Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP > HT
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2024., 20:43   #6271
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,430
VLAN IDovi i ostale postavke.

Imaš ih u pinnanoj temi "Postavke HR ISPova"

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2024., 22:52   #6272
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,039
Imam optiku od HT-a do stana (FTTH). Koja mi je najjeftinija opcija za net+tv paket? TV mi je manje bitan. Lokacija Split.
Hvala
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 14:26   #6273
greentime
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2024
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Pozdrav svima,

imam asus rt-ax82u router i slijedio sam upute ispod kako bi omogućio VOIP i nisam uspio. Za voip imam od gigaset telefon cl690a. Na router nisam stavio asuswrt-merlin jer nije podržan.

Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Evo uputa kako sloziti VLAN-ove za VOIP i ACS za HT na Asusovim routerima. Konkretno, ja sam koristio ASUS RT-AX86U i stavio sam Asuswrt-Merlin FW. Možda bi radilo i s originalnim Asuswrt FW, jer ne vidim da su drastično drugačiji samo Merlin ima neke dodatne opcije. Dakle, VLANovi se mogu složiti preko konzole pa treba omogućiti SSH u postavkama i spojiti se SSH-om na router. Za podešavanje VLAN-ova postoje 2 toola, vlanctl i vconfig.

vlanctl mi se cini konkretniji ali je i kompliciraniji pa sam isao probati vconfig s kojim je bez velikog truda i proradilo.
Ja sam za početak htio odvojiti posebno LAN4 port kao port gdje ću spojiti Speedport i htio sam da bude izoliran od ostatka mreže. Pretpostavljam da se ovo može preskočiti. Napravio sam odvojeni bridge interface i stavio LAN4 unutra

Code:
# provjera stanja i izvajanje LAN4 porta u zasebni br if

brctl show
# brisemo LAN4 (eth1) port sa br0 interfacea
brctl delif br0 eth1
# stvaranje odvojenog br1 interfacea i dodavanje LAN4 porta (eth1) na if
brctl addbr br1
brctl addif br1 eth1
# provjera stanja
brctl show

# postavljanje formata imenovanja virtualnog interfacea <device-name>.<vlan-id>
</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id> vconfig set_name_type DEV_PLUS_VID_NO_PAD</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id> <device-name><vlan-id># setupiranje VOIP VLANA (101)<device-name><vlan-id></vlan-id></device-name><device-name><vlan-id>
</vlan-id></device-name></vlan-id></device-name></vlan-id></device-name><device-name><vlan-id><device-name><vlan-id># stvaranje virtualnog interfacea na WAN-u (eth0) i bindanje na VLAN101</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>vconfig add eth0 101</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id> ifconfig eth0.101 up

# stvaranje virtualnog interfacea na odvojenom br1 i bindanje na VLAN101
</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id> vconfig add br1 101</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id><device-name><vlan-id>ifconfig br1.101 up</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id># stvaranje novog bridge if-a i dodavanje prethodno stvorenih VLAN101 if-ova</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id><device-name><vlan-id>brctl addbr vlan101</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>brctl addif vlan101 eth0.101</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>brctl addif vlan101 br1.101</vlan-id></device-name> <device-name><vlan-id>
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id># omoguci interface</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>ifconfig vlan101 up</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id> 
# isti postupak za VLAN103 tj. ACS
vconfig add eth0 103
ifconfig eth0.103 up
vconfig add br1 103
ifconfig br1.103 up

brctl addbr vlan103
brctl addif vlan103 eth0.103
brctl addif vlan103 br1.103</vlan-id></device-name><device-name><vlan-id>
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>ifconfig vlan103 up</vlan-id></device-name>
 <device-name><vlan-id>
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>Ovako izgleda stanje nakon svega
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>Disclaimer je da se ovo vjerojatno može napraviti i jednostavnije, al kad je proradilo više nisam dirao. VLAN100 se može složiti preko GUI-a pa ovdje nije pokriven. Nek ovo sluzi kao pomoć ako će netko sebi htjeti složiti, a ako vidi jednostavniji način možemo updateati upute.
</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>Linkovi na par materijala koje sam pratio</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>Slaganje bridgeova i prikaz kako su mapirani portovi (LANx - ethy)</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id></vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id></vlan-id></device-name>https://wu.renjie.im/blog/network/ax88u-vlan/
<device-name><vlan-id>Neki kineski blog al google translate bi trebao odraditi svoje</vlan-id></device-name>
<device-name><vlan-id>https://www.cnblogs.com/u128393/p/11629969.html
</vlan-id></device-name>
U kemijanju sam u jednom trenutku uzeo od tplink smart switch i spojio na port na kojem sam omogućio "vlan" 101, (kažem pod navodnicima vlan, jer nije pravi vlan po tome kaj sam čitao). Kada spojim voip telefon preko smart switcha i omogućim na njemu 802.1q dobijem ip adresu, gateway ali ne i DNS adresu. Da li neko ima ideju zakaj ne dobijem i DNS adresu?

Da li netko ima asus rt-ax86u PRO i da radi voip out of the box?
greentime je online   Reply With Quote
Staro Jučer, 14:57   #6274
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,657
Ako se ne varam, DNS za VoIp je poznat, vidi Sticky, manualno ga postavi u VoIp telefonu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 15:30   #6275
greentime
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2024
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Ne mogu, nemam tu opciju da definiram DNS zasebno.
greentime je online   Reply With Quote
Staro Jučer, 17:37   #6276
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,657
Ovo bi trebalo biti uputstvo od tog tel. > https://gse.gigaset.com/fileadmin/gi...Z19_en_MEA.pdf
pogledaj 57 str.

