Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2007., 22:46   #1
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,281
cool and quiet

E sad...

imam proc amd athlon 64 3000+
i u biosima ima neka opcija "amd cool n quiet"
ak to pokrenem oce mi to rezultirat hladnijim i tisim procesorom i dali ce mi to utjecat,tj. smanjit performasne proca

i da...
pomocu nTune-a sam overclocko proc na 2.5ghz bez prckanja biosa i voltaze
pa jel se moze jos malo...

ak ne who cares nego mi vi recite dali da upalim cool and quiet

hvala!!!!
Majo je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2007., 22:59   #2
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Kada procesor ništa ne radi, past će ti napon, frekvencija i eventualno će se usporiti FAN (a trebao bit mada na nekim pločama neće).

Kad se malo optereti on skače na stare vrijednosti napona i frekvencije. Čak i ako klokaš možeš koristiti CnQ, ali sve ovisi o ploči. Neke daju neke nedaju pa proc mora biti na defoltu da bi CnQ radio.
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2008., 04:23   #3
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Kada procesor ništa ne radi, past će ti napon, frekvencija i eventualno će se usporiti FAN (a trebao bit mada na nekim pločama neće).

Kad se malo optereti on skače na stare vrijednosti napona i frekvencije. Čak i ako klokaš možeš koristiti CnQ, ali sve ovisi o ploči. Neke daju neke nedaju pa proc mora biti na defoltu da bi CnQ radio.
Bok, evo od sad kad sam stavil Vistu radi mi C&Q, a dok sam imal XP napon, frekvencija su mi bili 1.3v te 200*10.5(normalno), no sad mi se mijenja napon i frkvencija, tj. množitelj. Napon ada na 1.1v a proc mi radi na 1000MHz i to mi pokazuju i CPU-Z i everest 4.09(nevjerujem da lažu obadva. Pa me sad zanima dal je to dobra opcija kaj se stalno to mijenja ili da ju gasim, mislim zake mi nije na XP-u radila??? BTW-sad mi je bios po defoltu nama OC-a!!!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 06:41   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,404
Pusti ti C&Q neka radi - proc i ploča će sigurno izdržati to smanjivanje i podizanje voltaže.
Ne vidim vezu između OS-a i promjene BIOS-a tj. BIOS bi trebao biti jednak bez obzira koji OS imaš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 09:48   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Pusti ti C&Q neka radi - proc i ploča će sigurno izdržati to smanjivanje i podizanje voltaže.
Ne vidim vezu između OS-a i promjene BIOS-a tj. BIOS bi trebao biti jednak bez obzira koji OS imaš.
Da, samo što si u XP-u trebao promjeniti power management stanje u Power options-ima u Control Panelu

Može biti da je radi toga, a vjerojatno i Vista sama hvata te postavke CnQ-ta.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 15:32   #6
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Da, samo što si u XP-u trebao promjeniti power management stanje u Power options-ima u Control Panelu

Može biti da je radi toga, a vjerojatno i Vista sama hvata te postavke CnQ-ta.
Al sve je uredu ak to ostavim da radi, jer me nervira kad u everestu skače proc malo na 2100 pa na 1000 pa voltaža s 1.1 na 1.3 i to, ili se moram priviknut na te oscilacije?
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 15:47   #7
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor danc00 Pregled postova
Al sve je uredu ak to ostavim da radi, jer me nervira kad u everestu skače proc malo na 2100 pa na 1000 pa voltaža s 1.1 na 1.3 i to, ili se moram priviknut na te oscilacije?
Čuj, s obzirom da je tu "tehnologiju" predstavio sam AMD, vjerojatno ne škodi previše procesoru.

