Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.06.2024., 22:39   #1
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
Nezadovoljstvo trenutnim web dizajnerom

Pozdrav svima Prvo sam trebao jedno pola sata mozgati kako da nazovem topic, duži naziv bi trebao biti "Nezadovoljstvo trenutnim web dizajnerom - što i kako dalje?"

Da ne duljim previše i ne razglabam oko razloga-protiv, samo me zanima što u slučaju kada nisam zadovoljan trenutnim web dizajnerom koji mi je napravio prvo izdanje web stranice, postavio na net, pa je u međuvremenu napravio (polovičan) redizajn web stranice - i prestao se javljati nakon šta mu je plaćena usluga? brine me to, jer je osoba poprilično nepouzdana, a meni se radi o vrlo bitnim poslovnim stvarima...

Sada je prva verzija web stranice još uvijek aktivna i online, dok taj nedovršeni, isfušani redizajn s mojim natuknicama/ispravcima (btw - koji nikako da se odrade) stoji na "test.domena.hr", također - ista osoba "održava" mi i webmail/službenu e-mail adresu - štogod to "održavanje" značilo (jer nisam siguran da ima pristup poslovnim mailovima, a i ako ima - i to je isto problem)

Dakle, obzirom nikada nije nikakav ugovor postojao o nikakvoj poslovnoj suradnji, čuvanju međusobnih podataka, već samo nekakve međusobne fakture, što i kako dalje? Da preciziram - kako s dotičnom osobom/firmom raskinuti poslovnu suradnju, oduzeti joj ovlasti/privilegije na pristup (uređivanju) web stranice/koda, čega već i isto tako (odnosno, još važnije) i na službenu/poslovnu e-mail adresu?

I onda kada se to riješi na moje zadovoljstvo, kako to sve onda "predati" nekom drugom web developeru na daljnje održavanje, popravke, servise, ispravke, redizajne na godišnjoj razini itd.? - a da opet ne bude ovakva situacija - kako izbjeći to u budućnosti?

Hvala, svaka pomoć je dobrodošla
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2024., 22:56   #2
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,892
Na stranu pravne stvari i greške u koracima, moj savjet ti je da pokušaš to mirnim putem riješiti. Vjerojatno su male šanse da ćeš dobiti povrat ili završen proizvod, pa pokušaj smanjiti štetu na način da pristojno ponudiš raskid suradnje "bez posljedica". Ne znam o kojoj tehnologiji se radi, ali neka ti pošalju neki primopredajni zapisnik da imaš pristup toj nedovršenoj verziji i tome što si platio.
Ako ni to ne ide, angažiraj odvjetnika. On ti može konkretnije reći što i kako dalje. Naravno, napravi si kalkulaciju ima li to smisla dalje ako je iznos kojeg si spreman izgubiti.

Na kraju krajeva, ako se možeš pomiriti s gubitkom vremena i novaca, kreni ispočetka s agencijom u koju možeš imati povjerenja (u obliku Ugovora).
Inače, iz vlastitog iskustva takva ekipa se preplaši kad staviš u CC odvjetničko društvo ili ako odvjetničko društvo sastavi neki dopis.


P.S. ako je to sve na nekom cPanelu, bez 3rd party mail servera, ima pristup mailovima. Ali ako ti imaš neki pristup hosting provideru, možeš to sve "vratiti". Ako ništa drugo, barem ono što trenutno imaš, ne novu verziju.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.06.2024., 23:05   #3
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,350
Da, pitanje je gdje je hosting i u kakvom obliku, ali pretpostavljam da je najmanji problem promijeniti passworde za sve servise koji se koriste.

Ja bih prvo to provjerio prije ikakvih odvjetničkih radnji, da ne bi bilo....
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2024., 23:10   #4
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,892
Da, ali pod pretpostavkom da uopće ima pristup tome. Ako taj dizajner ima neki reseller paket, hosting provider mu neće dati pristup tome bez dozvole. Ja trenutno imam sličnu situaciju jer sam u procesu preuzimanja tuđeg nedovršenog posla. I hosting provider ne želi migrirati sadržaj sa svog reseller paketa koji je prodao trećoj strani bez dopuštenja te treće strane.
Uglavnom, probaj sve riješiti na pristojan način i bez "prijetnji" odvjetnicima. Vidi što imaš, čime raspolažeš. Ako zatrebaš pomoć, slobodno pitaj, ali treba malo više info.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2024., 07:48   #5
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,719
Prvo nam reci da li imaš ikakve pristupe na bilo šta, cpanel, mail server, wp-admin?
Drugo, da li ti trenutno rade mailovi?
Treće, imaš li pristup na site od domene? Tipa domene.hr ili slično ako je druga ekstenzija tipa .com?
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2024., 10:30   #6
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
Hvala svima na pomoći

