Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2009., 19:17   #361
Hrvoje S
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Garešnica
Postovi: 43
ja sam danas svog digao u telebitu zvali su me prosli tjedan u srjedu i rekli da je monitor dosao ali da u petak ide u prodaju buduci ja nisam bio u petak u zg otisao sam danas po njega i vidjeo sam da imaju jos 2 sad neznam da li su oni rezervirani
Hrvoje S je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 19:08   #362
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Napokon sam i ja nabavio 2209wA!
Moj je je proizveden Aug 2009. (2.8.2009. na kutiji)
Revizija: A01
Made in China, porijeklo Irska.
Kupljen u Kodeksa.
Što im znači ovo f (2209WAf) u imenu?
Možda je to oznaka crnog?
Da, moj je crni!

Kontrast mi je na 77%, brightness na 3% (netko je to preporučio ovdje i meni je super), sharpness na 40.
U CCC gamma faktor mi je namješten na 1.0

Ne znam mogu li još što podesiti bez kalibratora?

Monitor je fantazija, prava zamjena za Trinitron CRT!
Ghostinga nema, a prava je milina gledati fotke koje ne muči wide gamut problem duplo skupljih 24" IPS-ova. (LP2475w)
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2009., 19:44   #363
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
nabavio i ja ovaj monitor pred par dana.

slika se drastično mijenja između kontrasta 74 i 75 iz nekog razloga. kod mene je na 75, brightness na 0, ali monitor i dalje ubitačno svijetli i prži oči.

gamma je u onoj stvari. tek negdje na brightness 0 i kontrast 50 dođe na normalno stanje (ali to opet nije dobro zbog, je li, kontrasta). po defaultu, boje su katastrofalno loše i isprane zbog potpuno promašene gamme.

sharpness definitivno mora biti postavljen na 40. default je 50 i to je bože sačuvaj. ne znam tko je dozvolio da takav izađe iz tvornice.

monitor je imao lagani zeleni tint, morao sam odokativno korigirati RGB da se to izgubi i da slika bude gledljiva.

skinuo sam LUT manager i neki kalibrirani profil s neta, što je uglavnom riješilo problem s gammom, a zatim još malo korigirao RGB i sada mislim da je monitor donekle upotrebljiv. razmatram zamjenu LUT managera monitor calibration wizardom, koji ima mogućnost forsiranja LUT-a tako da ga npr. igre ne mogu mijenjati. CCC stvara problem, jer prebriše LUT i potrebno ga je resetirati u LUTM-u ili MCW-u pa ponovo učitati, tako da se treba suzdržavati od CCC-a.

nema mrtvih i živih piksela, ne čuje se inverter, primjetan je IPS glow i u normalnom radu, backlight bleeding ne postoji, no donja trećina ekrana je malo tamnija od gornje dvije (primijeti se ako baš tražiš, ali za par dana se oko navikne). treba više od pet minuta da se cijevi ugriju i boje normaliziraju. lijeva strana je malo hladnija (plavičasta) od sredine, desna malo toplija (žućkasta); i to se primijeti samo ako baš tražiš.

monitor je teško koristiti u uvjetima slabije ambijentalne osvijetljenosti. rekao sam već da prži oči (brightness je na 0/75 oko 120-130 cd/m2 prema izvještajima s neta), a nakon CRT-a i njegove crne, ovo izgleda sasvim smiješno. preko dana je u redu, osim ako je vani tmurno i pada kiša

sve u svemu, nisam previše zadovoljan. monitor definitivno zahtijeva kalibraciju; imam ga u pristojnom stanju preko nečijeg ICM profila, ali ne bih se zakleo da je dovoljno točan, pa moram negdje pronaći poznanika s kalibratorom. s pozitivne strane, nije wide gamut, no ne mogu se sjetiti što još lijepo reći osim toga; možda da zauzima manje mjesta na stolu od CRT-a

ocjena u odnosu na ostale LCD monitore: 7/10
ocjena u odnosu na moj (ženin) CRT: 2/10

dat ću mu još nekoliko dana da vidim mogu li se priviknuti na blještavilo, jer me jako živcira i smeta, ali nisam preveliki optimist po pitanju moguće prilagodbe. ako se dosad nisam priviknuo, ne znam hoću li.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 20:23   #364
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Meni je monitor fantazija, a za crne, pa što bi ti tio, nije ti ovo KURO plasma!
nemogućnost značajnog smanjivanja svjetline vjerovatno je uzrokovana konstrukcijom e-IPS panela koji lakše propušta svijetlo.
Uostalom ovo je low end IPS monitoror za po doma.
Meni bitno da nije TN i da nije wide gamut..
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 20:58   #365
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
na zalost da, nema crne do kvalitetnih crt-ova, al uz pravilno podesenje i kalibraciju mogu se dobit zadovoljavajuci rezultati. U svakom slucaju ja upravo dobio l220x na stol, nakon kojih sat vremena igranja sa postavkama napokon sam ga dobio da prikazuje boje barem odokativno blizu ovima na HPu koji je kalibriran.

