Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.12.2011., 14:37   #1
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Trebam HDD za spremanje poslovnih podataka

Ispričavam se na možda ne tako logičnom naslovu.
Međutim radi se o sljedećem;
Imam jedan Hitachi 500Gb 7200 SATAII star dvije i pola godine.
Planiram uzeti sad još dva HDD za spremanje poslovnih podataka. Radovi, snimke i slično.

Prvenstveno me zanima da li mi se isplati uzeti dva HDD od 500. Dva od 1TB(pitam ako to možda nije malo previše).
Ili je umjesto dva od 500 bolje uzeti jedan od 1TB? Mislim si da je manje zezancije sa čišćenjem ako imaš dva po 500 nego jedan po 1TB pošto bi jedan od 500 bio za same radove, a drugi od 500 za snimke radova.

Također planiram uzeti rabljene. Jel to pametno. Npr dvije godine rabljeni? Jednu?

Hvala, i samo tražim par savjeta i mišljenja.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 14:51   #2
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Ako je za posao, sto vise komada to bolje.
Za sve moras, ali apsolutno moras imat backup, ako je nes bitno.
Ne zelis da ti crkne disk, i da izgubis sve sta si radio zadnjih dvije godine.
A diskovi se kvare, novi, stari, s garancijom ili bez, uvijek moze disk reci zbogom.
Velicina diska, to samo ti znas... Kolike su stvari koje radis?
Ako ti se poslovni podatci svode na mail i adress book (ima i takvih, ne boj se), dosta ti je 30-40gb (bubnuo otprlike, nemoj me uzimat za rijec)..
Uglavnom, najbitnije ti je imat backup, oces li imat sve na 1 ili dva diska,
nije toliko bitno ako imas backup. Znaci ne backup na drugoj particiji, nego na fizicki drugom disku, koji nije u istom racunalu (ili nije uopce u racunalu, moj je u antistatickoj vrecici na stolu).

Isto tako preferiram nove diskove, iako to nije nikakva garancija da ce radit, duze, bolje i sl...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2011., 14:59   #3
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Uzmeš dva diska istog kapaciteta (koliko ti vec treba) i staviš ih u raid polje i automatski ti kopira sve sa prvog na drugi disk. U slučaju da jedan krepa imaš identičnu kopiju na drugom.

Tako ja furam na svim računalima u firmi koja imaju nekakve bitnije podatke gore.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 15:10   #4
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
Citiraj:
Autor samsung89 Pregled postova
Uzmeš dva diska istog kapaciteta (koliko ti vec treba) i staviš ih u raid polje i automatski ti kopira sve sa prvog na drugi disk. U slučaju da jedan krepa imaš identičnu kopiju na drugom.

Tako ja furam na svim računalima u firmi koja imaju nekakve bitnije podatke gore.
i onda ako ti neki virusić dođe, sjebe sistem i podatke, sva sranja se automatski iskopiraju na drugi disk...neš ti bekapa

prži dvd-e, imaj sa strane 1-2 diska u ormaru na koje tjedno radis backup i po mogucnosti raid1 polje koje je korisno samo u slucaju fizičkog krepavanja jednog diska.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 15:34   #5
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Pa ako je za firmu ne vidim problem da firma investira u nekoliko licenci za kvalitetan AV soft.
Kod mene je gore Nod32 vec godinama i nikakvih problema.

Ovo meni radi zadovoljavajuće, ima naravno i boljih riješenja no nisam plačen za to da kemijam i izmišljam toplu vodu. Ovakva konfiguracija PC-a radi bez greške godinama.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 15:44   #6
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Mi, na primjer, svaki dan radimo backup sap, exchange i file servera, plus još neki dodaci koji su nam bitni. Naravno da su svi serveri na raid-u i redundancija je prisutna u tolikoj mjeri da je i optika duplo provučena do t-com centrale, ali problem je u tome što je to sve na istoj lokaciji, pa ako bude havarije, ode sve u mp3. U pravilnim vremenskim razmacima se trake pohranjuju u trezor jedne banke i ne vade se više od tamo, tako da na dvije lokacije (kilometrima udaljene) imamo kopiju svega.
Mislim da trebaš uzeti nekoliko diskova i barem dva (identične kopije) ostaviti negdje drugdje. Korištenje trezora košta oko 100 ojra godišnje, što je stvarno malo.
Izgubiti podatke je neprocjenjivo.
Na primjer, LTO-5 trake su oko 200kn/kom, a na njih stane 1,5 TB podataka (bez kompresije), snima brzo kao i disk, a izdržljivije su i trajnije od diskova višestruko (može ti puno puta ispasti na pod a da i dalje radi kad ubaciš u drive ). Drive nije baš jeftin, al isplati se.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 16:02   #7
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Hvala svima na savjetima.

Ne volim CD/DvD... čak ne kanim imati niti ROM...
Ako stoje teško da će doči do greške? Makar stoji npr. 5 godina?

I je li moguće da dok HDD krepa da se totalno izgube podaci? Netko mi je rekao da dok HDD krpa da podaci ostaju gore i da se do njih može.

Kako to točno funkcionira. I ajde neki slučaj kako se mogu gubiti podaci.

Računalo je poprilično sigurno od virusa... 3 godine Win7 64 bez ikakvih problema. Ne googla se po random stranicama i nema virusa, ne snima se hrpa video igara gore tako da se niti registry ne zagađuje. Ne snimaju se beskorisni programi itd itd.

Radi se o video podacima koje bi držao zasebno na jednom hardu.