Danas sam im (ponovno) se javio - kažu da će biti stvar riješena i pušten novi redizajn web stranice u pogon

No, naravno, to samo djelomično riješava čitav problem i priču jer više ne želim da se taj posao obavlja ofrlje na način kao i do sada - da se nikad ne zna na čemu smo

@sinisa1989 - ne razumijem se baš previše u to, niti me previše zanima, zato sam prepustio posao nekom drugom i platio za to, o kakvoj je tehnologiji riječ - pojma nemam? Mogu se pomiriti s gubitkom vremena i novca, ali ne i s činjenicom da osoba ima pravo pristupa mojim osjetljivim poslovnim podacima/mailovima (nemam ništa osobnu protiv čovjeka, ali imam protiv toga na način koji se odnosi kroz poslovnu suradnju)

Znači, Ugovor je obvezan za takav posao?

Ovo što si napisao u P.S.-u, iskreno, blage nemam odgovore na ta pitanja.

99,99% sam siguran kada dođe do raskida poslovne suradnje, da neće biti nikakvih "blokada" pristupa meni prema mojoj web-stranici/brisanja/opstruiranja itd. - sada mail koristim najnormalnije i imam mu pristup. Za "uređivanje" web stranice - ne znam, nemam nikakve detalje o tome kako pristupiti. Mogu se logirati preko cPanela i to je sve što znam.

@9800pro - na cPanel za pristup mailu imam pristup, bez ikakvih problema. Mailovi rade bez ikakvih problema. Za ovo treće pitanje, baš i ne kužim.
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2024., 10:42   #7
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,892
Ok, ako je u pitanju cPanel, velike su šanse da je u pitanju Wordpress web. A ako imaš pristup cPanelu, onda imaš pristup svemu što ti je bitno. Dok razriješiš situaciju, obavezno promijeni te podatke tako da ti imaš pristup tome.
Ugovor bi trebao biti praksa zbog obostrane zaštite poslovne suradnje. Naravno, nije obavezan. Ali znaš i sam kad i ako dođe do sranja, da se onda svi izvlače na Ugovor kojeg u ovom slučaju nema. Proguglaj, pronađi si agenciju koja ti to može/želi preuzeti i odraditi do kraja. Naravno i održavati. Oko toga nema neke drame, ali dobro je imati nekog da pripazi da je sve up to date i da ništa ne kihne dok se updatea verzija sotfwarea na serveru, pa razhebe konfiguraciju php-a, mysql-a i svega sličnog. Ako nisi vezan za php verziju 5.6, onda si miran neko vrijeme
Pitaj slobodno ako nešto nije jasno
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2024., 11:49   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,301
Ako taj site nema puno podataka (ili uopće) u pozadini za migraciju, onda je moguće lakše da ti netko novi/normalan napravi skroz novi site. Znam jednog lika koji radi dostao ozbiljno takve poslove na Pulskom području. Ima firmu i on to sve sam dela, lik je pošten do bola. Ako te zanima javi se na PM.
__________________
Citiraj:
Autor George Carlin
But there’s a reason. There’s a reason. There’s a reason for this, there’s a reason education sucks, and it’s the same reason that it will never, ever, ever be fixed. It’s never gonna get any better. Don’t look for it. Be happy with what you got. Because the owners of this country don't want that. I'm talking about the real owners now, the real owners, the big wealthy business interests that control things and make all the important decisions. Forget the politicians. The politicians are put there to give you the idea that you have freedom of choice. You don't. You have no choice. You have owners. They own you. They own everything. They own all the important land. They own and control the corporations. They’ve long since bought and paid for the senate, the congress, the state houses, the city halls, they got the judges in their back pockets and they own all the big media companies so they control just about all of the news and information you get to hear. They got you by the balls. They spend billions of dollars every year lobbying, lobbying, to get what they want. Well, we know what they want. They want more for themselves and less for everybody else, but I'll tell you what they don’t want: They don’t want a population of citizens capable of critical thinking. They don’t want well informed, well educated people capable of critical thinking. They’re not interested in that. That doesn’t help them. Thats against their interests. Thats right. They don’t want people who are smart enough to sit around a kitchen table to figure out how badly they’re getting f*cked by a system that threw them overboard 30 f*cking years ago. They don’t want that. You know what they want? They want obedient workers. Obedient workers. People who are just smart enough to run the machines and do the paperwork, and just dumb enough to passively accept all these increasingly shittier jobs with the lower pay, the longer hours, the reduced benefits, the end of overtime and the vanishing pension that disappears the minute you go to collect it, and now they’re coming for your Social Security money. They want your retirement money. They want it back so they can give it to their criminal friends on Wall Street, and you know something? They’ll get it. They’ll get it all from you, sooner or later, 'cause they own this f*cking place. It's a big club, and you ain’t in it. You and I are not in the big club. And by the way, it's the same big club they use to beat you over the head with all day long when they tell you what to believe. All day long beating you over the head in their media telling you what to believe, what to think and what to buy. The table is tilted folks. The game is rigged, and nobody seems to notice, nobody seems to care. Good honest hard-working people -- white collar, blue collar, it doesn’t matter what color shirt you have on -- good honest hard-working people continue -- these are people of modest means -- continue to elect these rich c*cksuckers who don’t give a f*ck about them. They don’t give a f*ck about you. They don’t give a f*ck about you. They don't care about you at all -- at all -- at all. And nobody seems to notice, nobody seems to care. That's what the owners count on; the fact that Americans will probably remain willfully ignorant of the big red, white and blue dick that's being jammed up their assholes everyday. Because the owners of this country know the truth: it's called the American Dream, because you have to be asleep to believe it.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 26.06.2024., 13:25   #9
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
možda sam dobio odgovor, ali ga nisam shvatio

