Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2020., 18:31   #661
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Dole će se nešto manje grijati pošto topliji zrak po fizici ide prema gore.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2020., 18:59   #662
Darira
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Varaždin
Postovi: 19
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Dole će se nešto manje grijati pošto topliji zrak po fizici ide prema gore.
To je ok, mislio sam na perfomanse dal je bolje ako je u sloti m2_1.
Darira je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2020., 22:26   #663
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,460
ja sam stavio ''bliže cpu-u'' jer kažu bliže čipsetu - bolje, placebo vjerojatno

a možda i ima istine, ko će ga znat
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2020., 14:04   #664
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
S obzirom da struja putuje brzinom skoro svjetlosti, tih par cm ti nece puno pomoc, jedino ce smanjit mogucnost smetnji, al to opet ovisi o uredjajima u blizini
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 08:07   #665
ThomasCro
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 31
Pozdrav ekipa, imam problema sa svojim NVME driveom.

Imam b450 Tomahawk Max i ADATA SX8200 Pro.

Problem se javlja kada preko noći ugasim PC i ujutro ga upalim, boot me baci u BIOS i kaže da nema nikakvog drivea sa windowsima instaliranim.

Onda moram otvorit kućište, napravili uplug/plug NVME drivera (i sa šarafom je dodatno pričvršćen tako da ne gubi kontakt) i onda sve radi normalno.

Ako radim samo restart PCa, uvijek se normalno boota, problem je samo kada je ugašen neko dulje vrijeme.

BIOS firmware je najnoviji, v36, nisam nikakav poseban firmware instaliravao za ADATA drive jer nisam nigdje našao nešto što bi trebalo instalirat.

Jel netko ima ideje u čemu bi bio problem?

Hvala

Zadnje izmijenjeno od: ThomasCro. 25.05.2020. u 08:35.
ThomasCro je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 08:27   #666
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Onako na prvu, jesi bios digao na zadnji dostupni?

Od kada sam sve podesio nemam problema sa B450 Mortar MAX, ali mi nije htio očitati niti napraviti instalaciju win10 na nvme disk dok god je sata SSD bio priključen. Kada sam iskopčao sata SSD, normalno je očitao nvme, instalirao win10, digao bios na zadnji dostupni, spojio natrag sata SSD i sve radi normalno već mjesecima. Možda je i kod tebe neko križanje sa drugim diskovima ukoliko ih imaš?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 08:48   #667
ThomasCro
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Onako na prvu, jesi bios digao na zadnji dostupni?

Od kada sam sve podesio nemam problema sa B450 Mortar MAX, ali mi nije htio očitati niti napraviti instalaciju win10 na nvme disk dok god je sata SSD bio priključen. Kada sam iskopčao sata SSD, normalno je očitao nvme, instalirao win10, digao bios na zadnji dostupni, spojio natrag sata SSD i sve radi normalno već mjesecima. Možda je i kod tebe neko križanje sa drugim diskovima ukoliko ih imaš?
Poteškoća je bila takva kada sam prvotno instaliravao windowse.

Tada sam morao iskopčat sve SATA diskove, i samo kad je NVME bio ukopčan sam uspio pokrenut normalnu instalaciju.

Vidiš, moguće je da se i to događa.....ali u boot priorityu mi je ADATA stavljen kao prvi, i na drugim SATA driveovima nemam opće win instalaciju..... i sve radi uredno kod hot rebootova

Kada kažeš zadnji dostupni, misliš kao da li sam ga flashao na najnoviji? Bio je već v36 i prije nego sam nabavi NVME, misliš da ga možda opet flasham?
ThomasCro je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:05   #668
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ma ne, ako je već na ovom v36 koji je star mjesec dana, onda je to to.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:06   #669
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
U kojem utoru ima NVME, a u kojem drugi disk? Da nisu oboje na istom kanalu (obično NVME 'oduzima' jedan SATA/PCI utor).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:19   #670
ThomasCro
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 31
Piše da se uključivanjem m.2 drivea gube SATA5 i SATA6 portovi, koji su kod mene prazni.
ThomasCro je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:21   #671
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 358
Tomahawk max ima samo jedan M.2 slot, tak da tu nema izbora, ako je neki disk uštekan u sata 5 i/ili 6, prebaci u druge.

Ja sam imao problem na mortax max da mi s vremena na vrijeme nije očitao drugi M.2 SX6000, dok sa SX8200 u prvom M.2 nikakvih problema. Dignuo malo napon SOC-a i otad nema više problema.

Za adatu ne trebaš instalirat nvme drivere, eventualno pogledaj jel postoji noviji firmware za SX8200 od onog kojeg imaš. Ako ćeš flešat fw, preporučljivo je napravit backup tog diska.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 09:36   #672
ThomasCro
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 31
Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
Tomahawk max ima samo jedan M.2 slot, tak da tu nema izbora, ako je neki disk uštekan u sata 5 i/ili 6, prebaci u druge.

Ja sam imao problem na mortax max da mi s vremena na vrijeme nije očitao drugi M.2 SX6000, dok sa SX8200 u prvom M.2 nikakvih problema. Dignuo malo napon SOC-a i otad nema više problema.

Za adatu ne trebaš instalirat nvme drivere, eventualno pogledaj jel postoji noviji firmware za SX8200 od onog kojeg imaš. Ako ćeš flešat fw, preporučljivo je napravit backup tog diska.
Ne mogu nigdje nać FW za SX8200, na službenoj stranici nemaju nikakav uopće za download.

Kad kažeš malo digao napon, ja imam uključen onaj automatski OC "game mode", koliko "malo" misliš?
ThomasCro je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2020., 10:25   #673