No neki nedostaci su vec uocljivi, prejako osvjetljenje ima i na 0 brightnessa (drzim ga na 10 momentalno jer je to taman da bijela nije siva(na 8), al gore od toga, tamne detalje ne moze prikazivat, matrica pojede detalje. Tako da budi zadovoljan svojom ips matricom, barem neces gubit djelove tamnih filmova sto je neminovno kod svih ostalih tipova
Za pravu crnu ne gine nabavka 2490wuxi-a, al tesko da samo to opravdava toliko vece ulaganje..

Osim toga sasvim pristojan komad hardvera za sada. Vise mozda nekom drugom prilikom.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:43   #366
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
uz malo sreće, monitor će izdržati još 3-4 godine do pojave OLED-a
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:50   #367
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
hm hm, prognoze su da bi se tek tamo 2015-2016 cijene oleda mogle spustit ispod cijena lcd-a. na zalost..
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 21:54   #368
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
to sam vidio, ali shvatio sam da se to odnosi na tadašnje cijene LCD-ova, a ne trenutne. pretpostavljam da će se već za 3-4 godine moći kupiti 22" OLED za cijenu ovog della ili malo više.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 22:15   #369
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
neznam kakva je situacija sa tim led pozadinskim osvijetljenjem tj koliko to može poboljšat prikaz crne. Tu tehnologiju će vjerujem uskore inplementirat većina proizođača lcd monitora (jer to je trenutno trend u svijetu lcd televizora pa vjerujem da se može očekivat i za monitore)
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 22:51   #370
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
imas toga i po monitorima vec duze, generalno nije nikakvo poboljsanje crne. led ima prednost sto moze osvjetljavat pojedine djelove ekrana, al i dalje to nije pixel maping. Doduse ono sto dobijes led-om je prosireni gamut i tv gledateljima je to zakon jer su boje puno zivlje, ali to nije prava slika, time ni pogodno narocito u monitorima.

da nebi bilo da ne moze, 24" mac ima led pozadinsko osvjetljenje, samsung xl20 xl30 takoder itd, al nije nesto oko cega se valja uzbudivat jer je u principu bezveze

oled je nesto sasvim drugo.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2009., 23:07   #371
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
@pingmachine

Od kad si spomenia presvjetlu sliku koja blješti, i ja je primjećujem i stvarno nakon nekog vremena pocne boliti glava od bijele pozadine.
To sam donekle popravia smanjivanjem kontrasta na 65%, a brightness je još uvijek na 3%.

Što se tiče LED osvjetljena, ono nema previše smisla ako se ne počnu ugrađivati pozadinske sa tvz "local dimming" LED diodama.
tada se kontrolira osvjetljenje pojedinih zona monitora i značajno poboljšavaju crne.
Ali sve je to nepotpuno rješenje dok se god ne bude moglo potpuno ugasiti svjetlo za svaki pojedini pixel
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2009., 23:48   #372
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
negdje sam čitao o ogromnim problemima jednog korisnika s LED-backlit monitorom. ako se dobro sjećam, stvar je u tome da diode nisu sve na jednoj ploči i iz iste serije, nego se slažu pločice s x dioda - a svaki skup dioda malo "vuče" na svoju stranu što se hladno/toplo tiče. u konačnici to sve skupa ne ispadne uvijek baš idealno. bila je slika monitora s bijelom pozadinom i dvije skupine dioda su bile vidljivo žute.

da se vratimo na della...

problem je s ovim monitorom što mu je gamma stvarno loša. velim, kad je kontrast 50, onda je krivulja otprilike točna, ali je kontrast samog monitora (uz brightness 0) negdje na oko 1:300, što je vrlo nisko i slika izgleda loše, a po danu onda zna biti malo pretamna.