znači -> na koji način "prebacujem" čitav posao u budućnosti na nekog drugog web dizajnera? javim se trenutnom i kažem da bi bilo to to od naše suradnje, da imam sada nekog drugog, i šta je onda sa "posjedovanjem" tih mojih podataka? kako to "prebaciti"/migrirati ili kako se to već kaže na nekog drugog? I kako mogu biti sto posto siguran da će stari web dizajner "dati" sve što treba (a ni ne znam što mu treba dati; nekakvo pravo pristupa?) novom web dizajneru? Dali to može odbiti napraviti? Ili eventualno zablokirati meni pristup svemu/sve pobrisati itd. neke druge inatljive gluposti?

Ili se samo nepotrebno zamaram stvarima, a to je na starom i novom web dizajneru da izmjene potrebne informcije i onda da se starom onemogući pristup na bilo šta više, uključujući i staro i novo?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2024., 13:52   #10
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,738
Pretpostavljam da nemaš nikakav ugovor s njim koji bi definirao što se događa u ovakvoj situaciji.

Što možeš? Biti jako pristojan i staložen dok mu otkazuješ suradnju i držati fige da frajer nije šupak koji će ti zagorčati cijelu situaciju.

Pričaj prvo s novim i objasni situaciju, pa nek istraži što mu sve treba, tako da dođeš starom s kompletnom listom zahtjeva
Znam previše sličnih slučajeva koji su završili na način da se sve radilo ispočetka s konkretnim isporučiteljem, samo zato jer se u početku štedilo i “ma to će mali od susjede, on slaže te stranice”.

Od toga da je stranica bila sklepana na način da je samo autoru bilo jasno kako, do toga da je autor rekao da ne da pristup.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2024., 14:27   #11
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,095
Ako imaš admin account od cpanela dogovori se sa novim web dizajnerom da mu daš da pogleda što je sve i kako tu iskonfigurirano. Spremi što mu treba za slučaj da ti stari dizajner odluči raditi probleme. Iako nije vjerojatno da će ti raditi probleme jer bi u protivnom ti mogao poduzeti pravne korake za nanošenje štete.
I nadam se da su domena i hosting registrirani na tebe, a ne na starog dizajnera.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2024., 17:19   #12
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,609
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
možda sam dobio odgovor, ali ga nisam shvatio

znači -> na koji način "prebacujem" čitav posao u budućnosti na nekog drugog web dizajnera? javim se trenutnom i kažem da bi bilo to to od naše suradnje, da imam sada nekog drugog, i šta je onda sa "posjedovanjem" tih mojih podataka? kako to "prebaciti"/migrirati ili kako se to već kaže na nekog drugog? I kako mogu biti sto posto siguran da će stari web dizajner "dati" sve što treba (a ni ne znam što mu treba dati; nekakvo pravo pristupa?) novom web dizajneru? Dali to može odbiti napraviti? Ili eventualno zablokirati meni pristup svemu/sve pobrisati itd. neke druge inatljive gluposti?

