Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.07.2016., 11:35   #1
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Krepalo napajanje - što daje i da li ima dodatne štete?

Pozdrav,

Jučer mi je umrlo napajanje (barem je to trenutna pretpostavka).
Jučer se je napajanje čudno ponašalo, djelovalo mi je ko da ventilator na napajanju ne radi kako se spada i napajanje se čudno ponaša.
Tražio sam savjet na forumu, ali netko mi je savjetovao da guram napajanje dokle ide - nije išlo još dugo...

Izbacila i izgorila je sklopka.
Danas zamjenio i računalo se ne pali, nema uopšte napona.

Hardware:
Corsair VX 550W
Asrock z68 extreme3 gen3
i5 2500k (veliki noctua hladnjak gore)
32gb ram - kingston 1866 CL10 4x8gb
R9 280
1x SSD Samsung EVO
1x 500gb Hitachi
1x 1000GB WD

Tražim savjet šta da dalje uradim.
Evo što planiram i također imam neka pitanja:
1. Da li je moguće da je uništenje napajanja moglo uzrokovati dodatnu štetu ostalih komponenti pošto je izgorila sklopka? Kojih? Molim pojašnjenje.
2. Brat mi ima 500W Silverstone (ne znam točnu marku, mogu provjeriti) - da li mogu testirati da li mi sve radi sa njegovim napajanjem? Da li mi to napajanje može 100% napajati računalo? 100% ?
3. Da li je moguće da ikako dođe do oštećenja njegovog napajanja u mojem računalu? Možda vezano uz točku 1.
4. Sad planiram testirati svoje napajanje prema ovome: http://www.wikihow.com/Check-a-Power-Supply
5. Sutra vjerojatno planiram uzeti drugo napajanje u UPS. Ima li tko kakvim drugih savjeta?


Hvala.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2016., 16:22   #2
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 380
1. Naravno, ako imas sreće osla samo matična....
2.da
3.Teško moguće, pretpostavljam da znaš spojiti

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
__________________
ANKETA o kineskim mobitelima i REZULTATI ankete
vlovrec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2016., 16:21   #3
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Pozdrav,

Jučer mi je umrlo napajanje (barem je to trenutna pretpostavka).
Jučer se je napajanje čudno ponašalo, djelovalo mi je ko da ventilator na napajanju ne radi kako se spada i napajanje se čudno ponaša.
Tražio sam savjet na forumu, ali netko mi je savjetovao da guram napajanje dokle ide - nije išlo još dugo...

Izbacila i izgorila je sklopka.
Danas zamjenio i računalo se ne pali, nema uopšte napona.

Hardware:
Corsair VX 550W
Asrock z68 extreme3 gen3
i5 2500k (veliki noctua hladnjak gore)
32gb ram - kingston 1866 CL10 4x8gb
R9 280
1x SSD Samsung EVO
1x 500gb Hitachi
1x 1000GB WD

Tražim savjet šta da dalje uradim.
Evo što planiram i također imam neka pitanja:
1. Da li je moguće da je uništenje napajanja moglo uzrokovati dodatnu štetu ostalih komponenti pošto je izgorila sklopka? Kojih? Molim pojašnjenje.
2. Brat mi ima 500W Silverstone (ne znam točnu marku, mogu provjeriti) - da li mogu testirati da li mi sve radi sa njegovim napajanjem? Da li mi to napajanje može 100% napajati računalo? 100% ?
3. Da li je moguće da ikako dođe do oštećenja njegovog napajanja u mojem računalu? Možda vezano uz točku 1.
4. Sad planiram testirati svoje napajanje prema ovome: http://www.wikihow.com/Check-a-Power-Supply
5. Sutra vjerojatno planiram uzeti drugo napajanje u UPS. Ima li tko kakvim drugih savjeta?


Hvala.



Kakva sklopka je otišla?

Automatski osigurač, diferencijalna (FID, odnosno ZUC).

Unutar napajanja je transformator, koji galvanski odvaja.
Ni jedan mogući scenarij mi ne pada na pamet da je napajanje bacilo automat ili diferencijalnu.

Dal je moguće da ti je nešto crklo, da, al malo vjerovatno, jer je to dobro napajanje koje i ja imam godinama (mislim već 8 godina) koje ima zaštite.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2016., 18:38   #4
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
1. Moguće je i događalo se.
2. 500 W bi trebalo biti dovoljno za tvoju konfiguraciju. Neznam što želiš reći sa 100%, a ako baš želiš provjeriti klikni ovdje.
3. Ne bi trebalo biti problema. Ako je ploča riknula neće upaliti uopće, a ako je riknio RAM/VGA/CPU ploča bi trebala pištati i po tome ćeš znati što je točno riknulo.
4. Ako ovako testiraš napajanje preporuča se nakačiti bilo kakav potrošač na njega (može biti stari cd/dvd uređaj, hard disk, LED traka od 5 ili 12 V etc.) jer nije dobro da napajanje radi u praznom hodu.
5. Potraži račun i vidi je li napajanje još uvijek pod jamstvom. Ako jeste imaš pravo na novo napajanje. Ukoliko nije pod jamstvom potraži temu "preporuka napajanja" unutar ovog foruma.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na