ako želiš dobar kontrast (1:800), onda ideš na 0/74-75 i iskoristiš kalibrirani profil (ne mogu naći gdje sam ga skinuo) pa se gamma skroz popravi, ali imaš monitor koji prži oči sa 120-130 cd/m2 i ubija te po mraku u pojam

ne znam, evo, gledam od petka u ovaj monitor i nikako da se priviknem na svjetlinu. boje su mu sada super (za razliku od default postavki, užas!), ali ne sviđa mi se ideja promjene kontrasta par puta dnevno, ovisno o vremenskim uvjetima i kazaljkama na satu. možda bi ga bilo dobro kalibrirati negdje "na sredini", kontrast 62-63; to bi mu trebalo dati 1:500 i oko 100 cd/m2, što bi bilo podnošljivo i u polumraku i usred dana... ali za to treba imati kalibrator.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 00:04   #373
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
pa po reviewima ide on i ispod 100cd/m2

a sto se preciznosti boja tice poklikajte malo da vidite testove, lako usporedit s raznim popularnim modelima. nakon kalibracije bude super, prije je ocekivano, koma

a profil koji su decki napravili na dv mozete skinuti ovdje
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 09:01   #374
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
ne ide ispod 100 cd/m2 bez drastičnog smanjenja kontrasta.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 10:32   #375
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
napisao sam ponesto duzi tekstic, al sam zakljucio da nema smisla.

samo jedno, nabavi kalibrator asap barem mid klase pa udri s njim, prije toga je upitno kolko ima smisla pricat o bilo kakvim konkretnim brojkama posto ih okom ne mozes izmjerit.

jedino, jel ti to radis u zamracenoj prostoriji!? jer 100 u nekim normalnim uvjetima nebi nikako smjelo bit pretjerano :S
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 10:39   #376
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
a profil koji su decki napravili na dv mozete skinuti ovdje
Skinuo sam ovaj profil Antrax.
Sorry na neznanju, ali kako se aplicira sad ovaj mali fajl?
Ja sam išao na: Start>Settings>Control panel>Display>Settings>Asvanced>Color Management.
Tamo sam sa opcijom Add... dodao ovaj profil (dell_2209wa) i sad ih imam tri:
2209WA
dell_2209wa
sRGB Color Space Profile

I tamo sam odredio dell_2209wa kao defaultni.

http://www.imagesforme.com/show.php/...09waprofil.jpg


Međutim oni na http://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm
nisu naveli nikakve vrijednosti za brightness i cintrast, pa sam ja stavio na 0 za brightness i 75 za kontrast.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 11:17   #377
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
nisu naveli jer im ovi iz dv nisu poslali i taj podatak.

a postavlja ga se upravo tako, malo se razlikuje na svim winsima, trenutno sam na 7ici pa ti za xp ne mogu reci tocno. Nedostatak XPa je sto sami po sebi ne koriste bas taj profil, nego rucno nastimas monitor najblize vrijednostima koje zelis, a tek color managed aplikacije pokupe podatke iz profila i prikazuju pravu sliku.

na pradu su koristili 10 brightness (jer im je cilj bio 140cd/m2) te 75 contrast, pri istim postavkama na 0 su izmjerili 127cd/m2, pa sad ti znaj... Moram bit iskren i rec da nije lako debatirat o ovakvom komadu hardvera koji nemas pred sobom :S
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 13:45   #378
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
samo jedno, nabavi kalibrator asap barem mid klase pa udri s njim, prije toga je upitno kolko ima smisla pricat o bilo kakvim konkretnim brojkama posto ih okom ne mozes izmjerit.
znam da ne mogu izmjeriti, ali čitao sam tuđa mjerenja na netu...


Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
jedino, jel ti to radis u zamracenoj prostoriji!? jer 100 u nekim normalnim uvjetima nebi nikako smjelo bit pretjerano :S
radi se o blizu 130 na 0/75, a navečer mi je osvjetljenje u sobi jedna 60W žarulja iza monitora



terminator: zaboravi profile unutar windows color managementa, trebaš ovo ovdje: http://fotomania.nixz.net/lutmanager/
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 14:39   #379
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
a postavlja ga se upravo tako, malo se razlikuje na svim winsima, trenutno sam na 7ici pa ti za xp ne mogu reci tocno. Nedostatak XPa je sto sami po sebi ne koriste bas taj profil, nego rucno nastimas monitor najblize vrijednostima koje zelis
Nijedni windowsi, do sada, nisu "color aware" pa ni win7. Tako da ce taj profil igrati ulogu tek u color managed aplikacijama, bez obzira na windowse.

