Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2012., 00:22   #1
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Antec 3700 AMB - Ako Može Bolje

Bilo je to negdje 2003. kad sam potaknut recenzijom najdražeg nam svima hardverskog sajta ( Link ) odlučio investirati u kvalitetno kućište uz poznatu Visage-ovu krilaticu: "Kuća bez vrata nije kuća".

Carevale su JNC i frontier kante, a deklaracije na napajanjima bile jednako (bez)vrijedne kao one za snagu kineskih zvučnika. Doba PMPO deklaracija.

Investirati 750kn bio je značajni "leap of faith" (jesu li tada bile marke ili euri?) u brandirano kućište s napajanje. Bome isplatilo se! Ako netko danas dvoji da li uložiti koju stoticu više u kućište ili u grafičku, neka mu ovo bude orjentir.

Prošlo je kroz tu kištru desetak inačica raznih amd/intel sustava. Iz današnje retrospektive nekako mi je Tyan 2460 dual socket A konfiguracija ostala zapamćena kao najdraža:



Nekih 10ak matičnih ploča kasnije, došlo je vrijeme da se osvježi staro željezo.

Odlučio sam:

1. Proširiti 120mm intake kako bi mogao prihvatiti 140mm puhalo
2. Povećati protok zraka kroz masku kućišta
3. Kvalitetno i jeftino izvesti suspenziju za diskove
4. Ukrotiti kabele i provesti kejbling job


Najzahtjevniji dio posla bilo je proširivanje prostora za ventilator. Izrezano je kvalitetnim wiss škarama za lim uz mirnu ruku i čelični stisak .





Gumenim vezicama montiran je NZXT 140mm vent koji se pokazao kao odličan izbor. Gabaritan propuh uz nisku buku, bez zrnca kliktanja.



Da vent ne bi bio zagušen izrezan je donji dio prednje maske. Kako bi maska i dalje dobro blokirala zvuk, tu sam stao s rezanjem. Brzina vrtnje ventilatora je dosta konzervativna pa smatram da nema potrebe za većim prorezima i raznim "škrgama".



Okviri za ovješenje diskova napravljeni su pletenjem elastične trake (bungee) kupljene od krojačice za nekih 20kn za dužinu od 2m . Djeluju otporno i robusno pa vjerujem da se neće olabaviti do dana dolaska nekog SSD-a.



Nakon obrade kućišta i čišćenja metalne piljevine, u njega su prebačene komponente. Kabeli su skriveni i složeni koliko je to struktura kućište dozvolila i finalni rezultat je na slici.



Iako je daleko od današnjih vjetropark kućišta, temperature su zbog djelotvornog protoka zraka niže i buka je manja nego prije.

Približen ovim jeftinim osvježenjem duhu vremena, ovaj GerijAntec se može nadati i 10. godišnjici službe. Tada može u zasluženu mirovinu kao relikt single-core ere u vidu spremišta za piškote ili prenapuhane kasice-prasice.

__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2012., 01:25   #2
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Lijepo složeno...iako kad si već rezuckao ovu prednju plastiku..mogao si je modat tako da možeš imat removable dust filter na tom ventu..onak da se izvuče npr. sa strane...

Removable HDD cage u to doba, svaka čast...i dan danas nekim proizvođaćima nije palo na pamet da omoguće opciju vađenja ili rotiranja hdd kaveza...
skyman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2012., 10:02   #3
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Vjerovao ili ne, kućište iz tog doba ima i dust filter iza prednjih škrga :-) .Trebao bi samo pokrpati taj donji dio ili izbaciti postojeći filter i montirati jedan na sam vent.

Koliko vidim u Linksu nemaju 140mm filter pa će taj pothvat pričekati.

Ovisi i o tome koliki će biti protok prašine jer ionako jednom-dvaput godišnje prođem s usisavačem ili kompresorom jer prašina uvijek nađe put.

Imam dva takva kućište, u drugo bi mogao montirati dva HDD kaveza koja su mi ostala (za 6 HDDova) pa napraviti file server varijantu .
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2012., 09:23   #4
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,686
Imao sam ovog Anteca, to mi je prvo ozbiljnije kuciste/napajanje bilo. Oko soma kuna placen, i bijah proglasen od svojih budalom na kvadrat sta dajem tolike novce za kuciste
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2012., 18:52   #5
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,133
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Prošlo je kroz tu kištru desetak inačica raznih amd/intel sustava. Iz današnje retrospektive nekako mi je Tyan 2460 dual socket A konfiguracija ostala zapamćena kao najdraža:
Athlon 64-ka, po ciju Soltekicu znam da smo vozili do stare Vericine baze, be'jase najtisa konfa koju sam ikad cuo do tada!

Pojam tisine medju kompovima je do tada bio nevazeci u mojoj okolini. Dapace, cudio sam se silnim PCE postovima na temu buke i dozivljavao (na svjeze reganom forumu) iste kao napuhano kreveljenje i pretjerivanje. Pojam utisavanja se nikad nije spomenuo medju SCSI/krama istomisljenicima. Nakon izlozenosti aveti mrtve tisini u sobi dubeckog sreckovica...

nista vise nije bilo kao prije!

Polako ali sigurno, turbine su pocele iscezavati a prezir prema buci je svakim danom postao jaci. Sve do trenutka kad se ponovo krenuh zgrozavati, samo ovaj put > prema onima koji ostadose imuni na buku!

CKV mOd
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na