Ako te nervira, onda ugasi. Neće ništa biti osim što u idle-u neće biti hladniji i što će ti komp trošit 20W više.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 12:23   #8
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Evo još nešto, sad vidim u CPU-z da mi se i frekvencija memorije mijenja, kaj i nju kontrolira taj C&Q? Samo mi je sve to još čudnije kad zbilja dok sam imal XP-SP2 niš od toga se nije dalo očitati (mislim sve je pisalo al se niš nije mijenjalo, sve je bilo po defultu) a imal sam istu verziju CPU-Z-a. Mijenjale su se znamenke al one iza nule i to MHZ plus minus!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 12:57   #9
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Zbog promjene množitelja procesora se mjenja i frekva memorije. To dvoje je kod AM2 podosta povezano.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 16:25   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
U biti samo kod OCa bi se trebalo mjenjati jer ako je proc na defaultu onda bi djeljitelj meme uvjek trebao biti jednak množitelju proca tako da se ne desi to da ti npr DDR400 radi kao DDR 266 kad je proc u CnQ samo neznam dal to tako radi ili ne jer ja sam ugasio CnQ kao prvu stvar koju sam podesio u BIOSu kad sam složio komp...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2008., 17:53   #11
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
U biti samo kod OCa bi se trebalo mjenjati jer ako je proc na defaultu onda bi djeljitelj meme uvjek trebao biti jednak množitelju proca tako da se ne desi to da ti npr DDR400 radi kao DDR 266 kad je proc u CnQ samo neznam dal to tako radi ili ne jer ja sam ugasio CnQ kao prvu stvar koju sam podesio u BIOSu kad sam složio komp...
pa neznam, pa velim da mi množitelj kad sam na desktopu na 5x a memorija na 200MHz a imam DDR2,ali ni na max množitelju nija na 400 nek na 350MHz wtf...
http://img515.imageshack.us/img515/5388/cqcf4.jpg
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 18:00   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa ok ti okazuje DDR2 ima takav /5 djeljitelj, makar je to u biti /10 ali s obzirom da je to marketing i ovo je 2xDDR onda je ovo /5 dakle ako ti je proc na 2000MHz imaš kroz 10 a ako je sa CnQ spušten na 1000 onda je /5 i ram uvjek radi na 200 tj DDR2 800, bar po ovome kaj ja vidim na tom sshotu ako ti na OCu ne radi kako treba velim postoji šansa da je to radi blesiranja kod OCa...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 18:20   #13
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
pa nije niš OC, sve sam vratio na def. no ak mislim klokat trebam to čudo isključit, jer na XP-u niš nije smetalo a imal sam uključeno. I da na XP mi nije ni radil C&Q!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 18:23   #14
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Skužio sam da ti na ovom sshotu nije klokano , nego velim generalno da ako su ti bile čudne frekve kadd si klokao da je možda to problem, jer ovdje ti ram radi kako treba na 200 tj DDR2 800 pa ne vidm problem, osim ako bi trebao raditi na više od toga tj ako je DDR1066 ili nešto i da je tako podešeno u biosu?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 18:45   #15
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
ne DDR2 800 je! Pa onda uredu, ak je ovak dobro, i fala kaj ste mi malo razjasnili!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 18:53   #16
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ds sve štima ono di piše DDr frequency ti je osnovna frekvencija mem sabirnice, ona se kod DDRa množi sa 2 pa imaš DDR 400 kod DDRa 2 sa 4 pa imaš DDR2 800 (2x2) i kod DDRa 3 sa 6 pa imaš DDR3 1200 (3x2) i kod DDRa 4 (tj GDDRa 4 za sad jer nema sistemske verzije) sa 8 (4x2) tj DDR4 2000Mhz to je tako radi načina na koji ram radi, struja se šalje u pulsevima i svaki puls ima rast i pad napona u modulu...
Stari SDRAM je imao komunikaciju s ramom samo jednom po pulsu DDR ima dvaput po pulsu (jednom dok napon raste i jednom dok pada), ddr 2 je podvostručio osjetljivost pa sad ide dvaput dok napon raste i dvaput dok pada, ddr3 tri komada, ddr 4 četri komada itd kolko ih već budu napravili - dakle mjeri se broj komunikacije unutar jedne promjene stanja, a kako su uvjek dvije (rast i pad) zato se množi sve skupa sa dva...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 19:15   #17
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,442
Moje je skromno mišljenje da na desktop računalima od CNQ nema koristi.To da je prijenosnik u pitanju-super stvar...al ovako...ne baš.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 19:19   #18
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
IMHO slažem se s tobom tomek i to maksimalno, ali eto svako ima svoje veselje pa neke i tih par w i celzija u stocku muči i hoće imati da radi heh kaj ćeš...

