View Single Post
Staro 29.08.2010., 16:48   #1
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
"Moj hladnjak hladi duplo bolje u "push-pull" konfiguraciji" - mit ili stvarnost?

Ponukan razno raznim špekulacijama o tome kako nekim ljudima (naročito onima do 16 godina) push-pull konfiguracija ventilatora na hladnjaku procesora skida „duplo“ ili više od 10°C, odlučio sam odgovoriti na pitanje iz naslova.


Nova konfiguracija mi još uvijek čeka kućište i stoji razvaljena po stolu, pa mi je to samo olakšalo moj pothvat.
Naime, jedan dan sam se probudio i uvidio da ja imam 2 para istih ventilatora te mi je kroz glavu sijevnula pomisao da testiram razliku temperatura u slučaju korištenja samo jednog ventilatora ili dva u tzv. push-pull konfiguraciji.

Nažalost, moju bistru ideju je vrlo brzo nagrdilo prisjećanje na razno razne gluposti nekih stanara trećeg kamenčića od Sunca. Tako mi je prvo palo napamet dosta davno pročitan proljev da je netko stavio još jedan isti vent na drugu stranu H50 i da mu je to skinulo temperature 12-13°C. Naravno, ne kažem da takvu preuzvišenu elitu nemamo i u našem zelenom podneblju, no to je (na sreću) bilo na nekom stranom forumu.

Odlučio sam testirati svoju malešnu konfiguraciju (koja i tako malena zauzima površinu od 70x90cm na stolu) u ukupno 12 testova: pri tvorničkim postavkama procesora sa svim tričarijama za smanjenje potrošnje uključenima (1.1V i 2.8GHz) u tri konfiguracije ventilatora; push, pull te push-pull; te pri podignutim radnim taktom i voltažom (efektivno 1.2V i 3.8GHz) bez prije spomenutih tričarija.

Od moja 4 ventilatora dva nose ime renomiranog proizvođača Papst, koje ne možete naći u trgovini. Upućeniji znaju za njih od mojeg prvog projektića, no ponovit ću za ostale: radi se o serverskim 4112GXM modelima. Aluminijski okvir sa keramičkim ležajevima te poveće dimenzije krase ova dva monstruma što pri niskom broju okretaja znači apsolutnu tišinu i dugotrajnost.


Drugi par ventilatora skriva se iza proizvođača Scythe, koji je danas uslijed agresivnog marketinga poznatiji od prethodnog. Modeli su SplitStream nazivnog broja okretaja iznosa 1900 te kriptičnog imena SY1225SL12SH.

Corsair H50 je prije korištenja ispoliran, dok je procesor zadržao svoju „normalnu“ teksturu.



Pokazalo se da razlika konfiguracije push odnosno pull nemaju nikakav ujtecaj sa Corsairom H50, tako da se efektivno broj od 12 testova smanjio na samo 8. Hoće li to biti dovoljno za dokaz?
Kod nekih hladnjaka (naročito zračnih) sa gušće raspoređenim listićima zamjena push u pull konfiguraciju i obrnuto bi stvarno mogla donijeti smanjenje temperature. U iznosu od maksimalno jednog stupnja. (zbog nekih zakona fizike koje sad neću i ne da mi se objašnjavati)

Moram također spomenuti da nisam želio izgubiti tjedan dana vremena testirajući svaku konfiguraciju sa Prime95 na small-FFT postavci nekih 6h, pa ćete se morati zadovoljiti sa prosječnih 15ak minuta, tj. dok se nije izvrtio selftest 1024K. Cijelo to vrijeme u pozadini je RealTemp 3.40 bilježio temperature. Prime je nakon toga ugašen i nakon nekih 5 minuta bez opterećenja je uzet screenshot CPU-Z+RealTemp. Sa screenshota uzimajte u obzir maximalnu postignutu temperaturu (vidljiva ispod naslova „Maximum“) te trenutnu temperaturu jezgri (vidljivu pod naslovom Temperature (°C)). Minimalna temperatura nas ne zanima.

Također se razlike ne trebaju tražiti u stanju mirovanja, jer su termalne diode u samim jezgrama procesora netočne pri nižim temperaturama oko kojih se vrtimo u tom režimu rada. One su kalibrirane za točnije prikazivanje temperatura pod opterećenjem. Zbog toga smatrajte idle temperature samo okvirnima. Okolna temperatura je bila ugodnih 20ak stupnjeva, bio je kišni dan taman pogodan za testiranje.

Također je bitno napomenuti da su pri testiranju maksimalnih temperatura ventilatori radili na 12V, dok se u idle ta vrijednost spustila da bi dobili virtualno nečujno računalo: na oko 4V za Scytheove te oko 6V za Papstove. Papstovi su u loadu nemjerljivo tiši od scytheova, dok je u idle mala razlika no opet kvaliteta ležajeva kod papsta dolazi do izražaja.

Komponente:
Procesor: Intel Core i5 760
Matična: GA H55N-USB3
Memorija: 4GB Corsair XMS3 (2x2)
Grafička: 8600GT 256MB
Napajanje: Seasonic X650
Hlađenje: Corsair hydro H50

Par sličica setupova:


Počnimo sa prikazom razlika.
Prvo ću prikazati temperature za svaki setup ventilatora.

Prvi po redu je pull setup sa Scythe ventilatorima, možete baciti oko na razliku idle load:


Sljedeće, pull setup sa Papstovima:


Push-pull setup Scytheova:


Push-pull setup Papstova:





U konačnici sam sumirao na jedan graf temperature pod opterećenjem u sva 4 slučaja jer se po njima najrelevantnije ravnati. Poredane su po redoslijedu, od najboljeg setupa ka najlošijem:


Vidljiva su tri stupnja maksimalne razlike po jezgri procesora, što je gotovo nikakva razlika.

Scytheovi stvaraju propuh po cijenu oštećenja bubnjića, dok su papstovi u granici normalne buke.
Potonji stvaraju puno veći statički tlak pa im je shodno tome potreban manji broj okretaja za postizanje niže temperature.

Ovo je naročito vidljivo u idle temperaturama koje u ovom slučaju možemo gledati paralelno jer se radi o istom silicijskom čipu. Kompariranje rezultata idle temperatura sa drugim procesorima, još jednom naglašavam, nema smisla.


Za kraj evo i screenshoti (pri kojim su postavkama korišteni možete vidjeti po nazivu datoteke):

Scythe


Papst



Tema je "Razer approved".

Svatko je dobrodošao iznijeti svoje rezultate testova i sa drugim procesorima kao i sa drugim hladnjacima, bili oni zračni, kvazi vodeni, vodeni, peltierovi itd.

Sve gore navedeno je potkrijepljeno dokazima, tako da bi svaki sljedeći osvrt trebao sadržavati nešto slične vrijednosti da bi se i nevjerni Tome uvjerili.

Komentari, kao i svaki put poželjni i dobro došli. Kritike također. Ako sam nešto fulao javite, popravit ću.


__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 29.08.2010. u 18:11.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote