Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.01.2023., 21:04   #1951
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Svima se tu zamjerio, ali odluka je jasna - vise para u kupovini licenci i ježi ga.
Otkad je cloud postao svakodnevnica za svakog average Joea, morali su se i oni prilagoditi.
Sad je Ubuntu Server dobio maha.
Svi ga volimo

To govno od distre necu ni primirisat. Canonical se bas pokazal kao firma kojoj se moze vjerovat Ubuntu i "Server" jednostavno nejdu u istu recenicu i bok. Debian or bust u tom slucaju 0 automatizma - svi paketi. Sta ce ti vise?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 21:17   #1952
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Ma jasno, potpuno se slazem.
Svatko ko je radio sa Ubuntu Serverom u enterpriseu zna kako je super, pa cak i support.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 21:32   #1953
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
No Štef naj se srditi
Kako velim to je samo do mene, jednom davno sam imao loše iskustvo s XFSom pa ga sad preskačem kad mogu.
A kud si se baš Oraclea sjetio, u praksi radim s jedno 100-ak oracle baza
Mi svako malo kloniramo/snapiramo taj Oracle od +70T na XFS-u i još nam se nije dogodio kuršlus s XFS-om . Doduše, ubili smo kernel ko zeca s "pvmove" nedavno (bio je bug u toj verziji) ... tak da te uvijek može nešto ugristi.

Što se tiče defragmentacije MP3-a na XFS-u, bila je tema na hr.comp.os.linux pred XY godina. Miro Zubčić je napravio shufle na file sistemu ... ne mogu to iskopat sad.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 21:50   #1954
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,939
Meni XFS na Linuxu ne igra u puno situacija jer na Linuxu ne može raditi s block sizeom <> 4kB. Baze obično rade sa 8kB (pgsql) ili 16kB blokovima (MySQL/MariaDB). MSSQL ima leaf space s faktorom od 8kB. Moderni SSD-ovi unatrag ne znam koliko godina programiraju NAND u blokovima od 16kB. S obzirom da je danas sve na flashevima onda je to ograničenje od 4kB pogotovo u kombinaciji s bazama nezgodno za I/O throughput i latencije.

Na ext4 se može definirati stripe/stride pa tako vrlo efikasno emulirati blok ili cluster. Na ZFSu možeš postaviti recordsize do 1M.

Meni se BTRFS zamjerio.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 21:54   #1955
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Svidalo se to nama il ne - tak je kak je.
To su te windows admini istrenirali? Tak je, kak je source napisan, tj. ak je source tu: nije tu tak kak je, nego je tak kak ti veliš da mora bit.
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
P.S.- nebi odhebo na BSD jer nije ni BSD vise kaj je bil a ruku na srce plus Linux ima bolji HW support (radi svega navedenog)...
Kernel ima bolji HW support. Sve ostalo, kak Strojnica veli "sustav koji danas zovemo linux" (lol) je napol GNU a pol freedesktop špageti.
E sad, nekom takav sustav valja, nekom je trash. Kak bi se reklo o ukusima se ne raspravlja. Ali da bum ja na svojem serveru ovisil o redhat-u, ni mrtav.
Ak bu kernel sutra ovisil o libsystemd i signed "standard" initramfs i k-dbus etc, to je za mene gotov projekt, nemam s tim kaj delat.
Usput, 6.1 je OK kernel, za sad. Pratim 6.2 ali neda mi se igrat dok je nestabilan.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 22:15   #1956
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,939
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
@Ivo > CentOS je jedina stavka di mi se RH zamjeril kad su "prilagodili" licencu. Ocito je naravno zakaj al ajde molim te...Tja - zato Rocky i deri :P
Rocky je i meni OK, za sada. "Bumo vidli" vele slepci

Dugi niz godina sam govorio ekipi koja ima produkciju na CentOSu da se paze. Govorili su mi svašta bez puno lijepih riječi. Dogodilo se što se dogodilo.

U jesen 1994. sam pročitao The Debian Manifesto i od onda sam sve distre gledao kroz tu prizmu. Debian i derivati su mi bili glavne distre. Ostale sam koristio prema potrebi obično zbog nekog specifičnog softwarea koji zahtjeva RHEL.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 06:08   #1957
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor madwifi Pregled postova
To su te windows admini istrenirali? Tak je, kak je source napisan, tj. ak je source tu: nije tu tak kak je, nego je tak kak ti veliš da mora bit.

Kernel ima bolji HW support. Sve ostalo, kak Strojnica veli "sustav koji danas zovemo linux" (lol) je napol GNU a pol freedesktop špageti.
E sad, nekom takav sustav valja, nekom je trash. Kak bi se reklo o ukusima se ne raspravlja. Ali da bum ja na svojem serveru ovisil o redhat-u, ni mrtav.
Ak bu kernel sutra ovisil o libsystemd i signed "standard" initramfs i k-dbus etc, to je za mene gotov projekt, nemam s tim kaj delat.
Usput, 6.1 je OK kernel, za sad. Pratim 6.2 ali neda mi se igrat dok je nestabilan.

LoL....Linux iskustvu me istreniralo godine na svim mogucim distrama ali svijet vidis kad dodes u veliko okruzenje gdje svaka tehnologija dode do svojih granica - bilo tehnoloskih bilo ljudskih. Bilo koji oblik extremno lijevog ili desnog razmisljanja nije dobar za nikog. Nemoj biti jedan od Linux purista - takvi useru stvari za sve. Svijet nije crno-bijel
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 10:28   #1958
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
LoL....Linux iskustvu me istreniralo godine na svim mogucim distrama ali svijet vidis kad dodes u veliko okruzenje gdje svaka tehnologija dode do svojih granica - bilo tehnoloskih bilo ljudskih. Bilo koji oblik extremno lijevog ili desnog razmisljanja nije dobar za nikog. Nemoj biti jedan od Linux purista - takvi useru stvari za sve. Svijet nije crno-bijel
Nisam se došel posvadit. Ali.. problem ti je kaj ja ne podnosim redhat, dok z druge strane ti je ubuntu server "govno od distre".
Premalo nas je i ovak i onak, kaj bumo se pokačili sad oko tih pizdarija?

Došel sam pogledat kakva je situacija, kaj delate i to. Imam slobodnog vremena, pa gledam kak bi neku Hrvatsku distru projektiral.
Kompliciano je, kad jedan oče systemd drugi ne, jedan bi single purpose drugi bi multi, jedan bi za telku drugi za storage ...
A ja sam takak kakav jesam, gentooligan, distru skrpam za tjedan dana, al dokumentacija bude koštala ko 4 nove grafe.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 10:50   #1959
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Pa zato i jesmo tu da podilimo iskustva.
Meni je super čuti tudje glediste i podiliti informacije.
Osobno nisam za Arch based distre, iako su sada dovedene do prakticki rock solid kvalitete, ali mi se neda osobno brinuti za svaki paket poimence.
Fedora je meni everyday masina, u njoj se najugodnije osjecam, a bome me i razmazila, sta mi se svidja.
Tko bi reka: imati linux i osjećati se opusteno napraviti upgrade
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 11:27   #1960
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Za business upotrebu: RedHat. I to je to.
Oni koji cicijase s novcima ce ici na CentOS (Rocky), Ubuntu i slicno...

No, osobno - tko ustedi u ku*ve, plati u doktora.

Ubuntu je nekad mi bila draga distra.. 14-ica je bila super... iza pocelo ici nizbrdo, a danas je koma.

RH ima support. Solidan support. Kosta. Ali ako imas business, onda je taj trosak mali - sam SW koji se gore vrti i/ili poslovanje puno vise kosta od tih licenci.

Arch i slicne distre - zabavno za po doma se igrati, i kod nadobudnih sysadmina koji imaju odrijesene rukice u malim firmama, pa kad netko od njih ode - ostane nedokumentirani kaos za preuzeti, koji najcesce znaci 'ajmo od nule'.

FreeBSD je niche kategorija... koja izumire. Ima svoj djelic gdje se koristi, ali vecina aplikacija koje su 'non-windows' su primarno supportirane na RH-u, a tek onda nesto drugo.