Nekada ovi šta slažu pamet uređaja kada se odabere Dynamic IP (šta u konkretnom slučaju i treba biti) onda zna biti neaktivna (u sivo) opcija za postavljanje DNS - a i/ili Default Gateway, tada vrijedi pokušati stari trik (koji često upali):
- u uputama piše kako da vidiš trenutnu IP adresu telefona
- uđeš u mrežne postavke i privremeno prebaciš sa Dynamic Ip na Static IP
- uneseš IP adresu koju si ranije vidio, Subnet, Default Gateway
- i ono najvažnije tada imaš opciju podešavanja DNS - a pa to i napraviš + Save
- isprobaš jeli stvar privremeno proradila, ako i nije opet u postavke i vratiš Dynamic IP

Štos je u tome da manualno unesen DNS često ostane upisan i stvar u konačnici profunkcionira.
Druga alternativa je da preko kompa uđeš u tel. pa preko browsera otvoriš konfig, pa vidiš jeli tada imaš više mogućnosti za ubaciti taj nesretni DNS.
Treća opcija je da napraviš export konfiga u cfg file, otvoriš ga na kompu,
ako nije kriptiran onda bi ga se vjerojatno moglo preurediti (treba strikno paziti na strukturu fajla),
ako to uspije onda sa editiranim fajlom kroz Restore konfig funkcijom ga se vrati u tel.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 09:06   #6277
jopasaable
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: VG
Postovi: 21
Citiraj:
Autor pdx Pregled postova
Prosli speedport nije Dyndns opcija radila kako treba pa sam trazio arcadyum.

Znaci ovaj postojeci modem ne moze ostati ?

Kad kazes da trazim info od ISP, pa to je log in na straznjoj strani modema? Mislim u UDM PRO mi ide LAN i tamo je sve namjesteno. Sad mi je to malo zbunjujuce na sto mislis tocno postavke.

Vise bi volio da bude ovaj modem i samo da mi ONT stave Pa od ONT u WAN port na njemu.
Karlo ti hoce reci da izbacis HTov ruter kompletno iz jednadzbe, iz ONT-a lan kabel direkt u UDM PRO i da dizes konekciju za internet i MaxTV sa UDM-a uz postavke koje dobijes od HT-a
jopasaable je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 12:37   #6278
pdx
Premium
Moj komp
 
pdx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: krk
Postovi: 485
Citiraj:
Autor jopasaable Pregled postova
Karlo ti hoce reci da izbacis HTov ruter kompletno iz jednadzbe, iz ONT-a lan kabel direkt u UDM PRO i da dizes konekciju za internet i MaxTV sa UDM-a uz postavke koje dobijes od HT-a
To nisam znao da se moze, da UDM ima tu mogucnost da zamijeni tcom ruter.
pdx je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:35   #6279
jopasaable
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: VG
Postovi: 21
Citiraj:
Autor pdx Pregled postova
To nisam znao da se moze, da UDM ima tu mogucnost da zamijeni tcom ruter.
Internet bi trebao radit preko UDM-a, medutim za MaxTV i telefon nisam siguran kakva je situacija s time na unifiu pa ako ima netko da potvrdi kakva je situacija
jopasaable je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 14:54   #6280
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,137
koja je praksa sa vraćanjem terminalne opreme? stigao mail da moram O SVOM TROŠKU vratiti opremu. to je nešto novo?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 16:37   #6281
scrin378
Registered User
 
scrin378's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Ogulin
Postovi: 43
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
koja je praksa sa vraćanjem terminalne opreme? stigao mail da moram O SVOM TROŠKU vratiti opremu. to je nešto novo?

I ja sam morao vratit, uzeo sam opremu i odnio u najblizi Tcentar. Dobio potvrdu da sam vratio i to je to. Ne znam na kojem si ISPu ali pretpostavljam da funkcionira na slican nacin.


Sent from my iPhone using Tapatalk
scrin378 je online   Reply With Quote
Staro Danas, 17:59   #6282
greentime
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2024
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovo bi trebalo biti uputstvo od tog tel. > https://gse.gigaset.com/fileadmin/gi...Z19_en_MEA.pdf
pogledaj 57 str.

Nekada ovi šta slažu pamet uređaja kada se odabere Dynamic IP (šta u konkretnom slučaju i treba biti) onda zna biti neaktivna (u sivo) opcija za postavljanje DNS - a i/ili Default Gateway, tada vrijedi pokušati stari trik (koji često upali):
- u uputama piše kako da vidiš trenutnu IP adresu telefona
- uđeš u mrežne postavke i privremeno prebaciš sa Dynamic Ip na Static IP
- uneseš IP adresu koju si ranije vidio, Subnet, Default Gateway
- i ono najvažnije tada imaš opciju podešavanja DNS - a pa to i napraviš + Save
- isprobaš jeli stvar privremeno proradila, ako i nije opet u postavke i vratiš Dynamic IP

Štos je u tome da manualno unesen DNS često ostane upisan i stvar u konačnici profunkcionira.
Druga alternativa je da preko kompa uđeš u tel. pa preko browsera otvoriš konfig, pa vidiš jeli tada imaš više mogućnosti za ubaciti taj nesretni DNS.
Treća opcija je da napraviš export konfiga u cfg file, otvoriš ga na kompu,
ako nije kriptiran onda bi ga se vjerojatno moglo preurediti (treba strikno paziti na strukturu fajla),
ako to uspije onda sa editiranim fajlom kroz Restore konfig funkcijom ga se vrati u tel.
Isprobao 1. i 2. opciju davno, nula bodova. Probao sada da otvorim konfu na komu, kriptirana.

Jel itko zna da li voip radi na dream routeru ili na asus rt-ax86u pro ili rt-ax88u pro?

Navodno VLAN tamo radi kako bi vlan trebao raditi. Ali samo pro serija. Ima tko iskustva?
greentime je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na