Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.01.2023., 16:33   #1981
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ručno sam instalirao drivere koje sam skidao s Nvide direkt. I jasno mi je ovo s kenelom, ali ono što je mene prckalo u to vrijeme je što taj zadnji dostupni driver nije baš radio pa sam morao par puta deinstalirati i instalirati starije. Inače ovo preveniranje updejtanja kernela zvuči dobro.

Dakle - nisi odradio po tutorialu gore Kao sto rekoh - ako instaliras "rucno" nema automatike i pretpostavlja se da sam mozes rijesiti te probleme. Paketni kmod/akmod pristup je uvijek pravi put, ostalo sve zaboravi ako nemas Linux u malom prstu.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 20:05   #1982
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
@domy_os > kreni od kernel modula. Dali je potreban kernel modul aktivan/loadan?
Tu i je problem što ga nema, ništa se ne dogodi kada ga pokušam dodati, znači da ne postoji u kernelu.

Code:
root@Domy-NAS:/var/log# modprobe em28xx
root@Domy-NAS:/var/log# lsmod | grep -i em28xx
root@Domy-NAS:/var/log#
Dok mi je recimo UPS odmah prepoznao i surađuje kako spada.

Code:
root@Domy-NAS:/var/log# cat ups.log
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: synoups online
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: =====log UPS status start=====
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: device.mfr=American Power Conversion
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: device.model=Back-UPS CS 500
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: battery.charge=100
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: battery.runtime=1642
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: battery.voltage=13.7
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: input.voltage=246.0
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: output.voltage=230.0
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: ups.load=34.0
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: ups.status=OL
2023-01-28T04:08:48+01:00 Domy-NAS synoups: =====log UPS status end=====
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
https://linux-hardware.org/index.php?id=usb:2040-8265
Code:
The device is supported by kernel versions 4.14 and newer according to the LKDDb
Imaš detaljnije ovdje, ali primjeti da se tu radi o USB device ID 2040:0265 dok tebi prikazuje 2040:8265:
https://linuxtv.org/wiki/index.php/H...e_WinTV-dualHD
Da, vidio sam to, izgleda da je ipak star kernel i treba patch. Našao sam još ovaj link:

https://forum.turris.cz/t/dvb-c-usb-...ssues/11383/16

I ovdje je frajer uspio osposobiti ID 2040:026d s kernelom 4.4, znači ista generacija, samo za ATSC.

https://github.com/th0ma7/synology

Valjalo bi probati prvo na RPi pa ako šljaka, primijeniti i na NAS, ne zeza mi se baš s recoveryem u ovom trenutku.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 20:21   #1983
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Znaci okrljastena verzija kernela ili nekaj staro. Koja verzija kernela je gore (uname -a)? Jel mozes nekaj tipa kernel-devel ili kernel-source ili kernel-headers instalirat? Idealno bi bilo skinut kernel novi sa podrskom i kompajlirat (mozes i na drugom kompu pa kopirat na to cudo) ali mislim da se nebus usrecil (boot?)....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 20:37   #1984
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Dakle - nisi odradio po tutorialu gore Kao sto rekoh - ako instaliras "rucno" nema automatike i pretpostavlja se da sam mozes rijesiti te probleme. Paketni kmod/akmod pristup je uvijek pravi put, ostalo sve zaboravi ako nemas Linux u malom prstu.
a) nisam znao za tu metodu koju si ti naveo
b) mogao sam to riješiti bez da imam linux u malom prstu i riješio sam u nekoliko navrata
c) poanta je u tome da mi se to nije dalo raditi toliko često i iznenadno i zato sam odustao od Fedore jer mi nije zanimljivo da se klanje s Nvidiom lomi meni preko leđa

Kao što rekoh, ima distribucija koliko hoćeš. Jedna ne paše, biti će neka druga koja će pasati. Nema potrebe da se od ove rasprave radi cirkus ili da se umjereno složeni tehnički problemi mistificiraju.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 21:15   #1985
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
a) nisam znao za tu metodu koju si ti naveo
b) mogao sam to riješiti bez da imam linux u malom prstu i riješio sam u nekoliko navrata
c) poanta je u tome da mi se to nije dalo raditi toliko često i iznenadno i zato sam odustao od Fedore jer mi nije zanimljivo da se klanje s Nvidiom lomi meni preko leđa

Kao što rekoh, ima distribucija koliko hoćeš. Jedna ne paše, biti će neka druga koja će pasati. Nema potrebe da se od ove rasprave radi cirkus ili da se umjereno složeni tehnički problemi mistificiraju.

