Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2023., 21:08   #721
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
IMO ovo GN svrstava u jedine prave istraživačke jubito novinare ovakve tematike. Moguće ih ima još i meni nisu poznati...
IMHO nema ih, a GN je jedan od rijekih kanala koje ne dira 5%, dok je ova ASUS priča zapravo nastavak onog kaj su počeli s Principled Technologies serijalom. der8auer bi mogel kroz koji dan imati novi "AMD problem" video, da barem malo proba umanjiti prouzročenu ASUS štetu - ipak ga ne plaćaju bezveze. Kaj se pak samog ASUSa tiče, najbolji dio ove priče je da nisu htjeli službeno odgovoriti kak spada na konkretna GN pitanja, ali su zato brže-bolje angažirali objektivnog stručLJaka Linusa da svojoj publici objasni kako je problem korisničke prirode, dok su za Linusa i njegove podanike, ASUSove izjave tipično OK za ovakvu vrstu (korisničkih) problema.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 21.05.2023. u 21:43.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 00:29   #722
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
Ryzen 7950x3D
Asus X670E ProArt
Inno3D RTX 4090 OC
32Gb G.Skill 6000MHz CL36
2 * Crucial P5 Plus 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe
Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360
Super Flower 1200W Platinum
Lian Li o11 Dynamic PCMR
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	7950x3D_RTX4090.jpg‎
Views:	184
Size:	363.2 kB
ID:	26355  
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 00:40   #723
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
2megaskot, koja cigla od graficke
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 00:40   #724
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
Čekam Alphacool core GPU blok da bude na stanju.
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 00:50   #725
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Čekam Alphacool core GPU blok da bude na stanju.
aa, i mislio sam da to tako kod tebe ne može dugo ostati

PS.. nego, kako ti ram radi u 4x8 kombinaciji?
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2023., 01:53   #726
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
2x16, stiže još toliko.
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 21:56   #727
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 406
imam jedno pitanje . mozda kriva grupa. kupio msi pro wifi plocu i ubo 4 sata hdd na nju . Tri su klasicna hdd i jedan ssd ,e sad imsm problem. win10 mi ih pokazuje kao removable device..
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2023., 22:05   #728
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Da, diskovi kao removable device se na tu foru prikazuju od XP-a. Trebaju ti friški čipset driveri ili barem oni za SATA kontroler, ako ih ploča nudi kao zasebni paket.
Citiraj:
EDIT:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možda ne bi bilo loše da KitGuru prvom prilikom napravi detaljnu analizu svih poveznica na relaciji ASUS PR, Intel, der8auer i Elmor obzirom da to veselo društvo vrijedno surađuje već više od desetljeća, posebice Švabo i Šveđanin. Jon Elmor Sandström kao bivši ASUS ROG R&D inženjer dan-danas zajedno s der8auerom aktivno sudjeluje u svemu što je pod dirigenCkom palicom Intela, jer ipak su tu započeli svoje sponzorirane XOC karijere (1 - 2 - 3) i po svemu sudeći (poslovno) prijateljstvo im je praktički neraskidivo. der8auer na svojem YouTube kanalu uredno reklamira ("recenzira") ElmorLabs proizvode, ponajviše zbog činjenice da obojica baš kao i u ASUS slučaju, sudjeluju na razvoju, pa nije loše odraditi i malo usputne samopromocije, dok der8auerov Thermal Grizzly nudi i Elmorove proizvode tako da je na kraju čist račun i duga HWBOT ljubav.