Mene to ne muči meni kom ne bučni ni u loadu niti u idleu još manje pa niti ne pomišljam da palim cnq...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 19:32   #19
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
pa nije to da meni buči ili ne, ili da me muči kaj troši manje stuje, još manje...nek sam pital dal je to dobro radi performansi samo mi je to bitno,a ak ne nek radi svoje! A sad kolko troši,nikog nije ubilo malo struje.
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 19:54   #20
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Heheh je i malo struje može ubit trust me...

Ali nisam niti mislio na tebe nego općenito, neki put je ljudima stalo do toga da imaju, skužio sam da ti ne pitaš radi toga jer ionako si i sam rekaao da isključuješ kad klokaš dakle nije ti previpe stalo...

Iako neki ekolozi bi nas vjerojatno linčovali zbog ovakvog "ne zelenog" stava...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 23:29   #21
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Pa ok ti okazuje DDR2 ima takav /5 djeljitelj, makar je to u biti /10 ali s obzirom da je to marketing i ovo je 2xDDR onda je ovo /5 dakle ako ti je proc na 2000MHz imaš kroz 10 a ako je sa CnQ spušten na 1000 onda je /5 i ram uvjek radi na 200 tj DDR2 800, bar po ovome kaj ja vidim na tom sshotu ako ti na OCu ne radi kako treba velim postoji šansa da je to radi blesiranja kod OCa...
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Skužio sam da ti na ovom sshotu nije klokano , nego velim generalno da ako su ti bile čudne frekve kadd si klokao da je možda to problem, jer ovdje ti ram radi kako treba na 200 tj DDR2 800 pa ne vidm problem, osim ako bi trebao raditi na više od toga tj ako je DDR1066 ili nešto i da je tako podešeno u biosu?
@ yedwy

Na onom njegovom SS-u, brzina memorije je 200Mhz, odnosno gledajući Double data rate način rada - 400Mhz. I to je točno, bez obzira što nije dirao djelitelj memorije (DDR2 800).

Kod AM2, frekvencija memorije direktno je povezana sa množiteljem procesora (i na ostale stvari, poput djelitelja memorije, HTT-a etc.). A to se može lijepo vidjeti kada su množitelji neparni ili polovični. Množitelj utječe na divisor memorije koji je kod AM2 potpuno zmrdan...
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 23:35   #22
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm neznam kod mene u CPU-z piša isto 200 na tom mjestu tj 200.9 da budem precizniji i to moste defininetly je osnovna frekva mem sabirnice i ako se DDR2 takt računa x4 a računa se tako jer DDR2 800 još uvjek ima bazičnu 200 a na 400 AFAIK onda je kod njega sve ok tj o tvome onda bi mu morao ram raditi na pola frekvencije ako sam te ja dobro skužio?

Tj dal CPU-z očitava kod tebe na tom mjestu 400Mhz je pitanje?

U djeljitelje koji su zmrdani neću ulazit, ne sumnjam da si se zabavljao s njima dovoljno...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 23:51   #23
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Ti imaš DDR1 i tebi mora pisati 200. Ovako je u CPU-Z-u kada mema DDR2 radi na 800Mhz.