EDIT: E, da... samo da nadodam da se ovo odnosi na klasicne 'servere'. Ako u igru ulazi OpenShift i sl... stvari se mijenjaju.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 11:29   #1961
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor madwifi Pregled postova
Nisam se došel posvadit. Ali.. problem ti je kaj ja ne podnosim redhat, dok z druge strane ti je ubuntu server "govno od distre".
Premalo nas je i ovak i onak, kaj bumo se pokačili sad oko tih pizdarija?

Došel sam pogledat kakva je situacija, kaj delate i to. Imam slobodnog vremena, pa gledam kak bi neku Hrvatsku distru projektiral.
Kompliciano je, kad jedan oče systemd drugi ne, jedan bi single purpose drugi bi multi, jedan bi za telku drugi za storage ...
A ja sam takak kakav jesam, gentooligan, distru skrpam za tjedan dana, al dokumentacija bude koštala ko 4 nove grafe.

Argumentiramo, ne svadamo se, nemoj dizat zivac odma. Problem je da si previsoko znanjem gore, preelitisticki razmisljas. Source distre jednostavno nisu prakticne u stvarnom svijetu (da imaju svoje mjesto al tu pricamo o specijalnim primjenama - i tu opet vecina uzima klasicne distre, cupaju Source paket i prilagode svojim potrebama). Uvijek imaj na umu da mozes kreirat najbolju Linux distru koja postoji ali ako to prosjecan admin/korisnik nece moc na jednostavan nacin koristiti - sve pada u vodu. Toliki trud uzalud. Tehnologija koju samo kreator zna koristiti ne prolazi. Cak i uz najbolju dokumentaciju. I nemoj pokusavat svima ugoditi - Linux korisnici koji argumentiraju systemd vs init i zele nekaj novo su vecinom supci. Oba su sranje na svoj nacin al hebiga - uzmes ono sto je bolkje prihvaceno i radis oko bugova. To je jedan od glavnih problema u Linux svijetu - svi vuku na svoju stranu umjesto da se sloze oko necega. Zisku?
Sto se nove Linux distre tice - kako si zamislio istu, koji je cilj nove distre , po cemu ce biti posebna i zasto ne pridonjeti vec postojecoj distri/rijesenjima? Opet nit se ne svadam nit te podcjenjujem nego diskutiramo za kaj forum i je.



P.S.- naso nase diskusije iz 2018 Tak da znam da nisi neki tuljan koji je opal s kruske nego neko ko se kuzi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 11:33   #1962
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Za business upotrebu: RedHat. I to je to.
Oni koji cicijase s novcima ce ici na CentOS (Rocky), Ubuntu i slicno...

No, osobno - tko ustedi u ku*ve, plati u doktora.

Ubuntu je nekad mi bila draga distra.. 14-ica je bila super... iza pocelo ici nizbrdo, a danas je koma.

RH ima support. Solidan support. Kosta. Ali ako imas business, onda je taj trosak mali - sam SW koji se gore vrti i/ili poslovanje puno vise kosta od tih licenci.

Arch i slicne distre - zabavno za po doma se igrati, i kod nadobudnih sysadmina koji imaju odrijesene rukice u malim firmama, pa kad netko od njih ode - ostane nedokumentirani kaos za preuzeti, koji najcesce znaci 'ajmo od nule'.

FreeBSD je niche kategorija... koja izumire. Ima svoj djelic gdje se koristi, ali vecina aplikacija koje su 'non-windows' su primarno supportirane na RH-u, a tek onda nesto drugo.

EDIT: E, da... samo da nadodam da se ovo odnosi na klasicne 'servere'. Ako u igru ulazi OpenShift i sl... stvari se mijenjaju.

Nisi mogo bolje srocit problematiku. A kao sto mi je jedan Principal IT Consultant (ne Windows - lik je lumen za Linux/Oracle/<umetni kaj god hoces ovdje> ) reko - zasto da se zajebavam necim sto nitko nece u produkciji koristiti? I ima pravo. Zivot je prekratak za trosit vrijeme uzalud.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 11:36   #1963
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Mi svako malo kloniramo/snapiramo taj Oracle od +70T na XFS-u i još nam se nije dogodio kuršlus s XFS-om . Doduše, ubili smo kernel ko zeca s "pvmove" nedavno (bio je bug u toj verziji) ... tak da te uvijek može nešto ugristi.
Ili nabodeš oracle bazu s bugom. Dev za vrijeme planiranog downtimea pusti update na većoj tablici i oracle transparentno u pozadini koruptira jedno 50% podataka u toj tablici... korisnici to skuže tek kasnije pa slijedi veselje s popravcima, traženjem koji backup je dobar, dev popravlja podatke... dok produkcija stoji, a korisnici vrište
Ili Oracle linux, nije bio klasični filesystem nego Oracle ASM, 2 baze u RACu. Nakon nekog vremena sve se usporilo... nakon ponešto istraživanja nađemo da je tehničar kad je montirao servere za interkonekciju između dva oracle node-a nekako iskoristio CAT 5 UTP kabel koji je držao samo do 100 Mbps

