View Single Post
Staro 10.09.2014., 21:01   #18
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Evo ja zavrsio sa gubljenjem vremena.

Rezultati tu zanimljivi.

Ponukan ovim pričama i hvalisanjem od strane ASUS-a odlulio sam malo detaljnije pogledati o čemu se tu zapravo radi.
ASUS se hvali kako su napravili svoju verziju socketa i čekaju odobrenje patenta (!) na taj proizvod. Reklamiraju svoje ploče sa tim socketom rezultatima overclocka i kažu kako je za te rezultate najzaslužniji baš taj njihov socket. Odlučih da provjerim.

Bacanjem pogleda na VIDEO dobijamo neko pojašnjenje u čemu se ogleda ta razlika. Pojašnjavaju nam da je veći overclock potencijal dobijen zahvaljujući dodatnim pinovima i inovativnom layoutu PCB-a. Layout, OK. Dodatni pinovi? Hmm...

Na sledeća dva linka se može naći dokumentacija vezana za 2011-v3 Core i7 procesore. LINK1 LINK2
Nama je za sada potreban samo dokument sa linka 1 (poglavlje 6).

Sledeći dokument koji nam treba može se naći na ovom LINKU, a vezan je za socket.
Iz ovog dokumenta dobijamo informaciju o pinoutu socketa i načinu označavanja pinova.

Sledeća stvar koja nam je potrebna je spisak dodatnih pinova koji se nalaze na ASUS-ovom socketu, a nema ih na referentnom. Ovu informaciju sam ja izvukao iz videa koji sam gore linkovao. Kada se uporede ta dva footprinta dobija se sledeća slika:



Crvenim tačkama su označeni pinovi koji se nalaze na ASUS-ovoj verziji socketa a nema ih na referentnom socketu. Pinovi koji su označeni zelenim tačkama ne predstavljaju ništa značajno, meni su poslužili kao oznaka za lakše brojanje prilikom poređenja.

Poslije toga sam u tabelu ubacio sve te pinove po kojima se ova dva socketa razlikuju. Zatim sam jedan po jedan pin na osnovu njegove oznake potražio u tabeli u poglavlju 6 iz dokumenta sa linka broj 1. U toj tabeli su nevedeni svi pinovi koji se koriste i navedeno je za šta se koriste. Dakle, ostalo mi je samo da još provjerim za šta se koriste pinovi koji su na gornjoj slici označeni crvenim tačkama.

Ti pinovi služe zaaaaaa............. TUŠ!!!.........

NI ZA ŠTAAAA!

Evo tabele. Kome nije dovoljno da se samo nacrta, ja sam i obojio, pa mislim da neće biti nejasnoća. Ako ipak nekome zatreba pomoć neka se slobodno javi.

Dakle, tabela:




ZAKLJUČAK:
Nažalost nisam imao priliku da držim dvije ploče u rukama i da to uživo sve vidim, opipam i testiram. Ovi pinovi se najvjerovatnije koriste u toku proizvodnje samih procesora za testiranje. Da su ti pinovi VSS i napajanje onda bi se i moglo shvatiti neko poboljšanje radi boljeg menadžmenta napajanja i slično. Ovako, ASUS, najblaže rečeno, prodaje maglu.

Zadnje izmijenjeno od: Milentije. 10.09.2014. u 22:14.
Milentije je offline   Reply With Quote