Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2007., 02:22   #1
green.jazzer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Question Koji linux?

Razmisljam o tome da se pocnem prebacivat na linux polako i zanima me koju mi distribuciju preporucate.
Posto sam radio na linuxu zanemarivo kratko, neznam tocno koje su kljucne razlike izmedju svih tih distribucija.
Prioritet mi je funkcionalnost, opcije, te nesto sire mogucnosti, volio bih da ljepo izgleda al nije to previse bitno. Trenutno su mi za oko zapeli SUSE, Debian i Ubuntu.

Volio bih cut vasa misljenja i preporuke.
Hvala
green.jazzer je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2007., 02:40   #2
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ja bi na tvoju listu dodao josh i fedoru.

probaj sto mozesh. otprilike ce se svesti na to koji DE zelish (KDE ili GNOME) i izbor izmedju .deb i .rpm.

vise puta je ostavljeno isto pitanje. prelistaj forum.
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2007., 22:11   #3
gong_2
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: here
Postovi: 158
preporučujem mandrivu 2007, ja je koristim i ima mogučnost odbira kde ili gnome, te mogučnosti postavljanja kakvo računalo želimo (multimedijalno, internet, ured...)
__________________
*I HATE
!!!*

gong_2 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2007., 23:10   #4
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
hmm, pa to i nije neki razlog koji ce prevagnut u korist jedne ili druge distribucije.
(da bi dobio KDE na ubuntu dovoljno ti je upisati "sudo apt-get install kubuntu-desktop", a to multimedijalno, internet, ured , ja mislim da je najbolje imati sve (razlika je samo u paketima koji su instalirani))
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2007., 23:14   #5
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
ako si pocetnik i imas ok vezu na net svakako preporucujem ubuntu, dosta ga ljudi tu na forumu ima pa ako gdje zapnes mozes pitat

malo ozbiljnija verzija bi bio debian na kojem je zasnovan ubuntu, ali o njemu ti nemogu puno rec jer ga nisam nikad ozbiljnije koristio
hash je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 00:38   #6
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
gdje postoji neki screenshot Mandrive, i po čemu se razlikuje od Ubuntua?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 01:00   #7
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
gdje postoji neki screenshot Mandrive, i po čemu se razlikuje od Ubuntua?
screenshots

rezlike su artwork, mandriva koristi RPM pakete, KDE (po defaultu), stari kernel (2.6.17) ...
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 01:39   #8
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
evo sad gledam po youtube, mandriva mi se sviđa - matisse, super se mogu prozori razmjestiti po desktopu, fantastično za rad s puno datoteka,
moram probati obavezno, samo da nađem liveCD od mandrive.

da razjasnim..

KDE označava grafičko sučelje, koje najviše sliči windowsima. znači, taskbar je dolje, sat je dolje desno, ikne su slično razmještene ko u windowsimaXP..

drugo, što bi značilo, stariji KERNEL, što on uopće predstavlja, ?

tnx
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 02:22   #9
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
evo sad gledam po youtube, mandriva mi se sviđa - matisse, super se mogu prozori razmjestiti po desktopu, fantastično za rad s puno datoteka,
moram probati obavezno, samo da nađem liveCD od mandrive.
moze link na video ?

Citiraj:
da razjasnim..

KDE označava grafičko sučelje, koje najviše sliči windowsima. znači, taskbar je dolje, sat je dolje desno, ikne su slično razmještene ko u windowsimaXP..
ajd recimo da je to dio KDE-a. ti polozaji su samo default (i gnome i kde mogu oponasati "xp look")

Citiraj:
drugo, što bi značilo, stariji KERNEL, što on uopće predstavlja, ?
kernel - jezgra sustava (to je zapravo Linux), sadrzi (izmedju ostalog) drivere za uredjaje, protokole, firewall ... taj isti kernel (drugacije konfiguriran) koristi racunalim s nekoliko desetak tisuca procesora, mobitelima, routerima, serverima ...
basics s wikipedije

malo opsirnije IBM


Citiraj:
tnx
np
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 02:36   #10
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
moze link na video ?

evo video: http://www.youtube.com/watch?v=P09WLS2a1H0

Citiraj:
ajd recimo da je to dio KDE-a. ti polozaji su samo default (i gnome i kde mogu oponasati "xp look")
u čemu je onda razlika između Gnome i KDE?

Citiraj:
kernel - jezgra sustava (to je zapravo Linux), sadrzi (izmedju ostalog) drivere za uredjaje, protokole, firewall ... taj isti kernel (drugacije konfiguriran) koristi racunalim s nekoliko desetak tisuca procesora, mobitelima, routerima, serverima ...
basics s wikipedije

malo opsirnije IBM
morat ću ovo bolje "proštudirati"




Citiraj:
np

Zadnje izmijenjeno od: danij3l. 02.09.2007. u 03:10.
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.09.2007., 03:23   #11
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
khmm
http://www.youtube.com/watch?v=E4Fbk52Mk1w

Citiraj:
u čemu je onda razlika između Gnome i KDE?
GNOME i KDE su zapravo Desktop Envirements (sadrze window manager (ON utjece na izgled), text editore, kalkulator ....)

Citiraj:
morat ću ovo bolje "proštudirati"
znanja nikad viska
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2007., 11:06   #12
devil_kc
geek.
Moj komp
 
devil_kc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: koprivnica
Postovi: 260
sve kaj postoji za mandrivu(koju ja stvarno ne volim- zasto?- zato.) postoji i za svaki drugi linux. ako je za mandrivu onda je ocito rpm. sa alienom se to moze u deb sa 1 linijom koda pretvoriti. ali compiz fusion(CF) mu ipak uzima guze, da se razumijemo a CF jako dobro radi na ubuntuu. pogotovo ako imate volje i vremena sami ga kompajlirat. radi puno brze. mnogi tu se kunu u trevina, ali ako dodes do toga da ides s instalacijom CF-a bolje da sam kompajliras, iskreno ti kazem, nije tesko samo dosta vise vremna uzima.
posto ste mnogi tu novi na linuxu preporucam ubuntu kao neki basic linux na kojem stvarno nije potrebno cak ni konzolu dirat za nekek manje funkcije. kasnije predite na debian koji je ipak malo veci pa onda na gentoo da masterizirate. ako pak preferirate rpm idite na fedoru pa na red hat pa na gentoo. gentoo je za***an. jako sve sam moras kompajlirat ali dok to jednom prode. to ej to. imas sustav potpuno tebi prilagoden brz i navjeorjatno stabilan. no to dolazi ne red par godina nakon isntalacije ubuntua/fedore.

a kaj se kde-a i gnome-a tice. odabirem gnome. cak i xfce rade nego kde. kde je ruzan, glomazan i spor. meni naravno. gnome je manje zahtjevan, ljepsi, funkcionalniji zbog kvalitetnije podjele menija.. xfce je s druge strane jako lightweight. jako jako malo resursa uzima i ima sve kaj ljudima treba. a i svaki DE se moze posloziti da izgleda ko neki drugi. no ipak gnome je gnome
__________________
I nogom u guzicu je korak naprijed

Zadnje izmijenjeno od: danij3l. 02.09.2007. u 11:47.
devil_kc je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2007., 00:01   #13
green.jazzer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Hvala svima na odgovorima, odlucio sam se za suse 10.2/64.bit koji cu koristiti u kombinaciji s XP-om (32.bit)
green.jazzer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na