Citiraj:
Što se tiče defragmentacije MP3-a na XFS-u, bila je tema na hr.comp.os.linux pred XY godina. Miro Zubčić je napravio shufle na file sistemu ... ne mogu to iskopat sad.
Ah newsi... već sam i zaboravio na to
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 12:21   #1964
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sto se nove Linux distre tice - kako si zamislio istu, koji je cilj nove distre , po cemu ce biti posebna i zasto ne pridonjeti vec postojecoj distri/rijesenjima?
Kaj postoji Hrvatska distribucija? Ali ne da je ubuntu prepisan na hr z online translatorom, nego da se dela u HR iz scratch-a?
Nisam ju vidio, al da postoji bit contributor mi je najmanji problem, zakaj ne. Znam pakete i bash, drugo mi nikad nije ni trebalo.
Preferiram ARM, low-power, a kaj ti je to u globalu: samo kernel netfilter bash dnsmasq i kabel. Mogo bi isto to na NetBSD puknut bez problema.
Skroz OK distra, ali zakaj nijedna takva nije iz HR? Jer se nikad nemremo dogovoriti, kak bi nekad rekli saki sakog mrzi, sak je sakom jalan, itd. itd.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 13:02   #1965
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Meni XFS na Linuxu ne igra u puno situacija jer na Linuxu ne može raditi s block sizeom <> 4kB. Baze obično rade sa 8kB (pgsql) ili 16kB blokovima (MySQL/MariaDB). MSSQL ima leaf space s faktorom od 8kB. Moderni SSD-ovi unatrag ne znam koliko godina programiraju NAND u blokovima od 16kB. S obzirom da je danas sve na flashevima onda je to ograničenje od 4kB pogotovo u kombinaciji s bazama nezgodno za I/O throughput i latencije.

Na ext4 se može definirati stripe/stride pa tako vrlo efikasno emulirati blok ili cluster. Na ZFSu možeš postaviti recordsize do 1M.
Malo sam sad išao ovo gledat.
Prema dokumentu:
Citiraj:
Red Hat Enterprise Linux 7 enables the use of larger page sizes for applications working with big data sets. Using larger page sizes can improve the performance of such applications. In general, x86_64 architecture supports three page sizes simultaneously: 4K, 2M, 1G.
OK, to su Transparent Huge PAGES.
Uglavnom block size <= PAGESIZE, a PAGESIZE veći od 4k nije službeno podržan na RHEL-u prema dokumentu.

E sad, pitanje koliku fragmentaciju izazivaju 4k blokovi na flash storage-u. Vjerojatno više utječe na "wear" i garbage collection nego na performanse. Bar kod nekog krštenog enterprise storage-a.

Stride kod ext-a ima funkciju samo ako radiš s RAID poljima, ne? Što kad imaš prezentirane LUN-ove sa enterprise SAN-a?

Zadnje izmijenjeno od: stef. 25.01.2023. u 13:18.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 13:14   #1966
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor madwifi Pregled postova
Kaj postoji Hrvatska distribucija? Ali ne da je ubuntu prepisan na hr z online translatorom, nego da se dela u HR iz scratch-a?
Nisam ju vidio, al da postoji bit contributor mi je najmanji problem, zakaj ne. Znam pakete i bash, drugo mi nikad nije ni trebalo.
Preferiram ARM, low-power, a kaj ti je to u globalu: samo kernel netfilter bash dnsmasq i kabel. Mogo bi isto to na NetBSD puknut bez problema.
Skroz OK distra, ali zakaj nijedna takva nije iz HR? Jer se nikad nemremo dogovoriti, kak bi nekad rekli saki sakog mrzi, sak je sakom jalan, itd. itd.

