Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.09.2024., 16:13   #19921
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 564
Citiraj:
Autor KOveonline Pregled postova
Za gledanje koristim Plex (uglavnom 265 filmovi od cca 20GB i Netflix)
prije nego pocnes cackat po postavkama tv-a, provjeri kakav ti je hdr output na plexu. uzmi neki dostupni 4k hdr materijal, prebaci na usb i kompariraj naoko s ugradenim webos playerom.

jelly ti je bolje rjesenje, trebaju neki sitniji tweakovi unutra root foldera da se izbjegne hdr transcode i slicne boljke, no jednom kad ga namistis, to je to (jelly koristi moddani mpv unutar media playera, apsolutno fenomenalan pq ima)
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2024., 19:57   #19922
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Možda si me krivo shvatio, govorio sam o modu u vidu SDR/HDR/DV, a ne Cinema/Film Maker/Sports/itd profili.
Nisam te krivo shvatio, nego ti izgleda ne razumijes o cem ja nerazumljivo pisem...
Kad pokrenes neki DV materijal u koji ti se "profil" prebaci LG TV?
Kad pokrenes neki HDR materijal u koji ti se "profil" TV prebaci?

E, o tim "profilima" pisem, jer su po defoultu razliciti za HDR i DV.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2024., 20:59   #19923
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,292
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nisam te krivo shvatio, nego ti izgleda ne razumijes o cem ja nerazumljivo pisem...
Kad pokrenes neki DV materijal u koji ti se "profil" prebaci LG TV?
Kad pokrenes neki HDR materijal u koji ti se "profil" TV prebaci?

E, o tim "profilima" pisem, jer su po defoultu razliciti za HDR i DV.
Rekao sam da si me krivo shvatio jer si mi išao nepotrebno objašnjavati nešto jako banalno, a ne znam kojim povodom. Rekao sam da se setupira SDR/HDR/DV ZASEBNO. Što me briga koji profil je startni ako sam za svaki source i za svaki mod koji na tom sourceu koristim namjestio profil koji želim, i promijenio postavke unutar njega kako želim?
__________________
PSN Steam
d0X je online   Reply With Quote
Staro 23.09.2024., 23:22   #19924
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
OK, kako se tebi svidja, nebiseštelmešat
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 09:18   #19925
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 418
,Sad cu ja ispast glup ,al mislim da sam cito negdje da je DV tamniji tj manje svijetal od klasicnog HDR
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 10:54   #19926
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Ni tocno ni krivo, svjetal je svaki onoliko koliko ih podesis.
Inace i Dolby Vision je ustvari HDR
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 11:11   #19927
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,560
Citiraj:
Autor R3nchi Pregled postova
,Sad cu ja ispast glup ,al mislim da sam cito negdje da je DV tamniji tj manje svijetal od klasicnog HDR
Koliko ja znam kad se aktivira HDR, u načelu tv daje više svjetlosti nego u standardnom režimu rada.

Citiraj:
SDR formats are able to represent a maximum luminance level of around 100 nits. For HDR, this number increases to around 1,000–10,000 nits.
izvor wikipedia (ne mora nužno vrijediti za sve ekrane, monitore, televizore)
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 11:24   #19928
Bratija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
Citiraj:
Autor R3nchi Pregled postova
,Sad cu ja ispast glup ,al mislim da sam cito negdje da je DV tamniji tj manje svijetal od klasicnog HDR

ovo ti je teorija ugrubo
HDR ti radi mapiranje sa originalnog materijala na mogucnost tvog tva, npr. ako neki film ima scenu u kojoj je svjetlina 1200 nitsa a tvoj tv moze prikazati 900 nitsa
HDR10 to radi staticki, raspon 0-1200 se mapira na raspon 0-900, ali s time smanjis i svjetlinu koju tv moze inace prikazati (npr 600 koju tvoj tv moze prikazati se isto mapira na manju vrijednost)
DV to radi dinamicki da mapira ono sto treba mapirati a ono sto ne treba ne dira nego prikazuje kako je
i zbog toga je ukupno DV svjetiliji od HDR10
a praksa moze biti svakakva, ima puno varijabli (kako je film masteriran, implementacija DVa u uredajima,...)



