Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2023., 19:14   #451
lucija85
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 90
Ako je zbilja tako i ne šališ se, može li onda jedna usputna preporuka za odličnu prenaponsku? Moja sigurno odavno riknila, ovaj put je bolje neku sa lampicom valjda pa da znam kad treba zamjenit itd.
lucija85 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 23:02   #452
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,166
Citiraj:
Autor lucija85 Pregled postova
Je li to inače pravilo za svaki UPS, da je najbolje imat prenaponsku zaštitu ispred UPS-a bez obzira ima li on istu tu zaštitu?

Ako je logika da se bolje spali prenaponska nego UPS?
To je cilj. Bolje je kupiti novu letvu za 50-60€ nego novi UPS od 250-350€

Osim toga APC letve imaju jaču prenaponsku zaštitu nego UPSevi što znači da mogu podnijeti jače strujne udare u duljem trajanju. APC letve imaju kontrolne lampice.

Brennenstuhl prenaponske zaštite nisu loše. Za razliku od APCa koriste plinsku cijev koja drastično produljuje trajanje same MOV zaštite u letvi. Chipoteka ih je imala jedno vrijeme prije svih ovih kriza.


https://www.brennenstuhl.com/en-DE/p...tected-adapter
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2023., 00:41   #453
lucija85
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 90
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Osim toga APC letve imaju jaču prenaponsku zaštitu nego UPSevi što znači da mogu podnijeti jače strujne udare u duljem trajanju. APC letve imaju kontrolne lampice.
Wow, želiš reći onda da bi onda APC letva sama po sebi bila dovoljna zaštita za npr high end računalo? Ako mi se baš ne sviđa ta ideja kompliciranja sa UPS-ovima.

Ili bi svejedno bilo opasnosti nekih od koje nebi letva pomogla?
lucija85 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2023., 09:51   #454
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Pa sve je stvar "sreće",
ako jaki grom zvizne u tvoju zgradu / kuću ili negdje blizu + ne isprazni se u zemlju preko uzemljenja nego se "prošeta" preko el. vodova možeš samo pogađati kakav će biti rezultat.

Na dobro izvedenim el. instalacijama (čitaj: dobro izvedeno uzemljenje) APC produžna letva će pomoći koliko može.

UPS u osnovi ima malo drugačiju ulogu, iako ima ili nema prenaponsku zaštitu na ulazu,
njegov zadatak je da kada je napajanje iz mreže van definiranih karakteristika ili napajanje ispadne onda se prebaci na baterije i tako obezbjedi kontinuitet napajanja opreme. Time se omogućuje da imaš dovoljno vremena spremiti podatke i po želji ugasiti pc / opremu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 08:14   #455
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 820
Koji model apc prenaponske je sad flagship tj najbolji od ovih ponudjenih, a da se mogu kod nas kupiti? https://www.apc.com/shop/hr/en/categ...mance/N-tonw04
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 12:43   #456
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Nema tu flagship - a, uzimaš onu koja ti treba: br. priključaka + ako želiš ova ili ona zaštita (tel. / coax / ...).
Jedino šta su ih kod nas napumpali dok je po eu ostala stara i normalna cijena.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 14:08   #457
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 820
Ja sam 2019 u Linksu uzeo neki APC performance, jucer je lampica pocela treperit i proizvodit zvukove, mogu li preko APC stranice ostvarit garanciju? Racun ne mogu naci.

Zadnje izmijenjeno od: Dr. Strange. 06.03.2023. u 15:03.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 17:40   #458
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Nađi na netu specs / manual za točni model i vidi koji su garancijski uvjeti.
Prije su imali "Lifetime warranty", treba pogledati jeli se šta mijenjalo.


