View Single Post
Staro 24.04.2016., 01:24   #111
Ajvanho
PC Master Race
Moj komp
 
Ajvanho's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Šibenik
Postovi: 4



Prilicno masovna


Taj isti covjek je skoro preminuo tako da ajmo jednu minutu respekta za sve genijalne stvari koje je donio na ovaj svijet. *hat off*

*hat on*
TL;DR - Odlican post, zivjele fritule
-->
Dok AMD-ova dominacija jeste prestala, Intelova nije pocela, jer danas ti procesori su gotovi sto se tice nekih ogromnih evolucija.
Ali sad od kako su potpisali sa Kineskom vladom i konzolama da im rade procesore AMD se vraca od pada sa visokim temperaturama 2010.

AMD je uvjek racunao na potporu gamera da bi zaradio dok su nVidia i Intel uvjek racunali na marketing. G-Sync je bio katastrofa (idalje jest, ali to nije bitno, to je G SYNC) kao i Intel i7 u pocetku (i7 je i razlog zasto sam presao na AMD, uzeo FX-4300, sad jos kad mi dodje FX-8350 puna kapa ). Kao sto si i spomenuo Intel je tokom godina radio potpuno ilegalne ili zakonski upitne stvari da bi osigurao prodaju, sto nije nista novo, nVidia je kupila PhysX i ostale stvari koje su stavili u GameWorks dok je AMD morao praviti svoje koje se naravno u pocetku nisu pokazale tako dobre i tu je nVidia izvukla bolji kraj.

Doba procesora je odavno umrlo, ali pitanje uvjek ostaje isto, "Da li uzimati najjaci". (Ima ljudi koji i dalje misle da doba CPU-a traje)

Kad bi Intel i nVidia igrali fer, nebi bilo smisla placati $1000 graficku koja je potpuno ista ona od 2 godine ranije, ili cekati 4-5 mjeseci da izadje jaca od te koja kosta $600 najvise. Ili imati 100 razlicitih socketa. Mnogi ce mi reci da je to "jer se stalno napreduje" ali nemozes mi rec da moramo svake godine dobiti novi socket.

Sad jos kad izadje i Google CPU imacemo Intel HD u svijetu procesora

Proleteo kroz komentare (nisam ni citao vise od 2-3 rijeci po komentaru) i vidija da se pola njih zale na to sto ovo izgleda kao teorija. Mogu ih samo pitati a koji dokumentarni film nije ujedno i teorija? Sto vise, nasa cijela povijest je teorija, mi zapravo nemamo 100% dokaz nicega. U svakom slucaju, clanak odlicno uradjen, kada dodam to da je uradjen iz osobne perspektive dajem mu 10/10.

Naravno moze se uraditi clanak di se prica o pravoj povijesti, ali netriba. Nemozemo reci da je Pentium 4 bio bolji od ranijih jer 2 iste maticne nisu iste. Prosto se moramo pomiriti sa tim da nista nemoze biti isto, koliko god mi bili precizni i radili u 32nm.

Objektivno gledavsi, AMD nece propasti. Prisjetimo se sta smo govorili dok je Intel glasao da li da bace Tsar Bombu pa da nema ni njih ni AMD-a. Vidim neki porede i sa padom video igara iz 1983. Lijep primjer teorije, los primjer komparacije. Prvo jer dvije kompanije jedino sto imaju zajedno je sto oboje stavljaju procesore u CPU kategoriju, a drugo jer je drugacija ideologija (drasticno drugacija).

Vidim sad ce pocet i RAM doba, igre krenule uzimati po 8-12GB RAM-a minimalno a recommended 16GB, ako nesto mrzim to je kad sam u Recommended. Sad odkako mi je crkla i R9 290X izasle igre koje su recommended za nju, a ja morao downgradeovati privremeno, hteo dati za R9 390X ali sam limitirao sebe na $1000 godisnje, a limit sam vec razbio (proklet bio GTA V) moram cekat jedno 4-5 mjeseci a da stvar bude jos gora, sad sam jedva iznad MINIMUM.
malo sam osa OFF TOPIC i nadam se da nisam predugacak jer se umem zaleteti i pisati reply po 5-6 uri i dobiti ban ali nema veze, sve je to rock and roll

Jedan covjek je jednom rekao "There is no reason anyone would want a computer in their home." to je rekao u doba kad je imati pomjeranje piksela po ekranu bilo WOW pa mozete zamisliti i kolika je tehnologija bila masovna.



Prilicno masovna


Taj isti covjek je skoro preminuo tako da ajmo jednu minutu respekta za sve genijalne stvari koje je donio na ovaj svijet. *hat off*

*hat on*
TL;DR - Odlican post, zivjele fritule
Ajvanho je offline   Reply With Quote