kada se gleda neki HDR materijal, tv ima namjestenu maksimalnu svjetlost da moze prikazati odredene elemente scene (npr. vatra/zarulja) svjetlijim, a ne da sve skupa bude svjetlije, evo ovdje dosta video usporedba koji lijepo prikazuju cemu se radi
https://www.youtube.com/@RESET_-bg7kw/videos
Bratija je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 13:04   #19929
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 418
Citiraj:
Autor Bratija Pregled postova
ovo ti je teorija ugrubo
HDR ti radi mapiranje sa originalnog materijala na mogucnost tvog tva, npr. ako neki film ima scenu u kojoj je svjetlina 1200 nitsa a tvoj tv moze prikazati 900 nitsa
HDR10 to radi staticki, raspon 0-1200 se mapira na raspon 0-900, ali s time smanjis i svjetlinu koju tv moze inace prikazati (npr 600 koju tvoj tv moze prikazati se isto mapira na manju vrijednost)
DV to radi dinamicki da mapira ono sto treba mapirati a ono sto ne treba ne dira nego prikazuje kako je
i zbog toga je ukupno DV svjetiliji od HDR10
a praksa moze biti svakakva, ima puno varijabli (kako je film masteriran, implementacija DVa u uredajima,...)



kada se gleda neki HDR materijal, tv ima namjestenu maksimalnu svjetlost da moze prikazati odredene elemente scene (npr. vatra/zarulja) svjetlijim, a ne da sve skupa bude svjetlije, evo ovdje dosta video usporedba koji lijepo prikazuju cemu se radi
https://www.youtube.com/@RESET_-bg7kw/videos
Ma ne znam dal sam to cito kao bas za neki model tv ili ovako opcenito al kao dv vs hdr (ili cak hdr+) kao da je po defaultu tamniji.. Kazem jos jednom barem mislim.. Inace ja imam q80b 50" samsung i ne znam di bi se trebao vidit taj hdr natpis al ja to jos dozivio0 nisam, il moj netflix nema hdr .
,32,225
,
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 13:32   #19930
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Netflix emitira vise "vrsta" stream-ova da zadovolji sve pretplatnicke pakete. HDR i DV stream-ove mozes gledat samo sa najvisom, UHD, pretplatom. Sve pretplete ispod nemaju UHD/HDR/DV stream-ove u ponudi.
Ako placas UHD pretplatu trebao bi ti se na Samsungu prikazat HDR logo prilikom pokretanja stream-a
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 13:55   #19931
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,534
DV je tamniji. Kod mene na svim TVovima do sad sta sam imao.
Kod starijih LCDova cak nisam uspio postic dovoljnu svjetlinu da bude ugodno za gledati. Tek od kad sam presao na OLED, no i tu moram dosta podebljat svjetlinu. Sta kroz gammu, sta kroz brightness, uglavnom vise manje sve postavke moram za "zub" vise dignit nego na recimo HDR10. I dalje bude tamno u nekim scenama. Znam tocno o cemu pricas 😁
U "videotekama" uvijek biram filmove bez DVa ako postoji mogućnost.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 14:23   #19932
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
DV je tamniji. Kod mene na svim TVovima do sad sta sam imao.
Kod starijih LCDova cak nisam uspio postic dovoljnu svjetlinu da bude ugodno za gledati. Tek od kad sam presao na OLED, no i tu moram dosta podebljat svjetlinu. Sta kroz gammu, sta kroz brightness, uglavnom vise manje sve postavke moram za "zub" vise dignit nego na recimo HDR10. I dalje bude tamno u nekim scenama. Znam tocno o cemu pricas ��
Ne kuzim o cemu vi to pricate???
Na LG Oled tveima kad se pocne gledat neki DV materijal, TV automatski prebaci "Picture Mod" na Cinema Home mod, a kad se pokrene HDR materijal, onda prebaci na Cinema mod. OBA ta moda imaju po defoultu podesenu svjetlinu (brightness) i kontrast ma max vrijednosti, tj na 100/100.
Sad me zanima kako mozes povecat svjetlinu visu od te maksimalne, koju ustvari nebi trebalo snizavat za DV i HDR materijale?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 14:34   #19933
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,534
Cinema mod definitivno ne digne sve na 100%
I na LGu te Phillipsu OLED, zadnje sta sam imao.
Imam custom profil, sa "nabrijanim" settingsima.