Prije x godina sam uspio dobiti novu free of charge jer je prestala funkcionirati zaštita tj. Led koji potvrđuje njenu funkcionalnost.
Sve dogovaraš sa njihovim support - on (Schneider Electric), možda bolje centralni za EU nego lokalni HR.
isto nisam mogao naći račun ali sam sa slikama pokazao stanje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 19:56   #459
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 820
Ok hvala, kontaktirat ću prvo naše pa vidit ako se šta može riješit, 50 eura koliko košta novi nije baš jeftino.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2024., 18:45   #460
HAL 9001
Poboljsana verzija
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 479
Pozdrav, prije par dana sam kupio ovu prenaponsku zaštitu. Kabel je prekratak nekih 50 cm do utičnice, pa moram prenaponsku spojiti u obični produžni razdjelnik.Koliko me sjećanje služi znam da se to ne preporučuje, a i na samoj kutiji od Eaton prenaponske stoji navedeno da se ne spaja u seriju. Zanima što mogu napraviti u vezi toga? Da li je moguće možda promjeniti kabel od prenaponske i staviti duži ili nešto drugo uraditi?
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2024., 20:34   #461
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Kupi materijal i sam složi produžetak,
komad 3x1.5 mm2 kabela + šuko utikač i utičnica.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2024., 23:06   #462
HAL 9001
Poboljsana verzija
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 479
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kupi materijal i sam složi produžetak,
komad 3x1.5 mm2 kabela + šuko utikač i utičnica.
Razmišljao sam i o toj opciji, ali me zanima, ako ga ostavim sada kako stoji, znači spojen u obični produžni kabel, hoće li tako funkcionirati i biti sposoban obaviti funkciju zaštite ako bude potrebno?
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 00:38   #463
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Ako je produžni šuko i pristojne kvalitete onda će sve biti ok, uključujući zaštitu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 01:22   #464
lokoloko
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: worldwide
Postovi: 58
3x2.5 ide za uređaje "po kući", 1.5 je rasvjeta i samo to..


Ako taj "produžni" nema 3x2.5mm2 (pogotovo ovaj ispred) baci ga u smeće, još uzemljenje i ispravna fidova ako ovo ispred zašteka.
lokoloko je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 08:37   #465
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,614
Ma koji produžni ima 2.5mm? Većina su ih 1.5 a oni jeftileni čak i manje.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 08:42   #466
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
3x2.5 mm2 se "vuče" za utičnice kada se radi instalacija kako treba, pogotovo "u zidu",
za njegov slučaj 3x1.5 mm2 će biti sasvim ok,
kabel u produžnom sa zaštitom nije deblji od toga + neće spajati termo peć na to.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 12:54   #467
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,555
Rijetko koji produžni ide preko 1,5mm2. Nema potrebe. Vjerojatno ni taj Eaton nema više.

1,5mm2 je dosta za 3kW, 2,5 je za skoro 6kW... preko toga već treba ići na trofazno.

Proizvođač se ograđuje od spajanja u seriju jer nema kontrolu kakav kabel ćeš staviti i koliko ćeš uređaja spojiti (npr tanji od 1,5mm). Ti pripazi da spajaš manje od 3kW i bit će sve ok
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2024., 20:25   #468
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,311
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
3x2.5 mm2 se "vuče" za utičnice kada se radi instalacija kako treba, pogotovo "u zidu"
ako pričamo o industrijskoj instalaciji da za utičnice , ne za rasvjetu, a ako pričamo o kući/stanu, apsolutno se ne vuče" 2,5 kvadrata, osim za indukciju i možda još nešto, a za sve ostalo je to overkill i bacanje novca.
vex je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 00:44   #469
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Nitko nije ni spominjao rasvjetu

Propisi i pravila su poznata, treba ih poštovati.
Nema veze jeli industrija ili kuća ili stan, kvadratura za utičnice je bila i ostala 3x2.5 mm2.
Ako meni ne vjeruješ uzmi bilo koji mjerodavni el. teh. priručnik, da sad ne idemo dalje u standarde.

To šta neki novi genijalci, potencijalno završili nekakvu školu na špiritjeru, kažu uštedi / može 3x1.5 mm2 ....
naravno da može / stvar će i dalje raditi .... pa ti gledaj gdje šta možeš dugoročno priključiti ...