I o 3d modelima, texturama, sličnim fajlovima na drugom hardu. Te onda moguće još jedan backup hard za svaki.

Čini se da bude 2-4 HDD od 500GB i onda u altistatic vrećice kako je kolega rekao.
SATA II najisplativije?

Znači mogu i rabljeni. Može netko ukratko o bad sectorima. Koliko to utječe? Ili moram google?

Zanimljivo je i ovo s jednog na drugi automatsko.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 16:15   #8
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Data recovery sa krepanog diska je (nekad) moguc, naravno, ovisi sto je bilo s diskom,
ali u svim varijantama je najmanje 10x skuplje po gb od backupa...

Disk sa bad sektorima nebih uzimao... Mozes ih "preskocit", al svakog trena se
moze pojavit jos po koji.....

To sto je racunalo sigurno ili ne, nije bitno..
Trebas razmisljat o tome sta "ako se dogodi sra*e", a ne kako "se sra*e nece dogodit".
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 18:23   #9
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
OK šefe.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2011., 18:39   #10
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,323
Jedan disk na kojem su podaci, drugi u kompu gdje su isti ti podaci ali se taj "ne dira" i treći koji će bit spojen toliko da se presnime podaci na njega i onda u ormar s njim, bacat lovu na CD/DVD nije isplativo.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2011., 23:04   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
I ajde neki slučaj kako se mogu gubiti podaci.
Najčešći slučaj - sam ih izbrišeš. 9x% restore procedura s backupa se radi zbog korisničkih grešaka.

Stoga, RAID1 polje u mašini, backup podataka (ne sync) negdje vani, backup na sigurno. Ako su podaci stvarno bitni.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2011., 13:51   #12
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,008
Na storage i backup diskovima bi bilo poželjno koristiti i CRC32 ili MD5 checksum fileove, tako da se uvijek može utvrditi integritet podataka. Podaci mogu biti prisutni, ali koruptirani, ako se takvi podaci onda upotrijebe za prepisivanje starih backup podataka nastaje problem.
Night je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2011., 17:28   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Na storage i backup diskovima bi bilo poželjno koristiti i CRC32 ili MD5 checksum fileove, tako da se uvijek može utvrditi integritet podataka. Podaci mogu biti prisutni, ali koruptirani, ako se takvi podaci onda upotrijebe za prepisivanje starih backup podataka nastaje problem.
Za to se običnu brinu kontroleri ili backup SW. Isto tako, novi backup podaci ne smiju odmah prepisati stare.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2011., 19:32   #14
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
Citiraj:
Autor tigerija Pregled postova
Prvenstveno me zanima da li mi se isplati uzeti dva HDD od 500. Dva od 1TB(pitam ako to možda nije malo previše).
Ili je umjesto dva od 500 bolje uzeti jedan od 1TB? Mislim si da je manje zezancije sa čišćenjem ako imaš dva po 500 nego jedan po 1TB pošto bi jedan od 500 bio za same radove, a drugi od 500 za snimke radova.

Također planiram uzeti rabljene. Jel to pametno. Npr dvije godine rabljeni? Jednu?.
Jel to samo do mene, ili tu ima gro nelogicnosti, za pocetak?

Trazis backup za podatke, na rabljenim diskovima. Ok, fine, sanse da rabljeni krepa i novi krepa nisu vrlo velike, ali ako ces vec kupovat nesto za BACKUP, onda je valjda logicno da uzmes novo. Cisto zato jer tako bar znas da taj disk nije proslih godinu dvije radio u "losim uvjetima" i slicne pi_darije.

Ako zelis i moras imat backup i podaci su tako jako vazni - onda ti i vrijede puno vremena=love, prema tome samo bi điber kupio rabljene diskove za backup.

Slozi masinu koja ce ti sluzit samo za to - radis backup svako malo, ostatak vremena je iskopcana iz socketa i ugasena. Sanse da ti u isto vrijeme krepaju oba diska su samo u tih sat vremena dok backupiras, ako ih grom kresne. Ako te i to brine, onda radije investiraj u zivotno osiguranje jer su te sanse da grom kresne u trenu dok backupiras jednake onima da te klavir pogodi. Ili odradi satove logike, da ne backupiras za nevremena

E i kad smo kod toga, 3g na Win7 x64 sigurno nisi bez virusa jer je OS star ~2g i 2-3 mjeseca ako se ne varam
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2011., 20:11   #15
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
I ovo računalo koje sam imao do nedugo je staro oko 2 i pol godine .

Tako da je kratko bio Xp se činim a onda win7. Mislim da win7 koristim više od godinu dana...

Kakve su razlike SATA II i SATA III? Te 16mb,32mb i 64mb cache?
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2011., 23:54   #16
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
Citiraj:
Kakve su razlike SATA II i SATA III? Te 16mb,32mb i 64mb cache
Ti podaci su ti manje vise nebitni za backup.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 00:33   #17
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Znam. A za korištenje?
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 03:10   #18
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
Kod SSD-a: SATA2/SATA3 - uglavnom u propusnosti (SATA2 max 300 MB/s, SATA3 do 600 MB/s).

Kod HDD-a: SATA2/SATA3 - nikakve. Cache - sto vise to bolje, ali nista drasticno. Radije se pobrini da nabavis 2 dobra diska i slozis kvalitetan backup plan. Sve drugo ti je vise puta receno na threadu.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 04:45   #19
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Ako ćeš radit ozbiljan backup, onda ti ne gine LTO drive i software, koji god želiš, ali moraš upalit verifikaciju jer backup bez verifikacije kao da i nije backup.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na