https://www.linuxfromscratch.org/


Nemoj me krivo shvatiti al mislim da nikog ne zanima odakle je distra nego sto nudi. Vise benefita ima prijevod sucelja jer se to onda prelijeva na sve distre globalno, nego plasiranje nove distre samo zato jer je "made in Croatia". Mora biti po necemu posebna , ponuditi nekaj korisno...mislim tvoje vrijeme i ako imas volje go for it, zato ne, samo ti pokusavam ukazat na neke stvari prije nego nekaj zapocnes, i na pol puta posizis... Manji trud + veca korist.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 13:56   #1967
madwifi
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
https://www.linuxfromscratch.org/


Nemoj me krivo shvatiti al mislim da nikog ne zanima odakle je distra nego sto nudi. Vise benefita ima prijevod sucelja jer se to onda prelijeva na sve distre globalno, nego plasiranje nove distre samo zato jer je "made in Croatia". Mora biti po necemu posebna , ponuditi nekaj korisno...mislim tvoje vrijeme i ako imas volje go for it, zato ne, samo ti pokusavam ukazat na neke stvari prije nego nekaj zapocnes, i na pol puta posizis... Manji trud + veca korist.
Znam za LFS, to nije iz HR a pital sam jel ima neka iz HR. I kaj mi vrijedi LFS tutorial, kad znam napravit stage1 bez njega?
Taj savjet tipa primi se knjige mogu i od babe na placu dobit.

Za page size perf. ovisi kakav ti je disk, ali performanse ti padnu u vodu na svemu ak ima page poisoning by default.
Nez. jel ti redhat to ima ili ne, ne pratim.
madwifi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 20:53   #1968
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Fedora je meni everyday masina, u njoj se najugodnije osjecam, a bome me i razmazila, sta mi se svidja.
Kod tebe je Nvidia ili AMD? Mene je fedora baš nasrdila s tim Nvidia driverom, nije mi baš nikako pasalo
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 21:11   #1969
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Kod tebe je Nvidia ili AMD? Mene je fedora baš nasrdila s tim Nvidia driverom, nije mi baš nikako pasalo

Optimus ili klasicni single GPU desktop?


https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 21:13   #1970
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Nije te rasrdila Fedora nego Nvidia . Fedora s Vega/RDNA i Intelom radi out-of-the-box.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 21:23   #1971
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Kod tebe je Nvidia ili AMD? Mene je fedora baš nasrdila s tim Nvidia driverom, nije mi baš nikako pasalo
Lenovo T580 - Intel, iznimno bezbolno.

Na home komp (u potpisu) jako zafrkava sa Nvidiom, na kraju stavio gore Kubuntu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2023., 20:42   #1972
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
OK, nije šija nego vrat Fedora ne jebe proprietary, nvidia ne jebe open source a ja sam taj koji dobije od oboje.

1070 je u pitanju. Mislim, kada odradiš instalaciju ručno to sve radi OK; nego onaj open source nvidia driver treba diseblati, pa instalacija pa reboot, pa ponekad ponovi čisto da ponoviš. Jednom je jednom, dvaput je dvaput. A dobar dio vremena i taj "2D driver" bi mi bio sasvim dovoljan, nije ga gejmam 16 sati na dan, ali mi nema smisla okljaštrati računalo bez razloga.

Ono što me dotuklo i zbog čega sam odradio jedno detaljno brisanje diska je što mi je kroz par dana napravilo update prilikom bootanja i ajde jovo nanovo Nisam se više htio s time zajebavati. Ima dana da dođem online na pola sata da nešto na brzinu odradim i ne želim da to bude ručna instalacija drivera

Ali OK, Fedora nije za takve kombinacije i gotovo.