U tome je stos- kad jednom slozis kak spada - vise nikad ne prckas. Na to sam mislio. Al ko sto kazes - svako koristi kaj mu pase
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 21:37   #1986
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Znaci okrljastena verzija kernela ili nekaj staro. Koja verzija kernela je gore (uname -a)? Jel mozes nekaj tipa kernel-devel ili kernel-source ili kernel-headers instalirat? Idealno bi bilo skinut kernel novi sa podrskom i kompajlirat (mozes i na drugom kompu pa kopirat na to cudo) ali mislim da se nebus usrecil (boot?)....
Mislim da sam gore stavio...

Code:
domy@Domy-NAS:/$ uname -a
Linux Domy-NAS 4.4.59+ #25556 SMP PREEMPT Thu Mar 18 13:00:34 CST 2021 x86_64 GNU/Linux synology_geminilake_420+
Package manager nema search, do kernela sourcea mogu jedino kroz one gore linkove.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ synopkg --help
usage: synopkg <command> [...]

command:
  start <package>                                         Start a package.
  stop <package>                                          Stop a package.
  restart <package>                                       Stop a package, then start it.
  resume <package>                                        Start a package without enable its service. It will do nothing
                                                          if enabled flag doesn't exist.
  pause <package> [skipupgradecheck]                      Stop a package without disable its service. It will do nothing
                                                          if enabled flag doesn't exist.
  start-depend <service>                                  Start all packages depend on specific service.
  stop-depend <service>                                   Stop all packages depend on specific service.
  onoffall start|stop [event] [param]                     Start or stop all the packages.
  install [--daemon-reload] <spk>                         Install a package through local spk.
  install_from_server <package> [volume] [user] [beta]    Install a package from server.
  uninstall <package>...                                  Uninstall one or more package.
  upgradeall [limitonly] [lang] [user]                    Upgrade all upgradable package.
  chkupgradepkg [lang]                                    Find all upgradable packages from server, and decide whether to
                                                          upgrade accorting to user settings.
  checkupdateall [lang] [user]                            Find all upgradable packages from server (use cache first), and
                                                          decide whether to upgrade accorting to user settings.
  status <package>                                        Get status of an installed package.
  is_onoff <package>                                      Check if a package is installed and if its enabled flag exists.
  version <package>                                       Get version of an installed package.
  query <spk>                                             Get a package's basic information from the spk.
  list [--name] [--depend-on <package>]                   List all installed package.
  log <package>                                           Get package's log path.
  checkupdate <package> [lang]                            Check if a package is updatable.
  sort_spk_by_dep_order <spk_path>...                     Sort given spks according to their dependencies.
  notify_stopped_by_firmware                              Send notifications about which packages are stopped by firmware.
Nemam /boot, kod njih je kernel valjda na flashu do kojeg ne mogu kroz SSH.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ cat /etc/fstab
none /proc proc defaults 0 0
/dev/root / ext4 defaults 1 1
/dev/vg1/volume_1 /volume1 btrfs auto_reclaim_space,synoacl,ssd,noatime 0 0