CPU-Z uvijek pokazuje duplo manje (DDR), i kod DDR3 na 2000Mhz će pokazivati 1000Mhz.
A ono kaj ti misliš da bi se takt računao sa x4, to je naprema HTT-u koji je 200Mhz, što daje 800Mhz sa djeliteljem 1:2 (DDR2 800). I naravno, množitelj 10x/12x/14x/16x. Koliko mi se čini, množitelj CPU-a, 8x također ne daje više pri defoltnim postavkama 800Mhz (ali takvog procesora, nema, a Semproni ne bi trebali imati uopće podršku za DDR2 800 memoriju, pa tako niti taj djelitelj)
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2008., 23:55   #24
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
hmm malo glupo su to u CPU-z u onda rješili jer je to kolko je pola stvarne frekvencije zapravo idiotski i nebitan podatak ali dobro ako je tako je tako ali onda je njemu fakat krivo CnQ prebacivao kad mu je DDR2 na 400MHz nisam znao da na tako malo uopće i može raditi ikoji DDR2...

Ali da kužim na što ciljaš da je osnovni takt u odnosu na HTT to je točno jer kad razmilsim u biti s obzirom da je na AM2 i s939/754 mem kontroleru u procesoru u biti i nema pravog množenja sa osnovicom kad se sama "osnovna frekvencija" dobiva djeljenjem cpu takta preko određene "latencije" kontrolera...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 00:16   #25
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Nije mu ništa krvi CnQ prebacio. Takva je brzina memorije na djelitelju memorije 1:2, HTT-u od 200Mhz i množitelju procesora 5x. Simple as that.

Ma uprskali su taj memorijski kontroler, naprema soc. 939.

A kaj je najgore, memorija mu pri tom stanju CnQ, bez obzira koji god on djelitelj memorije koristio (667/533/400) - biti na 400Mhz jer se koristi uvijek [divisor 5].

Šta da ti kažem, am2tools u ruke i računati
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 00:21   #26
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
hehe ili ugasiti CnQ i muti do najvišeg punog broja i
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 17:00   #27
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ti imaš DDR1 i tebi mora pisati 200. Ovako je u CPU-Z-u kada mema DDR2 radi na 800Mhz.


CPU-Z uvijek pokazuje duplo manje (DDR), i kod DDR3 na 2000Mhz će pokazivati 1000Mhz.
A ono kaj ti misliš da bi se takt računao sa x4, to je naprema HTT-u koji je 200Mhz, što daje 800Mhz sa djeliteljem 1:2 (DDR2 800). I naravno, množitelj 10x/12x/14x/16x. Koliko mi se čini, množitelj CPU-a, 8x također ne daje više pri defoltnim postavkama 800Mhz (ali takvog procesora, nema, a Semproni ne bi trebali imati uopće podršku za DDR2 800 memoriju, pa tako niti taj djelitelj)
Ma evo ugasil sam to i sad mi mema radi na 350MHz znači X2 je 700MHz i oprt nije 800. A kak da smanjim na 5 ovaj CPU/6, jer to je to 2100/6=350 jel to to? A ostalo je ok!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 17:05   #28
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Ne znam po koji put to već pričam, a i ovdje sam napisao, pa me zanima jel to netko uopće čita ?
Citiraj:
A to se može lijepo vidjeti kada su množitelji neparni i/ili polovični
Znači, stavi parni puni množitelj i imat ćeš 800Mhz na memoriji.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 17:17   #29
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
dobro pal mi je proc na 2000MHz al nema veze, sad je ok, memorija radi na 400MHz.
Množitelj je 10 a prije je bil 10.5-tj bil je na auto!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2008., 17:57   #30
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa povećaj FSB kolko treba i rješen problem...

Inače ja sam zaboravio u onom postu gore napisati tj dopisati ovo kaj je vuco rekao jer mi je nešto zbrejkao forum pa sam poslje zaboravio uglavnom on ti je rekao max parni cjelobrojni množitelj i FSB diži kolko ti memea i proc mogu podnjeti u tandemu ili povećaj djeljitelj pa tako diži ako ganjaš klok, ali treba ti kalkulator ako oćeš na MHz izračunati, ja se u biti nikad ne zahebavam s tim postavim djelljitelj i dižem dok nisam zadovoljan, mhz sim ili tam...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na