Nemoj zaboraviti "u formulu" dodati:
- pojedinačne žile ili gotovi kabel
- jeli u zidu ili je vani na zraku
- nekada su gotovo svi el. kabeli / žile bili bakreni, sada se polako guraju aluminijski kojima je bakar samo navučen na površinu

No dobro, kolega je dobio traženi info, na njemu je da "problem" riješi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 08:07   #470
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,311
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nitko nije ni spominjao rasvjetu

Propisi i pravila su poznata, treba ih poštovati.
Nema veze jeli industrija ili kuća ili stan, kvadratura za utičnice je bila i ostala 3x2.5 mm2.
Ako meni ne vjeruješ uzmi bilo koji mjerodavni el. teh. priručnik, da sad ne idemo dalje u standarde.

To šta neki novi genijalci, potencijalno završili nekakvu školu na špiritjeru, kažu uštedi / može 3x1.5 mm2 ....
naravno da može / stvar će i dalje raditi .... pa ti gledaj gdje šta možeš dugoročno priključiti ...

Nemoj zaboraviti "u formulu" dodati:
- pojedinačne žile ili gotovi kabel
- jeli u zidu ili je vani na zraku
- nekada su gotovo svi el. kabeli / žile bili bakreni, sada se polako guraju aluminijski kojima je bakar samo navučen na površinu

No dobro, kolega je dobio traženi info, na njemu je da "problem" riješi.
Problem sa našim mjerodavnim el. priručnicima što su svi iz 1980-te ili stariji, kad je to imalo smisla, i to se prepisuje u nove priručnike . Šta to specijalno imaju ljudi po kućama danas da vuče ozbiljnu struju kad novi uređaji troše 30% od koliko su trošili nekada? Većina ima 10A osigurače po kućama, a tamo ide 3,5 kvadrata. Kojekakve peći, bojleri, veš mašine su ( iako za njih sad isto piše 3,5 ) i nekad i sad išle na 16A osigurače i 2,5m2 , a ostalo na 3,5 i aj bok

Frend je složio rudnik na 3,5 kvadrata, postepeno je dodavao rigove, i opteretio je instalaciju do maksimuma. već 8 godina to radi i nije zapalio kuću još uvijek. što se mene tiče, to je dugoročno. Ako ono tamo radi 24/7 tolike godine, bogami i kod mene u kući će izdržati ženin fen koji povuče 2kw na 10min
vex je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 09:58   #471
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Aha, samo tako naprijed, dodaj još i par kineskih ili poljskih šroteks produžnih .... sretno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 10:24   #472
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,555
Kabel od 3,5kvadrata? Šta to postoji?

Vati su Vati, bez obzira koja je godina... A kabeli se griju ovisno o tome koliko snage kroz njih ide i koliko su debeli... pa kad se rastopi izolacija dođe do kratkog spoja, onda malo zaiskri, pa se malo zapali, itd...
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 12:16   #473
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,719
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Kabel od 3,5kvadrata? Šta to postoji?

Vati su Vati, bez obzira koja je godina... A kabeli se griju ovisno o tome koliko snage kroz njih ide i koliko su debeli... pa kad se rastopi izolacija dođe do kratkog spoja, onda malo zaiskri, pa se malo zapali, itd...
Postoje i kablovi od 24mm2 .... tak da ....

I ne idu vati kroz kabel nego amperi, koji prema voltaži određuju koliko vata troši potrošač ....

Prema svakoj kvadraturi kabla se može određena struja pustiti kroz kabel, zato su tu 1.5,2.5,3.5 debljine kabla ....

1.5 je do 16A,2.5 32A - cca nemojte baš doslovno shvatiti ....

Isto je tako razlika jeli licnasti kabel ili puni kabel ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 12:34   #474
HAL 9001
Poboljsana verzija
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 479
Vidim da se rasprava zahuktala Baš sam gledao što piše na kabelu od nove Eaton prenaponske zaštite i stoji da se radi od 1.0 mm2 kabelu. Ista stvar mi piše i na kabelu od Belkin prenaponske, a i na običnom produžnom kabelu u koji sam spojio Eaton prenaponsku. Sad vjerojatno nema smisla da uopće uzimam bolji produžni od 1.5 mm2, a posebno da ne izrađujem sam neko produženje od kabela 2.5 mm2.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 13:00   #475
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,555
Možda nisam dovoljno star, ali ne sjećam se standardnih kabela od 3,5mm2, ima 4mm2, ali moram priznati da se sa 3,5 nisam susreo.