domy@Domy-NAS:/$ ls -alh /
total 64K
drwxr-xr-x  22 root root 4.0K Jan 27 22:37 .
drwxr-xr-x  22 root root 4.0K Jan 27 22:37 ..
lrwxrwxrwx   1 root root    7 Jan 18 02:17 bin -> usr/bin
drwxr-xr-x   7 root root    0 Jan 27 22:38 config
drwxr-xr-x  12 root root  19K Jan 27 22:38 dev
drwxr-xr-x  46 root root 4.0K Jan 28 20:08 etc
drwxr-xr-x  43 root root 4.0K Jan 18 02:19 etc.defaults
drwxr-xr-x   2 root root 4.0K Mar 18  2021 initrd
lrwxrwxrwx   1 root root    7 Jan 18 02:17 lib -> usr/lib
lrwxrwxrwx   1 root root    9 Jan 18 02:17 lib32 -> usr/lib32
lrwxrwxrwx   1 root root    7 Jan 18 02:17 lib64 -> usr/lib
drwxr-xr-x   2 root root 4.0K Jan 18 02:16 .log.junior
drwx------   2 root root 4.0K Mar 18  2021 lost+found
drwxr-xr-x   2 root root 4.0K Mar 18  2021 mnt
drwxr-xr-x   2 root root 4.0K Jan 18 02:17 .old_patch_info
dr-xr-xr-x 255 root root    0 Aug 23  2018 proc
-rw-------   1 root root 1.0K Jan 18 02:17 .rnd
drwx------   3 root root 4.0K Jan 21 03:31 root
drwxr-xr-x  29 root root 1.5K Jan 28 21:38 run
lrwxrwxrwx   1 root root    8 Jan 18 02:17 sbin -> usr/sbin
drwxr-xr-x   4 root root 4.0K Jan 18 02:17 .syno
dr-xr-xr-x  12 root root    0 Jan 27 22:37 sys
drwxr-xr-x   2 root root 4.0K Jan 18 02:17 .system_info
drwxrwxrwt  18 root root 1.6K Jan 28 21:39 tmp
drwxr-xr-x  11 root root 4.0K Mar 18  2021 usr
drwxr-xr-x  16 root root 4.0K Jan 27 22:37 var
drwxr-xr-x  13 root root 4.0K Jan 18 02:17 var.defaults
drwxr-xr-x   1 root root  602 Jan 28 20:05 volume1
Prošao sam kroz tutorial na Githubu, on je za stariji CPU pa kontam da ništa od toga.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 08:35   #1987
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Malo cudno...na normalnom kompu bi il instalirao noviji kernel ili u postojeci lupio Patch i rekompajlirao. Sa DSM-om nemam apsolutno nikakvog iskustva i nemam pojma kako se ponasa. Ali - github link koji si dao ne izgleda glupo - ako to tak sljaka kako pise - vrlo vjerojatno ce ti rijesiti problem. Zasad ti je to mozda i najbolja opcija.

P.S. - neznam dal postoji dmesg kod DSM-a , pa da vidis da te mozda firmware ne hebe....neke distre (Ubuntu/Debian) ne stavljaju firmware za neke stvari po defaultu, pa moras naknadno instalirat i dok taj korak ne odradis - stvar ne sljaka.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 13:00   #1988
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Malo sam sad išao ovo gledat.
Prema dokumentu:


OK, to su Transparent Huge PAGES.
Uglavnom block size <= PAGESIZE, a PAGESIZE veći od 4k nije službeno podržan na RHEL-u prema dokumentu.

E sad, pitanje koliku fragmentaciju izazivaju 4k blokovi na flash storage-u. Vjerojatno više utječe na "wear" i garbage collection nego na performanse. Bar kod nekog krštenog enterprise storage-a.

Stride kod ext-a ima funkciju samo ako radiš s RAID poljima, ne? Što kad imaš prezentirane LUN-ove sa enterprise SAN-a?
Probaj pod Linuxom mkfs.xfs sa block size > 4kB

Stripe/stride postavke služe tome da ext4 pokuša grupirati writeove kako bi write matchirao stripe size od RAID polja. Onda se dogodilo da su SSDovi počeli širiti page size na 8kB (Intel 320 je mislim bio prvi) pa na 16kB kako bi bili brži i radili na full SATA-III brzinama. Zbog toga se kod flasha primjenjuje stripe 16kB.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 13:29   #1989
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Za business upotrebu: RedHat. I to je to.
Oni koji cicijase s novcima ce ici na CentOS (Rocky), Ubuntu i slicno...

No, osobno - tko ustedi u ku*ve, plati u doktora.
Meni to ovisi o use caseu.

