View Single Post
Staro 22.07.2015., 22:04   #7
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Razni usporedni testovi procesora

Imam par zanimljivih priča za podijeliti.

1) Silom prilika prebacili smo se sa VMware Workstation na vSphere.
Drugim riječima, zamijenili smo dvije virtualne + W7 sa tri virtualne, svaka sa svojim direktnim pristupom hardveru.
Radi se o 3930k i tri vga kartice.

Odjednom, VGA kartice su se počele rušiti.
Ne na normalnom opterećenju, nego je svaka 7950 rudarila na 66% opterećenja.
Ista VGA konfiguracija radila je 100% stabilno preko W7.
Nije me kopkalo to da rudarenje nije stabilno nego činjenica da, očito, računalo nije stabilno.

Privremeno rješenje je bilo dizanje GPU voltaže sa 1.0V @900 MHz na 1.2.
To je 100% ustabililo sistem.

OK, kakve sad veze ima to kaj GPU treba 20% više napona za rad sa Intelom?
Pa, ispostavilo se da postoji 100% -tna stabilnost i ako se vrate svi GPU naponi na 1.0V, ali ako se digne napon na IMC kontroleru.
Barem 1.19 - 1.195V. Prije toga ništa ...

Isto ponašanje vidljivo je i kod konfiguracije sa 32 i 64 GB RAM -a, dakle radi se čisto o dodatnom opterećenju na IMC koji donosi VT-d.

Ono kaj mene kopka jest zašto je dizanje napona na GPU ustabililo sistem?
Logično mi je da se na neki način preko PCIe sabirnice "prelijeva" voltaža na IMC kontroler i ustabili ga.

2) Nedavno sam imao natezanja sa novom i7 4770S + HD260X konfiguracijom.
Nasumično zamrzavanje kod prestanka CPU opterećenja. Najdulja stabilnost postignuta je isključivanjem C3, 6 i 7, te core parkinga.
Dva dana.

Ispostavilo se da je računalo 100% stabilno sa Haswell Celeron procesorom.
Koja je razlika?
Celeron nema podršku za C7. Drugim riječima, nema mogućnost štednje struje gašenjem PCIe sabirnice.
Kao rješenje za i7 CPU, pojavio se noviji BIOS za GPU koji - diže voltaže na kartici :-)
Vidite sličnost sa 1)?

3) Želio bih podijeliti Intelov slide sa anandtech -a:



Vidljivo je da konfiguracija od 10 jezgri ima jedan ... klaster, ona od 12 jezgri ima 2.
Još je bitna razlika da 12c verzija ima dva memorijska dual channel kontrolera (nešto kao Phenom unganged mode).

E, sad, pogledajte ovaj screenshot:



Obratite pažnju na HWmonitor. Broji do 12, ali fale neki brojevi. Svi programi javljaju isto.
Ako je 10c konfiguracija stvarno monolitna, onda mora brojati od 0 do 9.
Ovdje se radi o ostacima 12c jezgre.
Da, ovo je ES primjerak, ali pogledajte stepping.

Mislim da Intel koristi 12c jezgre da popuni 10c potrebe.
Ovo je važno jer ako planirate neku virtualizacijsku pustolovinu, bitno je kako ćete organizirati jezgre da imate što manje nepotrebnih gubitaka.

To isto tako znači da se taj IMC može softverski prebaciti između 2xdual channel na 1x4.

Kad bi neko hrabar i vješt volio usporediti mikrokodove za 10c i 12c varijantu, možda bi se mogao naći dio koji bi injektiranjem
u 10c kod omogucio 2x2 rad.
ZOX je offline   Reply With Quote