Samo jedan od primjera:

https://www.reddit.com/r/LGOLED/s/AQEkYxc0sD

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:01   #19934
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Cinema mod definitivno ne digne sve na 100%
I na LGu te Phillipsu OLED, zadnje sta sam imao.
Neznam za Philips, ali za LG sam siguran da su pocetne/defoltne postavke na 100/100 za Cinema/Cinema Home mod. Tako stoji i na SVIM relevatnim sugestijama za postavke LG Oleda. Sto se moze uredno vidit na cest koristenoj slici
Inace, ako se ne koriste te zadane/defoltne vrijednosti, cemu uopce gledat HDR/DV na tim TVima, kojima i tako fali dosta svjetline za postic preporucene max nits vrijednosti za reprodukciju HDR-a?

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 24.09.2024. u 15:08.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:13   #19935
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,534
Moguce da si u pravu, LG sam prodao ima godinu dana već, pa vjerojatno zaboravio. Ali evo par komentara sa gornjeg linka na reddit

"I have the same experience with my G3. Set everything to the “recommended” settings that some people posted on this sub and everything is super dark when watching content in Dolby Vision. Not sure what is going on"

"I am dealing with this issue on a 77" G3. I just got it yesterday. I own a C1 and compared scenes in the same lighting, and my G3 will not get bright with Dolby Vision on, like my C1 will. It is not a panel issue, as the menu is absurdly bright. It is almost as if the tv is dimming is the picture (like when you pull menu up) but when you make the menu go away, the picture never properly brightens back up. All my settings are correct, energy / AI off, etc. and I have factory reset it as well. I do not know what to do. I am assuming it is a software update thing because the thing looks great in everything else and gets ridiculously bright otherwise."


A problem je vjerojatno u ovome:

" DV is made for a completely dark environment, are you watching in a light controlled room? "


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:16   #19936
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Moguce da si u pravu, LG sam prodao ima godinu dana već, pa vjerojatno zaboravio. Ali evo par komentara sa gornjeg linka na reddit
Uopce me na zanimaju tudji komentari i iskustva. Imam nekoliko LG Oled TV-a i vlastito iskustvo u kalibriranju slike za najvjerniju mogucu reprodukciju.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:25   #19937
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,534
Imao sam i ja dva LG oleda te jedan LCD. Na svima isto bilo sa DV. Uglavnom sa Netfilxa.


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:32   #19938
Bratija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
DV na tvu u mojem slucaju (Sony XG95) ima dvije postavke Bright i Dark, koliko sam upoznat i LG ima isto (home cinema i cinema), stvar je u tome da tamnija (dark/cinema/filmmaker) postavka je ona koja bi se trebala koristiti ako zelis prikaz sto blize originalu, u pozadini se iskljuci hrpa procesiranja i to bi trebalo biti sto blize kino dozivljaju i onome sto je tvorac sadrzaja zamislio, uz uvjet da se gleda u skroz tamnoj sobi...
bright/home cinema postavka podigne ukupnu svjetlinu ukljucenim nekim procesiranjima (nema veze sa max brightness) ali zbog tih procesiranja slika vise nije "originalna"...
al kazem, tu je jos i faktor samog video sadrzaja i kako je masteriran, ako je sve kako treba DV ce biti bolji od HDR10, problem je sto se DV stavlja lopatom na sadrzaj samo da se upali lampica na uredaju da se vidi da se koristi, tako da sve zavisi od sadrzaja do sadrzaja... sjecam se da u nekom reviewu Vincent isto kaze kak mu je bolje izgledalo kada koristi HDR10 sadrzaj i dynamic tone mapping od TVa, nego DV sadrzaj (ne sjecam se modela niti sadrzaja)...
uglavnom, DV prica je dosta zeznuta, ima jako puno varijabli i puno elemenata u lancu koji mogu utjecati na finalni prikaz, a tu je na kraju uvijek i subjektivni dozivljaj osobe koja gleda
Bratija je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 15:34   #19939
R3nchi
Registered User
Moj komp
 