Imam u produkciji svega. Security fixevi CVE-ova vrlo često prije dođu na Debian/Ubuntu nego na RedHate. Ovo ne čudi s obzirom koliko je Debian community ogroman. Dok to u RedHatu/IBMu prolazi kroz beskrajne korporativne procedure moji Ubuntu serveri su to već pokupili tokom noći dok sam spavao i server ih je sam aplicirao. Do sada nikakvih problema zbog toga, naprotiv.

Također službeni Debian repozitorij je također ogroman sa puno repozitorija trećih strana. Na ReHatu je to dosta ograničeno pa svako malo nešto kompajliram. Na RedHatu je sve u /opt dok na Debianima (skoro) ništa. Zbog toga, a i drugih stvari imam drame kada moram raditi upgrade OSa na RedHatu. Debian i Ubuntu se uglavnom bezbolno upgradeaju dok RedHate uvijek dižemo ispočetka ili nam se ne da pa radimo na (pra)starim verzijama.

Kada bude problem na RedHatu, plati support. Guglanje problema često dovede u slijepu ulicu: "da bi ste nastavili čitati morate imati support...." To je problem budući da se RedHati često koriste upravo za specifične korporativne stvari. Onda imaš za*ebanciju sa supportom: "imate ili sve patchirano?" Pa ti šalju testne pakete koji mogu ili ne moraju fixati tvoj problem. Pa to sve traje predugo. Obično nije problem u RedHatu nego u softwareu koji je supportan isključivo pod RedHatom. Na Debianima brzo nađem rješenje, brzo ga testiram i u relativno kratkom vremenu ga stavim na produkciju. Ne ovisim o supportu.

Da, Debian je sirov a Ubuntu je bloatware. Zato je Linux super jer složim svoj custom Debian ili Ubuntu s kojim radim. Kod stabilnog i ispeglanog RedHata to ne radimo jer "nije podržano...." Ako skuže da si nešto petljao sa distrom onda se support počne vaditi da je problem zbog toga.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 15:00   #1990
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Vjerojatno glupo pitanje, ali debian ne dolazi u par opcija upakiran sa raznim DE?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 20:08   #1991
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 744
Instaliraš što želiš
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 20:15   #1992
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Malo cudno...na normalnom kompu bi il instalirao noviji kernel ili u postojeci lupio Patch i rekompajlirao. Sa DSM-om nemam apsolutno nikakvog iskustva i nemam pojma kako se ponasa. Ali - github link koji si dao ne izgleda glupo - ako to tak sljaka kako pise - vrlo vjerojatno ce ti rijesiti problem. Zasad ti je to mozda i najbolja opcija.

P.S. - neznam dal postoji dmesg kod DSM-a , pa da vidis da te mozda firmware ne hebe....neke distre (Ubuntu/Debian) ne stavljaju firmware za neke stvari po defaultu, pa moras naknadno instalirat i dok taj korak ne odradis - stvar ne sljaka.
Da, krenuo sam radili po tom linku, ali nakon nekoliko promjena u naredbama (jer su naravno neke stvari obsolete) sam udario u zid na posljednjem build koraku prije kopiranja na NAS jer mu se nije sviđao Kali na kojem sam kompajlirao. Sad skidam Ubuntu 16.04 LTS koji je išao s tom generacijom kernela pa javim ishod.

Ima dmesg u DSM-u, ali ne kaže ništa pametno osim da je nešto spojeno. Firmware sam prvo ubacio, nije pomoglo.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ dmesg -HT | tail
[Sun Jan 29 20:14:15 2023] usb 1-2: USB disconnect, device number 2
[Sun Jan 29 20:14:26 2023] usb 1-2: new high-speed USB device number 5 using xhci_hcd
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 20:54   #1993
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Kolko vidim DSM bi trebao biti u sustini Debian fork koji koristi Upstart...ak s Ubuntu nece sljakat mozes jos to probat...nekaj pametnijeg ti nazalost nemam kaj savjetovat
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 22:23   #1994
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Kada smo već kod DVB stickova ne mogu natjerati Geniatech T230 da proradi pod Linuxom. Pod Windozama radi savršeno bez greške a pod Linuxom imam strganu sliku kao da je preslab signal na anteni.

