Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 21.05.2008., 00:29   #31
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Vragoder Pregled postova
Pokušaj ih diplomatski odpilit uz pomoć ovog linka: http://www.hr-netiquette.org/ne_hvala/
hehe, onim najblizima pošaljem ovo http://tinyurl.com/yjm842, ali ne daju se
Munjara je offline  
Staro 21.05.2008., 01:06   #32
Vragoder
Drone
Moj komp
 
Vragoder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Senj
Postovi: 396
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova
Vragoder, thx na zgodnom linku
Np, bilo je i vrijeme da vratim nešto korisno ovoj zajednici.

Citiraj:
Autor Munjara Pregled postova
hehe, onim najblizima pošaljem ovo http://tinyurl.com/yjm842, ali ne daju se
Teško je promijeniti svoje navike a kamoli tuđe.
Vragoder je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2008., 11:03   #33
Vragoder
Drone
Moj komp
 
Vragoder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Senj
Postovi: 396
Nije sve tako sivo

Sadržaj jedne "forvarduše" od prošlog tjedna:

Citiraj:
----- Original Message -----
Sent: Monday, May 12, 2008 10:41 AM
Subject: leukemija

Ne nasjedajte na lažne pozive u pomoć

Neprestana ponavljanja medija, upute pružatelja usluga pristupa na internet i savjeti raznih stručnjaka ne pomažu. Ljudi i dalje nasjedaju na najjednostavnije e-mail zamke

Zadnjih nekoliko dana hrvatskim web prostorom kruži e-mail poruka u kojoj Janko Artuković, diplomirani inženjer elektrotehnike, traži da se poruka pošalje što većem broju ljudi. Razlog za taj zahtjev je navodno obećanje AOL-a i ZDNET-a, površno i krivo opisanih kao mreže u Italiji, da će uplatiti novac po svakoj poslanoj poruci za navodno bolesno dijete inženjera Artukovića. Poruka je apsolutno lažna, što se može vidjeti i iz same ideje poruke, ali i iz njenog sadržaja. Međutim, mnogi korisnici elektronske pošte ne mogu se suzdržati kad vide natpis bolesno dijete, napušteni psić i slično, pa odmah šalju poruku, bez imalo zdravorazumskog razmišljanja.

Nitko ne može znati koliko je puta poslana neka elektronska poruka između korisnika elektronske pošte, a najmanje to zanima nekog potencijalnog donatora. Svaki primatelj takve poruke kada razmišlja da je pošalje dalje trebao bi se zapitati zašto bi uopće netko donirao novac diktiran tako besmislenim, smiješnim, neprovjerljivim i, na kraju krajeva, štetnim uvjetom kao što je elektronski spam. Bi li taj korisnik otišao napraviti automobilom krug oko svoje zgrade ako ga to zatraži netko u elektronskoj poruci obećavši mu da će tako spasiti pingvine od izumiranja? Zahtjev u opisanoj poruci jednako je besmislen, ali većina ljudi koji su ga slali dalje nije razmislila o tome.

Neželjena poruka poslana velikom broju ljudi definicija je spam pošte, a takve su radnje u nekim državama izvan zakona, iako u Hrvatskoj to još nije slučaj. Spam se smatra i najvećim problemom pri razmjeni elektroničke pošte, jer ogromne količine neželjenih poruka zatrpavaju i opterećuju servere namijenjene ovoj ozbiljnoj i vrlo korisnoj usluzi. Dakle, opet pozivamo korisnike elektroničke pošte da dobro razmisle prije nego što postanu suučesnici u takvoj radnji.

Ukoliko već sama ideja ovakve poruke nije bila besmislena onima koji su je slali, konkretan primjer sadrži i nekoliko stavaka koje nemaju logike niti su istinite. Primjerice, nazivanje AOL-a i ZDNET-a talijanskim mrežama. O kakvim se mrežama tu radi, nitko se nije zapitao. AOL je američki pružatelj usluga pristupa internetu, a ZDNET tvrtka koja stoji iza skupa online izdanja komplementarnih tiskanim časopisima o tehnologiji. Obje tvrtke su svjetski poznate, pa je i ta činjenica mogla doprinijeti zaključku da autor elektronske poruke piše budalaštine.

Najveće i najstrašnije zlodjelo napravljeno ovom elektronskom poruke je potpisivanje Janka Artukovića, stvarne osobe koja vjerojatno nema apsolutno nikakve veze s ovom porukom (na broj telefona iz same poruke javlja se druga osoba koja također nema nikakve veze sa porukom), ali mu njeno širenje može izazvati brojne neugodnosti. Radi se o krađi identiteta, zasada ne toliko raširenom u hrvatskom web prostoru, ali svejedno vrlo ozbiljnom prijestupu, za koji se u nekim zemljama izriču visoke kazne.

Pozivamo ovim putem sve korisnike interneta i elektroničke pošte da razmisle dobro prije nego postanu suučesnici u slanju spama, krađi identiteta, pretrpavanju servera za slanje elektronske pošte, pretrpavanju tuđih elektronskih sandučića i općoj gluposti.
Vragoder je offline  
Staro 21.05.2008., 11:11   #34
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Vragoder Pregled postova
Sadržaj jedne "forvarduše" od prošlog tjedna:
"Bi li taj korisnik otišao napraviti automobilom krug oko svoje zgrade ako ga to zatraži netko u elektronskoj poruci obećavši mu da će tako spasiti pingvine od izumiranja?"
Munjara je offline  
Staro 22.05.2008., 18:36   #35
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 362
Jedan od mojih pinova je baš simetričan xyyx i nisam primjetil policiju kad sam za bankomatom

Imam i ja poseban mail za reganje (spamanje), ali baš kak Munjara veli, največi spameri su mi frendovi.

Hvala Vragoder za odličan link.
matman je offline  
Staro 23.05.2008., 21:16   #36
Vragoder
Drone
Moj komp
 
Vragoder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Senj
Postovi: 396
Nitko ne garantira da će poruka stići do ciljanog mozga!
Vragoder je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na