Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2013., 10:50   #1
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
domet yagi antene

Situacija je slijedaca, kuca kojoj se nalazi adsl modem nalazi se na udaljenosti 4,8 km i postoji opticka vidiljvost sa mjesta gdje bih ja postavio antenu.Da li bih imao domet do modema sa ovom antenom http://dx.com/p/2-4ghz-15-18dbi-dire...n-female-25292
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2013., 11:38   #2
tomokt
Premium
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zg
Postovi: 29
imam istu takvu (cca 70 kn na ebay-u) i mogu reći da stvarno dobro radi (na udaljenosti od 100 m signal je u windowsima skocio sa 1-2 crtice na full).
ovisno o tome gdje ćeš staviti antenu, računaj na gubitke zbog duljine antenskog kabela.
u idealnim uvjetima (bez zidova i gubitka na kabelu) po formuli (http://www.moxa.com/newsletter/conne...vice_specs.htm) domet bio trebao biti oko 7.7 km (antene 16 i 3 dbi) ako se koristi 802.11b standard.
ako ti neće raditi napravi wireless bridge sa 2 sx763 i 2 takve antene (najjeftinije, cca 300-400 kn).
tomokt je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2013., 11:53   #3
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Osim antene nisi naveo nikakve druge podatke. Ako znaš koji su uređaji u pitanju popuni tabelu i dobićeš rezultat. Ruter antena obavezno outdor.
http://www.mikrotik.com/test_link.php
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2013., 13:55   #4
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Zahvaljujem obojici na odgovorima.Probati cu ubaciti podatke u tablicu pa izracunati, jedino je problem sto bas ne vjerujem ovim kineskim deklaracijama na proizvodu
Imam jos jedno pitanje, za spojiti onu antenu na ovaj adapter http://www.ebay.com/itm/WiFiSKY-Blac...item3a75758d02 koji ulazi na kabelu su potrebni, tj, kakav treba traziti kabel na ebayu da vec ima ulaze na sebi?Znaci treba mi produzni kabel od antene do kartice.

Zadnje izmijenjeno od: RAUL. 07.03.2013. u 14:25.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2013., 15:13   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,013
Da probaš kupit negdje dvije polovne grid antene, ipak to nije baš tako mala udaljenost. Il da razmisliš o nekim kantenama.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2013., 16:58   #6
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor tomokt Pregled postova
imam istu takvu (cca 70 kn na ebay-u) i mogu reći da stvarno dobro radi (na udaljenosti od 100 m signal je u windowsima skocio sa 1-2 crtice na full).
ovisno o tome gdje ćeš staviti antenu, računaj na gubitke zbog duljine antenskog kabela.
u idealnim uvjetima (bez zidova i gubitka na kabelu) po formuli (http://www.moxa.com/newsletter/conne...vice_specs.htm) domet bio trebao biti oko 7.7 km (antene 16 i 3 dbi) ako se koristi 802.11b standard.
ako ti neće raditi napravi wireless bridge sa 2 sx763 i 2 takve antene (najjeftinije, cca 300-400 kn).
Kak se ponaša ta antena na kiši i snijegu, dali ima nekih utjecaja, dugoročno?
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2013., 17:07   #7
tomokt
Premium
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zg
Postovi: 29
koristio sam ju samo unutar objekta tako da ne znam. čini mi se da je aluminijska pa ne bi trebala hrđat. staviš ju u PVC cijev i miran si
tomokt je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2013., 20:39   #8
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Antena stigla i danas isprobana.Ukratko spojen na t-comov hotspot koji je udaljen 3 km a izmedju njega i mene nema opticke vidljivosti jer smeta gusta suma.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 10:53   #9
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
Htio bih da dokučim HotSpot koji je postavljen kod općine i kupio sam ovo čudo na ebayu http://www.ebay.com/itm/2-4GHz-25dbi...item27d7e216b5
da probam kako to funkcionira, ali ne funkcionira nikako, bolji mi je signal s 2db omnicom.
am I missing something? ili mi je ovaj seller prodao lijepi aluminij za 10$...
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 11:28   #10
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
E da, frend je kupio 2 takve slične sa ebay-a i obe su sranje, jednostavno je i njemu bio bolji signal sa 2db omnicom.

Napravi si biquad ili double biquad pa probaj s njim ili si kupi neku grid antenu polovnu
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2014., 15:01   #11
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,981
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Situacija je slijedaca, kuca kojoj se nalazi adsl modem nalazi se na udaljenosti 4,8 km i postoji opticka vidiljvost sa mjesta gdje bih ja postavio antenu.Da li bih imao domet do modema sa ovom antenom http://dx.com/p/2-4ghz-15-18dbi-dire...n-female-25292
Osim što je udaljenost je relativno velika, ako ti padne snijeg na yagi gubiš i do 20dB signala. Ta antena je jedna od najgorih kad kadne snijeg.

Za te udaljenosti se uzimaju gridovi od bar 19dBi.

Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Htio bih da dokučim HotSpot koji je postavljen kod općine i kupio sam ovo čudo na ebayu http://www.ebay.com/itm/2-4GHz-25dbi...item27d7e216b5
da probam kako to funkcionira, ali ne funkcionira nikako, bolji mi je signal s 2db omnicom.
am I missing something? ili mi je ovaj seller prodao lijepi aluminij za 10$...
Nema šanse da ta antena ima 25dBi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 15:24   #12
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Kod mene snijeg padne jednom u 5 godina
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 15:38   #13
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Antena stigla i danas isprobana.Ukratko spojen na t-comov hotspot koji je udaljen 3 km a izmedju njega i mene nema opticke vidljivosti jer smeta gusta suma.
o kakvom se hotspotu radi tj. kakva je antena na njemu? i kakav ti je signal i tx rx rates?
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2014., 15:42   #14
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Hot spot je bio od T-HT antena je standardna koje postavlja T-HT na svoje hot spotove.TX i RX neznam jer nisam nikada mjerio.Signal je bio solidan
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2014., 09:58   #15
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
vidit ću da od rođaka uzmem njegovu grid, mislim da mu više ne treba...
a od ove yagi ću probat napravit antenu za tv da bar nečemu služi
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2014., 18:21   #16
raskoljnjikof
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Varaždin
Postovi: 9
Ne služi to ničemu.Nekad davno(prije kojih 10g) kad su antene još bile skupe pokušavao sam napraviti jednu yagi antenu.Skoro pa nemoguće jer su tolerancije u desetinkama milimetra (za 2.4Ghz područje) ako hočeš da to dobro radi.To kinesko smeče jer kao što je netko rekao gore od najobičnije omnidirekcionalne antene.Kupi panel ili grid to je danas stvarno jeftino.
raskoljnjikof je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na