A što se Kubuntu tiče, s time sam imao neko čudno iskustvo vezano za updejte, koje jednostavno nije radio par mjeseci. Nikada ništa nije bilo za updejtat. Dok manjaro voli par giga updejta par puta mjesečno

Ali kralj updejta je Neon, pa bogati nisam komp restartao ukupno do sada kao u tom periodu. Po dva, tri restarta po instalaciji. A ja sam tip koji voli restart napraviti dva puta mjesečno, max

Tomek, ovo što si linkao budem spremio u bookmarkse. Ako me okrene žeđ za patnjom pa da opet odem s manjara budem probao fedoru opet. Problem je što je turneja između dva manjara trajala skoro godinu dana i nisam baš donio puno suvenira s tog puta.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 26.01.2023. u 20:49.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2023., 21:41   #1973
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
@mkey > ako si pratil gore upute instaliral si i akmod paket. To je kernel modul koji se automatski rekompajlira kod upgrejda kernela kod reboota. Ono kaj je mene tu i tam piknulo na starom lapu sa Optimusom - upgrade kernel paketa je bil u repozitoriju - ali kernel headeri nisu. To je ogromno sranje jer ako bootas novi kernel a nema i pripadajucih headera - kernel driver se ne rekompajlira i - lupa na nouveaou driver (to govno neces ni za 2D koristiti). Ja sam to rijesil tak da sam kernel pakete izuzel iz automatskih updejtova (dodas exclude=kernel* u /etc/dnf.conf). Al da je iritantno - da, izuzetno. Sa AMD driverom nemam apsolutno nikakvih problema s druge strane (ni ne mislim na prckanje po driverima kod i nakon instalacije sustava).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 00:30   #1974
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
@mkey
Možda da probaš neki RHEL8 clone. "Stabilniji" kernel i to. Ili Ubuntu LTS.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 02:20   #1975
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Debian KDE/XFCE FTW.
Napravio sam xfce persistent live usb za probu, radi na sva tri kompa, godišta 2019, 2012, 2006.
Impresivno.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 02:44   #1976
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ima li netko volje pomoći oko instalacije USB TV kartice na Synology koja je uredno radila na bilo kojem desktop Linuxu, a na ovom krnjem Linuxu neće? Evo ubijam se danima i ne ide.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ lsusb
|__usb1          1d6b:0002:0404 09  2.00  480MBit/s 0mA 1IF  (Linux 4.4.59+ xhci-hcd xHCI Host Controller 0000:00:15.0) hub
  |__1-2         2040:8265:0100 00  2.00  480MBit/s 500mA 1IF  (HCW dualHD 0014308083)
  |__1-4         f400:f400:0100 00  2.00  480MBit/s 200mA 1IF  (Synology DiskStation 7F0025F3EB1A2E51)
|__usb2          1d6b:0003:0404 09  3.00 5000MBit/s 0mA 1IF  (Linux 4.4.59+ xhci-hcd xHCI Host Controller 0000:00:15.0) hub
U GUI se vidi da je spojena i to je to, niti jedna instalirana app je ne kuži. Synology je izbacio podršku za DTV od verzije DSM 7 pa sam radio downgrade na 6.2, međutim, i dalje nešto nije dobro.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ uname -a
Linux Domy-NAS 4.4.59+ #25556 SMP PREEMPT Thu Mar 18 13:00:34 CST 2021 x86_64 GNU/Linux synology_geminilake_420+
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 06:03   #1977
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Napravio sam xfce persistent live usb za probu, radi na sva tri kompa, godišta 2019, 2012, 2006.
Impresivno.

Linux. Bilo bi cudno da ne radi


@domy_os > kreni od kernel modula. Dali je potreban kernel modul aktivan/loadan?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 07:33   #1978
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ima li netko volje pomoći oko instalacije USB TV kartice na Synology koja je uredno radila na bilo kojem desktop Linuxu, a na ovom krnjem Linuxu neće? Evo ubijam se danima i ne ide.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ lsusb
|__usb1          1d6b:0002:0404 09  2.00  480MBit/s 0mA 1IF  (Linux 4.4.59+ xhci-hcd xHCI Host Controller 0000:00:15.0) hub
  |__1-2         2040:8265:0100 00  2.00  480MBit/s 500mA 1IF  (HCW dualHD 0014308083)
  |__1-4         f400:f400:0100 00  2.00  480MBit/s 200mA 1IF  (Synology DiskStation 7F0025F3EB1A2E51)
|__usb2          1d6b:0003:0404 09  3.00 5000MBit/s 0mA 1IF  (Linux 4.4.59+ xhci-hcd xHCI Host Controller 0000:00:15.0) hub
U GUI se vidi da je spojena i to je to, niti jedna instalirana app je ne kuži. Synology je izbacio podršku za DTV od verzije DSM 7 pa sam radio downgrade na 6.2, međutim, i dalje nešto nije dobro.