Naravno puka je slučajnost činjenica da je der8auer HWBOT CEO i da je HWBOT (između ostalog) sponzoriran od strane Intela, ASUSa i Corsaira - istih onih firmi kojima Švabo često ide u spontane posjete i čije proizvode reklamira ("recenzira") u svojem stanu/studiju. Nema apsolutno nikakvog sukoba interesa. Nikakvog. Za razliku od Intel sponzorstva, Švabo i Šveđanin nemaju službenu poveznicu s AMD-om, ali u tu svrhu na scenu onda stupa ASUS kao zajednički nazivnik, jer AMD više nije baš takav šrot, pa se i za njihove platforme moraju razvijati ASUS ploče, a tko drugi i bolji, nego provjereni tim njemačko-švedskih nepristranih stručLJaka, koji se kasnije, a posebice der8auer prave Englezi kad se te iste ploče nađu u središtu skurenih AM5 3D procesora. der8auerova taktika je uvijek ista, pa po uzoru na duhansku i naftnu industriju, Švabo kao svjetski priznati XOC inženjer pomoću provjerene astroturfing metode bez ikakvih problema uvijek točno i precizno pronalazi AMD kao glavni uzrok svih AMD problema.
Uj, evo der8auera i Elmora na trenutno aktualnom Computexu.

__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.06.2023. u 15:11.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.06.2023., 22:05   #729
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor R3nchi Pregled postova
imam jedno pitanje . mozda kriva grupa. kupio msi pro wifi plocu i ubo 4 sata hdd na nju . Tri su klasicna hdd i jedan ssd ,e sad imsm problem. win10 mi ih pokazuje kao removable device..

Zato jer su SATA portovi na koje su zakačeni u BIOSu označeni kao removable/eSATA/hot swap….
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 08:08   #730
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor R3nchi Pregled postova
imam jedno pitanje . mozda kriva grupa. kupio msi pro wifi plocu i ubo 4 sata hdd na nju . Tri su klasicna hdd i jedan ssd ,e sad imsm problem. win10 mi ih pokazuje kao removable device..
Možeš ih i u BIOSu podesit da nisu removable/hot swap.
Ja tako radim.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 11:58   #731
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 11:20   #732
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 406
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Možeš ih i u BIOSu podesit da nisu removable/hot swap.
Ja tako radim.
uspio nac na yt kako rjesit u regeditu,jer mi bios namjesten vec tako kako si reko
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 15:27   #733
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Kad će 7040 laptopi? AMD definitivno mora poraditi na dostupnosti svojih proizvoda u mobilnom svijetu, 6000 seriju se jako dugo čekalo, na kraju sam i odustao od kupnje. A vidim i poplavu ovih ručnih konzola koje koriste 7040 pa pretpostavljam da to neće pomoći.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:10   #734
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Planiram kupiti ryzen 7600x proc,gskilovu 6000 EXPO memoriju i msi 670E tomahawk plocu.Slusam probleme sa EXPO memorijom i plocama da soc voltaza mora biti manja od 1.3v jel se zna dogoditi da kroz neko vrijeme izgori socket zajedno sa procom.E sada da li se to dogada sa svim 7000 procesorima ili samo sa 3d verzijama i da li su sredili bios da se to vise ne dogada jer da bi ova memorija radila na 6000 pise na njoj da joj je deklarirana voltaza 1.35???
Zionix je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:25   #735
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Zionix Pregled postova
Planiram kupiti ryzen 7600x proc,gskilovu 6000 EXPO memoriju i msi 670E tomahawk plocu.Slusam probleme sa EXPO memorijom i plocama da soc voltaza mora biti manja od 1.3v jel se zna dogoditi da kroz neko vrijeme izgori socket zajedno sa procom.E sada da li se to dogada sa svim 7000 procesorima ili samo sa 3d verzijama i da li su sredili bios da se to vise ne dogada jer da bi ova memorija radila na 6000 pise na njoj da joj je deklarirana voltaza 1.35???

Kombo ryzena 7600x i 670E Tomahawk je vrlo čudan pošto je riječ o mini zenu4, osim ako ti iz nekog razloga ne treba masa storage slotova i konektora, razmisli o pločama sa B chipsetima.
I ja sam čuo o problemima sa expo memorijom i meni je kroz neko vrijeme već izgorio socket zajedno sa procom, a onda i čitavom kućom. Srećom sam imao garanciju pa sad opet eto čekam neko vrijeme novi požar.

