View Single Post
Staro 12.06.2020., 00:37   #679
ssarik
Terror Absolut!
Moj komp
 
ssarik's Avatar
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: Earth
Postovi: 802
Prodao sam danas konfu iz potpisa i sada bih si slozio jedan ITX build.

Ideja je:

R5 3600 - 1450kn
AC Freezer 7 X CO - 160kn
MSI B450i Gaming Plus AC - 1060kn
Patriot Viper Steel, 3200Mhz, 16GB (2x8GB), CL16 - 545kn
KINGSTON A2000 1000G SSD, M.2 2280, NVMe - 1040kn
Riotoro ENIGMA G2 PSU, 650W - 775kn
Thermaltake Suppressor F1 - 350kn

~5400kn

+ Zotac GTX1070 Mini iz dosadašnje konfe

Problem je što MBO kod nas (koliko sam istražio) nigdje nije dostupna odmah i vjerojatno bi se na nju trebalo čekati koji tjedan. Sudeći po informacijama sa neta to je najbolja B450I ploča po pitanju VRM-a i power phase designa te ima sve što mi treba ali izgleda da je problem dobavljivost.
Postoje tri alternative - ASUS ROG STRIX B450-I Mini ITX (odmah otpada jer je nigdje nema za ispod 1500kn), GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI (ni blizu dobar power delivery kao na MSI ploči, po ostalom možda čak i malo opremljenija ali ju ne bih uzimao u obzir osim ako baš budem prisiljen) i ASRock GAMING-ITX/AC FATAL1TY (najrealnija opcija iza MSI-ice jer ju se može nabaviti za još manju cijenu i manje mi "smrdi" od Gigabytice iako ni na njoj power delivery nije bog zna kakav).
Sve ploče imaju M.2 slot za SSD i s njim ne bi trebalo biti problema, RAM bi trebao biti kompatibilan na svim pločama (mislim da je prošlo vrijeme velikih problema s kompatibilnošću RAM-a sa AM4 chipsetom) i imaju integrirani WiFi chipset. Sve bi trebale držati 6c/12t CPU, minimalno overclockan (ne zanimaju me neki divlji clockovi), na nekim normalnim temperaturama ali htio bih imati opciju jedan dan ubaciti možda i 8c/16t procesor. Mogući problem su informacije o BIOS-u na ploči, mislim da su sve izbačene u vrijeme dok 3xxx serija još nije krenula a stariji procesor za ugradnju na ploču te flash i update BIOS-a nemam. Daju li dućani informaciju o BIOS-u na ploči i rade li upgrade BIOS-a na zahtjev kupca ili mogu biti siguran da se sve ploče ispostavljaju sa zadnjim stabilnim BIOS-om?

O napajanju sam čitao sve najbolje i treba mi neko sa što manje kabela, što duljom garancijom, tihim ventom i minimalnim pregrijavanjem jer je ipak riječ o ITX kućištu. Po specifikacijama na netu u TT Supressor F1 stanu napajanja duljine do 180mm a ovaj Riotoro PSU je dug 140mm.
Grafička nema blower style cooler na sebi ali ima 2 venta i kraća je od 255mm koliko je deklarirano kao max duljina GPU-a za navedeno kućište.
Cooler za procesor je visok 132.5mm, max po specifikaciji kućišta je 140mm pa mi se to čini malo na knap. Ako postoji neka kompaktnija a podjednako efikasna alternativa do 200-tinjak kn - slobodno napišite. Također, ova varijanta coolera ima ball bearing fan, zato ovaj CO u produžetku ("Continuous Operation), pa bih rekao da je to bolja opcija od defaultne 7 X - ako nije slobodno me razuvjerite.

Kućište s prednje strane ima 200mm vent instaliran unaprijed i sa stražnje stane mjesta za dva opcionalna venta od 80mm. Mislim da bih trebao uzeti barem jedan vent od 80mm za ispuh i spojiti ga sa stražnje strane; šteta što nema slot za vent od 120mm, makar jedan, jer nisam siguran koliko će zujati neki vent od 80mm pa bih tu isto molio preporuku. Gledao sam i druga kućišta i ovo mi najviše odgovara po pitanju omjera kvalitete i cijene. Core V1 mi je ružan zbog mesha s prednje strane, Fractal Core 500 je dosta veći od ovog a primarno mi je da je kutija što manja bez nekih posljedica po pitanju prozračnosti (zato sam i gledao samo cube style kućišta). SG13 bi još najbolje legao, ali ga nigdje u RH nema. Sve ostalo što sam vidio je preskupo, preveliko ili premalo, ili nije dobavljivo u RH.

Da rezimiramo, treba mi mišljenje o pločama i cooleru, prijedlozi za neke druge opcije, bih li ja sve to mogao lagano složiti u navedeno kućište i kako bih trebao postaviti najoptimalniju konfiguraciju airflowa da mi temperature komponenti ne budu visoke.

Zadnje izmijenjeno od: ssarik. 12.06.2020. u 00:44. Razlog: Dodatno pitanje
ssarik je offline   Reply With Quote