Code:
domy@Domy-NAS:/$ uname -a
Linux Domy-NAS 4.4.59+ #25556 SMP PREEMPT Thu Mar 18 13:00:34 CST 2021 x86_64 GNU/Linux synology_geminilake_420+

https://linux-hardware.org/index.php?id=usb:2040-8265
Code:
The device is supported by kernel versions 4.14 and newer according to the LKDDb
Imaš detaljnije ovdje, ali primjeti da se tu radi o USB device ID 2040:0265 dok tebi prikazuje 2040:8265:
https://linuxtv.org/wiki/index.php/H...e_WinTV-dualHD
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2023., 09:17   #1979
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Debian XFCE FTW.
+1

Debian majka.

Nisam bas admin linuxas kao neki (vecina) kolega ovdje, ali dosta toga sam ubro za ono sto mi treba od servisa za po doma i jako sam zadovoljan.

Ne treba mi latest and greatest (kao Arch npr. mada mi je i on lijepo radio) vec mi treba nesto sto slozim i ostavim da radi i onda tek svakih mjesec, dva, tri odradim update.

Kombinacija xfce + synapse mi je zakon.

.... i ext4, s njim znam na cemu sam. S drugim fs-ovima se nisam trudio petljati za moje kucne potrebe.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2023., 15:47   #1980
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
@mkey > ako si pratil gore upute instaliral si i akmod paket. To je kernel modul koji se automatski rekompajlira kod upgrejda kernela kod reboota. Ono kaj je mene tu i tam piknulo na starom lapu sa Optimusom - upgrade kernel paketa je bil u repozitoriju - ali kernel headeri nisu. To je ogromno sranje jer ako bootas novi kernel a nema i pripadajucih headera - kernel driver se ne rekompajlira i - lupa na nouveaou driver (to govno neces ni za 2D koristiti). Ja sam to rijesil tak da sam kernel pakete izuzel iz automatskih updejtova (dodas exclude=kernel* u /etc/dnf.conf). Al da je iritantno - da, izuzetno. Sa AMD driverom nemam apsolutno nikakvih problema s druge strane (ni ne mislim na prckanje po driverima kod i nakon instalacije sustava).
Ručno sam instalirao drivere koje sam skidao s Nvide direkt. I jasno mi je ovo s kenelom, ali ono što je mene prckalo u to vrijeme je što taj zadnji dostupni driver nije baš radio pa sam morao par puta deinstalirati i instalirati starije. Inače ovo preveniranje updejtanja kernela zvuči dobro.

Kažem, najveći problem mi je bio što nisi siguran kada možeš koristiti računalo. Da sam se imao još volje s time malo zajebavati vjerojatno bih iznašao neko relativno praktično riješenje, ali puno je distribucija a malo vremena

Citiraj:
Autor stef Pregled postova
@mkey
Možda da probaš neki RHEL8 clone. "Stabilniji" kernel i to. Ili Ubuntu LTS.
Manjaro KDE mi se za sada baš OK. Nisam baš lud za tim velikim redovitim updejtima, ali nije da mi uzrokuju neke probleme tako da je to onda u redu.

Nakon ovog zadnjeg updejta su se dogodile neke čudne relativno sitne stvari: VLC je prestao raditi (vratio sam se na SMPlayer, ne znam koju sam vražju materinu išao natrag na VLC?!) te su mi nestale neke stvari. Primjerice, KeePassXC je zaboravio bazu pa sam morao ponovno ručno odabrati. Ali to je stvarno minorno i nebitno.

Ima li netko saznanja kako bih mogao riješiti glupav problem u Vivaldiju gdje su se unatrag par updejta neka sitnica uzjebala pa su meniji prestali pratiti sistemske postavke teme? U mene je to sve inače dark, ali Vivladi je jednostavno krenuo svojim putem.

https://i.imgur.com/B5NSx68.png

Probao sam par put togglati temu u vivaldiju bez efekta. Vivaldi se inače instalira iz repozitorija.
mkey je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na