Šalu na stranu, to su uglavnom pizdarije, bilo je nekih problema sa Asusom i 3D procesorima, u međuvremenu kažu riješeno.

DDR5 voltaža tih 6000 modula je 1,35V i nema veze sa SOC voltažom koja nema nikakve potrebe preći 1,25V na zenu4.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 18:35   #736
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kombo ryzena 7600x i 670E Tomahawk je vrlo čudan pošto je riječ o mini zenu4, osim ako ti iz nekog razloga ne treba masa storage slotova i konektora, razmisli o pločama sa B chipsetima.
I ja sam čuo o problemima sa expo memorijom i meni je kroz neko vrijeme već izgorio socket zajedno sa procom, a onda i čitavom kućom. Srećom sam imao garanciju pa sad opet eto čekam neko vrijeme novi požar.

Šalu na stranu, to su uglavnom pizdarije, bilo je nekih problema sa Asusom i 3D procesorima, u međuvremenu kažu riješeno.
------------------------------------------------------------------
DDR5 voltaža tih 6000 modula je 1,35V i nema veze sa SOC voltažom koja nema nikakve potrebe preći 1,25V na zenu4.
-------------------------------------------------------------------
Exy hvala ti na odgovoru i na dozi cinizma
Tu plocu sam uzeo iz razloga sto ce ova platforma potrajati pa ako budem kasnije nadogradivao proc ne trebam uzimati jacu plocu...
Zionix je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 18:52   #737
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Kingston memoriju uzmi, dobijes hynixa zicer i to ti je to.. preskoči gskill ovog puta..

I B ploču uzmi koja ima ono što ti treba, X ploču uzimas ako ti fali USBa ili drugih nekih utora itd..
Dakle ne gledaj naziv, već što je na njoj sve od opcija..
Ako uštediš na ploči taman da ti ostane za r7, pa to je to..
uz 8c nećeš tako brzo ni razmišljati o upgradeu
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 18:59   #738
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Zionix Pregled postova
-------------------------------------------------------------------
Exy hvala ti na odgovoru i na dozi cinizma
Tu plocu sam uzeo iz razloga sto ce ova platforma potrajati pa ako budem kasnije nadogradivao proc ne trebam uzimati jacu plocu...

Kao što reče kolega Eladio, jači čipseti i jače ploče u am5 slučaju samo znače više konektora za diskove, više pcie staza za storage i sl.
Tek sad je AMD objavio "budget" AM5 čipset (A620 - njega bih izbjegavao), ovo sve što je bilo ranije nije nikakav budget što se tiče VRM-a na pločama i eventualnog bottleneckanja proca.

Tu se lijepo vidi da i na najjačem 16/32 zenu4, nema throttlanja (čak ni na ovom Asus poluproizvodu koji ima probleme sa temperaturom zbog lošeg dizajna ploče).
Znači i sa B650 pristojnom pločom si sasvim spreman za zen5 i dalje. AMD nije Intel pa se očekuje da zen5 bude trošio manje od zena4, ne više


@Eladio - odlična ideja, B650+7700X, puno bolje nego X670+7600X
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 12:05   #739
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429

Ne kužim da taj cache može takvu razliku donest da osjetno veći IPC i takt te DDR5 ne mogu pomoći.
Negdje 5800X3D ubije 7700 pošteno, negdje obrnuto, u prosjeku jednaki.
Kaže Stevan kupite zen4 jer je noviji, a cijene su valjda tu negdje sada.
Vjerujem da ga u svemu ostalom nevezanom za igranje 7700 šiša bez problema.

7800X3D je cca 13% brži, i čini mi se da je to dosta manje u odnosu na koliko je 5800X3D brži od ostalih zen3 CPUa u igrama.
Kako njemu cache ne donosi toliku prednost?