Ili se samo nepotrebno zamaram stvarima, a to je na starom i novom web dizajneru da izmjene potrebne informcije i onda da se starom onemogući pristup na bilo šta više, uključujući i staro i novo?
ako mijenjas webmastera, a imas vlastiti hosting, samo promjenis sifre

ako nemas vlastiti hosting, najavi starom webmasteru da si uzeo novog i spoji ih da iskomuniciraju prijenos weba i domene

ako ces se sam boriti:
- .hr besplatnu domenu selis preko carneta, ako nemas pristup trebas ga traziti da te doda kao adminnistratora i onda kad imas pristup samo proslijes domenu na nameservere od novog hostinga
- ako je placena domena treba ti otkljucati domenu i dati EPP kod kojeg upisujes kod novog hostinga
- mailove slozis u cp-u isto kako su se zvali i prije samo si stavi nove sifre
- sto se tice stranice, ako stari i novi hosting koriste iste instalacijske managere za wordpress onda ti dovoljno da ti napravi backup i posalje zip (iako bi ja database svejedno posebno izvezao)
- ako ne koriste onda ti zipa public_html folder i mysql database izveze koje onda rucno stavis svako na svoje mjesto
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2024., 14:29   #13
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
moram bump-ati ovu temu, nažalost

prilikom traženja pristupnih podataka, stari web master ne želi poslati ništa (ignorira poslane mailove - nekoliko njih unutar nekoliko dana)

jedino što mi preostaje je nešto napraviti preko webmail CP panela ili kako se već zove? ako mogu uopće tamo nešto napraviti? promjeniti nekakve lozinke, maknuti korisnike itd.?


p.s. pa ne mogu vjerovati da ću zbog ovakvih bezveznih banalnih stvari možda morati pisati "obratiti će vam se moj odvjetnik vezano uz navedeno" blja blja blja bljuc :facepalm:
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2024., 18:19   #14
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 679
Što te muči? Što ti ne želi poslati? Preko CPanela možeš napraviti trenutni backup cijelog hostinga od mejlova do stranice.


I da kreirati, brisati korisnike, mejl račune, lozinke promijeniti. glavnu lozinku odmah i provjeri da nije negdje njegov mail ukucan.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2024., 20:11   #15
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
fali mi ključna stvar, hosting mi fali, nemam pristup stranici
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2024., 20:14   #16
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,480
Jel imas pristup Cpanelu? Ako imas, sve kompletno mozes backup i onda prebaciti na drugi hosting
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2024., 20:17   #17
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 679
Ček. jel stranica postoji? Jel hosting kod starog webmastera? Ako nije nego je kod firme koju plaćaš njih zovi i traži pristup.


Daj malo više podataka što imaš a što nemaš. Prvim mejlom si nabacao stvari pa sad istražujem što imaš a što nemaš.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2024., 22:04   #18
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,176
@imaticx - imam, ali ovo ostalo ne znam odraditi šta si naveo

@spiderhr - stranica postoji, naravno, online je... hosting je kod starog webmastera, a gdje točno, pojma nemam

daklem, ne znam di je hosting uopće, pretpostavljam di i webmail isto, ali nije isti login, jednostavno tih podataka nemam

...a nadalje, obzirom da se i dalje oglušuje na mailove, mogu nekome prijaviti to?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 03:09   #19
njOob
Premium
Moj komp
 
njOob's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Jug
Postovi: 458
Vjerojatno je drzi na svom hostingu kao addon sto znaci podatke nece dat.

Sent from my SM-S926U1 using Tapatalk
njOob je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 07:44   #20
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 679
Ima pristup CPanelu što je dovoljno da se stranica prebaci na drugu hosting kuću.

Jedino ne znam tko ima admin prava za domenu ako je besplatna. To jedino ako je on napravio registraciju umjesto tebe moguće da je upisao svoj mail pa bi to trebalo riješiti s carnetom radi dns servera koji bi se trebali tamo upisati.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 08:14   #21
blackshtef
Premium
Moj komp
 
blackshtef's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Ako imaš stvarno pristup cPanelu - najbezbolniji put (obzirom da po postovima čini se nemaš puno iskustva s tim stvarima) bi ti bio javiti se nekom od domaćih hosting firmi (plus.hr ili mydataknox) koji će ti besplatno prebaciti cijeli cPanel (a to znači i mailove, i site, i baze, i apsolutno sve što se u cpanelu nalazi) kod sebe.
Naravno, trebaš uzeti neki paket kod njih i dalje dogovoriti prebacivanje domene, ali i oko toga će ti točno reći što gdje trebaš.


I sve to možeš riješiti prije ikakve kupnje, javiš se njihovom supportu i pojasniš situaciju i budete došli do nekog zaključka


Ako ne znaš jel imaš pristup cpanelu, a imaš pristup webmailu - pretpostavljam da webmailu pristupaš sa domena.com/webmail. Probaj s istim podacima ući u domena.com/cpanel
blackshtef je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 10:16   #22
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 8,007
Jedno pitanjce, da li vlasnistvo domene glasi na tebe/tvoju firmu? Ako ne, ne mozes prebaciti nista jer domena sluzbeno nije tvoja.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na