Pokušao sam sve firmware koje sam našao. S nekima je malo bolje, s nekima malo gore ali s niti jednim ne radi kako treba. Ako nekome slučajno radi volio bi znati kako
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2023., 23:09   #1995
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Provjeri fw još jednom. Pred jedno 3 godine sam po poreporuci frenda koji ima 2 komada na rpi bio naručio baš taj model (MyGica T230), ali sam u kutiji dobio 2 revizije noviji T230C2 Taj mi ispočetka nije radio na libreelec, učitavao je bez greške firmware s kojim nije radio uopće. Novija verzija LE i kernel i fw i proradilo je. Zanimljivo da se novi fw file isto zvao, ali je bio različite veličine. Noviji fw na starijem kernelu, isto učitavao bez greške, ali nije radilo. Nisam siguran za 230, ali C2 trebao je 2 fw filea - za demodulator i za tuner. Jednom kad se to posložilo, stick radio je bez greške.
Drugo što mi pada na pamet je probati neki drugi program.
Meni se znalo događati s raznim tunerima da iz nepoznatog razloga recimo TVH vidi više/manje kanala nego VDR.
Ali nikad greške kakve opisuješ.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 10:10   #1996
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Ekipa...jel netko mozda naletio na problematiku uzasno sporog kopiranja podataka (lokalni server, RAID5 sa 6 mehanickih HP diskova formatiran sa LVM+EXT4/4k). Dakle 2 ista RAID polja na lokalnom serveru i eto u 2 dana iskopirao 290GB od 5TB. Bez obzira cp ili rsync (-aAHXv) , probao bez kompresije, kemijao sa mount opcijama al bez nekog pomaka. Ima li tko kakvu ideju?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 10:49   #1997
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
@tomek: pa si gledao di je bottleneck? Citanje? Pisanje? Zilion fajlova od po 100 bytes?
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 11:06   #1998
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,171
šta kaže log?
problem sa metadata zapisima?
Koliko su prosječno veliki fajlovi / koliko ih ima?
Mreža, njena brzina?
možda čak i driveri (iako je to sada zaista rijetkost)?
DNS ili direktni IP?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 11:52   #1999
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Bojim se da je upravo do ovoga.



Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Zilion fajlova od po 100 bytes?

Server je HP ML350 Gen9 sa 2x Xeon E5-2643 v4 sa 64GB meme , oba RAID polja su na istom P840 kontroleru. Firmware zadnji na njemu i diskovima. U toku procesa kopiranja sve ostalo deaktivirano.


@Ivo > lokalni copy - dakle 2 RAID polja unutar istog servera.



Imam osjecaj da rsync ne hendla efektivno transfer lokalno (al opet ni cp nije nikaj bolji) jer se sustav ne znoji.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 13:20   #2000
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,171
zip -> copy -> unzip?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 21:24   #2001
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ekipa...jel netko mozda naletio na problematiku uzasno sporog kopiranja podataka (lokalni server, RAID5 sa 6 mehanickih HP diskova formatiran sa LVM+EXT4/4k). Dakle 2 ista RAID polja na lokalnom serveru i eto u 2 dana iskopirao 290GB od 5TB. Bez obzira cp ili rsync (-aAHXv) , probao bez kompresije, kemijao sa mount opcijama al bez nekog pomaka. Ima li tko kakvu ideju?
Što kažu dmesg i iostat?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 23:12   #2002
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Server je HP ML350 Gen9 sa 2x Xeon E5-2643 v4 sa 64GB meme , oba RAID polja su na istom P840 kontroleru. Firmware zadnji na njemu i diskovima. U toku procesa kopiranja sve ostalo deaktivirano.
Imaš li bateriju na kontroleru? Možda je ona prdnula?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 23:26   #2003
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Probaj kopirati sa tar-om... meni to najbrzi nacin kad ima puno sitnih fajlica.
Npr: tar cf - /sorsdir | (cd /destdir ; tar xf -)
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2023., 10:19   #2004
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Što kažu dmesg i iostat?

Nista posebno - performance je "on paar". Nikakvih gresaka u logovima sta je povezano sa FS-om ili Hardwareom.



Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Imaš li bateriju na kontroleru? Možda je ona prdnula?