Ajd jedva čekam taj zen5 koji bi trebao biti navodno potpuno nova arhitektura.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 14:37   #740
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Ako većina koda stane u cache onda se to daleko brže izvršava nego da CPU ide u RAM po instrukcije.

Ključno je spustiti temperaturu CPUa što niže jer cache ne voli visoke temperature.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 15:48   #741
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova

Ne kužim da taj cache može takvu razliku donest da osjetno veći IPC i takt te DDR5 ne mogu pomoći.
Negdje 5800X3D ubije 7700 pošteno, negdje obrnuto, u prosjeku jednaki.
Kaže Stevan kupite zen4 jer je noviji, a cijene su valjda tu negdje sada.
Vjerujem da ga u svemu ostalom nevezanom za igranje 7700 šiša bez problema.

7800X3D je cca 13% brži, i čini mi se da je to dosta manje u odnosu na koliko je 5800X3D brži od ostalih zen3 CPUa u igrama.
Kako njemu cache ne donosi toliku prednost?

Ajd jedva čekam taj zen5 koji bi trebao biti navodno potpuno nova arhitektura.
O cache možeš guglat pa saznat čemu služi.
Igre imaju upite prema memoriji, i to puno puta u kratkom vremenu. I onda je bitno da je svaki upit kratak (puno ih je), a nije zanemarivo i da je bandwith upita velik.

Tako da 3dCache na 7800x3d ima cca 600GB/s read, dok memorija ima 60GB. Latencije su 60tak ns prema memoriji i 10tak ns prema cache.

7800x3d ima manji pomak nego prošli jer je AMD napravio redizajn cache, tako da ima 2xL2 više u odnosu na prethodnu generaciju.


Ono koliko sam ja čitao zen5 ne bi trebao imat redizajn $, tako da ni ne očekujem neke bitne performanse više.

Svejedno brzina memorije i latencije su bitne i kod X3D procesora i kod običnih. Tako da ako netko igra igre koje su memorijski zahtjevne, može dobit i do 40% performansi na običnim i 20% performansi na X3D verzijama.

Evo ti primjer https://www.youtube.com/watch?v=vYaC...hannel=GameDay
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 16:21   #742
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Napominjem da sam ja bio relativno nezadovoljan upgradeom sa 5900x na 5800x3d, gdje se u svakodnevici osjeti da je takt niži, u hrpi sitnica se to osjeti, a pogotovo u mt prilikom obrade videa s obzirom na vise c/t itd.
Koliko sam osjetio u igri? ..s obzirom da je tada bilo preko 300fps, i po mojoj procjeni mozda +10% razlike, rekao bih jedva i gotovo ništa..
Uz to temp na 5800x3d brže skaču i više se grije, što je razumljivo s obzirom ksko je napravljen, ali eto mene je i to iritiralo jer je bio u.prosjeku (ne max, nego avg) rekao bih 10°C iznad 5900x..

x3d ima intelov pr ako se mene pita, gaming je poprilično prenaglašen
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 11.06.2023. u 16:34.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 18:07   #743
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Ma znam ja što cache, nego mi nije bilo jasno zašto je zen3x3d toliko brži u odnosu na obične za razliku od zen4x3d. Čak i njihova međusobna razlika i nije neka. Barem za sada.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 23:16   #744
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Rečeno je, Zen4 u startu ima poduplan L2 cache u odnosu na Zen3, a povećanje L3 koji donosi X3D je jednako kao u generaciji Zen 3. Zato je i delta manja.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 06:04   #745
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Napominjem da sam ja bio relativno nezadovoljan upgradeom sa 5900x na 5800x3d, gdje se u svakodnevici osjeti da je takt niži, u hrpi sitnica se to osjeti, a pogotovo u mt prilikom obrade videa s obzirom na vise c/t itd.
Koliko sam osjetio u igri? ..s obzirom da je tada bilo preko 300fps, i po mojoj procjeni mozda +10% razlike, rekao bih jedva i gotovo ništa..
Uz to temp na 5800x3d brže skaču i više se grije, što je razumljivo s obzirom ksko je napravljen, ali eto mene je i to iritiralo jer je bio u.prosjeku (ne max, nego avg) rekao bih 10°C iznad 5900x..

x3d ima intelov pr ako se mene pita, gaming je poprilično prenaglašen
Nema X3D benefite u svakoj igri, u većini ima.