Zadnje izmijenjeno od: dmr. 04.11.2009. u 15:01.
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 18:21   #380
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
pogledao sam ovaj profil s tftcentrala.

mislim da je rađen za 100-100-100 jer je zelena JAKO smanjena u njemu. ne da mi se vraćati monitor na te postavke, držim se profila kojega sam skinuo odavde http://www.megaupload.com/?d=632CQT7I

u imenu fajla piše 99-98-100, ali kod mene je bilo potrebno spuštanje na 97-98-100 (pažnja: svaki level ima sublevele, razlika je primjetna između njih) kako bi izgledalo OK. monitori se razlikuju, tako da nema univerzalnih postavki, ali ovaj profil mi izgleda dovoljno dobro (uz vlastite manje RGB korekcije).

terminatore, pokušaj s 99-98-100, pa ako primijetiš da slika vuče na crvenu, plavu ili zelenu, igraj se s RGB-om. to ćeš najlakše primijetiti na sivoj (!) boji. nemoj samo gledati u ekran pun bijele jer će ti se oči priviknuti u par sekundi. radi normalno što već radiš, pa ćeš već indirektno primijetiti ako i kamo vuče. ja sam prvo primijetio da vuče na crveno, smanjio na 97-98-100, i tek nakon par sati primijetio da siva lagano vuče na zeleno; nakon toga je zelena otišla s visokih 98 na niskih 98 i sada je sve skroz OK.

uglavnom, gore je link na LUT manager, isprobajte oba profila. evo, da bude sve na jednom mjestu:

http://fotomania.nixz.net/lutmanager/
http://www.megaupload.com/?d=632CQT7I
http://www.tftcentral.co.uk/icc_prof...ell_2209wa.icc

stavljanje profila u windows color management *nije* potrebno i nema mnogo smisla.

spomenuo sam i MCW ranije http://www.hex2bit.com/products/product_mcw.asp - on ne učitava ICC/ICM profile nego ima neki svoj format zapisa, tako da je moguće LUT managerom učitati jedan od gornjih profila, a zatim pokrenuti MCW i snimiti stanje, pa mu reći da ga forsira i u 3D aplikacijama. nisam previše isprobavao jer mi se u jednoj igri učinilo da je slika pretamna, a MCW je uredno pregazio svaki moj pokušaj korekcije brightnessa LUT manager s postavljanjem default profila pri startupu za sve korisnike radi okej za moje potrebe.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 18:23   #381
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor pingmachine Pregled postova
terminator: zaboravi profile unutar windows color managementa, trebaš ovo ovdje: http://fotomania.nixz.net/lutmanager/
Upravo sam instalirao ovaj mali programčić, dodao profil i nakom klika odmah sam primjetio da mi se promjenila pozadina windowsa (u pozitivnom smislu).
Tek sad vidim, kako je dobra slika na ovom monitoru.
Kao da stojim pred nekim 22" Trinitronom!
Sada boje nisu toliko isprane, a bijela mi više ne prži oči.
Brightnes mi je na 0, kontrast na 75, a prije ni sa puno manjim kontrastom nisam mogao dobiti ovako ugodnu sliku!
Gledam malo crne na fotkama i primjećujem kako su pravilno definirane i imaju blag prijelaz sive sve do skoro potpuno crne!
Na Samsungu mi crna u trenutku "propadne" i nema finog prijelaza.

Inače, koliko bi koštao dobar kalibrator i može li se sa njim sve izmjeriti (gamma, svjetlina, boje..)
Kakav je ovaj Spyder 3 Pro? http://www.finder.hr/proizvodi.cfm?id=3373&kat_id=4
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 18:40   #382
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
hajde samo još pogledaj što ti je bolje - tftcentral profil na 100-100-100, ili onaj bezimeni na 99-98-100. možda ti se više svidi ovaj drugi, a i po obliku krivulja (i vlastitoj percepciji boja i gledanja u različite gamma chartove) nekako mi teorijski djeluje kao bolje rješenje. čekaj, izvadit ću par screenshotova...

evo:



razlike su stvarno drastične. najtamnije boje su malo podignute na "bezimenom" profilu, dok je ostatak više-manje identičan između profila, što se samog oblika (a ne i razine) krivulja tiče. plava je netaknuta u oba profila, dok je na tftcentralovom profilu crvena podignuta (?), a zelena JAKO spuštena. mislio sam da je možda rađen za 100-100-100, ali obzirom na podizanje crvene (koju sam ja morao drastično spustiti na svom monitoru), ne bih rekao da sam dobro mislio

kako rekoh, monitori se međusobno razlikuju, tako da je moguće da će tebi ovaj profil biti bolji od onoga. kod mene je tftcentralov profil živi užas.

igraj se malo pa javi što ti je bolje


što se spydera tiče, radije vidi možeš li natjerati nekoga da ti iz inozemstva prošverca eye-one display 2. vani košta isto kao i spyder tu...

