na forum jer bude se priča tek zapetljala. No na nekoj kavi mogu pojasniti ;-)

NPR ovako pogrdno kako si nazvao firmu Vemil neznam jesi li svjestan da radiš prekršaj, da se oni žele pozabaviti time mogu te tužiti i vrlo vjerovatno dobiti proces a ti bi mogao biti kažnjen sa podosta tvojih plaća.

Na kraju krajeva možeš nas doživljavati kako hoćeš to je tvoje pravo naravno a mi gledamo raditi i odraditi posao što bolje možemo kako bi što veći broj kupaca bio sa nama zadovoljan.
Ne kuzim zasto glumis babarogu i plasis ljude sa slovima na papiru koja u praksi ne funkcioniraju

Bas me zanima kako ce biti nasim trgovcima kada u punu primjenu krene Zakon u zastiti potrosaca sa ugradjenim mnogim eu normama o povratima i slicnim stavkama ... iako i to je zasad sve mrtvo slovo na papiru jer se ne primjenjuje
Router je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 16:59   #595
Vedran_Links
Premium
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 55
Biti će jasno postavljena pravila. Dobro za sve.
Ne igram se babroge niti mi je to namjera.

Neću se više uplitati.

Eto molio bih da pokušate zaboraviti i nastavite dalje kako treba ;-)

Ispričavam se.
Vedran_Links je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 17:22   #596
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nemogu me tužiti za bilo što što ovdje napišem, i to iz više razloga u koje mi se sad ne ulazi (recimo samo ovako da bi za početak morali neprikosnoveno dokazati moj identitet pa nadalje), a čak niti da me tuže nebi dobili spor...

Inače maksimalna kazna za uvredu ti je 100 dnevnih dohodaka ili 3mj zatvora a za tešku uvredu 150 dnevnih dohodaka ili 6mj zatvora... Oboje su prekršajna djela inače (hint uvjetna kazna ili dobrovoljni rad)...

Kleveta (pretpostavljam da si na to ciljao) ne prolazi jer za osnovanost tužbe za klevetu mora biti iznesena konkretna neistinta tvrdnja (oni mem mogu podnjeti parnicu ali će biti odbijena ako nema tvrdnje iako bi ja bio kriv po dafualtu tj morao bi dokazati nevinost a ne oni da sam kriv), da uopće ne spominjem da ja imam i razloga da ih tako zovem koji se za silu mogu i dokazati ako treba a jako su bili temeljiti u ostavljanju materijalnih dokaza...

A propo toga kako zakonski funkcionira ja sam te samo pitao di to točno pišu kriteriji po kojima je neko stručna i ostalo osoba, s obzirom da nisi pokazao di je to pretpostavit ću da neznaš, vjerojatno zato jer i nije definirano, kad i ako bude definirano ja ću vjerojatno kupovati brandove jer definitivno ne mislim ostavljati svakih par tjedana parsto kuna nekome u džepu da mi nebi skinuo garanciju, ili ću kupit laptop pa ću bit djubre ud kupca koji će se posrati na glavu kad dođe reklamirati od onog na pultu pa nadalje do direktora poslovnice...

Naravno zakoni kod nas ne rade, i mogu ti reć da ekpia ima sreće kaj se više ljudi ne cima da se time koristi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 17:34   #597
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Router Pregled postova
Ne kuzim zasto glumis babarogu i plasis ljude sa slovima na papiru koja u praksi ne funkcioniraju
Ocito imaju previse kupaca pa da se rijese viska.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 17:35   #598
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,056
Nije stvar samo da se zakoni ne provode, već i da ih nema. Za npr. gospodarenje opasnim tvarima ima definirano tko je ovlaštena osoba. Za ugradnju komponentni takve definicije nema i opet sve pada u vodu. Budući da nema definirano zakonom tko je ovlaštena osoba, prodavači nemaju nikakvog prava ukidati garanciju nekome (ako nema znakova fizičkog oštećenja).

A ona usporedba s automobilima, jasno je kao dan tko je ovlaštena osoba jer mora imati određeni certifikat od samog proizvođača.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 17:46   #599
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Što se tiče komponenti, tu stvar više manje funkcioniraju dobro. Ali ona gotova računala i one gluposti što oni sastavljaju. Lijepe one naljepnice, ko da je ne znam što. Jel ko vidio Dell, HP ili Apple da lijepi naljepnice preko svojih kompova. U par navrata sam se sreo s tim uradcima evo nekih nedostataka: IDE kabel preko coolera, Zaključano kućište, naravno ključ nisu isporučili. Fali kablova iz modularnog napajanja. Fali šarafa koji drže ploču sa Kućištem. Windowsi xp instalirani na FAT 32 particiji. Kablovi razbacani ko da ih je more donijelo itd. To sve samo na dva računala koja sam ja osobno vidio, mogu si samo misliti što se sve događa u ostalim slučajevima.
Stručne osobe koje su ovo slagale nisu ni za dječji program.
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2008., 17:58   #600
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,290
Samo jedna vezana uz Links

Ja tamo ( samo tamo ) kupujem već godinama. Stvari su crkavale, sve se riješilo na moje zadovoljstvo ( ne znam za njih ) . Uvijek mi izađu u susret, imam od Miljenka broj mobitela i davim ga za svakojake gluposti , čovjek sve odradi, ama baš sve što je u njegovoj moći . Nalazio mi je stvari koje uopće nemaju u ponudi, gurao reklamacije bla bla , SVE . Dakle ako imaš normalan odnos sa ljudima, ne uništavaš stvari namjerno - sve se može riješiti.
A ova buka oko prava potrošača i zaštite potrošača je smislio netko da pomogne kupcima, a to što smo mi balkanci i to želimo okrenuti tako da možemo spaliti komplet hardver i dobiti novi i bolji - to je drugi par opanaka ...

Ja radim u auto industriji i kad kupiš auto i odvezeš ga - NEMA VRAĆANJA , nikakvih 8 dana , 45 dana za popravak itd... ZABORAVI ... AMEN ...
vex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na