View Single Post
Staro 07.04.2021., 18:48   #486
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
Citiraj:
Autor banjodido Pregled postova
Jutro,


došlo vrijeme da zamjenim svoj stari WLAN router Tp-Link WDR3600 za neki novi model. Nije da mi sada treba neke nove opcije ali nakon 10 godina događa se sve češće da rikne WLAN, pogotovo kada su više uređaja spojeni (TV, 3x mobitela, 2x laptopa, Pi ZeroW). A u buduće ne vjerujem da će ih biti manje. Žicom su spojeni još komp, 2x Odroida i homeserver.

Od potreba za novi router mi definitivno treba uređaj s 4xGbit. USB nije prijekopotreban, da se gase LED-ice bi bilo zanimljivo kada gosti prespavaju u dnevnom boravku. Inače bi možda MU-MIMO dobro došlo, barem podržavanje WiFi 5. Mesh ne vjerujem da ću ikada trebati u svom stanu.

Router mora opskrbiti 3-sobni stan od 70 m2, ništa posebno, signal maksimalno prolazi jedan zid.

Cijena do nekih 500-600 krznatih.

Malo gledao okolo, dosta se preporučava TP-Link Archer C 6 ili AX20. Ali TP-Link-ovo sučelje mi baš ne odgovara. Što je s modelima od ASUS-a (AC57U, AC58U ili AC59U)? Koja je tu točna razilika?
I kao zadnje što je s Mikrotik hAP Ac2 ili Ac3 modelom? Izgledaju jako zanimljivo iako vjerojatno imaju pregršt opcija u sučelju.
TP-Link Archer C80.. cijenom je izmedju C6 i AX20. ima 4GB LAN (+ 1GB WAN), WiFi5 (802.11ac), 4x4 2,4GHz i 3x3 5GHz, nema USB, mozes mu konfigurirat LED u "nigh mode", mesh bi trebo dobit kroz nadogradnju FW-a.. konfigurira se preko mobilne app i/ili web sucelja.

Ako ti treba USB, onda imas Archer C6U (novi model, tek nedavno stigo na trziste), a i AX20 ima USB.

C6(U) i AX20 su 2x2 na oba banda. Vjerujem da je i to dosta za ovo sto si nabrojo.. TV i laptope nakacis na 5GHz, mobitele i IoT na 2.4 i nebi smjelo bit problema (osim ako nemas hrpu komsija u eteru).

p.s. noviji TP-Link imaju dugacije web sucelje od (pra)starog WDR3600.. pogledaj si u emulatoru jel ti pase.


Sto se Mikrotika tice, hAP ac2 ima slabiji WiFi signal (integrirane antenice) od Archera, hAP ac3 je u rangu.

No ne bi ih preporucio, ako ne znas sta uzimas, opcija ima more, a web sucelje (user demo, nema pass) je tako kako je, preko WinBox-a malo urednije izgleda, no tjt, ako ti pase slobodno uzmi
nathan.fake je offline   Reply With Quote