Zadnje izmijenjeno od: pingmachine. 04.11.2009. u 18:52.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 21:15   #383
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Sad sam ubacia ovaj "bezimeni" profil.
RGB postavke monitora sam podesia 99,98,100 (zaista ima par klikova do prijelaza između jedne pune vrijednosti 98>97 npr.)
Subjektivno ja sam prezadovoljan slikom, jer ne znam što bi trebao gledati da uočim pogreške (nemam nikakva iskustva sa kalibracijom i bojama).

Možda uspijem posuditi/iznajmiti kalibrator pa ce on to odrediti bez subjektivnih emocija
Npr. meni su sad boje "ozbiljne", nisu "razigrane"

Ovaj kalibrator koji si mi predložia fizički me skroz podsjeća na:
LaCie blue eye 2

Vjerovatno se radi o pukom rebrandingu http://www.pantone.com/pages/product...x?pid=108&ca=2 (X-Rite Eye-One Display 2)
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 21:28   #384
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
primijetit ćeš indirektno da ti možda malo vuče na crvenu ili zelenu (na plavu vjerojatno neće, izgleda da je OK na svim monitorima). to onda korigiraš bez problema. jesi li primijetio nekakvu razliku između ovog i onog profila? i da, nemoj zaboraviti u LUT manageru postaviti startup LUT.

lacie ima drugačiji softver
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 22:29   #385
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Primjetia sam razliku, ali ne znam koji je "bolji"
Sve u svemu za sada sam prezadovoljan!
Sad mi je "bezimeni" sa 99,98,100.

Nego pingmachine, ovaj "LUT manager", jeli on podesi profil i u 3D načinu rada(igre) i u svim programima?
Znam da je Firefox kojeg koristim color managed.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2009., 23:25   #386
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
na desktopu drži LUT kako treba (jedino ga CCC resetira iz nekog razloga) pa ti ne treba baš nikakav color management.

u igrama se LUT prebriše, ali ga možeš forsirati ranije spomenutim MCW-om. međutim, onda gubiš brightness/gamma postavke unutar igara, što može biti problem, a da ne spominjemo da MCW troši memoriju. s druge strane, nije da u igrama moraš imati potpuno točan prikaz boja nakon što se vratiš na desktop, vrati se i pravilan LUT jer je to u domeni same grafičke kartice i drajvera.

bitno je da si zadovoljan - razlika između korištenja profila i default postavki je stvarno nebo i zemlja jer je default ispran i blještav.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 12:29   #387
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor pingmachine Pregled postova
bitno je da si zadovoljan - razlika između korištenja profila i default postavki je stvarno nebo i zemlja jer je default ispran i blještav.
Da zadovoljan!
Nisam očekivao da ću dobiti ovakvu sliku ni na 2490WUXi.
Jednostavno, nikako nemogu prepoznati da sam na LCD-u (osim oštrine) i još uvjek podsvjesno mislim da je iza ovog zaslona još barem pola metra monitora!
Čak su i crne kao na mom bivšem CRT-u (evo baš upravo gledam crni obrub na ljevoj strani www.monitor.hr
Dobro kažeš, ovaj "bezimeni" profil je stvarno "nebo i zemlja" u odnosu na defaultni.
Sada više ni ja ne primjećujem blještavilo.
Kažem ti, nebi očekivao ni na 2490WUXi ovako dobar prikaz i jedva čekam negdje zasjesti za kakav 22" TN zbog samo-mazohizma
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 13:12   #388
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
mislim da ipak malo pretjeruješ
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 23:11   #389
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Želim reći, da me je i na 2490WUXi dočekao ovakav prikaz, ja bi bio prezadovoljan!
Jedina mana, po meni, je premala rezolucija u odnosu na Samsung 173P pokraj, pa malo iman osjećaj da gledam u TV, a ne u komp. monitor.
Da je malo manji dot pitch bio bi savršen.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2009., 23:16   #390
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
meni bi pak bilo super da je 24" s ovom rezolucijom, tako da sve bude malo veće
pingmachine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na