Tako da kad vidim "stručnjake" koji pričaju o 3,5mm2, pitam se o čemu pričaju

Citiraj:
Autor HAL 9001 Pregled postova
Vidim da se rasprava zahuktala Baš sam gledao što piše na kabelu od nove Eaton prenaponske zaštite i stoji da se radi od 1.0 mm2 kabelu. Ista stvar mi piše i na kabelu od Belkin prenaponske, a i na običnom produžnom kabelu u koji sam spojio Eaton prenaponsku. Sad vjerojatno nema smisla da uopće uzimam bolji produžni od 1.5 mm2, a posebno da ne izrađujem sam neko produženje od kabela 2.5 mm2.
Nema smisla više od 1,5mm2

Osobno jedini produžni kabel od 2,5mm2 koji imam je za punjenje auta na produžnoj utičnici... puni se on i sa 1,5mm2, ali mi se nije svidjelo koliko se grije.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2024., 15:56   #476
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,311
Jao isprike, mislio sam 3 x 1,5mm2 debljina kabla, mi to inače tak zovemo skraćeno, trebalo mi je 5min čitanja da skužim u čemu je stvar

Nikky papiri i propisi često nemaju veze s praksom, a meni je debilana vući kroz kuću/stan 3x2,5 i 5x2,5 kablove u "normalne" ( opet interni naziv, odnosi se na sve utičnice u koje ne ide nešto od tih par pravih potrošača ) .
prvo zato što ne treba, drugo zbog cijene, a treće što su izuzetno teški za razvlačenje i montažu ako je npr betonski zid. A Ako rudnik sa 100 kartica nije dokaz, ne znam šta je.

RimtuTiTuki možda sam puno veći"stručnjak" od tebe bez obzira na tiskarsku grešku, nikad ne znaš. A možda i nisam, nije da sam napravio instalaciju u 100 kuća do sada
vex je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2024., 10:35   #477
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,883
Molim pomoć...

Prije cca tjedan dana smo imali u ulici neki kurslus gdje je drvo spojilo žice i jedna faza na kući je prekidala cca 40tak puta prije nego smo skužili i prijavili kvar i ugasili osigurače

Na toj fazi mi je prenaponska zaštita , letva-
https://www.mall.hr/prenaponska-zast...a-58-4uticnice

A u njoj ustekano plinski kombi bojler , zamrzivač i mikrovalna

Od jučer mi se mirkovalna resetira, nekada po par puta u minuti , nekad jednom u par sati. Čujem zvuk i sad je na nuli, trepti da ga namjestim..

Jel moguće da je letva otišla ili mikrovalna pravi neki kratki spoj ?

Samo ona gubi napajanje a u drugoj utičnici je sad već 2 sata mirno sve...

Poslano sa mog
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2024., 12:01   #478
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,570
Sama činjenica da to uopće imaš ukopčano na letvu je problematična iz mnogo aspekata. Takvi se uređaji nikad ne ukapčaju na produžni kabel/letvu nego direktno u utičnicu u zidu.
Iz ovoga što is naveo, izgleda da je letva dobila po piksni.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2024., 12:09   #479
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,883
A što sam ih zaštititi od prenapona , u biti bojler a ostali je samo usput došli. Znam da zamrzivač ne bi trebao biti u produžnim.

E sa, indikator na letvi se gasi i pali dok se mikrovalna resetira

Poslano sa mog
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2024., 12:48   #480
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,851
Uštekaj mikrovalnu "direkt u zid", ako treba stavi obični kabel / produžni.
Ako se i tada resetira onda joj je vjerojatno napajanje pameti dobilo po njonji.
Treba vidjeti kako je izvedeno, možda se da (jeftino) skrpati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na