X3D je pločoca (koja proizvodi toplinu), koja je stavljena na CCD, koji proizvodi toplinu, pa je jasno da će CCD imat veću temperaturu jer se toplina lošije odvodi.

Ak ti je bitna obrada videa, trebao si ić na intel.

5800x3d se ne grije više od 5900x, grije se znatno manje, to što se tiče temperature je opisano par rečenica prije i trebalo bi bit jasno.

5900x kao i svaki oblik s 2 CCD su loš izbor za igre. To su procesori s dva škarta.

Da se mene pita bilo što osim X3D kod AMD je lošiji izbor nego po cijeni ekvivalent intela.

Ja imam 7800x3d, najzahtjevnije stvari koje radim su igre. Tu je odličan 7800x3d, znatno je bolji 1% low nego 7700x. To je ono što je bitno u igrama.
Kao što si napisao ta toplina se teško odvodi, tako i ja s brutalno predimenzioniranim 420mm AIO u igrama imam 60+C...i mogu nafrljit AIO ventilatore i pumpu do kraja al nema nekog bitnog pomaka u temperaturi jer se ta toplina ne može odvesti zbog $ pločice+ full debelog heat sinka.

X3D procesori nisu hype, to su procesori koji su stvarno brži u memorijski zahtjevnim igrama i tu su puno bolji od ostalih. To su igre kod kojih je teško dobit 100fps. Za igre tipa CS, valorant overwatch, nema nekog smisla, al za simulacije, open world zahtjevne shootere (squad, HLL, ARMA3) je odličan.
Ima gore video u SC, di se vidi koja je razlika, a razlika je nebo i zemlja...

Zadnje izmijenjeno od: markecSMB. 12.06.2023. u 06:11.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 09:34   #746
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
5900x je bio (i dalje je) super izbor pa i za igre
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 18:36   #747
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Isključivo za igre kupiti nešto sa 2 ccd-a baš i nema smisla, ali očito se ti procesori mogu koristiti i za nešto drugo osim igara pa onda pored toga budu super i za igre.

3D je zbilja ponegdje puno brži od non 3D-a u 1% low (recimo corsa competizione, i ona meme "igra" star citizen) pa ako se igraju takve igre, valja razmisliti o 3D-u ako cpu može pomoć u dostizanju fps targeta.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 20:06   #748
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Isto kao što ja ne znam danas ni jednog ajmo reći kompetitivnog gejmera koji nešto ne objavljuje na YT, ne reže neke clipove i sl..
A 12c-24t na višem taktu pored 8c-16t na nižem taktu se također osjeti dok ti komp 10 ili 15 minuta drlja da izbaci 5min videa.. tko je čekao da komp nešto odvrti da može dalje raditi zna o čemu pričam..
Da, može se raditi i na slabijem, bez beda, ali traje puno duže.
Probao sam, ne bih više hvala.

Zašto ovo govorim, zato jer single player igrači u pojedinim naslovima provedu 30-40 sati i idemo sljedeća.. igraju ajmo reći 20 igri godišnje i to na gpu kartici koja je i to ako 4070 klase, od čega uistinu osjete razliku u cpu između 5600x, 5900x ili 5800x3d jedino kad upale metrics xD (pa čak i da je 4090)..
Ljudi sline za tim x3d procesorima bez razloga, a koštaju puno više.. cijene fps više nego vrijeme cekanja dok pc nešto radi, i to je krivi nacin gledanja na stvari..