R3nchi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 418
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Netflix emitira vise "vrsta" stream-ova da zadovolji sve pretplatnicke pakete. HDR i DV stream-ove mozes gledat samo sa najvisom, UHD, pretplatom. Sve pretplete ispod nemaju UHD/HDR/DV stream-ove u ponudi.
Ako placas UHD pretplatu trebao bi ti se na Samsungu prikazat HDR logo prilikom pokretanja stream-a
Znam to, ja samm nakacen na sestrin netflix a ona tvrdi da ima tu neku najskuplju verziju, a ja nisam naso gdje to vidit u app..
R3nchi je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 16:15   #19940
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,498
Moj LG C9 ima OLED Light koji je koliko jako svijetle ledice, a odvojeno ima postavku brightness koja u pretamnim scenama dize svjetlinu i crno postaje blago sivo, mislim da je defaut 50, ja sam to digao u svim profilima za 5-10, taman da ne vidim sivu nego je crna ali da vise iskoce neki detalji, koji se desavaju zbog onog shadow crushninga.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 21:18   #19941
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,534
Citiraj:
Autor R3nchi Pregled postova
Znam to, ja samm nakacen na sestrin netflix a ona tvrdi da ima tu neku najskuplju verziju, a ja nisam naso gdje to vidit u app..
U aplikaciji, pod accounts vidiš koji paket imaš



Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2024., 22:19   #19942
blackened
Premium
Moj komp
 
blackened's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 1,273
Ako ovo ide u neku drugu temu - isprike.
Probat ću skratiti, imam LG CX uparen sa LG SK5 soundbarom, to fercera već godinama bez problema, i neki dan mi došlo da bi pogledao neke blu ray koncerte i spojim Blu Ray Player Samsung BD-F5500 kojeg nisam koristio godinama. Spojim, ima slike nema zvuka... prevrtio sam sve opcije na tv-u, probao i bez soundbara da zvuk ide samo preko zvučnika tv-a, probao na sva 4 HDMI ulaza, probao sa drugim kabelom - neće. Nema zvuka ni sa običnim audio cd ili sad dvd, mislio sam da nije nešto do nekih audio codeca sa blu raya.

No kad spojim Blu ray player drito u soundbar zvuka ima. Isto kad spojim PC ili PS5 u tv zvuka ima.

Eto, ne kužim...
blackened je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 08:48   #19943
Bratija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
Citiraj:
Autor blackened Pregled postova
Ako ovo ide u neku drugu temu - isprike.
Probat ću skratiti, imam LG CX uparen sa LG SK5 soundbarom, to fercera već godinama bez problema, i neki dan mi došlo da bi pogledao neke blu ray koncerte i spojim Blu Ray Player Samsung BD-F5500 kojeg nisam koristio godinama. Spojim, ima slike nema zvuka... prevrtio sam sve opcije na tv-u, probao i bez soundbara da zvuk ide samo preko zvučnika tv-a, probao na sva 4 HDMI ulaza, probao sa drugim kabelom - neće. Nema zvuka ni sa običnim audio cd ili sad dvd, mislio sam da nije nešto do nekih audio codeca sa blu raya.

No kad spojim Blu ray player drito u soundbar zvuka ima. Isto kad spojim PC ili PS5 u tv zvuka ima.

Eto, ne kužim...

ako je bluray sa DTSom (a vjerojatno je), onda je problem sto (koliko sam upoznat) LG stariji modeli ne podrzavaju DTS passthrough, tako da mislim da to ne budes natjerao da radi, eventualno (pricam napamet) ako su izlazili neki updateovi ili se moze namjestiti negdje da ide LPCM...
a zasto generalno ne ide zvuk, pada mi na pamet neka HDMI postavka, ne znam da li si to pokusavao mijenjati, ne nuzno za audio nego za video, mislim da sam vidio da ima neki HDMI Deep Color ili nes slicno...
Bratija je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 15:25   #19944
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,203
Citiraj:
Autor Bratija Pregled postova
ako je bluray sa DTSom (a vjerojatno je), onda je problem sto (koliko sam upoznat) LG stariji modeli ne podrzavaju DTS passthrough.
Ustvari LG je do neke godine, nisam siguran koje, podrzavao DTS, a onda je pred nekoliko godina, 3-4 ako se ne varam prestao podrzavat DTS, da bi ga unatrag godinu dana opet podrzao. Zayeb kakav se ne ocekuje od takve firme, ali tako je...

@blackened, rjesenje ti ja da na BD playeru selektiras Dolby Digital audio, kojeg bi svaki Bluray trebao podrzavat, pa ces dobit ton preko LG TV-a.
Prezime je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na