Nope - da je to problem nebi ni zapoceo ovo sranje sa migracijom. Prije migracije uvijek cekiram da je sve OK (HDD/Controller/Cache) + imam PRTG Monitoring na HW i SW levelu - sve zeleno. IML ne javlja nista. No kod Gen9 imam sumnju da bas ne javljaju da je disk u banani cak i kad je - imao sam par slucajeva vec da odjednom 3 diska iz istog RAID-a prdnu (naravno uvijek je LD sa podacima korisnika)...do tog trenutka sve radi "normalno"....tu sam dobio samo odgovor od HP-a da im nist nije poznato i da upgrejdamo na Gen10 Al da nekaj smrdi - posteno smrdi.



Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Probaj kopirati sa tar-om... meni to najbrzi nacin kad ima puno sitnih fajlica.
Npr: tar cf - /sorsdir | (cd /destdir ; tar xf -)

Hm..thanks budem probao
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2023., 20:48   #2005
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 744
malo u stranu
razmišljam već neko vrijeme o ultrabooku/chromebook/2u1 nešto tako
11/12/13" da mogu ssh i nomachine (h264)
da linux radi gore kako spada
i baterija da traje koji sat

kad nisam u uredu da mogu odraditi na brzinu i da nije problem nositi sa sobom na kavu i da ne moram tegliti punjač.
inače sam škrt

imate kakve hands-on experience i prijedloge za tako nešto ?
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2023., 21:09   #2006
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,171
Da, neki lenovo, tipa t480 ili T580, sa vecom baterijom i Ubuntu/Fedora....radi meni ko urica vec trecu godinu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 02:32   #2007
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 744
imam elitbook 8470p sa Debian/i3 . fantazija kako radi
ali daleko je od ultra portable
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 10:07   #2008
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Neki manji x220/230 sa 9cell baterijom? Jedino je pizdarija sto je tezak s tom baterijom 😁

Al drzi 5-6-7 sati bez jebemti.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 11:47   #2009
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nista posebno - performance je "on paar". Nikakvih gresaka u logovima sta je povezano sa FS-om ili Hardwareom.
Ovako na prvu smrdi mi na pregrijavanje kontrolera, rebuild ili neki od diskova šteka jer ima problema s npr. pozicioniranjem glave pa ubija cijeli array.

Što kaže smartmontools za diskove? Pristupaš preko cciss kernel drivera? Usporedi seek error rate i raw error rate na svim diskovima kao i ostale performance countere.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 15:49   #2010
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ovako na prvu smrdi mi na pregrijavanje kontrolera, rebuild ili neki od diskova šteka jer ima problema s npr. pozicioniranjem glave pa ubija cijeli array.

Što kaže smartmontools za diskove? Pristupaš preko cciss kernel drivera? Usporedi seek error rate i raw error rate na svim diskovima kao i ostale performance countere.
cciss - nope - kernel je "relativno nov SLES kernel" tak da nema potrebe.

Linux 4.12.14-lp150.12.48-default #1 SMP Tue Feb 12 14:01:48 UTC 2019 (268f014) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

hpssa adu report ne pokazuje nist alarmantno. hpssacli kaze - svi diskovi ok. Pa sad buj pametni...

HP cickarije su naravno instalirane na serveru:

hp-health-10.60-1838.1.sles12.x86_64
hponcfg-5.1.0-0.x86_64
hp-scripting-tools-10.30-39.sles12.x86_64
hp-snmp-agents-10.61-2939.2.sles12.x86_64
hpssa-2.20-11.0.x86_64
hpssacli-2.20-11.0.x86_64
hpssaducli-2.20-11.0.x86_64

Smart ni nemogu ocitat (imam pristup Arrayevima - ne pojedinacnim diskovima)....Ali sumnja je bas na ovo sto si sad napisao - neki disk koji je poceo zezat i koci cijeli array. Jucer je dd read/write bio na svega 190MB/s kaj je - lose. Nije prvi put da tak nekaj sere. Trenutacno samo molim Boga da ne prdne Array, makar sad ima 2 Spare diska nutra. Obozavam ovakva sranja

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 02.02.2023. u 16:15.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na