Naravno da postoje primjeri igraca koji imaju sve predispozicije da x3d iskoriste kako treba, od jakog gpua do toga da ga koriste baš u tim specifičnim uvjetima često, i to je opravdano..

Ali po meni je takvih manje, nego onih koji i nešto drugo rade na pcu a ne samo da igraju corsu..

Cak i ovi koji upgrejdaju.. recimo netko upgrejda stari am4 pc, i često mu se sugerira 5800x3d, a tip jedva kuburi s budgetom ima rx6600xt i sta ja znam.. pa kupi brate 5700 i jacu grafičku, zanemari 5800x3d..

Zato kažem, da je pr odradio svoje.. ako sam u krivu pc više nije pc već je onda ocito high end konzola za noobe
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 12.06.2023. u 20:18.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2023., 23:05   #749
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
AMD Ryzen "ZEN4" (7000 CPU series) Info thread

To je pravo pitanje: što dobivaš s novijim procesorom? Što možeš s njim a da sa starijim nisi mogao?

Ljudi se nabrijavaju i na aute pa kupuju prevelike i/ili prejake aute koji im realno ne trebaju a neki ih još idu modificirati pa ih time skoro uvijek pokvare. Pri tome bace puno novca u vjetar koji su mogli završiti na dječjoj štednji npr. ili u nekom fondu gdje generiraju profit.

Netko ima osobnu satisfakciju za nebitnih 13% ubrzanja koje se jedva primjete. Meni je to bacanje novaca. Današni PC-i su toliko moćni da upgrade godinama nije potreban velikoj većini.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2023., 00:38   #750
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
mene muci vise dilema u smislu 5900x i 5800x3d su u istoj cijeni.. 5900x kao nema nikom smisla, a 5800x3d je ono velesila... (slicno vrijedi i za zen4, iako su oni ipak ponudili i 12c i 16c opcije)
vecina ljudi koji to tvrde nisu koristili duze vrijeme takav proc kao sto je 5900x.. pa samo volim skrenuti paznju, ja sam bio nezadovoljan "upgradeom"..
osjetio sam sve mane naspram 5900x i nisam uzivao nikakve posebne benefite x3da proca kojima bi rekao uh ovo se osjeti.. izvrtio sam sve bencheve, probao nekoliko igara ne samo ovu moju..
kazem, nisam impresioniran bio ni malo.. više nezadovoljan zbog kompromisa koji čim izađem iz igre osjetim..

komp ne gasim i nije mi zao dati lovu u njega, stvarno dosta vremena svaki dan provedem na njemu.. potrosim lovu i na vece gluposti od kompa tako da medo ja te kuzim, al jbg to mi je ahilova peta ..ako te tjesi ne trosim na auto
..ali da, ja da nemam 240hz monitor i nisam competitive nabrijan gdje sam skupio vec preko 3000h u glavnoj igri koji igram (da zena zna dobio bi otkaz ), gdje igram ranked mečeve svaku večer bar 2 sata i slicno jel.. pa imao bi i dalje zen2 i rtx 3070 ili slicno i super

mislim da je x3d precjenjen, ali to je tako čim je to "najjači" "gaming" proc, i zato me podsjeca na nekadasnji intelov PR, gdje su ljudi bacali lovu na neke intelove i5 K procove , a uzmes F proc i prst u uho.. ili uzmes neki nonK i7 i imas bolji allround proc..
uglavnom to mi se vrti po glavi.. AMD je s X3D postigao brutalan marketing.. jer to je sve samo ne jeftin proc jel, i svi ga žele, i prodaje se.. ..u konacnici i sam sam ga probao na kraju i platio školu.....

.. tako nešto u marketingu AMDu fali u radeon diviziji
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 13.06.2023. u 01:11.
Eladio je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na