View Single Post
Staro 04.07.2022., 15:27   #2779
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Po ovome bi taj ruter trebao odmah otpasti iz izbora uređaja za firmu. Pa meni za kućnu mrežu treba više subneta i VLAN-ovi (a sigurno nisam jedini), a kamoli za firmu s 20 kompjutera i planovima za nabavu optike. Takvoj firmi ne bi smio biti problem dati do 2000 kuna za nešto malo ozbiljnije poput nekog Mikrotika.
za firme a to i naplate dobro, dijele fritzove 7590-bisnis korisnicima,
ali naravno s obzirom da su routeri zaključani, opet nastaje problem ako trebaš nešto posebno podesiti,
recimo ja sam imao fritza 7590 i sada speedporta smart 3, i jedan i drugi za moje potrebe imaju premali broj portova,
znači neminovnost su swichevi TL-SG105E i TL-SG108E za recimo kućnog korisnika (maxtv, konzole i prebacivanje u dugu sobu intereta + televizija preko jednog kabla su dovoljno pametni,
za složenije stvari imam zyxela GS1900-8HP (link agregation - NAS) i to sve uredno radi,
na fritzu je radilo bez obzira na firmware, na speedportu 3 je trebalo kemijat, ali radi,

troškovi su zadnje što sam gledao:
-TL-SG105E - oko 150kn
-TL-SG108E - oko 200kn
-GS1900-8HP - ispod 1000 kn

za pošten router možeš biti brzo između 2-3000 kn s time da je daleko jednostavnije upogoniti "pametne swicheve" nego routere kod svakog je bilo dovoljno 2-3 klika u postavkama da radi, razlog je da je u svakom jasno naznačeno gdje što stoji, gotovo ne možeš fulat,
dok kod većine routera i nije baš tako.

po meni ako se želi imati sve tri usluge pametnije je router operatera + switch, nego svoj router.maxtv i kod nalošijeg routera možeš djeliti sa jednog porta preko swicha ako postaviš vlan id:1500 na swich (za MaxTv).
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 04.07.2022. u 15:50.
skalar je offline   Reply With Quote